Μετάβαση σε περιεχόμενο

γιατι πνιγεται στον υπνο;;;


etoile!

Recommended Posts

κοριτσια μου 2 φορες ο μπεμπακος μου πηγε να μου πνιγει στον υπνο,δε μπορουσε να αναπνευσει,τρελαθηκα,ευτυχως που δε κοιμομουν απο φοβο κ τον ειδα αμεσως..

αλλα εχω φοβηθει...Πλεον τον αφηνω να κοιμαται στην αγκαλια μου,εγω εχω ψιλοσηκωμενο τον κορμο μου κ κοιμαμαι κ εγω λιγο,γιατι θα καταρρευσω...

σας το κανουν κ εσας; Τι να φταιει αραγε;;Την 1η φορα νομιζα οτι θα μου πεθανει,επαθα σοκ

ο γιατρος λεει οτι συμβαινει

αλλα ετσι θα ζω πλεον; Θα τρεμω να τον κοιμησω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

μηπως ειναι βουλωμενη η μυτουλα του;

ισως να πρεπει να του την καθαριζεις πριν κοιμηθη το βραδυ...

αφου μιλησες με τον παιδιατρο αυτος ξερει καλυτερα...

δεν χρειαζεται να φοβασαι...

αν δεις οτι το ξανα κανει ξανα επικοινωνησε μαζι του, να το δει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε τι σταση τον κοιμηζεις???? Ξερεις οτι πλεον τα μωρα τα βαζεις ανασκελα με το κεφαλακι τους γιριζμενω στο πλαι, ειναι η πιο ασφαλη σταση οσον αφορα τον εφνιδιο βρεφικο θανατο...

Οχι σφινακια οχι μαξιλαρια και παπλοματα μεσα στην κουνια του μωρου...

Για την ενδοεπικινονια angel care εχεις ακουστα??? Ειναι πολυ καλη και σε ιδοπιει σε περιπτοση που το μωρο σου για καπιο λογο σταματισει να αναπνεει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου φαει τον κρατας αρκετα για να ρευτει?τι γαλα του δινεις, μηπως κανει καμια παλινδρομηση?

Εισαι σιγουρη οτι οταν κοιματε πανω σου δεν θα σου φυγει απο τα χερια?Αν δεν εισαι σιγουρη ρωτα και αλλο παιδιατρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως βαζεις τον μπεμπακο σου και κοιμαται? Μηπως φταιει το γαλα? Κι εμενα εκανε εμετο την ωρα που κοιμοταν και της αλαξα το γαλα σε αντιαναγωγικο . Αν ομως τον 8ηλαζεις δεν εχεις προβλημα, το μητρικο ειναι το καλυτερο .

Οταν ηταν πολυ μωρακι η δικια μου ,την κραταγα τουλαχιστον μιση ωρα με 3 τεταρτα στην αγκαλια μου να ρευτει καλα.

Τι σημαινει αυτο που ειπε ο παιδιατρος σου "συμβαινει αυτο" ???

Δηλαδη το οτι πνηγετε ενα μωρο ξαφνικα δεν υπαρχει αιτια???

Πηγαινε παρε γνωμη και απο αλλο παιδιατρο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον θηλαζα αποκλειστικα εκεινες τις μερες οποτε δεν εφταιγε το γαλα , τωρα ξεκινησα κ συμπληρωμα γιατι δεν παχαινε πολυ...

Τον παιδιατρο δε τον γουσταρω,αλλα ειναι κορυφη κ τον εχουν σαν θεο στην οικογενεια.. Να κακολογησω εγω τον θεο;;; :twisted:

Σκεφτομαι μηπως εφταιγε οτι τον ειχα στο κρεβατι μας με σφηνακι,αλλα δε καθεται με τιποτα στη κουνια του ρε γαμωτο.

Ναι,δε θα πεσει γιατι κοιμαμαι σε καναπε κ με τη κουβερτα τον εχω σαν φρακαρισμενο πανω μου-την βαζω κατω απο τον πωπο μου.

Κοριτσια τα χω παιξει,ειναι πανω μου ολο το 24ωρο!!!! :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλίτσα μου κατ'αρχήν να σου ζήσει το μωρούλι σου!!!!!!

Το πιθανότερο είναι να σου κάνει παλινδρόμηση. Δεν είμαι βέβαια γιατρός αλλά είχε περάσει και ο δικός μου την ίδια φάση και αυτό που μας βοήθησε πολύ ήταν να τον έχω πάντα σε κλίση έτσι ώστε να μην ανεβαίνει το γαλατάκι. Είχα βάλει κάτω από τα πόδια της πάνω μεριάς της κούνιας του μερικά βιβλία έτσι ώστε να μην είναι εντελώς σε οριζόντια θέση. Επίσης το ριλάξ βοηθάει πολύ μιας που έχει κλίση. Αρκετή ώρα ρέψιμο και με τον καιρό περνάει.

Επίσης....(χωρίς παρεξήγηση) αφού το θήλαζες το μωρούλι γιατί καλέ του έδωσες και συμπλήρωμα;;;;;;; Οταν λες δεν πήρε αρκετό βάρος τί εννοείς; Οτι πήρε οριακά το βάρος που έπρεπε να πάρει ή οτι δεν πήρε σχεδόν καθόλου; Με το μητρικό γάλα σίγουρα δεν παίρνει το βάρος που θα έπαιρνε με την φόρμουλα διότι δεν περιέχει άχρηστες θερμίδες. Βρε κοριτσάκι...αφού το έχεις όλη μέρα αγκαλιά δεν προσπαθείς να το θηλάζεις κιόλας; ;) Εννοείται χωρίς χρονόμετρα και χωρίς περιορισμούς. Όσο θέλει, όποτε θέλει και για όση ώρα αυτό θέλει. Επίσης 1 στήθος ανά θηλασμό, μην δίνεις και τα 2 γιατί έτσι εκτός οτι παίρνει το πιο ελαφρύ γάλα, δεν δίδεται και η σωστή εντολή στους μαστούς σου για την παραγωγή του γάλακτος. Αν κάποια στιγμή θηλάσει σε μικρότερο διάστημα από 1,5 ώρα δίνεις πάλι το ίδιο στήθος που έφαγε την τελευταία φορά. Εγώ τουλάχιστον αυτά εφάρμοσα και θήλασα αποκλειστικά 14 μήνες. Τώρα πάλι ανυπομονώ να γεννήσω για να θηλάσω και αυτό το αντράκι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που περνας το περασα εγω τρεις μηνες .Κανε λιγο υπομονη μη του δινεις συμπληρωμα ειναι κριμα αφου μπορεις να το θηλάσεις και μην ακους κανενα μονο το δικο σου ενστικτο.εσυ εισαι η μανα του.

Εγω στην αρχη την αφηνα να κοιμηθει πανω μου μετα σιγα σιγα την εβαζα διπλα μου και μετα στο κρεβατι της μεχρι να γινει εξι μηνων εμαθε να κοιμαται μονη της στο δωματιο της, και ποτε δεν εχει ερθει στο κρεβατι μας.

Του δινεις πιπιλα.Δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα τα παρηγορει και κοιμουνται καλυτερα.Εμενα στην αρχη δεν την ηθελε αλλα με προσπαθεια την εμαθε.Τωρα την εχει μονο στον υπνο και τον επομενο χρονο θα της την κοψω.

Αυτο που θελει ειναι η ζεστασια σου.Μπορεις να τον αφηνεις και στον αντρα σου να κοιμαται αγκαλια εγω ετσι εκανα.Μπορουσε να κοιμαται και τρεις ωρες συνεχεια.

Επισης ζεστανε μια θερμοφορα καλα βαλτην πανω στο κρεβατακι αστην να το ζεστανει καλα και μολις τη βγαλεις βαλε το μωρο ισως ετσι συνηθισει το κρεβατι του.

Να ξερεις οτι αργοτερα θα τον ψαχνεις για να τον παρεις αγκαλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλίτσα μου κατ'αρχήν να σου ζήσει το μωρούλι σου!!!!!!

Το πιθανότερο είναι να σου κάνει παλινδρόμηση. Δεν είμαι βέβαια γιατρός αλλά είχε περάσει και ο δικός μου την ίδια φάση και αυτό που μας βοήθησε πολύ ήταν να τον έχω πάντα σε κλίση έτσι ώστε να μην ανεβαίνει το γαλατάκι. Είχα βάλει κάτω από τα πόδια της πάνω μεριάς της κούνιας του μερικά βιβλία έτσι ώστε να μην είναι εντελώς σε οριζόντια θέση. Επίσης το ριλάξ βοηθάει πολύ μιας που έχει κλίση. Αρκετή ώρα ρέψιμο και με τον καιρό περνάει.

Επίσης....(χωρίς παρεξήγηση) αφού το θήλαζες το μωρούλι γιατί καλέ του έδωσες και συμπλήρωμα;;;;;;; Οταν λες δεν πήρε αρκετό βάρος τί εννοείς; Οτι πήρε οριακά το βάρος που έπρεπε να πάρει ή οτι δεν πήρε σχεδόν καθόλου; Με το μητρικό γάλα σίγουρα δεν παίρνει το βάρος που θα έπαιρνε με την φόρμουλα διότι δεν περιέχει άχρηστες θερμίδες. Βρε κοριτσάκι...αφού το έχεις όλη μέρα αγκαλιά δεν προσπαθείς να το θηλάζεις κιόλας; ;) Εννοείται χωρίς χρονόμετρα και χωρίς περιορισμούς. Όσο θέλει, όποτε θέλει και για όση ώρα αυτό θέλει. Επίσης 1 στήθος ανά θηλασμό, μην δίνεις και τα 2 γιατί έτσι εκτός οτι παίρνει το πιο ελαφρύ γάλα, δεν δίδεται και η σωστή εντολή στους μαστούς σου για την παραγωγή του γάλακτος. Αν κάποια στιγμή θηλάσει σε μικρότερο διάστημα από 1,5 ώρα δίνεις πάλι το ίδιο στήθος που έφαγε την τελευταία φορά. Εγώ τουλάχιστον αυτά εφάρμοσα και θήλασα αποκλειστικά 14 μήνες. Τώρα πάλι ανυπομονώ να γεννήσω για να θηλάσω και αυτό το αντράκι μου!

Αχ τα ξερω ολα αυτα και σκοτωθηκα με τον αντρα μου γιατι δεν ηθελα να δωσω ξενο, αλλα εκεινος επεμενε οτι ο γιατρος ξερει κτλ κτλ (ειναι και συγγενης οποτε ειχε και αυτο το πατημα) και προκειμενου να τσακωνομαστε συνεχεια και να μου κοπαναει οτι κανω κακο στο παιδι (ναι το ακουσα και αυτο :evil: ) αρχισα το ξενο...Το τι κλαμα εχω ριξει γι αυτο δε λεγεται.

Το παιδι επαιρνε 170 γραμμαρια την εβδομαδα περιπου. Μολις εδωσα και ξενο πηρε περιπου 400..Εγω νομιζω οτι ειναι μαλακια, καλυτερα λιγο λιγο και υγιες βαρος, παρα πολυ και ανθυγιεινο-σκονη. Αλλα ποιος ακουει εμενα;;

Εν τω μεταξυ ο γιατρος εντελως ασχετος με θηλασμο, επιμενει να θηλαζω 20+20 λεπτα απο καθε στηθος και αν το παιδι λεει θηλαζει παραπανω δε τρωει αλλα το κανει για να παιξει :shock: !!Οποτε τα γαλατα που βλεπω να τρεχουν ειναι μερος του παιχνιδιου;; Ειμαι και ηλιθια που δε το καταλαβα οτι παιζει;;; :lol: Και ο αντρας μου ''δε ξερει ο γιατρος και ξερει το ιντερνετ;''! Αντε να καταλαβει και αυτος!

Ασε σου λεω γιατι εχω θυμωσει πολυ.Ακομα και ο αντρας μου που ηταν με το μερος μου, τον ζαλισαν και στη δουλεια του ολοι οι ξερολες για το ποσο καλη ειναι η σκονη για να παρει κιλα ευκολα το παιδι και εγινε χειροτερη η κατασταση... Λες και ειναι κοτοπουλο και πρεπει να παχυνει γρηγορα. :evil:

Στο μονο που ελπιζω ειναι οταν μπουν οι στερεες τροφες, εστω τοτε να θηλασω χωρις την κωλοσκονη (αν δε μου εχει κοπει μεχρι τοτε το γαλα ετσι πως παει). Βαρεθηκα να κλαιω... :cry:

Και δε με νοιαζει που τον εχω αγκαλια συνεχεια. Να ειναι καλα με νοιαζει και να μη μου πνιγει. Εχω πεσει σε καταθλιψη με ολη αυτη την ιστορια.Εφαγα 3 χρονια να κανω παιδι, με απιστευτη ταλαιπωρια,η εγκυμοσυνη μου ηταν ψιλοχαλια και ακομα και τωρα, παλι δε χαιρομαι, ολα στραβα πανε. :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

etoile! κι εμένα ο άντρας μου στην αρχή μου έκανε πόλεμο να δώσω ξένο γάλα. Όχι γιατί δεν πάχαινε το μωρό, μια χαρά βάρος πήρε, αλλά γιατί του έλεγαν διάφορες ανοησίες, κυρίως η μάνα του, ότι είναι καλό το βράδι να δίνουμε ξένο για να μην ξυπνάει το μωρό (!!!), ότι δεν πρέπει να θηλάζω συχνότερα από 3-4 ώρες και στα ενδιάμεσα να δίνω τσάι γιατί διψάει, κι άλλα τέτοια. Είχα και τη μάνα μου να μου λέει κάτι ωραία του στιλ "γιατί κλαίει συνέχεια το παιδί; Σημαίνει ότι κάτι συμβαίνει. Μήπως είναι αραιό το γάλα σου και δε χορταίνει;". Ευτυχώς ο παιδίατρος είναι πολύ υπέρ του θηλασμού, αλλά κι εγώ είμαι πολύ ενημερωμένη και έχω πολλή αυτοπεποίθηση, οπότε δεν άκουσα κανέναν από αυτούς που μου έκαναν πόλεμο.

Τώρα ο άντρας μου ηρέμησε, δεν ξαναείπε κουβέντα για τσάι ή για ξένο γάλα, γιατί συνειδητοποίησε ότι δε σημαίνει ότι κάθε φορά που κλαίει το μωρό πεινάει ή διψάει, κι ότι όλα τα μωρά, είτε θηλάζουν, είτε πίνουν ξένο, κλαίνε! Ναι, όσο αυτονόητο κι αν ακούγεται, άργησε να το συνειδητοποιήσει!

Είναι κρίμα να δίνεις ξένο για τέτοιες χαζομάρες, αφού είσαι μια χαρά κι έχεις γάλα. Εγώ τσακωνόμουν, φώναζα, αλλά δεν υποχώρησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 years later...
στις On 20/12/2011 at 11:37 ΠΜ, ο/η etoile! είπε:

 

Αχ τα ξερω ολα αυτα και σκοτωθηκα με τον αντρα μου γιατι δεν ηθελα να δωσω ξενο, αλλα εκεινος επεμενε οτι ο γιατρος ξερει κτλ κτλ (ειναι και συγγενης οποτε ειχε και αυτο το πατημα) και προκειμενου να τσακωνομαστε συνεχεια και να μου κοπαναει οτι κανω κακο στο παιδι (ναι το ακουσα και αυτο :evil: ) αρχισα το ξενο...Το τι κλαμα εχω ριξει γι αυτο δε λεγεται.

Το παιδι επαιρνε 170 γραμμαρια την εβδομαδα περιπου. Μολις εδωσα και ξενο πηρε περιπου 400..Εγω νομιζω οτι ειναι μαλακια, καλυτερα λιγο λιγο και υγιες βαρος, παρα πολυ και ανθυγιεινο-σκονη. Αλλα ποιος ακουει εμενα;;

 

Εν τω μεταξυ ο γιατρος εντελως ασχετος με θηλασμο, επιμενει να θηλαζω 20+20 λεπτα απο καθε στηθος και αν το παιδι λεει θηλαζει παραπανω δε τρωει αλλα το κανει για να παιξει :shock: !!Οποτε τα γαλατα που βλεπω να τρεχουν ειναι μερος του παιχνιδιου;; Ειμαι και ηλιθια που δε το καταλαβα οτι παιζει;;; :lol: Και ο αντρας μου ''δε ξερει ο γιατρος και ξερει το ιντερνετ;''! Αντε να καταλαβει και αυτος!

 

Ασε σου λεω γιατι εχω θυμωσει πολυ.Ακομα και ο αντρας μου που ηταν με το μερος μου, τον ζαλισαν και στη δουλεια του ολοι οι ξερολες για το ποσο καλη ειναι η σκονη για να παρει κιλα ευκολα το παιδι και εγινε χειροτερη η κατασταση... Λες και ειναι κοτοπουλο και πρεπει να παχυνει γρηγορα. :evil:

 

Στο μονο που ελπιζω ειναι οταν μπουν οι στερεες τροφες, εστω τοτε να θηλασω χωρις την κωλοσκονη (αν δε μου εχει κοπει μεχρι τοτε το γαλα ετσι πως παει). Βαρεθηκα να κλαιω... :cry:

 

Και δε με νοιαζει που τον εχω αγκαλια συνεχεια. Να ειναι καλα με νοιαζει και να μη μου πνιγει. Εχω πεσει σε καταθλιψη με ολη αυτη την ιστορια.Εφαγα 3 χρονια να κανω παιδι, με απιστευτη ταλαιπωρια,η εγκυμοσυνη μου ηταν ψιλοχαλια και ακομα και τωρα, παλι δε χαιρομαι, ολα στραβα πανε. :cry:

Μην στενοχοριεσε.... ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...