Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΑΡΑΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΓΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΝΕΙ?


mwroudenia2

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!

επειδη πανικοβληθηκα τωρα γιατι εφαγα ταραμα και διαβασα σε ενα ποστ πως απαγορευεται αυστηρως!λετε να ειναι επικινδυνο για το μωρο???

εσεις τρωγατε?

να ενημερωσω τον γιατρο??

συγκεγκριμενα διαβασα το παρακατω :

''σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να καταναλώνεται ωμό ή μισοψημένο κρέας, θαλασσινά, ψάρια και θαλασσινά προϊόντα που τρώγονται ωμά (στρείδια, σούσι, ταραμάς).''

TΡΟΜΑΞΑΑΑΑ!!!

α!!επισης τα αυγα τα πολλα κανουνε στην εγκυμοσυνη?

π.χ. 6 αυγα την εβδομαδα αλλα καλα ψημενα ειναι πολλα? :roll::roll::roll:

παρακαλω οσες γνωριζετε πειτε μου!

ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου μωρουδενια μου.Μην τρελαινεσαι καλε!!!!!Οι γιαγιαδες μας ολα τα ετρωγαν και δεν ειχαν κανενα post να τις τρομαξει.Λοιπον ακου τη γνωμη μου.Με τα αυγα εισαι νομιζω οκ.Ο περιορισμος που μας βαζουν στα αυγα εχει να κανει με το καλο ψησιμο για να μην κολλησουμε καμια σαλμονελα και οχι για την ποσοτητα.Τωρα για τον ταραμα και τα λοιπα θαλασσινα,δεν σημαινει οτι παθαινεις κατι αν τα φας αλλα και αυτα μας τα απαγορευουν για την πιθανοτητα λιστεριωσης.Εγω λεω το εξης.Εννοειται πως δε θα παμε κοντρα σε οτι μας λενε αλλα ολα αυτα στηριζονται στο να ελαχιστοποιηθουν οι πιθανοτητες να μας συμβει κατι.Αν το σκεφτεις αλλιως τοσα χρονια τρωγαμε απο ολα αυτα και δεν παθαμε κατι.Ποσο πιθανο ειναι να μας συμβει μεσα σε 9 (και λιγοτερους πλεον ) μηνες?Κοριτσακι μην πανικοβαλεσσαι.Ενημερωσε σαφως το γιατρο σου γιατι μπορει απλα να σε βαλει να κανεις εναν επανελγχο και ολα καλα.Πολλα φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα, γενικα τα θαλασσινα καλο ειναι οταν τρως να τρως μονο οσα μαγειρευεις εσυ κ ξερεις οτι ειναι πολυ καλα ψημενα, αλλιως υπαρχει καποια πιθανοτητα λιστεριωσης (οπως ειπε κ η προλαλησασα)

τα αυγα γενικα ειναι καλα, εχουν σιδηρο αλλα καλυτερα να τα τρως πολυ καλα βρασμενα

γενικα ολα τα μισοψημενα κ μη παστεριωμενα τροφιμα δεν ενδεικνυνται για τις εγκυες

επισης να συμπληρωσω σε οσα ειπε η μουμπασα οτι γενικα στην περιοδο της εγκυμοσυνης ο οργανισμος ειναι πιο ευαλωτος κ πολλες φορες μπορει να αντιδρασει διαφορετικα απο οτι νωριτερα, γιαυτο ειναι καλο να προσεχουμε καποια πραγματα, εννοειται οχι σε υπερβολικο βαθμο-υστεριας

αντε με το καλο κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...