Μετάβαση σε περιεχόμενο

!!!!!!!ΤΕΣΤ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑΣ!!!!!!!


magdalina

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

μηπως γνωριζετε για το τεστ δυσανεξιας?εχω ακουσει γινεται με εξεταση αιματος και σου δειχνει ποιες τροφες δεν μπορει ο οργανισμος να χωνεψει κατι τετοιο αν δεν κανω λαθος?το εχει κανει καμια απο εσας?εχω ακουσει οτι ειναι ακριβο περιπου 250ευρ.:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έχω ακουσει εγω μολις χθες .Σου βρίσκουν οχι μονο αυτο αλλα και ποιες τροφές σε παχαίνουν. Αλλα ακριβής πληροφορίες δεν΄ξέρώ, ξέρω μόνο πως ειναι τεστ αιματος και το κάνουν και κάποια κέντρα - ινστιτουτα ομορφιάς για σχετικές διαιτες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έχω ακουσει εγω μολις χθες .Σου βρίσκουν οχι μονο αυτο αλλα και ποιες τροφές σε παχαίνουν. Αλλα ακριβής πληροφορίες δεν΄ξέρώ, ξέρω μόνο πως ειναι τεστ αιματος και το κάνουν και κάποια κέντρα - ινστιτουτα ομορφιάς για σχετικές διαιτες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου βρηκα καποιες λεπτομερειες και στις παραθετω.....

Τι είναι όμως η Τροφική Δυσανεξία;

Τροφική Δυσανεξία (δηλαδή η μη ανεκτικότητα τροφίμων) χαρακτηρίζεται γενικά κάθε ανώμαλη αντίδραση του οργανισμού σε ένα χημικό ή τοξικό ερέθισμα, το οποίο προκαλείται με την κατανάλωση κάποιας τροφής ή συστατικού της ή ως πρόσθετης ουσίας σε άλλο τρόφιμο και ειδικότερα στην αδυναμία κατανάλωσης, απορρόφησης, αφομοίωσης και μεταβολισμού της από τον οργανισμό.

Η αντίδραση αυτή έχει ως αποτέλεσμα την ενεργοποίηση διαφόρων αμυντικών μηχανισμών του οργανισμού (αντισωμάτων, λευκοκυττάρων κ.λ.π.) για να αμυνθεί και να αντιμετωπίσει αυτήν την τροφή, επειδή τη θεωρεί και την αντιμετωπίζει ως "εχθρική" και "βλαβερή" για τον ίδιο τον οργανισμό μας.

Με μία ειδική εργαστηριακή εξέταση αίματος (Τεστ Τροφικής Δυσανεξίας) και μία απόλυτα αξιόπιστη και εγκεκριμένη μέθοδο (Τεχνολογία Microarray), η οποία τα τελευταία 10 χρόνια χρησιμοποιείται με τεράστια επιτυχία στη Γενετική για τη μελέτη του DNA (ανίχνευση αλλοιώσεων, μεταλλάξεων κ.λ.π.) όπως επίσης και στη φαρμακολογία και στη μελέτη διαφόρων τύπου καρκίνου.

Η τεχνολογία αυτή μας επιτρέπει την ταυτόχρονη ανίχνευση και καταμέτρηση των αντισωμάτων IgG, τα οποία παράγει το ανοσοποιητικό μας σύστημα, σε σημαντικό αριθμό τροφίμων, πέραν των 220, με μία μόνο εξέταση και με απόλυτη ακρίβεια και αξιοπιστία.

Τα πλεονεκτήματα της έναντι των άλλων μεθόδων είναι:

Αξιοπιστία 95%

Αναπαραγωγιμότητα 97.5%

Ταυτόχρονη εξέταση 221 τροφίμων

Μετρήσιμα αποτελέσματα αντισωμάτων IgG σε μονάδες μg/ml (όχι απλώς Θετικά/Αρνητικά)

Ειδικότητα – Ακρίβεια – Εγκυρότητα

Επιστημονικά τεκμηριωμένες μελέτες πανεπιστημιακού επιπέδου

Λόγω δε της ακρίβειας και της αξιοπιστίας της, παρέχει τη δυνατότητα στο εργαστήριο να μετρήσει και να καθορίσει με μεγάλη ακρίβεια, ασφάλεια και ευαισθησία τον βαθμό αντίδρασης των αντισωμάτων IgG έναντι των αντιγόνων των συγκεκριμένων τροφίμων, καθιστώντας το έργο των ιατρών και διατροφολόγων πιο απλό και πιο αποδοτικό.

Αξιολόγηση αποτελεσμάτων

Η αξιολόγηση των αποτελεσμάτων γίνεται σύμφωνα με τον βαθμό αντίδρασης (μέτρησης) των αντισωμάτων IgG, τα οποία εντοπίζονται στο αίμα για κάθε τρόφιμο ξεχωριστά.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα, τα τρόφιμα ταξινομούνται σε 3 κατηγορίες, γνωρίζοντας έτσι ποια τρόφιμα θα πρέπει να αποφεύγεται εντελώς η κατανάλωση τους, ποια θα πρέπει να καταναλώνονται περιστασιακά και με μέτρο και ποια μπορείτε να τα καταναλώνεται ελεύθερα.

Τα αποτελέσματα καταγράφονται και ταξινομούνται ως εξής:

<20 μg/ml = Αρνητική αντίδραση

Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται τα τρόφιμα εκείνα τα οποία ο βαθμός αντίδρασης των αντισωμάτων τους είναι μικρότερος από 20 μονάδες και επομένως μπορούν να καταναλώνονται ελεύθερα, επειδή δεν προκαλούν καμία Τροφική Δυσανεξία στον οργανισμό.

20-30 μg/ml Μέτρια αντίδραση

Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται τα τρόφιμα εκείνα τα οποία ο βαθμός αντίδρασης των αντισωμάτων τους κυμαίνεται από 20 μέχρι 30 μονάδες και επομένως θα πρέπει να περιοριστεί ή να γίνεται εκ περιτροπής η κατανάλωση τους επειδή προκαλούν μέτρια Τροφική Δυσανεξία στον οργανισμό.

>30 μg/ml Θετική αντίδραση

Η πιο πάνω κατηγορία περιλαμβάνει τα τρόφιμα εκείνα τα οποία ο βαθμός αντίδρασης των αντισωμάτων τους είναι μεγαλύτερος από 30 μονάδες και θα πρέπει να αποφεύγεται εντελώς η κατανάλωση τους για περίοδο από 6 μήνες μέχρι και 1 χρόνο, επειδή προκαλούν αυξημένη ή σοβαρή Τροφική Δυσανεξία στον οργανισμό.

Η Δυσανεξία προς τα «ένοχα» τρόφιμα αναμένεται να μειωθεί σταδιακά κατά τη διάρκεια της περιόδου αποφυγής τους (από 6 μήνες μέχρι 1 χρόνο), με αποτέλεσμα να βελτιωθεί αισθητά και ριζικά η ποιότητα της υγείας σας και της ζωής σας.

Μετά την περίοδο αυτή, θα πρέπει με την καθοδήγηση του ιατρού ή του διατροφολόγου, τα τρόφιμα αυτά σταδιακά, μεθοδικά και υπομονετικά να επαναφέρονται στη διατροφή σας.

Τα αποτελέσματα παραδίδονται σε 2-3 μέρες.

Η εξέταση που θα αλλάξει τη ζωή σας!

Με την ειδική αυτή εξέταση αίματος θα μπορούσε να αλλάξει ολόκληρη η ζωή σας, αφού θα μπορείτε να μάθετε με μεγάλη ακρίβεια και αξιοπιστία ποιες τροφές σας προκαλούν τα διάφορα προβλήματα υγείας και αφού τις αφαιρέσετε από τη διατροφή σας να βελτιώσετε κι’ εσείς αισθητά και ριζικά την υγεία σας και την ποιότητα της ζωής σας.

Εξίσου σημαντικό όμως είναι να ανακαλύψετε και τις τροφές που μπορείτε να συνεχίσετε να τρώτε ελεύθερα και χωρίς προβλήματα.

Σύμφωνα με αρκετές επιστημονικές μελέτες χιλιάδες άτομα με διάφορα προβλήματα υγείας έχουν επωφεληθεί από τις εξετάσεις αυτές και έχουν βελτιώσει σημαντικά την υγεία τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου βρηκα καποιες λεπτομερειες και στις παραθετω.....

Τι είναι όμως η Τροφική Δυσανεξία;

Τροφική Δυσανεξία (δηλαδή η μη ανεκτικότητα τροφίμων) χαρακτηρίζεται γενικά κάθε ανώμαλη αντίδραση του οργανισμού σε ένα χημικό ή τοξικό ερέθισμα, το οποίο προκαλείται με την κατανάλωση κάποιας τροφής ή συστατικού της ή ως πρόσθετης ουσίας σε άλλο τρόφιμο και ειδικότερα στην αδυναμία κατανάλωσης, απορρόφησης, αφομοίωσης και μεταβολισμού της από τον οργανισμό.

Η αντίδραση αυτή έχει ως αποτέλεσμα την ενεργοποίηση διαφόρων αμυντικών μηχανισμών του οργανισμού (αντισωμάτων, λευκοκυττάρων κ.λ.π.) για να αμυνθεί και να αντιμετωπίσει αυτήν την τροφή, επειδή τη θεωρεί και την αντιμετωπίζει ως "εχθρική" και "βλαβερή" για τον ίδιο τον οργανισμό μας.

Με μία ειδική εργαστηριακή εξέταση αίματος (Τεστ Τροφικής Δυσανεξίας) και μία απόλυτα αξιόπιστη και εγκεκριμένη μέθοδο (Τεχνολογία Microarray), η οποία τα τελευταία 10 χρόνια χρησιμοποιείται με τεράστια επιτυχία στη Γενετική για τη μελέτη του DNA (ανίχνευση αλλοιώσεων, μεταλλάξεων κ.λ.π.) όπως επίσης και στη φαρμακολογία και στη μελέτη διαφόρων τύπου καρκίνου.

Η τεχνολογία αυτή μας επιτρέπει την ταυτόχρονη ανίχνευση και καταμέτρηση των αντισωμάτων IgG, τα οποία παράγει το ανοσοποιητικό μας σύστημα, σε σημαντικό αριθμό τροφίμων, πέραν των 220, με μία μόνο εξέταση και με απόλυτη ακρίβεια και αξιοπιστία.

Τα πλεονεκτήματα της έναντι των άλλων μεθόδων είναι:

Αξιοπιστία 95%

Αναπαραγωγιμότητα 97.5%

Ταυτόχρονη εξέταση 221 τροφίμων

Μετρήσιμα αποτελέσματα αντισωμάτων IgG σε μονάδες μg/ml (όχι απλώς Θετικά/Αρνητικά)

Ειδικότητα – Ακρίβεια – Εγκυρότητα

Επιστημονικά τεκμηριωμένες μελέτες πανεπιστημιακού επιπέδου

Λόγω δε της ακρίβειας και της αξιοπιστίας της, παρέχει τη δυνατότητα στο εργαστήριο να μετρήσει και να καθορίσει με μεγάλη ακρίβεια, ασφάλεια και ευαισθησία τον βαθμό αντίδρασης των αντισωμάτων IgG έναντι των αντιγόνων των συγκεκριμένων τροφίμων, καθιστώντας το έργο των ιατρών και διατροφολόγων πιο απλό και πιο αποδοτικό.

Αξιολόγηση αποτελεσμάτων

Η αξιολόγηση των αποτελεσμάτων γίνεται σύμφωνα με τον βαθμό αντίδρασης (μέτρησης) των αντισωμάτων IgG, τα οποία εντοπίζονται στο αίμα για κάθε τρόφιμο ξεχωριστά.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα, τα τρόφιμα ταξινομούνται σε 3 κατηγορίες, γνωρίζοντας έτσι ποια τρόφιμα θα πρέπει να αποφεύγεται εντελώς η κατανάλωση τους, ποια θα πρέπει να καταναλώνονται περιστασιακά και με μέτρο και ποια μπορείτε να τα καταναλώνεται ελεύθερα.

Τα αποτελέσματα καταγράφονται και ταξινομούνται ως εξής:

<20 μg/ml = Αρνητική αντίδραση

Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται τα τρόφιμα εκείνα τα οποία ο βαθμός αντίδρασης των αντισωμάτων τους είναι μικρότερος από 20 μονάδες και επομένως μπορούν να καταναλώνονται ελεύθερα, επειδή δεν προκαλούν καμία Τροφική Δυσανεξία στον οργανισμό.

20-30 μg/ml Μέτρια αντίδραση

Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται τα τρόφιμα εκείνα τα οποία ο βαθμός αντίδρασης των αντισωμάτων τους κυμαίνεται από 20 μέχρι 30 μονάδες και επομένως θα πρέπει να περιοριστεί ή να γίνεται εκ περιτροπής η κατανάλωση τους επειδή προκαλούν μέτρια Τροφική Δυσανεξία στον οργανισμό.

>30 μg/ml Θετική αντίδραση

Η πιο πάνω κατηγορία περιλαμβάνει τα τρόφιμα εκείνα τα οποία ο βαθμός αντίδρασης των αντισωμάτων τους είναι μεγαλύτερος από 30 μονάδες και θα πρέπει να αποφεύγεται εντελώς η κατανάλωση τους για περίοδο από 6 μήνες μέχρι και 1 χρόνο, επειδή προκαλούν αυξημένη ή σοβαρή Τροφική Δυσανεξία στον οργανισμό.

Η Δυσανεξία προς τα «ένοχα» τρόφιμα αναμένεται να μειωθεί σταδιακά κατά τη διάρκεια της περιόδου αποφυγής τους (από 6 μήνες μέχρι 1 χρόνο), με αποτέλεσμα να βελτιωθεί αισθητά και ριζικά η ποιότητα της υγείας σας και της ζωής σας.

Μετά την περίοδο αυτή, θα πρέπει με την καθοδήγηση του ιατρού ή του διατροφολόγου, τα τρόφιμα αυτά σταδιακά, μεθοδικά και υπομονετικά να επαναφέρονται στη διατροφή σας.

Τα αποτελέσματα παραδίδονται σε 2-3 μέρες.

Η εξέταση που θα αλλάξει τη ζωή σας!

Με την ειδική αυτή εξέταση αίματος θα μπορούσε να αλλάξει ολόκληρη η ζωή σας, αφού θα μπορείτε να μάθετε με μεγάλη ακρίβεια και αξιοπιστία ποιες τροφές σας προκαλούν τα διάφορα προβλήματα υγείας και αφού τις αφαιρέσετε από τη διατροφή σας να βελτιώσετε κι’ εσείς αισθητά και ριζικά την υγεία σας και την ποιότητα της ζωής σας.

Εξίσου σημαντικό όμως είναι να ανακαλύψετε και τις τροφές που μπορείτε να συνεχίσετε να τρώτε ελεύθερα και χωρίς προβλήματα.

Σύμφωνα με αρκετές επιστημονικές μελέτες χιλιάδες άτομα με διάφορα προβλήματα υγείας έχουν επωφεληθεί από τις εξετάσεις αυτές και έχουν βελτιώσει σημαντικά την υγεία τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...