Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έκζεμα.


lena

Recommended Posts

αναφερομαι μετα απο πολυ καιρο σε αυτο το θεμα γιατι και εγω και η μεγαλη μου η κορη πασχουμε απο εκζεμα...η αληθεια ειναι οτι καποιες στιγμες φαινεται οτι περναει και μετα αντε παλι απο την αρχη...απο προσωπικη μου εμπειρια και μονο ομως αναφερω οτι σε περιπτωση που εβαζα διαφορες κρεμες φτιαχτες απο γνωστους και φαρμακεια που ακουγα κατα καιρους γενικα εβλεπα επιδεινωση...μαλλον δεν ταιριαζουν ολα σε ολους και θελει προσοχη σε αυτο! απο την εμπειρια μου και μονο το λεω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Καλησπερα σας!!!Παρακαλω κ εγω τη lena να μου στειλει τα στοιχεια του φαρμακείου για την κρεμα το συντομοτερο!!!Ευχαριστώ! !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Κορίτσια εμένα το Μαράκι μου (2 ετών δεσποινίδα τώρα) πριν ένα χρόνο και κάτι έβγαζε εκζέματα στην περιοχή της πάνας και τα είχα βάψει μαύρα η μανούλα στην αρχή γιατί μου παραπονιόταν και έκλαιγε αρκετά συχνά εξ αιτίας αυτού. Ωστόσο, η παιδίατρος της μου συνέστισε να χρησιμοποιώ την Atoprel Barrier Cream (www.frezyderm.com/gr/vrefiki-peripoiisi/atopiki-dermatitida/kremes/atoprel-barrier-cream , με την οποία είδα αισθητή διαφορά. Πάλι καλά δεν είχαμε παρόμοιους ερεθισμούς στο πρόσωπο, οπότε το ξεπεράσαμε με τα από 3-4 μήνες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 years later...
στις On 21/8/2011 at 12:21 ΠΜ, ο/η lena είπε:

Καλησπέρα σε όλες. Θα σας γράψω την ιστορία μας σχετικά με το βρεφικό έκζεμα για να βοηθήσω όσες μητέρες ταλαιπωρούνται με το συγκεκριμένο θέμα.

Η μικρή μου εμφάνισε βρεφικό έκζεμα όταν ήταν 3 μηνών. Η παιδίατρος που την παρακολουθούσε μας πρότεινε αρχικά την fucidin και μετέπειτα αφού δεν υποχωρούσε την fucidin-h.

Λόγω του ότι η συγκεκριμένη κρέμα περιείχε κορτιζόνη, δεν ήθελα να την βάλω στο παιδί και στράφηκα σε άλλη παιδίατρο να πάρω και άλλη γνώμη. Μου έδωσε κάτι άλλες κρέμες πάλι κορτιζονούχες + κάτι αφρόλουτρα ειδικά αλλά και πάλι το έκζεμα ήταν το ίδιο.

Διάβασα, στο internet ο,τι είχε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα, και κατέληξα να πάω το παιδί στον ομοιοπαθητικό. Πήγαμε μια φορά και κάναμε μια αγωγή για 20 μέρες με κάτι κάψουλες αλλά και πάλι τίποτε. Το έκζεμα υποχωρούσε και ξαναφούντωνε...

Κλείνω και δεύτερο ραντεβού στην ομοιπαθητικό. Ακύρωσα το ραντεβού όμως γιατί το έκζεμα εξαφανίστηκε! Και πώς;;;;;; Ήμουν πολύ τυχερή!

2 μέρες πριν το ραντεβού, είμαι στο Τεβε. Κρατώ την μικρή αγκαλιά και δίπλα μου μια κοπέλα την χαζεύει. Παρατηρεί το έκζεμα στο ποδαράκι και μου λέει:

Τί είναι αυτό;

-εκζεμα της λέω.

Πού την πηγαίνεις;

-Σε ομοιοπαθητικό

λοιπόν θα πας σ' ενα φαρμακείο που θα σου πώ και θα ζητήσεις αυτή την κρέμα. Την παρασκευάζει αυτή η κοπέλα και σε δυο μέρες μέσα θα εξαφανιστεί! :o

Μου έδωσε πληροφορίες για το φαρμακείο και έφυγε.

Η φάση είναι οτι η κοπέλα δεν ήξερε ακριβώς πού είναι το φαρμακείο διότι απ' ότι μου είπε για το δικό της παιδί είχε στείλει την αδερφή της, οπότε γυρνώντας σπίτι έψαξα στο google βάζοντας οτι στοιχείο γνώριζα και όντως το βρήκα!!!!

Πήγα αμέσως πήρα την αλοιφή και ανυπομονούσα να την αλοίψω στο ποδαράκι της μικρής. Το αποτέλεσμα;;;; Βάλαμε την αλοιφή 2 μέρες και ήδη απο τις 2 πρώτες επαλείψεις το έκζεμα είχε αρχίσει να εξασθενεί μέχρι που εξαφανίστηκε !!!!! :o:o:o

Κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη που είχα τέτοιο τυχερό! Βλέπω το ποδαράκι της μικρής και δεν το πιστεύω! :o μιλάμε για ενα μικρό θαύμα! Όποια κοπέλα έχει παρόμοιο περιστατικό ας μου στείλει pm να της δώσω τα στοιχεία απο το φαρμακείο. Θα χαρώ πολύ να βοηθήσω! ;)

Καλησπέρα μηοως μπορείς να μ στείλεις μήνυμα για την κρέμα; ελπίζω να είναι Αθήνα. Είμαι έγκυος και έχω τρομερό έκζεμα π εμφανίστηκε πριν την εγκυμοσυνη δν βρίσκω. Καμία λύση στις κοινές κρέμες. Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...