Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Ισως σε ενα φορουμ για μαμαδες φαινεται ανεπιτρεπτο να μιλα κανεις για μεθοδους αντισυλληψης, ωστοσο ομως παιρνω το θαρρος και ανεβαζω αυτο το θέμα με σκοπό να μάθω τελικα -εγω και οχι μονο- αν τελικα το mirena εχει παρενεργειες...

Ειχα τοποθετησει το 2008 το απλο σπιραλ -το χαλκινο - και το αφαιρεσα το Μαρτιο 2011 γιατι θεωρουσα οτι η περιοδος μου διαρκουσε πολυ και ηταν καπως περιεργη η ολη φαση διότι ξεκινουσε για 4 με 5 μερες πολυ λιγα καφε υγρα που με τον καιρο αυτα τελικα την 7η ημερα γινταν αιμοραγια για αλλες 3 μερες. Εν τελει αποφασισα με δικη μου προτροπη να το βγαλουμε με τον γιατρο μου και μετα απο 2 περιοδους βαλαμε το δευτερο σπιραλ το οποιο ειναι το mirena- γνωστο διοτι "αποβαλει" καποια ουσια στη μητρα και μειωνει την αιμοραγια...

Για την περιπτωση μου μιλωντας, ο πρωτος μηνας εφαρμογης του σπιραλ με τρομαξε διοτι στην αντιστοιχη περιοδο ειχα περιπου για 2,5 εβδομδες ελαχιστα καφε υγρα -τυπου ελαφρυ αιμα και ση συνεχεια λιγο αιμα...

Τωρα που βρισκομαι στο δευτερο μηνα εφαρμογς του μιρενα , εχει ξεκινησει κατι παρομοιο...δηλ απο τις 17 Ιουλιου εχω καφετια υγρα !

Οπως ειναι λογικο νιωθω μια συγχηση για τους εξης λογους:

1) δεν ξερω ποια ειναι η πρωτη μερα περιοδου, αφου ειναι ελαχιστα τα καφε υγρα -σχεδον μη ανιχνευσιμα,

2) δεν μπορω να ζω το μηνα μου που στις μισες μερες του θα ειμαι "καπως" αδιαθετη!!!

Σε βρετανικα φορουμ διαβασα οτι υπαρχουν παρενεργειες πραγμα το οποιο στην Ελλαδα δεν εχει ακουστει...Οι αλλες παρενεργειες που αναφερουν ειναι -ενδεικτικα- αυξηση βαρους-εντονο πρηξιμο στην κοιλια και γενικοτερα, αισθηση κοπωσης, αγχος, ζαλη,σε περιπτωσης τυπουυ 1 στις 3 γυναικες δεν ειχαν και περιοδο καθολου,ψυχολογικες μεταπτωσεις κλπ κλπ.

Θα ηθελα παρα πολυ να μαθω αν υπαρχουν αλλες παρομοιες περιπτωσεις γυναικων με την δικη μου "επιτυχια" στο μιρενα...(ειρωνικα μιλωντας)...!!!

Το θεμα μου δεν το εχω συζητησει με τον γιατρο μου επισημα διοτι βρισκομαστε σε διακοπες

Σας ευχαριστω για το χρονο σας!

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

γεια σου μαριγούλα και εγώ είχα βάλει πέρισι σπιράλ δεν θυμαμαι την μαρκα τηνέχω σπίτι μου.

και εγώ έχω τα ίδια προβλήματα η περίοδος ουσιαστικά διαρκεί 10-12 μέρες μαζί μετα καφέ. έχω πρήξιμο κοιλιάς σχεδόν όλο το μήνα. εγώ τους πρώτους 3 μήνες υπέφερα από πόνους περιόδου αλλά και τώρα κάποιες φορές με πιάνει έντονος πόνος. σκεφτόμουν να το βγάλω νωρίτερα κανονικά τον απρίλιο είναι να το βγάλω. μάλλον από ότι έχεις διαβάσει θα ισχύει λίγο πολύ ανάλογα τον οργανισμό της καθε γυναίκας. εμένε ο γιατρος μου είπε ότι προκαλεί δυσμηνορεια. δεν σε βοήθησα το ξέρω αλλά μάλλον πρέπει να το ψάξουμε καλύτερα και εγώ λόγω της θρομβοφιλίας δεν μπορώ να πάρω χάπια.

Ελένη, σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου...

Βλέπω ότι πολλοί βλέπουν το θέμα μου αλλά δεν κάνουν το κόπο να μου δώσουν καμία πληροφορία...

στις On 25/7/2011 at 1:33 ΠΜ, ο/η marigoula_84 είπε:

Ισως σε ενα φορουμ για μαμαδες φαινεται ανεπιτρεπτο να μιλα κανεις για μεθοδους αντισυλληψης, ωστοσο ομως παιρνω το θαρρος και ανεβαζω αυτο το θέμα με σκοπό να μάθω τελικα -εγω και οχι μονο- αν τελικα το mirena εχει παρενεργειες...

Ειχα τοποθετησει το 2008 το απλο σπιραλ -το χαλκινο - και το αφαιρεσα το Μαρτιο 2011 γιατι θεωρουσα οτι η περιοδος μου διαρκουσε πολυ και ηταν καπως περιεργη η ολη φαση διότι ξεκινουσε για 4 με 5 μερες πολυ λιγα καφε υγρα που με τον καιρο αυτα τελικα την 7η ημερα γινταν αιμοραγια για αλλες 3 μερες. Εν τελει αποφασισα με δικη μου προτροπη να το βγαλουμε με τον γιατρο μου και μετα απο 2 περιοδους βαλαμε το δευτερο σπιραλ το οποιο ειναι το mirena- γνωστο διοτι "αποβαλει" καποια ουσια στη μητρα και μειωνει την αιμοραγια...

Για την περιπτωση μου μιλωντας, ο πρωτος μηνας εφαρμογης του σπιραλ με τρομαξε διοτι στην αντιστοιχη περιοδο ειχα περιπου για 2,5 εβδομδες ελαχιστα καφε υγρα -τυπου ελαφρυ αιμα και ση συνεχεια λιγο αιμα...

Τωρα που βρισκομαι στο δευτερο μηνα εφαρμογς του μιρενα , εχει ξεκινησει κατι παρομοιο...δηλ απο τις 17 Ιουλιου εχω καφετια υγρα !

Οπως ειναι λογικο νιωθω μια συγχηση για τους εξης λογους:

1) δεν ξερω ποια ειναι η πρωτη μερα περιοδου, αφου ειναι ελαχιστα τα καφε υγρα -σχεδον μη ανιχνευσιμα,

2) δεν μπορω να ζω το μηνα μου που στις μισες μερες του θα ειμαι "καπως" αδιαθετη!!!

Σε βρετανικα φορουμ διαβασα οτι υπαρχουν παρενεργειες πραγμα το οποιο στην Ελλαδα δεν εχει ακουστει...Οι αλλες παρενεργειες που αναφερουν ειναι -ενδεικτικα- αυξηση βαρους-εντονο πρηξιμο στην κοιλια και γενικοτερα, αισθηση κοπωσης, αγχος, ζαλη,σε περιπτωσης τυπουυ 1 στις 3 γυναικες δεν ειχαν και περιοδο καθολου,ψυχολογικες μεταπτωσεις κλπ κλπ.

Θα ηθελα παρα πολυ να μαθω αν υπαρχουν αλλες παρομοιες περιπτωσεις γυναικων με την δικη μου "επιτυχια" στο μιρενα...(ειρωνικα μιλωντας)...!!!

Το θεμα μου δεν το εχω συζητησει με τον γιατρο μου επισημα διοτι βρισκομαστε σε διακοπες

Σας ευχαριστω για το χρονο σας!

Γεια σου Μαριγούλα,

αν και δε χαίρομαι που έχεις πρόβλημα, από την άλλη πρέπει να σου πω ότι δεν είσαι μόνη...

Βέβαια, πάνε και κάτι χρόνια από τότε που έκανες την ανάρτηση...

Εγώ δεν έχω γίνει ακόμη μητέρα, αλλά αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου, ίσως και χειρότερο.

Είχα για αρκετά χρόνια προβλήματα με την περίοδο και κάποια στιγμή πριν 2 χρόνια, ο γυναικολόγος μου αποφάσισε να τοποθετήσει το mirena.

Από τότε άρχισαν όλα...

Δεν έχω καθόλου περίοδο πάνω από 1 χρόνο και μου λέει ότι είναι φυσιολογική αντίδραση του σπιράλ. Οι πόνοι είναι αφόρητοι... Επίσης, έχω νοσηλευτεί αρκετές φορές και κάθε φορά δεν μπορούσαν να καταλάβουν οι γιατροί αν αυτό που πέρναγα ήταν κολικός. Σιγά, σιγά καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι μάλλον όλα οφείλονται στο συγκεκριμένο σπιράλ, το οποίο μάλλον κάνει πυελικές φλεγμονές.

Τέλος πάντων, αποφάσισα να το βγάλω μέσα στις επόμενες ημέρες...

Οπότε, ίσως εσύ να έχεις τώρα πια να μου πεις κάτι παραπάνω.

Πώς είναι για παράδειγμα ο κύκλος σου τώρα; 

στις On 26/7/2011 at 2:13 ΜΜ, ο/η ΕΛΕΝΗΣΑΜΛΙ είπε:

γεια σου μαριγούλα και εγώ είχα βάλει πέρισι σπιράλ δεν θυμαμαι την μαρκα τηνέχω σπίτι μου.

και εγώ έχω τα ίδια προβλήματα η περίοδος ουσιαστικά διαρκεί 10-12 μέρες μαζί μετα καφέ. έχω πρήξιμο κοιλιάς σχεδόν όλο το μήνα. εγώ τους πρώτους 3 μήνες υπέφερα από πόνους περιόδου αλλά και τώρα κάποιες φορές με πιάνει έντονος πόνος. σκεφτόμουν να το βγάλω νωρίτερα κανονικά τον απρίλιο είναι να το βγάλω. μάλλον από ότι έχεις διαβάσει θα ισχύει λίγο πολύ ανάλογα τον οργανισμό της καθε γυναίκας. εμένε ο γιατρος μου είπε ότι προκαλεί δυσμηνορεια. δεν σε βοήθησα το ξέρω αλλά μάλλον πρέπει να το ψάξουμε καλύτερα και εγώ λόγω της θρομβοφιλίας δεν μπορώ να πάρω χάπια.

Κοριτσια το εβαλα 2 ιουνιου και εχω τα ιδια πραγματα .....4.5 μερες καφε και τελος....πηγα με ειδε ολα καλα μου ειπε

γεια σας εβαλα και εγω το καταραμενο αυτο σπιραλ γιατι εχω χαμηλη φεριτινη και αιματοκριτη λιγο χαμηλο και πινω σιδηρο 1 χρονο αλλα εχω τα ιδια προβληματα.

σε μενα το βαλα στης 12 δεκεμβριου και μετα 7 μερες αρχισα να εχω καφε υγρα μετα ελαφρια αιμοραγια και τωρα λιγο περισσοτερη αιμοραγια πηρα την γιατρο μου και μου ειπε οτι μαλλον μου ερχεται περιοδοσ την περιμενω στης 7 περιπου αν και ποτε δεν ειχα σταθερο κυκλο.

επισης εχω ενα μικρο 2.5 ετων και οταν ηταν 3 μηνων εμεινα εγκυος και εκανα αποξεση γιατι δνε ακουγαμε καρδουλα να χτυπαει.ολο αυτο εμενα μου κοστισε εχασα πολυ αιμα οι αποθηκες σιδηρου αδειασαν εντελως και δεν μπορουσα να σηκοθω απο το κρεβατι απο την εξαντληση γιαυτο εβαλα σπιραλ και για αποφυγη εγκυμοσινης και της βαριας αιμοραγια ςπου εχω πολλα χρονια.

ποια αλλη εχει βαλει μιρενα?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Νέες συζητήσεις