Μετάβαση σε περιεχόμενο

mirena σπιραλ - παρενεργειες?


Recommended Posts

Ισως σε ενα φορουμ για μαμαδες φαινεται ανεπιτρεπτο να μιλα κανεις για μεθοδους αντισυλληψης, ωστοσο ομως παιρνω το θαρρος και ανεβαζω αυτο το θέμα με σκοπό να μάθω τελικα -εγω και οχι μονο- αν τελικα το mirena εχει παρενεργειες...

Ειχα τοποθετησει το 2008 το απλο σπιραλ -το χαλκινο - και το αφαιρεσα το Μαρτιο 2011 γιατι θεωρουσα οτι η περιοδος μου διαρκουσε πολυ και ηταν καπως περιεργη η ολη φαση διότι ξεκινουσε για 4 με 5 μερες πολυ λιγα καφε υγρα που με τον καιρο αυτα τελικα την 7η ημερα γινταν αιμοραγια για αλλες 3 μερες. Εν τελει αποφασισα με δικη μου προτροπη να το βγαλουμε με τον γιατρο μου και μετα απο 2 περιοδους βαλαμε το δευτερο σπιραλ το οποιο ειναι το mirena- γνωστο διοτι "αποβαλει" καποια ουσια στη μητρα και μειωνει την αιμοραγια...

Για την περιπτωση μου μιλωντας, ο πρωτος μηνας εφαρμογης του σπιραλ με τρομαξε διοτι στην αντιστοιχη περιοδο ειχα περιπου για 2,5 εβδομδες ελαχιστα καφε υγρα -τυπου ελαφρυ αιμα και ση συνεχεια λιγο αιμα...

Τωρα που βρισκομαι στο δευτερο μηνα εφαρμογς του μιρενα , εχει ξεκινησει κατι παρομοιο...δηλ απο τις 17 Ιουλιου εχω καφετια υγρα !

Οπως ειναι λογικο νιωθω μια συγχηση για τους εξης λογους:

1) δεν ξερω ποια ειναι η πρωτη μερα περιοδου, αφου ειναι ελαχιστα τα καφε υγρα -σχεδον μη ανιχνευσιμα,

2) δεν μπορω να ζω το μηνα μου που στις μισες μερες του θα ειμαι "καπως" αδιαθετη!!!

Σε βρετανικα φορουμ διαβασα οτι υπαρχουν παρενεργειες πραγμα το οποιο στην Ελλαδα δεν εχει ακουστει...Οι αλλες παρενεργειες που αναφερουν ειναι -ενδεικτικα- αυξηση βαρους-εντονο πρηξιμο στην κοιλια και γενικοτερα, αισθηση κοπωσης, αγχος, ζαλη,σε περιπτωσης τυπουυ 1 στις 3 γυναικες δεν ειχαν και περιοδο καθολου,ψυχολογικες μεταπτωσεις κλπ κλπ.

Θα ηθελα παρα πολυ να μαθω αν υπαρχουν αλλες παρομοιες περιπτωσεις γυναικων με την δικη μου "επιτυχια" στο μιρενα...(ειρωνικα μιλωντας)...!!!

Το θεμα μου δεν το εχω συζητησει με τον γιατρο μου επισημα διοτι βρισκομαστε σε διακοπες

Σας ευχαριστω για το χρονο σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου μαριγούλα και εγώ είχα βάλει πέρισι σπιράλ δεν θυμαμαι την μαρκα τηνέχω σπίτι μου.

και εγώ έχω τα ίδια προβλήματα η περίοδος ουσιαστικά διαρκεί 10-12 μέρες μαζί μετα καφέ. έχω πρήξιμο κοιλιάς σχεδόν όλο το μήνα. εγώ τους πρώτους 3 μήνες υπέφερα από πόνους περιόδου αλλά και τώρα κάποιες φορές με πιάνει έντονος πόνος. σκεφτόμουν να το βγάλω νωρίτερα κανονικά τον απρίλιο είναι να το βγάλω. μάλλον από ότι έχεις διαβάσει θα ισχύει λίγο πολύ ανάλογα τον οργανισμό της καθε γυναίκας. εμένε ο γιατρος μου είπε ότι προκαλεί δυσμηνορεια. δεν σε βοήθησα το ξέρω αλλά μάλλον πρέπει να το ψάξουμε καλύτερα και εγώ λόγω της θρομβοφιλίας δεν μπορώ να πάρω χάπια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη, σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου...

Βλέπω ότι πολλοί βλέπουν το θέμα μου αλλά δεν κάνουν το κόπο να μου δώσουν καμία πληροφορία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 years later...

 

στις On 25/7/2011 at 1:33 ΠΜ, ο/η marigoula_84 είπε:

Ισως σε ενα φορουμ για μαμαδες φαινεται ανεπιτρεπτο να μιλα κανεις για μεθοδους αντισυλληψης, ωστοσο ομως παιρνω το θαρρος και ανεβαζω αυτο το θέμα με σκοπό να μάθω τελικα -εγω και οχι μονο- αν τελικα το mirena εχει παρενεργειες...

 

Ειχα τοποθετησει το 2008 το απλο σπιραλ -το χαλκινο - και το αφαιρεσα το Μαρτιο 2011 γιατι θεωρουσα οτι η περιοδος μου διαρκουσε πολυ και ηταν καπως περιεργη η ολη φαση διότι ξεκινουσε για 4 με 5 μερες πολυ λιγα καφε υγρα που με τον καιρο αυτα τελικα την 7η ημερα γινταν αιμοραγια για αλλες 3 μερες. Εν τελει αποφασισα με δικη μου προτροπη να το βγαλουμε με τον γιατρο μου και μετα απο 2 περιοδους βαλαμε το δευτερο σπιραλ το οποιο ειναι το mirena- γνωστο διοτι "αποβαλει" καποια ουσια στη μητρα και μειωνει την αιμοραγια...

 

Για την περιπτωση μου μιλωντας, ο πρωτος μηνας εφαρμογης του σπιραλ με τρομαξε διοτι στην αντιστοιχη περιοδο ειχα περιπου για 2,5 εβδομδες ελαχιστα καφε υγρα -τυπου ελαφρυ αιμα και ση συνεχεια λιγο αιμα...

Τωρα που βρισκομαι στο δευτερο μηνα εφαρμογς του μιρενα , εχει ξεκινησει κατι παρομοιο...δηλ απο τις 17 Ιουλιου εχω καφετια υγρα !

 

Οπως ειναι λογικο νιωθω μια συγχηση για τους εξης λογους:

1) δεν ξερω ποια ειναι η πρωτη μερα περιοδου, αφου ειναι ελαχιστα τα καφε υγρα -σχεδον μη ανιχνευσιμα,

2) δεν μπορω να ζω το μηνα μου που στις μισες μερες του θα ειμαι "καπως" αδιαθετη!!!

 

Σε βρετανικα φορουμ διαβασα οτι υπαρχουν παρενεργειες πραγμα το οποιο στην Ελλαδα δεν εχει ακουστει...Οι αλλες παρενεργειες που αναφερουν ειναι -ενδεικτικα- αυξηση βαρους-εντονο πρηξιμο στην κοιλια και γενικοτερα, αισθηση κοπωσης, αγχος, ζαλη,σε περιπτωσης τυπουυ 1 στις 3 γυναικες δεν ειχαν και περιοδο καθολου,ψυχολογικες μεταπτωσεις κλπ κλπ.

 

Θα ηθελα παρα πολυ να μαθω αν υπαρχουν αλλες παρομοιες περιπτωσεις γυναικων με την δικη μου "επιτυχια" στο μιρενα...(ειρωνικα μιλωντας)...!!!

 

Το θεμα μου δεν το εχω συζητησει με τον γιατρο μου επισημα διοτι βρισκομαστε σε διακοπες

 

Σας ευχαριστω για το χρονο σας!

 

Γεια σου Μαριγούλα,

αν και δε χαίρομαι που έχεις πρόβλημα, από την άλλη πρέπει να σου πω ότι δεν είσαι μόνη...

Βέβαια, πάνε και κάτι χρόνια από τότε που έκανες την ανάρτηση...

Εγώ δεν έχω γίνει ακόμη μητέρα, αλλά αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου, ίσως και χειρότερο.

Είχα για αρκετά χρόνια προβλήματα με την περίοδο και κάποια στιγμή πριν 2 χρόνια, ο γυναικολόγος μου αποφάσισε να τοποθετήσει το mirena.

Από τότε άρχισαν όλα...

Δεν έχω καθόλου περίοδο πάνω από 1 χρόνο και μου λέει ότι είναι φυσιολογική αντίδραση του σπιράλ. Οι πόνοι είναι αφόρητοι... Επίσης, έχω νοσηλευτεί αρκετές φορές και κάθε φορά δεν μπορούσαν να καταλάβουν οι γιατροί αν αυτό που πέρναγα ήταν κολικός. Σιγά, σιγά καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι μάλλον όλα οφείλονται στο συγκεκριμένο σπιράλ, το οποίο μάλλον κάνει πυελικές φλεγμονές.

Τέλος πάντων, αποφάσισα να το βγάλω μέσα στις επόμενες ημέρες...

Οπότε, ίσως εσύ να έχεις τώρα πια να μου πεις κάτι παραπάνω.

Πώς είναι για παράδειγμα ο κύκλος σου τώρα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...
στις On 26/7/2011 at 2:13 ΜΜ, ο/η ΕΛΕΝΗΣΑΜΛΙ είπε:

γεια σου μαριγούλα και εγώ είχα βάλει πέρισι σπιράλ δεν θυμαμαι την μαρκα τηνέχω σπίτι μου.

και εγώ έχω τα ίδια προβλήματα η περίοδος ουσιαστικά διαρκεί 10-12 μέρες μαζί μετα καφέ. έχω πρήξιμο κοιλιάς σχεδόν όλο το μήνα. εγώ τους πρώτους 3 μήνες υπέφερα από πόνους περιόδου αλλά και τώρα κάποιες φορές με πιάνει έντονος πόνος. σκεφτόμουν να το βγάλω νωρίτερα κανονικά τον απρίλιο είναι να το βγάλω. μάλλον από ότι έχεις διαβάσει θα ισχύει λίγο πολύ ανάλογα τον οργανισμό της καθε γυναίκας. εμένε ο γιατρος μου είπε ότι προκαλεί δυσμηνορεια. δεν σε βοήθησα το ξέρω αλλά μάλλον πρέπει να το ψάξουμε καλύτερα και εγώ λόγω της θρομβοφιλίας δεν μπορώ να πάρω χάπια.

 Κοριτσια το εβαλα 2 ιουνιου και εχω τα ιδια πραγματα .....4.5 μερες καφε και τελος....πηγα με ειδε ολα καλα μου ειπε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

γεια σας εβαλα και εγω το καταραμενο αυτο σπιραλ γιατι εχω χαμηλη φεριτινη και αιματοκριτη λιγο χαμηλο και πινω σιδηρο 1 χρονο αλλα εχω τα ιδια προβληματα.

σε μενα το βαλα στης 12 δεκεμβριου και μετα 7 μερες αρχισα να εχω καφε υγρα μετα ελαφρια αιμοραγια και τωρα λιγο περισσοτερη αιμοραγια πηρα την γιατρο μου και μου ειπε οτι μαλλον μου ερχεται περιοδοσ την περιμενω στης 7 περιπου αν και ποτε δεν ειχα σταθερο κυκλο.

επισης εχω ενα μικρο 2.5 ετων και οταν ηταν 3 μηνων εμεινα εγκυος και εκανα αποξεση γιατι δνε ακουγαμε καρδουλα να χτυπαει.ολο αυτο εμενα μου κοστισε εχασα πολυ αιμα οι αποθηκες σιδηρου αδειασαν εντελως και δεν μπορουσα να σηκοθω απο το κρεβατι απο την εξαντληση γιαυτο εβαλα σπιραλ και για αποφυγη εγκυμοσινης και της βαριας αιμοραγια ςπου εχω πολλα χρονια.

ποια αλλη εχει βαλει μιρενα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 26.7.2011 at 12:33 ΠΜ, ο/η marigoula_84 είπε:

Ισως σε ενα φορουμ για μαμαδες φαινεται ανεπιτρεπτο να μιλα κανεις για μεθοδους αντισυλληψης, ωστοσο ομως παιρνω το θαρρος και ανεβαζω αυτο το θέμα με σκοπό να μάθω τελικα -εγω και οχι μονο- αν τελικα το mirena εχει παρενεργειες...

 

Ειχα τοποθετησει το 2008 το απλο σπιραλ -το χαλκινο - και το αφαιρεσα το Μαρτιο 2011 γιατι θεωρουσα οτι η περιοδος μου διαρκουσε πολυ και ηταν καπως περιεργη η ολη φαση διότι ξεκινουσε για 4 με 5 μερες πολυ λιγα καφε υγρα που με τον καιρο αυτα τελικα την 7η ημερα γινταν αιμοραγια για αλλες 3 μερες. Εν τελει αποφασισα με δικη μου προτροπη να το βγαλουμε με τον γιατρο μου και μετα απο 2 περιοδους βαλαμε το δευτερο σπιραλ το οποιο ειναι το mirena- γνωστο διοτι "αποβαλει" καποια ουσια στη μητρα και μειωνει την αιμοραγια...

 

Για την περιπτωση μου μιλωντας, ο πρωτος μηνας εφαρμογης του σπιραλ με τρομαξε διοτι στην αντιστοιχη περιοδο ειχα περιπου για 2,5 εβδομδες ελαχιστα καφε υγρα -τυπου ελαφρυ αιμα και ση συνεχεια λιγο αιμα...

Τωρα που βρισκομαι στο δευτερο μηνα εφαρμογς του μιρενα , εχει ξεκινησει κατι παρομοιο...δηλ απο τις 17 Ιουλιου εχω καφετια υγρα !

 

Οπως ειναι λογικο νιωθω μια συγχηση για τους εξης λογους:

1) δεν ξερω ποια ειναι η πρωτη μερα περιοδου, αφου ειναι ελαχιστα τα καφε υγρα -σχεδον μη ανιχνευσιμα,

2) δεν μπορω να ζω το μηνα μου που στις μισες μερες του θα ειμαι "καπως" αδιαθετη!!!

 

Σε βρετανικα φορουμ διαβασα οτι υπαρχουν παρενεργειες πραγμα το οποιο στην Ελλαδα δεν εχει ακουστει...Οι αλλες παρενεργειες που αναφερουν ειναι -ενδεικτικα- αυξηση βαρους-εντονο πρηξιμο στην κοιλια και γενικοτερα, αισθηση κοπωσης, αγχος, ζαλη,σε περιπτωσης τυπουυ 1 στις 3 γυναικες δεν ειχαν και περιοδο καθολου,ψυχολογικες μεταπτωσεις κλπ κλπ.

 

Θα ηθελα παρα πολυ να μαθω αν υπαρχουν αλλες παρομοιες περιπτωσεις γυναικων με την δικη μου "επιτυχια" στο μιρενα...(ειρωνικα μιλωντας)...!!!

 

Το θεμα μου δεν το εχω συζητησει με τον γιατρο μου επισημα διοτι βρισκομαστε σε διακοπες

 

Σας ευχαριστω για το χρονο σας!

Καλημέρα 

Μετά τα 4 παιδιά μου αποφάσισα κ γω να πάρω αντισύλληψη. Ο γιατρός μου μου συνέστησε το μιρενα γιατί έχω αναιμία κ έλλειψη σιδήρου. 

Τι να πω το εχω απ τον Απρίλιο του 17 . Στην αρχή είχα διάφορα θέματα όπως πρήξιμο, πόνους χαμηλά σαν πόνοι περιόδου η μέση μου πονάει πάρα πολύ και αποτι διάβασα κ γω υπάρχει περίπτωση να είναι απ το σπιράλ.  Τώρα το εχω 10 μήνες να σημειωθεί ότι δεν έχω καθόλου σχεδόν περίοδο πάντα είχα 4 μέρες κ  με το σπιράλ απ την αρχή εχω 2 μέρες κάτι πολύ σκούρα ελαχιστα καφέ υγρά που αρκει να βάλω ένα σερβιετακι μόνο κ αυτό όχι πάντα.

Δηλ. Αυτή είναι η περίοδο μου τώρα?

Ανησυχώ γιατί εμείς οι γυναίκες έτσι αποβάλουμε όλες τις ακαθαρσίες από τον οργανισμό μας κ δεν μ'αρέσει καθόλου αυτό να μην έχω περίοδο. Πολλές φορές φοβάμαι κιόλας για διάφορα. 

Εντωμεταξύ εχω μονίμως ένα πρήξιμο στην κοιλιά γέννησα τον Ιανουάριο του 17 έχασα κιλά αλλά αυτό το πρήξιμο στην κοιλιά ενοχλεί πάρα πολύ. Ο άντρας μου μου είπε ότι έχω αλλάξει τελείως συμπεριφορά ειμαι πιο νευρική κ όσο για τα γούτσου γούτσου δεν έχω καμία διάθεση κ έτσι  σκέπτομαι να το βγάλω. 

Δεν ξέρω αν σας βοήθησα ?

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ δεν σας είπα το σπουδαιότερο που αυτό είναι σίγουρα απ το σπιράλ γιατί δεν το είχα ποτέ στην ζωή μου .

Έχω εκρήξεις υγρών το καταλαβαίνω γιατί είναι σαν να μου έσπασαν τα υγρά ένα πράγμα  αρκετές φορές το μήνα κ μυρίζουν τόσο άσχημα ?

ΑΗΔΊΑ  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν εχω καμια ιδεα σχετικα με τα σπιραλ, αλλα επειδη ακουω πως περισσοτερο ταλαιπωρια ειναι, μηπως να βρέιτε καποια αλλη μορφή αντισύλληψης? Πχ αντισυλλητικα? Ή δεν μπορείτε να παρετε για άλλους ιατρικους λόγους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Εγώ καπνίζω κ δεν μπορώ να πάρω αντισυλληπτικά. Τελικά όμως θα κλεισω ραντεβου να το αφαιρέσω κ κάτι νέο που παρατηρώ είναι ότι έχω ευαισθησία στα μάτια ξαφνικά βλέπω θολά. Αρκετά συχνά μέσα στην μερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα κορίτσια.

μετά από πολλά χρόνια μητρορραγίες και 4 αποξέσεις (έφτανα ως και 2 - 3 μπουκάλες αίμα να μου βάζουν) ο τελευταίος γιατρός που με είδε μου σύστησε να βάλω το mirena λόγω του ότι θα σταματήσω σχεδόν να έχω περίοδο (πραγμα που για μένα θα είναι σωτήριο). Το τοποθετήσε τον Ιανουάριο του 2021 . Στην αρχή οπως είπατε κι εσείς είχα καφετιά με ασαφή εικόνα πότε είναι η περίοδος μου και το συζητητησα με το γιατρό όπου με καθησύχασε ότι έτσι λειτουργεί αυτό το σπιράλ και αυτό που "ψεκάζει" . Καταλήγεις στο τέλος να είναι σαν να μην έχεις περίοδο. Τόσους μήνες μετά μπορώ να πω ότι είναι όντως σαν να μην έχω περίοδο εκτός από αυτά τα καφετιά που εμφανίζονται αραιά και που ... και μυρίζουν όντως πολύ άσχημα. Με εξέτασε τον Ιούλιο και βρήκε πολύ καλό το ενδομήτριο. Δεν υπήρχε κάτι ανησυχητικό.

Οπότε μέχρι αποδείξεως του εναντίου... θα συνεχίσω να το έχω.

Ελπίζω να βοήθησα με τη δική μου εμπειρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Εγώ το έβαλα το Νοέμβριο του 2020.λιγες μέρες αφού σαραντησα.το έβαλα όχι τόσο για αντισύλληψη είμαι 43 δεν περιμένω να μείνω έγκυος από εδώ και πέρα έτσι απλά αλλά επειδή είχα πολύ αίμα στην περίοδο πάντα μου κρατούσε 8 μέρες και είχα χαμηλό σίδηρο και αιματοκρίτη.τελικα πριν λίγες μέρες το έβγαλα δλδ στους 10 μήνες.στην αρχή είχα αίμα για 2 μήνες μετά άρχισε η περίοδος να μου έρχεται κάθε 19 μέρες (βέβαια με λίγο αίμα) αλλά κρατούσε 2 βδομάδες με αποτέλεσμα να έχω σχεδόν συνέχεια περίοδο.οποτε δεν άντεξα και το έβγαλα.με το που το έβγαλα άρχισε η παλιά γνωστή αιμορραγία.ειμαι 8η μέρα και έχω ακόμα αίμα.δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει και εύχομαι να μεγαλώσουν οι κύκλοι μου.θα δούμε.μακαρι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

ΗΚορίτσια καλημέρα.

Έβαλα δυστυχώς το Mirena αρχες Ιουνίου και πριν περιπου 2 εβδομάδες το έβγαλα! Αρχικά με επηρέασε πααααρα παααρα πολυ ψυχολογικά, ημουν συνεχεια μες στα νεύρα και όρεξη για παιχνιδάκια μηδεν! Περίοδο πολυ ακανόνιστη, απο τους 3 μηνες τους 2 ημουν με αίμα αλλά αυτό που ήρθε και με κατέστρεψε ήταν η αηδιαστική μυρωδιά που ειχαν απο τον 2ο μηνα και μετά τα κολπικα υγρά. Την πρωτη φορα που το παρατηρησα μου εδωσε ο γιατρος αντιβιοτικά υποθετακια, ολα καλα αν και ουτως ή αλλως δεν ηταν εντονο πολυ μετα απο λιγο ξαναηρθε η μυρωδια πιο εντονη κανω καλλιεργεια τιποτα ,ολα καλα καθαρή ημουν, ε αρα λεω απο το σπιραλ θα ειναι, το βγάζω και λεω θα φυγει, δεν εφυγε όμως! 2 μερες μετα ειχα μια αιμμοραγια για 3 μερες, μετα απο αυτο σαν να υποχωρησε και τωρα που ειμαι στις γονιμες μερες μου παλι μυριζουν εντονα! Σας παρακαλω ας μου καποια που ισως ειχε αντιστοιχη εμπειρια οτι απλα θελει καποιο χρονο να ρθουν οι ορμονες στα συγκαλα τους και θα φυγει η μυρωδια! Εχω απελπιστει αλήθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 10 months later...

Εγώ είχα το σπιράλ 4 χρόνια.Μετα τη γέννηση των δύο μικρων μου.Ολα καλά με τη περίοδο ερχόταν πάντα τη σωστή ημερομηνία!!!!! Μόλις το έβγαλα για να κάνω το τρίτο παιδί τον πρώτο μήνα δεν μου ήρθε περίοδος.Λεω ωραία είμαι έγκυος.τεστ και χοριακη αρνητικά και είμαι στις 10 μέρες καθυστέρηση....Τι να είναι; Επειδή έβγαλα το σπιράλ να μην έχω περίοδο το πρώτο μήνα;;Ξέρει κανείς;; Σας ευχαριστώ πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Επειδή από ότι βλέπω δεν υπάρχει άνθρωπος να γράψει για την άλλη μεριά του σπιράλ θα σάς γράψω εγώ γιατί μάλλον κανένας με τα θετικά δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί... 

Εγώ ΣΩΩΩΩΘΗΚΑ!!! Πάσχω από δυσμηνορροια από την πρώτη μου περίοδο... Χρόνια πόνου αιμορραγίας δυστυχίας νεύρα και κλάματα μαζί!!! Έβαλα το σπιράλ (ούσα άτεκνη κιόλας) που μου πρότεινε ο γιατρός μου μετά από πολύ σκέψη γιατί δεν ήξερα ότι υπάρχει κ το ορμονικό γνώριζα μόνο τό κλασικό τής αντισύλληψης!!! Μου εξήγησε πολύ καλά τι περίπου να περιμένω κ διάβασα εννοείται κ το φυλλάδιο που είχε μέσα!!! Ο πρώτος μήνας ήταν λίγο δύσκολος είχα "καφέ" σχεδόν όλο το μήνα κ η περίοδος κράτησε 12 μέρες αλλά με πολύ μικρότερη ροή καί καθόλου πόνο... Ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που ήμουν όρθια στην περίοδο μου!!! Από εκεί κ μετά... Η ψυχολογία μου είναι καλύτερα από ποτέ οι "ορεξουλες" είναι καλύτερα από ποτέ κ οι κατακρατήσεις υποχωρούν μόνες με την πάροδο του χρόνου... 

Οπότε αυτό που έχω να πω είναι... Μήν το κάνετε χρήση αν δεν πάσχετε από κάτι ή μόνο για αντισύλληψη γιατί τον νορμάλ κύκλο θα τον διαταράξει καί όσες το χρειάζονται να δώσουν χρόνο για την περίοδο προσαρμογής που είναι 3-6 μήνες!!! Εγώ σωθηκα κ άλλαξε όλη μου η ζωή... Ευχαριστώ κ τόν γιατρό μου κ τόν εαυτό μου για αυτήν την απόφαση!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 months later...

87 ημέρες καθυστέρηση με το σπιράλ αυτό και θα πάω να το βγάλω.ολα τα τεστ αρνητικά. Για ποιον λόγο γίνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Είμαι 44 ετών με τρία παιδιά και απολίνωση σαλπιγκών.  Έβαλα το mirena πριν από δύο μήνες καθώς το τελευταίο διάστημα δεν ήταν περίοδος αυτό που είχα αλλά αιμορραγία .

Αυτά που παρατήρησα εγώ είναι τα κάτωθι:

Α) Υπερβολικά κολπικά υγρά που μοιάζουν σαν ούρα.. (φίλη μαία που φοράει το  ίδιο ακριβώς τύπο μου είπε ότι αυτά φεύγουν μετά από 4 μήνες.. θα το δούμε γιατί είναι πολύ ενοχλητικά)

Β) την περίοδο την ψάχνω με τα κιάλια , στην αρχή ανησύχησα και ρώτησα την γυναικολόγο η οποία μου απάντησε πως αυτό ακριβώς προκαλεί το συγκεκριμένο σπιράλ ,πολύ μικρή ροή (σταγόνες) και στο τέλος παντελή  απουσία , σε ερώτηση αν αυτό είναι φυσιολογικό μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας και να κάτσω να απολαύσω την ανευ περιόδου ζωή μου!

Γ) δεν ξέρω αν λόγω του σπιράλ πάχυνα καθώς τρώω δίχως αυριο αλλά κάποιες φορές η κοιλιά μου πρήζεται τόσο που μοιάζω με 7 μηνών έγκυος (το μόνο που ανησύχησε την γυναικολόγο μου η οποία μου είπε την επόμενη που θα πρηστώ έτσι να πάω να το αφαιρέσουμε).

δ) έχω αρκετά mood swings αλλά δεν μπορώ να κατηγορήσω το σπιραλ για αυτό αναλογιζόμενη τα όσα συμβαίνουν στην ζωή μου.

στο δια ταύτα.. επειδή εμπιστεύομαι πάρα πολύ την γυναικολόγο μου εμπιστεύομαι  και την απόφασή της να μου βάλει αυτό το σπιράλ. Ελπίζω να μην προδοθεί η εμπιστοσύνη αυτή. Όπως και να έχει.. ο χρόνος θα δείξει.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...
στις On 5/12/2023 at 1:30 ΜΜ, ο/η ΚατερίναΚοπ είπε:

Είμαι 44 ετών με τρία παιδιά και απολίνωση σαλπιγκών.  Έβαλα το mirena πριν από δύο μήνες καθώς το τελευταίο διάστημα δεν ήταν περίοδος αυτό που είχα αλλά αιμορραγία .

Αυτά που παρατήρησα εγώ είναι τα κάτωθι:

Α) Υπερβολικά κολπικά υγρά που μοιάζουν σαν ούρα.. (φίλη μαία που φοράει το  ίδιο ακριβώς τύπο μου είπε ότι αυτά φεύγουν μετά από 4 μήνες.. θα το δούμε γιατί είναι πολύ ενοχλητικά)

Β) την περίοδο την ψάχνω με τα κιάλια , στην αρχή ανησύχησα και ρώτησα την γυναικολόγο η οποία μου απάντησε πως αυτό ακριβώς προκαλεί το συγκεκριμένο σπιράλ ,πολύ μικρή ροή (σταγόνες) και στο τέλος παντελή  απουσία , σε ερώτηση αν αυτό είναι φυσιολογικό μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας και να κάτσω να απολαύσω την ανευ περιόδου ζωή μου!

Γ) δεν ξέρω αν λόγω του σπιράλ πάχυνα καθώς τρώω δίχως αυριο αλλά κάποιες φορές η κοιλιά μου πρήζεται τόσο που μοιάζω με 7 μηνών έγκυος (το μόνο που ανησύχησε την γυναικολόγο μου η οποία μου είπε την επόμενη που θα πρηστώ έτσι να πάω να το αφαιρέσουμε).

δ) έχω αρκετά mood swings αλλά δεν μπορώ να κατηγορήσω το σπιραλ για αυτό αναλογιζόμενη τα όσα συμβαίνουν στην ζωή μου.

στο δια ταύτα.. επειδή εμπιστεύομαι πάρα πολύ την γυναικολόγο μου εμπιστεύομαι  και την απόφασή της να μου βάλει αυτό το σπιράλ. Ελπίζω να μην προδοθεί η εμπιστοσύνη αυτή. Όπως και να έχει.. ο χρόνος θα δείξει.

 

Καλησπέρα σας. Είμαι 36 ετών, έχω 2 παιδάκια 5.5 κ 2.5 ετών που έκανα με καισαρική. Εδώ κ ένα χρόνο υπέφερα από διπλές περιόδους όπου έφτασα από τελη Δεκέμβριου να έχω κάθε εβδομαδα βαριά αιμμοραγια. Μένω επαρχία πήγα σε 2 γιατρούς όλοι είπαν ορμονικά. Έκανα εξετάσεις όπου απλά βγήκε χαμηλα λιγο τα οιστρογόνα και η προγεστερόνη. εν τέλει επισκέφθηκα στην Αθήνα γιατρό κορυφή στους υπερήχους όπου βρήκε αδενομυωση. Με έβαλε 29/1 να κάνω απόθεση και να τοποθετήσω σπιράλ μιρενα. Από τότε έχω μικρή ροή αίματος. Στις 14 μέρες ήρθα σε ελεύθερη επαφή και από τότε έχω μεσαία ροή έως και σήμερα μετά από 3 μέρες. Και τώρα δεν ξέρω αν έχω περίοδο, αν είναι από σύσπαση της μήτρας λόγω ελεύθερης επαφής αν είναι απ' το σπιράλ και εν τέλει ποτέ θα σταματήσει αυτό το αίμα. Ο γιατρός είχε πει ότι θα έχω καφέ υγρά για 3-6 μήνες αλλά έχω αίμα και ειλικρινά δεν αντέχω γιατί ουσιαστικά είμαι απ' τον Δεκέμβρη με αίμα και θα τρελαθώ στο τελος. Τα καφέ υγρα είναι ανεκτά αλλά το αίμα δεν αντέχεται. αν μπορείτε βοηθήστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...