Μετάβαση σε περιεχόμενο

Arvecap και Περίοδος


ana30

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Είμαι καινούρια στο forum και ήθελα να ρωτήσω τις κοπέλες οι οποίες είχαν ενδομητρίωση και ακολούθησαν θεραπεία διακοπής περιοδού με ενέσεις arvecap σε πόσο διάστημα μετά τις ενέσεις ήρθε η περίοδος.

Έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης ενδομητρίωσης το Φεβρουάριο και στη συνέχεια τρίμηνη ένεση arvecap για διακοπή περιόδου (στις 15/02). Διαβάζω σε διάφορες αναρτήσεις οτι συνήθως αδιαθετείς 2,5 μήνες μετα την τελέυταία ένεση (σε περίπτωση που κανεις μια καθε μήνα και οχι την τρίμηνη που έκανα εγω). Ωστόσο εγω δεν έχω αδιαθετήσει ακόμη και ουτε έχω καποιο σχετικό σύπτωμα. Θυμάται κάποια απο εσάς σε πόσο διαστημα/μέρες αδιαθέτησε μετα απο σχετική θεραπεία?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως ηρθες ana30!!!!!!!!!λιγο πριν ξεκινησω την εξωσωματικη εκανα μια arvekap 3.75 (3μηνη νομιζω)

απο οτι βλεπω στα χαρτια μου την εκανα31/03 21 μερα του κυκλου και αδιαθετησα 16/04.... δεν ειχα ομως καποιο προβλημα....δεν θυμαμε ομως νομιζω οτι την πηρα για τυχων ενδομητριωση. καλυτερα να παρεις τον γιατρο σου γιατι ισως χρειαστει να παρεις χαπια για να αδιαθετησεις!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lia μου σε ευχαριστώ. Εσύ μάλλον έκανες τη μηνιαία ενω εγω έκανα την τρίμηνη μετα απο λαπαροσκόπηση. Το τρίμηνο ολοκληρώθηκε μέσα Μαίου και θεωρητικά θα έπρεπε να είχα αδιαθετήσει έως τώρα ή τουλάχιστον να είμαι πολύ κοντά. Έχω ραντεβού με το γιατρό αρχές Αυγούστου αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις εμπειρίες των άλλων κοριστιών όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα. Και πάλι σε ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...

καλημέρα και εγώ καινουργια! εμένα έχουν περάσει τρεις μήνες από την τελευταία ένεση και τίποτα ακόμα.

Η τελευταία ένεση 17/5 μετά από 45 μέρες ο γιατρός μας είπε ότι για 15 μέρες πρέπει να βάλουμε τα δυνατά μας όπως και κάναμε 1-15/6. Στις 10/8 έκανα τεστ και ήταν αρνητικό ......σήμερα 8 μέρες μετά τίποτα ακόμα. Να κάνω και άλλο τεστ ή άδικα ελπίζω???? :oops :

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
καλημέρα και εγώ καινουργια! εμένα έχουν περάσει τρεις μήνες από την τελευταία ένεση και τίποτα ακόμα.

Η τελευταία ένεση 17/5 μετά από 45 μέρες ο γιατρός μας είπε ότι για 15 μέρες πρέπει να βάλουμε τα δυνατά μας όπως και κάναμε 1-15/6. Στις 10/8 έκανα τεστ και ήταν αρνητικό ......σήμερα 8 μέρες μετά τίποτα ακόμα. Να κάνω και άλλο τεστ ή άδικα ελπίζω???? :oops :

Olina γειά σου. Εγω τελικά αδιαθέτησα αρχες Αυγούστου και την τρίμηνη ένεση την είχα κάνει το Φεβρουάριο. Γενικά λένε οτι 45- 55 μερες μετα την ένεση αδιαθετείς αλλα νομίζω οτι το πότε θα αδιαθετήσεις τελικά έχει να κάνει με τον καθε οργανισμό. Έχεις αδιαθετήσει μέχρι τώρα ή οχι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, χαίρομαι πολύ που βλέπω αυτό το θεματάκι γιατί έχω κι εγώ απορίες σχετικά... Έχω ήδη κάνει κι εγώ 2 ενέσεις arvecap κι έχω άλλες 4..... Πως τα πήγατε εσείς? Ήταν τόσο δύσκολο? Εγώ έχω επηρεαστεί πολύ ψυχολογικά αλλά και τα νεύρα μου δεν είναι σε καλύτερη κατάσταση.... Αφήστε τις εξάψεις που με πιάνουν στο άσχετο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, χαίρομαι πολύ που βλέπω αυτό το θεματάκι γιατί έχω κι εγώ απορίες σχετικά... Έχω ήδη κάνει κι εγώ 2 ενέσεις arvecap κι έχω άλλες 4..... Πως τα πήγατε εσείς? Ήταν τόσο δύσκολο? Εγώ έχω επηρεαστεί πολύ ψυχολογικά αλλά και τα νεύρα μου δεν είναι σε καλύτερη κατάσταση.... Αφήστε τις εξάψεις που με πιάνουν στο άσχετο....

Γεια σου Athanasia. Θα σου πω τη δική μου εμπειρία αν και έκανα την τρίμηνη και οχι μια καθε μήνα (αν και δε νομίζω οτι υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές). Τον πρώτο μήνα λοιπόν ήμουν χαρα. Απο το δεύτερο και μετά άρχισαν οι εξάψεις, η ξηρότητα και η απουσία διάθεσης για ερωτικές επαφές. Αυτές ήταν ουσιαστικά και οι μοναδικές παρενέργειες που είχα (ούτε νέυρα ούτε κατι άλλο). Την ξηρότητα την ανιμετώπισα με ένα φάρμακο που μου πρότεινε ο γιατρός μου, οπότε και δεν ήταν ουσιαστικό πρόβλημα. Η κατάσταση βελτιώθηκε σημαντικά με το που τέλειωσε το τρίμηνο της ισχυς του φαρμάκου. Τότε και η υγρασία στον κόλπο άρχισε να αποκαθήστατε, η ερωτική επιθυμία να επανέρχεται και οι εξάψεις να υποχωρούν (έφυγαν τελείως με το που αδιαθέτησα). Απ' όλα αυτά νομίζω το χειρότερο είναι εξάψεις αλλα ευτυχώς κια αυτες είναι για πολύ λίγο.

Πάντως γνώμη μου είναι να μην αφήσεις τη ψυχολογία σου να επηρεάστεί απο αυτη την κατάσταση. Σίγουρα δεν είναι οτι καλύτερο, είδικα αν είσαι και σε φάση που θες παιδί αλλα θα πρέπει να το δεις σαν κάτι που πρέπει να γίνει για να βελτιώσει ορισμένα πράγματα. Νομίζω αν ψυχολογικά το χειρίζεται καλά δεν έχεις και τόσο θέμα με τα διάφορα συμπτώματα :) Και ευτυχώς που ο καιρός περνάει γρήγορα. Θυμάμαι ακόμη που πέρσι τέτοιο καιρό πήγα στο γιατρό για να κάνω τον καθιερωμένο έλεγχο για να ξεκινήσω προσπάθειες για παιδί. Δεν μπορείς να φανταστείς την απογοήτευση μου οταν έμαθα για την κύστη και για οτι ακολούθησε μέχρι και την έπεμβαση. Ευτυχώς πέρασε πολύ γρήγορα αυτος ο χρόνος :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ana30 μου σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κι εμένα μου ήρθε πολύ απότομο όλο αυτό και φυσικά η απογοήτευσή μου ήταν εξίσου μεγάλη...

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει σε κάποιο άλλο ποστ πως ανακάλυψα ότι είχα ενδομητρίωση, όμως όπως έχω ξαναπεί ήμουν τυχερή μέσα στην ατυχία μου... Έκανα επέμβαση λαμπροσκοπικά για αφαίρεση ινωμυομάτων και την ανακαλύψαμε εντελώς τυχαία πάνω στην επέμβαση :shock: Όλα βέβαια τα ανακάλυψα ενελώς τυχαία σε μια επίσκεψη ρουτίνας στο γιατρό μου κι έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου να του αναφέρω ότι προσπαθούμε με το άντρα μου για παιδί το οποίο και δεν ερχόταν...... :-?

Εσένα πέρασε γρήγορα ο καιρός ήταν βέβαια και 3μηνη η θεραπεία σου, εμένα είναι για 6 μήνες... Εύχομαι να περάσουν γρήγορα και για μένα...

Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντηση κι εύχομαι σύντομα με ένα μωράκι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Athanasia14 μου για το μήνυμα σου και τις ευχές. Και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα.

Θα δεις θα περάσουν γρήγορα οι μήνες που απαιτούνται για την ολοκλήρωση της θεραπείας. Εξάλλου έχεις ήδη το παιδάκι σου και νομίζω οτι οτι αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Επίσης λένε οτι μετα την ολοκλήρωση της θεραπείας έχει περισσότερες πιθανότητες να μείνεις έγκυος ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 years later...

Κορίτσια καλησπέρα θελω κι εγω τη βοήθειά σας!Εκανα κι εγω θεραπεια για ενδομητριτιδα και χειρουργειο για αφαιρεση κυστης στην ωοθηκη 18 Ιανουαριου.Στην βιοψι ειδε λιγο αιματακι οποτε μ ειπε να κανουμε 3 ενεσεις arvecap 3,75 να ειμαστε σιγουροι.Η τελευταια μου ηταν 14 Μαρτιου.Οι 28 μερες συμπληρωθηκαν 11 Απριλη.Γυρω στις 20 Απριλη ειχα πονους περιοδου και σιγα σιγα πρηξιμο στο στηθος.Εως τις 8 Μαιου το στηθος ανεβηκε ενα νουμερο,ο πολυς πονος υποχωρησε τωρα μονο στο αγγιγμα και κατα περιοδους εχω πονακια κατω χαμηλα.Σημερα ειμαι στην 64η ημερα μετα την τελευταια ενεση.Εννοειται εχουμε ελευθερες επαφες με τν αντρα μ.Θελω να ρωτησω.Ποτε να την αναμενω?Και το κυριοτερο:Ειχατε τετοια σκαμπανεβασματα?Στηθος,πονακια χαμηλα?Πρηξιμο?Ρωταω γιατι οπου και να  κοιταξα καμια δν αναφερθηκε σε διαφορες ενοχλησεις παρα μονο πριν ν αδιαθετησουν 2-3 μερες ειχαν καποια.Ευχαριστω,σας παρακαλω απαντηστε μ οποια εχει εμπειρια παρομοια με τη δικη μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν ξέρω αλλά διαβάζοντας σε, ένιωσα οτι αυτό το ενδιαφέρον και ο τρόπος που χειρίστηκε ο γιατρός την όλη κατάσταση ήταν κατάλληλος για να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις ακόμα περισσότερο και να προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια όταν έρθει η ώρα. Όπως και να έχει εύχομαι καλά αποτελέσματα και από δω και πέρα μόνο ευχάριστα νέα με το καλύτερο 🌈 να έρχεται πολύ σύντομα ❣️
    • Καλημέραααα, με το καλό και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αναμένουμε για την επόμενη σας επίσκεψη όπου θα ακούσετε και την ❤️ του μωρού σας ❣️
    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...