Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φωτογραφία

να περιμενω ή να κανω αποξυση???

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
176 απαντήσεις στο θέμα

ΠαολαΚυπ

ΠαολαΚυπ

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 55 δημοσιεύσεις

Current mood: None chosen
Καλημερα, κουκλες.
Ειμαι καινουρια. Παρα πολυ στενοχωρημενη τις τελευταιες μερες. Παω να χασω την εμπιστοσυνη στους γιατρους γιατι τοσο γρηγορα απορριπτουν πιθανοτητες να ζησει μια ψυχουλα. Αλλα ας κεκινησω απο την αρχη.
Ανακαλυψαμε με τον συντροφο μου οτι ειμαι εγκυος πριν 2 εβδομαδες σε μια γυναικολογο η οποια με ελεγξε πολυ προχειρα και ειπε οτι φαινεται ο σακος και δειχνει οτι ειμαι 5 εβδομαδων. Ειπε να ξαναρθω σε 2 βδομ για να ακουσουμε καρδιακη λειτουργια. Σε 2 βδομ πηγα σε αλλον γιατρο ο οποιος ειπε οτι η εγκυμοσυνη εχει σταματησει να εξελισσεται την5η βδομ λογω κιστων και πρεπει να γινει αποξυση. Επισης ο γιατρος ειπε οτι οι κυστες δεν χρειζεται να αφαιρεθουν απλα στην επομενη εγκυμοσυνη πιθανον να χρειαστω ορμονικη υποστηριξη. Εγω συνεχιζω ομως να εχω τα συμπτωματα εγκυμοσυνης+ νεα - απαισια γευση στο στομα και πολυ εντονη αισθηση κοποσης (σε κανονικη ζωη κανω 10κμ/ημερα αθληση)και ψες ειχα ανεβασμενη θερμοκρασια.Εχω την αισθηση οτι η ψυχουλα παλευη αλλα ισως απλα δεν θελω να δεχτω την απολεια :( . Πεστε μου τη γνωμη σας.Σας ευχαριστω.

mata

mata

Senior Member

• Members
  • 1.374 δημοσιεύσεις

glikia mou den polikatalaba....:dry: :dry: eixes aimoragia;;;; an prokite gia palindromi mallon tha xreiasteis apoksesi,alla etsi pou ta les mporei na eisai akoma egkuos kai ola na einai kala!!!:dry: :dry:
kane mia xoriaki kai pigaine se allo giatro to suntomotero dunato!!!!
euxomai oti kalitero!!!!

thouli

thouli

Senior Member

• Members
  • 8.377 δημοσιεύσεις

kalimera..paola...
epeidi exo akousei para polles istories pou touss legan gia apoksisi k telika to morKI TOUS EINIA mia xara ayto pou tha souelega einai oti na eksantliseis kathe sou prospatheia prin katalikseis se ayto to simeio..kali epitixia k ola na pane kala

redmb7

redmb7

Senior Member

• Members
  • 180 δημοσιεύσεις

Και εγω με την σειρά μου αυτό θα σου προτείνω.. να κάνεις μια χοριακή και να πας να κανεις υπέρηχο κάπου άλλου... και σου εύχομαι να ειναι ολα καλα, και να μην υπάρχει θεμα για απόξεση...
μέσα από την καρδιά μου στο εύχομαι........

mata

mata

Senior Member

• Members
  • 1.374 δημοσιεύσεις

paola mou omos na biasteis, giati se periptosi pou o giatros exei dikio kalo einai i apoksesi na ginei grigora!!!

ΠαολαΚυπ

ΠαολαΚυπ

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 55 δημοσιεύσεις

γλυκια μου Ματα,
καμια αιμοραγια. ουτε πονος. απλα εκει που στη μεγαλη χαρα πηγαμε να ακουσουμε καρδουλα μας σερβιραν οτι το μωρο δεν αναπτθσσεται εδω και 2 βδομαδες δεν υπαρχει καρδιακη λειτουργια...
Ολα τα συμπυωματα μενουν και ισως ειναι λιγο πιο εντονα οπως πρηξιμο στο στηθος, κοποση, ευαισθησια στις μυρωδιες, τασεις εμετου χθες και προχθες. Μου περασε απο το μυαλο οτι ισως ειναι κενος σακος αλλα δεν βρηκα πουθενα πηγη αν υπαρχουν συμπτωματα εγκυμοσυνης με κενο σακο.

ΠαολαΚυπ

ΠαολαΚυπ

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 55 δημοσιεύσεις

Ματα μου, εκεισα σημερα ραντεβου για την παρασκευη το απογευμα να γινει η αποξυση. Αλλα κατι μεσα μου λεει οτι κατι υπαρχει..:( ή ειναι απλα οι ελπιδες που δε θελω να αποχωριστω:( δεν ξερω τι επιλογες μενουν.την περασμενη βδομαδα πραγμετικα λες και δεν ημουν εγκυος, ουτε κοποση ουτε τιποτα και απο χθες ξανα δυναμωσαν λες και επαναστατησε το εμβριο...
Να πω την αληθεια μας σοκαρε η ειδηση στην αρχη με τον συνδροφο μου γιατι το σχεδιαζαμε για λιγο αργοτερα και ειχαμε λιγες εντασεις..:blush: αλλα να που δεν θελω να το χασω με τιποτα!

ELDO

ELDO

Senior Member

• Members
  • 1.357 δημοσιεύσεις

Παολα και εγώ θα σε συμβούλευα μια δεύτερη γνώμη και γρήγορα….ίσως η ψυχολογία να βλάψει κάτι που είναι καλά………… μην αισθάνεσαι τύψεις για το ότι ίσως να μην ήρθε την στιγμή που το ήθελες ……η ουσία είναι ότι το αγάπησες από την στιγμή που το έμαθες ……….. κάνε τον αγώνα σου και σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα …….
Αχ αυτοί οι γιατροί, μακάρι ο επόμενος να σου πει ότι και εμένα, πώς ¨όλα είναι καλά¨
Θα περιμένουμε νέα σου

ΠαολαΚυπ

ΠαολαΚυπ

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 55 δημοσιεύσεις

Σ'ευχαριστω, Ελντο :) Εισαι πολυ γλυκια!
Πεστε μου κοριτσια τι ακριβως δειχνει η β-χοριακη και πως θα μπορουσε να μου ξεκαθαρισει το θεμα?

nm0113

nm0113

Senior Member

• Members
  • 232 δημοσιεύσεις

H β χοριακή είναι ορμόνη που παράγεται από τον πλακούντα τη στιγμη που το εμβρυο εμφυτεύεται στη μήτρα. Κάνοντας την ανάλυση τώρα θα σου δείξει σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι και συνεπως αν ολα πηγαίνυν καλά. Πήγαινε και σε άλλο γιατρό και μετά αξιολόγησε όλες τις απόψεις. Ελπίζω να μην χρειαστεί να το περάσεις αυτό και όλα να εχουν αισιο τελος.

mina2

mina2

Senior Member

• Members
  • 1.007 δημοσιεύσεις

EGO OTAN EIXA MINEI EGYOS ALLA DEN PIGE KALA O GIATROS MOU KA8E DYO MERES MOU EIPE K EKANA EKSETASI TI XORIAKI EKEI DIXNEI AN ANEVENEI POU SIMAINEI OTI OLA PANE KALA ALLA AN KATEVENEI SIMENI OTI TIPOTA DEN PAEI KALA ESENA OI GIATROI SOU SOU EIPANE GIA APOKSISI XORIS EKSETASEIS POS GINETE AFTO DEN MPORONA TO KATALAVO ..... 8A SOU PROTINO K EGO ME TI SEIRA MOU OPOS K OI FILES MAS NA KANEIS TI XORIAKI K NA PAS SE ENA GIATRO POU8 ASOU DOSI PERISOTERI SIMASIA ALLA MI XANEIS XRONO . EFXOMAI OLA NA EINAI KALA K OLO AFTO NA OFEILETE SE DIAGNOSI POU MONO KOMPOGIANITES KANOUNE K OXI EPISTIMONES POU 8ELOUN NA LEGODE GIATROI . PERIMENOUME NEA SOU.

Silia26

Silia26

Senior Member

• Members
  • 982 δημοσιεύσεις

..Γλυκιά μου και εγώ θα σου προτείνω να κάνεις τη β΄χοριακή... και να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γυναικολόγο ...
..Σου εύχομαι να είναι καλά το μωράκι σου...Θα περιμένω νέα σου...

Φιλιά

zetoyla

zetoyla

Senior Member

• Members
  • 2.788 δημοσιεύσεις

κοριτσακι μου εγω απο δικη μου εμπειρια θα σου ελεγα να κανεις κ την εξεταση που λενε τα κοριτσια. Εγώ οταν ειχα μεινει πρωτη φορα εκγυος κ πηγα στην 8η εβδομαδα να δω τι γινεται μου ειπε η γιατρινα οτι δεν υπηρχε εμβρυο. Εγώ εγινα σκατα κ της ειπα να το βγαλουμε αμεσως. Ξερεις πως αισθανομαι τωρα που το σκεφτομαι? απαισια. επρεπε κ εγω τοτε να ειχα επιμεινει κ να ειχα κανει αυτη την εξεταση κ μετα εφοσον δεν ειχα αιμοραγια κ αισθανομουν εγκυος. Κ αισθανομαι απαισια γιατι κ τωρα οταν εμεινα εγκυος στη μπουμπου μου κ πηγα στο γιατρο μου δεν φαινοταν αρχικα η μπεμπα μεσα στο σακο. Ο γιατρος μου ομως ο οποιος ειναι αψογος γιατι οπως καταλαβαινεις αλλαξα μου ειπε να ηρεμισω κ να κανω υπομονή. Εγω σκεφτομουν οτι θα ηταν παλι παλινδρομη. Τελικά μετα απο 2 εβδομαδες πηγα με βαρια καρδια μην ξεροντας το αποτελεσμα κ ηταν τελικα η μπουρμπουληθρα μου μεσα στο σακο η οποια απλα αργησε να κανει την εμφανισηη της. Πες μας τ αποτελεσματα.

ΠαολαΚυπ

ΠαολαΚυπ

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 55 δημοσιεύσεις

Τα εχω χασει πια!
Τωρα πριν λιγο μιλησα τηλεφωνικως με εναν αλλο γιατρο του εξηγησα τι συμβαινει και οτι τον περασμενο μηνα ειχα 9 μερες καθυστερηση και γινεται ολη η συγχιση με τη συλλυψη και σε ποια βδομαδα βρισκομαι και ρωτησα αν θα ξεκαθαριζε την εικονα να κανω β-χοριακη και μου λεει οτι δεν χρειαζεται οτι πρεπει να εχει καρδιακο ριθμο πια.
Νομιζω γλυκες μου, θα ξαναελεγξουμε την παρασκευη που θα μπω για αποξυση και αν δεν εχει ριθμο θα πρεπει να το βγαλουν.Γινεται να μην ακουγεται καρδια στην 7η??? Καπου εκει υπολογιζω οτι ειμαι.:( :( :(
Ειμαι πολυ πικραμενη...

ΠαολαΚυπ

ΠαολαΚυπ

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 55 δημοσιεύσεις

Πανεμορφη η μπεμπα σου< Καρμεν :) Πες μου σε ποια βδομαδα τελικα την εντοπισατε μεσα στο σακκο και σε ποια ακουσατε καρδουλα?

xristina

xristina

Senior Member

• Members
  • 862 δημοσιεύσεις

ΚΑΡΜΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ!!
ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ Π.Μ.!!
ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!

zetoyla

zetoyla

Senior Member

• Members
  • 2.788 δημοσιεύσεις

αν δεν κανω λαθος κοριτσακι μου ηταν την 9η 10η εβδομαδα που την ειδα κ την ακουσα κ μαλιστα ειχα κ αιματακι αλλα ηθελε να ζησει η μικρουλα μου. Κανε μου την χαρη μη βιαστεις κ ψαξτο οσο μπορεις. Εγώ παρολο που εχω κ τη μπουρμπουληθρα μου ακομα το σκεφτομαι πολύ συχνα γιατι τωρα θα ηταν 15 μηνών.

Argi

Argi

Senior Member

• Members
  • 13.043 δημοσιεύσεις

Και εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις την εξέταση β΄ χοριακή, δεν έχεις να χάσεις και τίποτα και πήγαινε και σε έναν τρίτο γυναικολόγο να πάρεις και άλλη γνώμη. Γιατί είναι κρίμα αν υπάρχει το παιδάκι να......!!:(

ΠαολαΚυπ

ΠαολαΚυπ

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 55 δημοσιεύσεις

β-χοριακη κανω σε οποιονδηποτε γυναικολογο?
ναι, πραγματι, καμια εξεταση δεν εχει γινει
1 τεστ και 2 ελεγχοι.Αφου η Καρμεν την ειδε και ακουσε στην 9η τοτε υπαρχει πιθανοτητα να υπαρχει κατι εκει... κατι με ματακια δυο...

mata

mata

Senior Member

• Members
  • 1.374 δημοσιεύσεις

b-xoriaki einai eksetasi aimatos!!!ginete se mikrobiologo!
ego paola eixa mia palindromi kai ekana apoksesi, alla eixame akousei tin kardoula arxika kai meta eidame pos stamatise...:( pote den amfebala gi'auto, giati eixa kai exo apoluti empistosini sto giatro mou!

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη