Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ Η ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ!


Recommended Posts

Εδώ και κάποιες μέρες δεν γράφαμε αντιγραφή προσωπικά δεν με χάλαγε απο την άποψη ότι είχε να κάνει τόσες άλλες εργασίες που καλύπτουν τις ανάγκες του. Την Τρίτη είχαμε ενημέρωση γονέων θα γίνετε κάθε πρώτη Τρίτη του μήνα και μας ενημέρωσε η γλυκήτατη δάσκαλά μας ότι τα παιδάκια μας σαν τμήμα πάνε καλά ναι οκευ μιλάνε μεταξλυ τους αλλά είναι λογίκό .Μας είπε ότι σταμάτησε να τους βάζει αντιγραφή επειδή στη παρούσα φάση δεν έχει να τους προσφέρει τίποτα με το να κάθονται καινα γράφουν απο 5-10 φορές μία π΄ροταση η μια λέξη δνε μαθαίνεις στο παιδί το κανόνα απλά γράφει τη συγκεκριμένη λέξη σωστά .Μας ρώτησε αν έχουμε αντίρρηση και της είπαμε ότι ΟΧΙ εκείνη κρίνει , μας δίνει κάθε μέρα ένα χαρτί με τα καθήκοντα του παιδιού τη έχουν να κάνουν κάθε μέρα , συνήθως μια φωτοτυπία στα μαθηματικά έχουμε μπει στις δεκάδες και μονάδες και μια στη γλώσσα είμαστε στο τσ και στ και ορθογραφία και όλες τιος λέξεις που έχουν ορθογραφία θα τις γράφουν στο ευρετήριο τους έχει φτοιάξει ένα τετράδιο σαν ευρετήριο και έχει μέσα τα πάντα .Είμαι ευχαριστημένη με την δουλειά της και βλέπουμε και τα παιδιά μας να προχωράνε χωρίς να αγχώνονται και να τρελαίνονται οπως λέει και εκέινη και συμφωνω απολύτα μαζί της αν τα παιδιά μισήσουν τη πρώτη δημοτικού τέλος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια να σε ρωτήσω κάτι επειδή του χρόνου θα πάει και ο γιός μου πρώτη και με ενδιαφέρει πολύ το θέμα

Μπορεί ο κάθε παιδαγωγός να αποφασίζει μόνος του πως θα γίνεται η διδασκαλία και η παράδοση του μαθήματος ή πρέπει να ακολουθούν συγκεκριμένες κατευθυντήριες γραμμές που τους δίνονται από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση ή από το Υπουργείο, δηλαδή να υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος διδασκαλίας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρολο που τη σιχαινομαι την αντιγραφη οπως και το να μαθω ολοκληρο κειμενο απ'εξω (στα αγγλικα) νομιζω οτι με βοηθησαν αρκετα. :?

Πως τα παει ο Σταυρος γενικοτερα;;;

Νατασα υπαρχουν συμβουλοι που δινουν τις κατευθυντηριες γραμμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι αναλογα το τμημα παντα.. τα περισσοτερα παιδια στην πρωτη κ τη δευτερα τα βοηθαει η αντιγραφη..

επαναληψη μητηρ πασης μαθησεως δε λενε??

φυσικα παιζει ρολο κ η δουλεια που κανει η δασκαλα, καλος δασκαλος δεν ειναι παντα αυτος που δινει ενα καρο φωτοτυπιες...

νατασουλα υποτιθεται οτι πρεπει να ακολουθεις τις γραμμες του υπουργειου αλλα απο τη στιγμη που δε σε ελεγχει κανεις.. μερικοι κανουν οτι τους κατεβει στο κεφαλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου εμενα παντως δεν με ενοχλει η αντιγραφη,νομιζω καλο του κανει,η καθε εκπαιδευτικος βεβαια λειτουργει διαφορετικαι και με τον δικο της τροπο,το θεμα ειναι ενα να μην ζοριζονται τα παιδια μας και να κατανοουν τα μαθηματα τους απο κει και περα το τι συστημα θα ακολουθησει ο καθε δασκαλος ειναι δικη του υποθεση νομιζω,ελα και απο το ποστ μας το ξεχασαμε λιγο.....!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες οδηγίες από το υπουργείο αλλά αυτό που μου έχει πει η δασκάλα μας είναι ότι στο Πανεπιστήμιο δεν έκαναν τίποτα σε σχέση με τα βιβλία εκείνη το ψάχνει πολύ μπορεί να μην δίνει αντιγραφή αλλά αυτά που έχουν να γράψουν στο ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ αντικαθιστά την αντιγραφή και βοηθάει στην ορθογραφία . Σήμερα για παράδειγμα είχαν 5 λέξεις σύνθετες να γράψουν ορθογραφία τις ίδιες έπρεπε να της γράψει και στο Ευρετήριο αυτό μας πήρε καμια ωρα :shock: έτσι κατάντησα και μετά είχε και μια φωτοτυπία να κάνει και αυτή μας πήρε κανένα μισάωρο είχε και μια φωτοτυπία μαθηματικών αλλά δεν την κάναμε λόγω του προβλήματος μου έχει πει η δασκάλα να μην το πιέζω . Θα δουμε πως θα εξελιχθεί το καλό είναι ότι είναι μια κοπέλα που μπορείς να συνενοηθείς .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΑΝΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια, κι εγώ συμφωνώ ότι το ευρετήριο αντικαθιστά την αντιγραφή.

Εγώ φέτος έχω μία τάξη με καμιά δεκαριά αναλφάβητους έφηβους και ενήλικες, και προσπαθώ με δημιουργικές εργασίες να τους μάθω να γράφουν και να διαβάζουν, αλλά είναι πολύ δύσκολο, ειδικά αφού δεν ενδιαφέρονται οι ίδιοι. Σ' αυτήν την προσπάθεια δεν έχω κανένα να με κατευθύνει, αφού υποτίθεται η τάξη είναι γ' γυμνασίου (!!!), έτσι αναγκάζομαι να αυτοσχεδιάσω. Το ίδιο, βέβαια, κάνω και σε όλες τις υπόλοιπες τάξεις που διδάσκω, αφού βρίσκω επιπρόσθετο υλικό και δημιουργικές εργασίες. Υποτίθεται, έτσι πρέπει να λειτουργούμε.

Υποθέτω ότι στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση υπάρχουν κατευθυντήριες, αλλά σίγουρα πρέπει όλα αυτά να προσαρμόζονται στις ανάγκες της τάξης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπαρχουν συγκεκριμενες οδηγιες απο το υπουργειο, αλλα η καθε δασκαλα ακολουθει τη δικη της μεθοδο. Εμενα ο γιος μου παει δευτερα δημοτικου. Η δασκαλα του βαζει αρκετα για τι σπιτι και αντιγραφη. Θα συμφωνησω με την κοπελα που ειπε οτι δεν παιζει ρολο ποσα τους δινει για το σπιτι, αλλα εαν ενδιαφερεται. Η αντιγραφη στο ευρετηριο ειναι και αυτο κατι να κανουν. Ομως θελουν και λιγο πιεση, επειδη σε λιγο θα αρχισουν πιο δυσκολα και θα χρειαζεται να ανταπεξελθουν. Ο δικος μου μολις βλεπει τα δυσκολα βαζει τα κλαματα,στις εκθεσουλες. Με λιγο πιεση με ελαχιτη βοηθεια στο ξεκινημα της εκθεσης τωρα καταφερα να γραψει χωρις να κλαιμε. Στο τελος βλεπω τις ιδεες του και καθομαστε και τις διορθωνουμε μαζι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια .όπως είπα σταματήσαμε την αντιγραφή αλλά πέρα απο το ευρετήριο το οποίο αντικαθιστα κατά ένα μέρος την αντιγραφή ξεκίνησαμε και τη παραγωγή λόγου μας δίνει μια φωτοτυπία με μια εικόνα και πρέπει τα παιδιά να κάνουν προτάσεις σε συγκεκριμένα ερωτήματα που τους δίνει . Για παράδειγμα έχει ένα σκυλάκι η εικόνα με ένα παιδάκι και απο άκτω γράφει αν είχε ποτε κάποιο σκυλάκι η ζωακι πως το λενε - η αν παιζουν η τη κανει όλα αυτα καλέιτε να γράψει τις απαντησεις και στο τέλος όλες τις απαντησεις της περνάμε μαζεμένες σε μια άλλη ενότητα . Ξεκινάνε το σκέφτομαι και γράφω .Πάντως εως τωρα όλα καλά πάνε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια πολυ καλη η δασκαλα σας. Το ιδιο εκανε και η δικια μας με την παραγωγη γραπτου λογου. Τωρα τα εχει προχωρισει περισσοτερο και γραφουν ολοκληρες εκθεσεις βεβαια παλι με την βοηθεια των ερωτησεων. Γενικα τους κανει πολυ καλο και στο προφορικο λογο.

Την αντιραφη ομως την γραφουμε 2 φορες καθε μερα. Τωρα τελειωσαμε και τον πολλαπλασιασμο!! δεν ξερω μηπως βιαζονται να κανουν Αισταιν τα παιδακια μας;;

Ρουλα εσεις κανατε τον πολλαπ/σμο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι καναμε πολλαπλασιασμο ( η κορη μου παει δευτερα) . τους εβαζε προβληματα π.χ τα πεντε αυτοκινητακια κανουν 30 ευρω , ποσο κανουν τα 3 ! ή 7 *....=35 . οταν παραπονεθηκα στη δασκαλα του γιου μου περσι, που πηγαινε δευτερα , μου ειπε οτι το προγραμμα του υπουργειου τα ζηταει και οτι η ιδια βλεπει οτι δεν τα καταλαβαινουν τα παιδια . τελικα τα παιδια μαθανε τον πολλαπλασιασμο και την διαιρεση στην τριτη , φετος . οποτε μην αγχωνεστε , θα τα μαθουν !

τωτα η κορη μου κανουν προσθεσεις και αφαιρεσεις με κρατουμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
    • Με το καλό κορίτσι μου η μπεμπουλα σας 😊
    • Στο τέλος έχει σημασία κορίτσι μου ποσα θα πάρουμε τώρα στην αρχή είναι νωρίς ακόμα δεν πειράζει 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...