Μετάβαση σε περιεχόμενο

ψυχολογικο σε παιδι 6 χρονων?


Recommended Posts

Σας γραφω εκ μερους της θειας μου που εχει ενα κοριτσακι 6 χρονων.

Φετος η Αννουλα πηγε πρωτη δημοτικου. Πηγαινει παιδικο σταθμο απο 3 χρονων. Χωρις να ειναι ομως ιδιαιτερα συνεπεις γιατιο ταλαιπωριοταν με αρρωστιες και ιωσεις. Ειναι μοναχοπαιδι απο την μερια της μαμας της. Ειναι ενα κοριτσακι χαρουμενο, κοινωνικο με χιουμορ και ιδιαιτερα χαρισματα. Παρ ολα αυτα το τελευταιο διαστημα παρουσιαζει τρομερη ανασφαλεια, κατι που εχει κουρασει και προβληματισει ιδιαιτερως την μαμα της. Και τι εννοω. Το πρωι που ειναι να παει σχολεθιο, νομιζει οτι θα κανει εμετο απο το αγχος της. Φοβατε πως η μαμα της δεν θα παει να την παρει. Της εχει γινει εμμονη να ειναι κολλημενη στα καγκελα οταν σχολασει για να την δει αμεσως. Το απογευμα που η μαμα της θελει να παει να ψωνισει κλαιει γιατι θελει να παει μαζι της. Στο σπιτι δεν τολμαει να αλλαξει δωματιο και αμεσως την αναζητα τρομαγμενη γιατι νομιζει οτι η μαμα της εφυγε. Επιπλεων μια φορα που βγηκε με την αδελφη της την οποια λατρευει και την πηγε σε θεατρο και για φαγητο και ενω περναγε καλα, συνεχως ζητουσε να τηλεφωνησει στην μανα της για να δει οτι ειναι στο σπιτι. Στους παιδοτοπους μενει μαζι της και δεν παει να παιξει γιατι ... φοβατε μηπως φυγει. Εδω να τονισω πως η μαμα ουδεποτε εχει φυγει. ΑΝΤΙΘΕΤΑ ειναι παντα και παντου μαζι!! Δεν δικαιολογειτε μια τετοια αντιδραση απο το παιδι ξαφνικα και η μαμα δεν ξερει πως να το αντιμετωπισει:shock:

Της εχει εξηγησει πααααααρααααα πολες φορες οτρι ημαμα θα ειναι παντα εδω κι οτι ακομα και να φυγω για λιγο και κατσεις με τον μοπαμπα θα γυρισω γρηγορα. Αλλα η Αννουλα ανενδοτη!! Το μονο ελαφρυντικο [που της διναμε ηταν πως το καλοκαιρι εχασε τον θειο της απο καρκινο που εκανε πολυ παρεα με την συνομιλικη ξαδελφουλα της και βιωσε ολο το πενθος. Παρ ολα αυτα και επειδη η μαμα της την εχει πολυ καλο μαθημενη, με την εννοια οτι οτι ζηταει το εχει, φοβατε μηπως το κανει επειδη... πλητει!! Και ρωταμε πως αντιμετωπιζουμε μια τετοια ανασφαλεια αφου η συζητηση δεν βοηθαει?? Τα φωτα σας παρακαλω και συγνωμη για το μεγαλο ποστ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημένη Τρις!!! :lol::lol:

Χθες βράδυ βρέθηκα με μια φίλη η οποία έχει ένα αγοράκι 5 χρονων και αντιμετωπίζει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν έχει παρέες στο σχολείο, κάθεται και κλαέι μόνος του, κρατάει το φαγητό στο στόμα και δεν καταπίνει.

Η φίλη μου λοιπόν πήγε σε ψυχοθεραπεύτρια για να βοηθήσει το παιδί της. Είναι η καλύτερη και ασφαλέστερη λύση.

Πες τη θεια σου να απευθυνθεί σε ένα ειδικό για να αξιολογήσει το πρόβλημά της. Μη διστάσεις. Είναι συμπαντικό να αντιμετωπίζουμε τέτοια προβλήματα κατά πρόσωπο.

Να σε ρωτήσω και κάτι αν ξέρεις.

Το κοριτσάκι γεννήθηκε με καισαρική;;;

Έχει αποδειχθεί πως τέτοια προβλήματα αντιμετωπίζουν τα παιδάκια που γεννιούνται μ'αυτόν τον τρόπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ νομίζω πως φταίει το γεγονός με το θάνατο του θείου και τώρα η μικρή το βγάζει.Στο λέω αυτό γιατί προχθές στον παιδικό είχαμε συνάντηση γονέων με ψυχολόγο και κάποια στιγμή η κουβέντα πήγε στον θάνατο-απώλεια και πως αντιδράνε τα παιδιά.Μας είπε πως κάθε παιδί αντιδράει διαφορετικά και ότι μπορεί μετά από καιρό να βγάλει κάποια ανασφάλεια.Μάλιστα ένα ζευγάρι στο οποίο ο πατέρας είχε πάθει ένα σοβαρό ατύχημα και για ένα χρόνο έμεινε στο νοσοκομείο λέγανε πως αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα ανασφάλειας και περίεργης συμπεριφοράς του παιδιού τους ενώ έχουν περάσει 6 μήνες και ο πατέρας είναι πια πάρα πολύ καλά.Θα σε συμβούλευα να επισκεφτεί κάποιον παιδοψυχολόγο γιατί μόνο αυτοί μπορούν να την συμβουλέψουν σωστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρισχαριτωμενη μανουλιτσα μου!!!

Σ ευχαριστω για την απαντηση. Η Αννουλα γεννηθηκε φυσιολογικοτατα και χωρις καν επισκληριδιο. :D Τα οικονομικα δεν ευνοουν για ψυχοθεραπευτη και ειπε μηπως το αποφευγαμε! Ενταξυ δεν ειναι σαν το αγορακι της φιλης σου. Και τρωει (Παρα πολυ, ειναι λιγο χοντρουλα>) και παιζει.. και παρεες εχει. Απλα ειναι κολλημενη επανω στην μαμα της!! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ νομίζω πως φταίει το γεγονός με το θάνατο του θείου και τώρα η μικρή το βγάζει.Στο λέω αυτό γιατί προχθές στον παιδικό είχαμε συνάντηση γονέων με ψυχολόγο και κάποια στιγμή η κουβέντα πήγε στον θάνατο-απώλεια και πως αντιδράνε τα παιδιά.Μας είπε πως κάθε παιδί αντιδράει διαφορετικά και ότι μπορεί μετά από καιρό να βγάλει κάποια ανασφάλεια.Μάλιστα ένα ζευγάρι στο οποίο ο πατέρας είχε πάθει ένα σοβαρό ατύχημα και για ένα χρόνο έμεινε στο νοσοκομείο λέγανε πως αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα ανασφάλειας και περίεργης συμπεριφοράς του παιδιού τους ενώ έχουν περάσει 6 μήνες και ο πατέρας είναι πια πάρα πολύ καλά.Θα σε συμβούλευα να επισκεφτεί κάποιον παιδοψυχολόγο γιατί μόνο αυτοί μπορούν να την συμβουλέψουν σωστά.

Σ ευχαριστω παρα πολυ!!! Οπως ειπα και στην λοβυ λεγαμε να το αποφυγουμε λογω οικονομικων αλλα δεν το βλεπω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε μπορεί κανείς να απαντήσει αν δε συναντήσει το παιδί από κοντά. Ως ψυχολόγος κι εγώ σε συμβουλεύω να απευθυνθεί η θεία σου σε επαγγελματία: έναν παιδοψυχολόγο ή έναν παιγνιοθεραπευτή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε μπορεί κανείς να απαντήσει αν δε συναντήσει το παιδί από κοντά. Ως ψυχολόγος κι εγώ σε συμβουλεύω να απευθυνθεί η θεία σου σε επαγγελματία: έναν παιδοψυχολόγο ή έναν παιγνιοθεραπευτή.
Εχεις δικιο. Ευχαριστω!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω πιστευω πως παιζει ρολο η απωλεια του θειου... απο τη στιγμη που το εζησε κ απο κοντα οπως λες.. τραυματιζεται η ψυχουλα τους απο τετοια περιστατικα.. επηρεαζεται μαλλον κ απο την ξαδερφουλα της..

χωρις να ειμαι ειδικος ομως..

το πως θα το παρει το καθε παιδι δεν ειναι στανταρ κ θα το βοηθουσε πολυ η γνωμη ενος ειδικου..

μπορει να φοβαται οτι θα χασει τη μαμα του, σε αυτη την ηλικια ειναι πολυ μικρο κ δε μπορει να καταλαβει τη φυσιολογικη ροη της ζωης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρισευτυχισμένη η έναρξη στο σχολικό περιβάλλον δημιουργεί νέα δεδόμενα τόσο για τα παιδιά όσο και για τους γονείς απο τη μια έχουμε τα παιδιά με τα οποία πέφτουν στα βαριά και τους δημιουργείτε η ευθύνη για περισσότερα και απο την άλλη εμείς οι γονείς να πιέζουμε τα παιδιά μας έτσι χωρίς σκέψη βλέπεις θέλουμε το τέλειο και μερικές φορές δεν το παραδεχόμαστε και όχι απο άλλο μα απο άγνοια τις περισσότερες φορές γιατί να ξέραμε τη κάνει η πίεση στα παιδιά δεν νομίζω καμία μάνα να θέλει να δημιουργήσει ψυχοσωματικά στο παιδί της . Πιστέυω ότι η μικρή έχει πιεστεί με τις ευθύνες και τα πρέπει και τ βγάζει με ψυχοσωματικά και ήδη το δείχνει με τον πόνο στη κοιλιά να ξέρεις δεν λεει ψέματα το νιώθει .Πρώτη κίνηση της θείας σου είναι να μιλήσει με τη δασκάλα να δει τη έχει μεσολαβήσει καινα προσπαθήσουν απο κοινού να φέρουν το παιδί κοντά .Σίγουρα η απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου είναι καταλυτικός λόγος για να δημιουργήσει ερωτηματικά και αβεβαιότητα για το μέλλον . Πέρσι έχασα τον πατέρα μου ο γιός μου που και αυτός φέτος παέι πρώτη ήταν δεμένος μαζί του η παιδοψυχολόγος μας είχε πει να μιλήσουμε ανοιχτά να του πούμε την αλήθεια και η αντιδράση του θα έπρεπε να γίνει αποδεχτή απο εμας όσο σκληρη και να ήταν όταν του μιλησαμε ξέσοασε σε κλαματα και λυγμούς ακόμα και τώρα ένα χρόνο μετά τον ζητάει μερικές φορές βγάζει παράπονο άλλες ΘΥΜΟ ξέρεις δεν μπορουν να καταλάβουν τι είναι αυτό που τους στερεί το αγαπημένο τους πρόσωπο .Μου λεει συχνά πότε θα κατέβει κάτω δεν βαρέθηκε η αγαπάει αλλους τωρα ; Εμεις κάνουμε λογοθεραπεία εδω και 4 χρόνια πηγαίναμε πολύ καλά πέρσι και όμως μετά το θάνατο του πατέρα μου έκανε μια παύση δνε ηθελε να κάνει τίποτα σιγά σιγά με πολλή δουλεια καταφέραμε να μπουμε σε κάποιες ισορροπίες .

Δές λίγο αυτό και να πάρει δεν στιχίζει τίποτα και θα την ενημερώσουν σωστά

http://www.pahttp://www.aftognosia.gr/- ... Itemid=227

δες τα και εύχομαι το καλύτερο επίσης να κοιτάξει στο δήμο που μένει κάποιο δήμοι έχουν ΔΩΡΕΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα τρις!

δεν ξερω τι να σου πω για το θεμα απλα ηθελα να σου πω πως αν θελουνε να πανε σε ειδικο στο ιπποκρατειο στα εξωτερικα πρωινα ιατρεια που ειναι χωρις πληρωμη(5ε) εχει πολυ καλο παιδοαναπτυξιολογο που μπορει να σας βοηθησει..δεν χανετε τιποτα να πατε εκει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε τωρα με εκοψε δεν εισαι θεσσαλονικη...

συγνωμη αλλα ειμαι αρρωστη και αυπνη και δεν παω καλα..

με τον ιδιο τροπο παντως σε νοσοκομειο παλι ψαξτε να βρειτε..εκει συνηθως εχει τους πιο εμεπιρους γιατρους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ψυχολόγος δεν ειμαι αλλα νομιζω ειναι ολοφάνερο πως το παιδακι εχει επηρεαστει και εχει λαβει λαθος μηνυματα μετα τον θανατο του θειου . Δεν ειναι προβλημα το οτι βιωσε ολο το πενθος , αλλα οτι εχει στο μυαλουδάκι της συγκεχιμένα πραγματα . Το παιδι φοβαται πως αν δεν βλεπει τη μαμα εκεινη θα χαθει , θα πεθανει , δεν θα ρθει πισω . Ισως ο θειος να νοσηλευτηκε για καποιο διαστημα ...

Νομιζω πως επιβάλλεται η μητέρα και το παιδι να παρει καποια βοηθεια . Ας δοκιμασει σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο , αναρωτιεμαι βεβαια ποτε θα ειναι το επομενο ραντεβου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μωρε Τρις μου πολυ στεναχωρεθηκα με τη μικρουλα...σκεφτομαι τι μπορει να γινεται μεσα στο μυαλουδακι της ,κ συμπεριφερεται ετσι,κ εσκασα!

Δε ξερω κ εγω πολλα απο ψυχολογια(μαλλον τιποτα,θα ελεγα),το ενστικτο μου ο,τι λεει...συμφωνω με τα κοριτσια και η απανταση της Λαλα με καλυπτει απολυτα!Αυτο σκεφτομαι κ εγω!Πραγματικα ειναι καλο να συμβουλευθουν ενα ειδικο,οι ηλικιες αυτες ειναι ευαισθητες,δε ξερεις τι τραυματα μπορει να μεινουν!

Μια φιλη μου νηπιαγωγος μου ελεγε για ενα κοριτσακι που ειχε στην ταξη της κ ειχε πεθαινει ενα αγορακι,φιλος της μικρουλας κ η μικρη εκανε να κοιμηθει μηνες!!!Φοβοταν οτι αν κοιμηθει θα πεθανει :cry::cry:

Ευχομαι, ο,τι κ αν ειναι να το ξεπερασει συντομα η μικρουλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...