Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΡΟΔΟ??


Recommended Posts

Καλημέρα. Πως πάτε;

Εγώ από την βροχή απέκτησα πισίνα :lol::lol::lol: Το σπίτι μας είναι κτισμένο σε χωράφι, εκτός χωριού, και σε ένα σημείο του χωραφιού έχει μαζέψει πολύ νερό.

Εμείς μαζί με την βάφτιση έχουμε να κάνουμε και γάμο, αφού έχουμε κάνει μόνο πολιτικό και όλοι μουρμουράνε να κάνουμε και θρησκευτικό. Τώρα πότε θα γίνουν δεν ξέρω. Λέμε τον Σεπτέμβρη, αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο. Θα δούμε.

Παώ να μαγειρέψω. εσείς τι καλό θα κάνετε σήμερα; εγώ ξεπάγωσα μοσχαράκι και ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα το κάνω με αγγινάρες ή με αρακά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

helloooooooooooooo κοριτσιααααα!!!!!!!!!!

σε λιγο καιρο θα ειμαι και εγω μια φρεσκο ροδιτισσα μανουλα!!!!!!!!

με λενε Κατερινα ειμαι 20 χρονων,ειμαι 6,5 μηνων εγκυος,και μενω κρεμαστη, λογο συζυγου....αλλα ειμαι ροδιτισσα!!!!!!περιμενουμε πως και πως να ερθει με το καλο η κορακλα μας!!!!!

και εμεις μια απο τα ιδια,παντρεμενοι με πολιτικο γαμο...το χωριο μουρμουραει για θρησκευτικο χωρις να σκεφτεται το οικονομικο....τελος παντων κλεισαμε εκκλησια και θα παντρευουμε τον οκτωμβρη....για την βαπτιση δεν το συζητω τον επομενο χρονο!!!!!!! χαρηκα πολυ που βρηκα ροδιτισσες....τουλαχιστον εχουμε ολες κατι κοινο!!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα συνονοματη Κατερινα!!! :D:D καλος ηρθες στο παρεακι μας......με το καλο το μωρακι σας τι ειναι αγορακι η κοριτσακι???? καλα αυτο με τα χωρια....εμεις ακομα πληρωνουμε το δανειο του γαμου μας.....20 χρονων ε?? μικρουλα!! εμενα με λενε Κατερινα εχω μια κορουλα 7 μηνων την Καθολική...τον αυγουστο θα την βαφτισουμε στην εκκλησια σας που ειναι και το ονομα της.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως την καλως την την Κατερινουλα μας και τη κορακλα της. Με λενε Αλεξανδρα δεν ειμαι ροδιτισσα αλλα ο συζυγος ειναι, μενουμε Ροδινι και εχω μια κορη τη Σαντυ που ειναι 10 μηνων και ετοιμαζομαι για τη βαφτιση της που ειναι 2Απριλιου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και εγω ροδο μενω και περιμενω τον μπεμπη μου τον ιουλιο. ξερετε καμια μαια που να ερχεται σπιτι και να κανει μαθηματα για τον τοκετο, θηλασμο κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο τζινουλα μου που θα γεννησεις για να βρεις εκει τις μαιες και να ρωτησεις αν μπορει να σου κανει μαθηματα τοκετου. Εγω δεν εκανα τιποτα απο ολα αυτα μαθηματα ή ειδικευση στο θηλασμο. Γεννησα με καισαρικη στο νοσοκομειο αφου ειχε σφινωσει η μικρουλα μου και τη θηλασα αμεσα με την βοηθεια της μαιας μεσα στο νοσοκομειο (την επομενη μερα μιας και ημουν εξαντλημενη). Συνεχισα να την θηλαζω με τη υποστηριξη του παιδιατρου της και των κοριτσιων εδω στο μαμμυ που μου ελυσαν καθε απορια που ειχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και εγω ροδο μενω και περιμενω τον μπεμπη μου τον ιουλιο. ξερετε καμια μαια που να ερχεται σπιτι και να κανει μαθηματα για τον τοκετο, θηλασμο κλπ.

Γεια σου τζινουλα ....ξερω εγω μια!!! εγω βεβαια δεν εκανα αλλα η κοπελα με βοηθησε πααααααααρα πολυ την ωρα του τοκετου..και μετα την γεννα και οταν ηρθαμε σπιτι κ ειχα αποριες...Χριστινα ττην λενε θες να σε βοηθησω να επικοινωνησετε???εγω την ειχα ζητησει να ειναι μεσα οταν ειχα γεννησει...αυτη κ την μαρια.....

ποιο γιατρο εχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Πωπω μεγάλωσε η παρέα!

Καλωσορίζω τις καινούριες κοπέλες.

Κατερινάκι, καλέ εσύ είσαι πολύ μικρούλα. Ααχ από μικρή στα βάσανα :D Με το καλό να έρθει το κοριτσάκι σας και για τα κουτσομπολιά και τα σχόλια που λένε στα χωριά απλά κλείσε τα αυτιά σου. Έτσι και αλλιώς εκ πείρας θα σου πω πως ό,τι και να κάνεις πάντα θα βρουν κάτι να πουν. Εμεις κάναμε πολιτικό γάμο λέγανε μα γιατί να παντρευτείτε πολιτικά, τώρα λέμε για θρησκευτικό πάλι λένε "τι; θα κάνετε και θρησκευτικό;". Σου λέω δεν τους βρίσκεις ~x(~x( Γι'αυτό σου λέω κλείσε τα αυτιά σου %-(%-(%-( και μην ακούς κανέναν :-@:-@:-@:lol::lol::lol:

Τζινούλα και σε εσένα με το καλό να έρθει το μωράκι σου. Σχετικά με μαία μπορείς να βρεις οποια θέλεις από το νοσοκομείο, αλλά θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τον γιατρό σου να σου προτείνει κάποια γιατί πιστεύω ότι είναι καλό την ώρα του τοκετού να είναι εκεί η μαια που σου έκανε τα μαθηματα και να έχει καλή συνεργασία και με εσένα αλλά και με το γιατρό. Ποιον γιατρό έχεις;

Παντως η Χριστίνα που σου προτείνει η Κατερίνα είναι πολύ καλή. Είναι ευχάριστος τύπος και τις δύσκολες ώρες θα σε κάνει να γελάς (μιλάμε για πολύ γέλιο :lol: ). Αλλά και στο θηλασμό βοηθάει. Εγώ όταν γέννησα είχα την Χριστίνα και την Ιωάννα (ηταν και η Μαρία η προϊσταμένη αλλά αυτή μόνο πηρε το μωρο για να το πλυνει και να το ντυσει). Μαθήματα μου έκανε η Ιωάννα, μου την σύστησε ο Σισαμωτός που είναι ο γιατρός μου, μια χαρά ήταν. Ό,τι απορία έχεις εδώ είμαστε :D

Αλεξάνδρα ποιον παιδίατρο έχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχου και η Ιωαννα ειναι ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!! η μαρια και εμενα ηταν μεσα την ωρα του τοκετου και εκανε μπανιο το καθολικακι μου .....ηθελα και εγω την Ιωαννα γιατι ειναι πααααρα πολυ καλη γυναικα (μαζι με την χριστινα παντα) αλλα δεν δουλευε την μερα που γεννησα :( οσο για την χριστινα δικιο εχεις...μονο που με εμενα εκανε εξασκηση την υπομονη που εχεις ως μαια!!!....ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΞΕΣΚΙΣΕΙ....την ειχα γδαρει οταν που σηκωνε τα ποδια....την ειχα κλοτσησει...οπως κ τον γιατρο....και ολα αυτα απο της 8 το πρωι μεχρι της 1 που γεννησα.......αν της πεις το επιθετο μου θα με θυμαται ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!.....οταν γεννησα και μετα την ακουσα που ελεγε στην απεναντι μου που ειχε γεννησει την επομενη..."ολα καλα γλυκια μου ???? και μετα κατι αλλο που δεν θυμαμαι και κατεληξε....η κοπελα απεναντι ειναι εκεινη η πολυ δυσκολη γεννα που σου ελεγα".. :lol::lol: καλα κοριτσια με ειχε ακουσει ΟΛΟ το νοσοκομειο.....ειχα μπει με 0 διαστολη...το μωρο μου τυλιγμενο ...και κατεβαινε στραβα..ηταν προς τα κατα αλλα στραβα....απο τις φωνες μου πρεπει να τρομαξε το καιμενο!!!! :lol: περιτο να σας πω οτι πριν γενννησω ειχα πριξει την Ιωαννα..."να πλυνετε καλα το μωρο μου ε?? και ολα αυτα τα υγρα απο μυτουλες αυτακια....να την καθαρισετε καλα!!!" και σε οποια μαια εμπενε μεσα ...."με το που βγει το μωρο μου θα την βαλετε ΑΜΕΣΩΣ πανω μου" αυτο το ελεγα συνεχεια !!!! και ετσι εγινε....καλα γεννηθηκε με γουρλωμενα ματια....την βαλανε σε εκεινο το πρασινο πανι και αμεσως η μαρια το εβαλε πανω μου!!! δεν θα ξεχασω ΠΟΤΕ εκεινα τα 5 δευτερολεπτα......ξεχασα και πονο και ολα....και της ελεγα μωρο μου μωρο μου καλως ορισες!!!!! αχχχχ αστο καλο συγκινηθηκα παλι!!!!! :? μετα την εβλεπα που την καθαριζε η Μαρια και μετα μου την ξαναεδωσε ντυμενη.....ηταν ενας αγγελος!!!!!!!!!!!! ακομα με κοιτουσε γουρλωμενη!!!!!! ΠΩ ΠΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ ΣΑΣ ΛΕΕΕΕΕΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

σταματαω εδω γιατι με επιασε παραλληρημα παλι :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναμαι και εγω! και εγω τη χριστινα ειχα μαια αλλα η μαρια με βοηθησε στο θηλασμο. Τη Σαντυ την βλεπουν 2γιατροι ενας στο πρωην ταξυ ο Παπακωνσταντινου και ο αλλος στο ικα ο Εμμανουηλιδης. Και με τους δυο ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενοι αλλα πιο πολυ με τον Εμμανουηλιδη γιατι με βοηθησε πολυ με το θυρεοειδη της μικρης και καμια φορα με περνει και μονος του τηλεφωνο να δει πως ειναι η μικρη. Τρεχω κοριτσια με τη βαφτιση μου ακυρωσαν τις μπομπονιερες και αυριο περιμενω τις καινουργιες ναρθουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κόρες.

Για το θηλασμό μου είχε πει κάποια πράγματα η Ιωάννα στα μαθήματα που κάναμε αλλά η αλήθεια είναι ότι όσο ήμουν έγκυος δεν έψαχνα και την παραμικρή λεπτομέρεια για το θέμα. Όπως ξαναείπα το είχα σίγουρο ότι θα θηλάσω και πίστευα ότι η φύση θα με βοηθήσει.

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά από την πρώτη στιγμή, αν και λαθάκια έγιναν όπως το ότι έδινα ξένο για το βραδινό γεύμα για να κοιμηθεί και καλά περισσότερο, ή έδινα χαμομήλι για να ηρεμήσει, τα οποία όμως έκοψα μαχαίρι γύρω στις 20 μέρες που ξαναμπήκα στο μάμμυ (μέχρι τότε ούτε τουαλέτα δεν προλάβαινα να πάω) και ενημερώθηκα αρκετά.

Στο νοσοκομείο η Χριστίνα με βοήθησε να βρω την κατάλληλη στάση θηλασμού για εμένα ώστε να μην κουράζομαι και την 3η μερα που το στήθος είχε γίνει τούμπανο μου έφερε θηλαστρο και μου έδειξε τα πάντα γύρω από τις αντλήσεις. Επίσης κάθε φορά που περνούσε από το δωμάτιο και τύχαινε να γκρινιάζει ή να κλαίει ο μικρός μου έλεγε "άντε γρήγορα στο στήθος!!" και φυσικά εγώ ακόμα μέσα στην άγνοια έλεγα μα πριν μισή ώρα έφαγε, και άκουγα ένα ωραιότατο "ε, και;" :D

Ρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι, εσείς όταν γεννήσατε σας είπαν να δώσετε πρώτο γεύμα στο μωρό χαμομήλι; Το έχω απορία γιατί από ότι κατάλαβα το έχουν τακτική στο νοσοκομείο μας. Εμένα μου έφεραν το μωρό και μου λένε δώσε χαμομήλι (ήταν στη βάρδια μια μαια που ούτε θυμάμαι το όνομα της, δεν ξαναήρθε). Ρώτησα γιατί και μου είπαν ότι τα μεγάλα μωρά όπως το δικό μου (γεννήθηκε 4300) έχουν χαμηλό ζάχαρο όταν γεννιούνται και τους δίνουν χαμομήλι για να ανέβει :? Όλο το έχω απορία και όλο ξεχνάω να ρωτήσω τον παιδίατρο αν ισχύει κάτι τέτοιο επιστημονικά. Να ξέρω τουλάχιστον για το επόμενο, γιατί μάλλον στα ίδια κυβικά θα μου βγει και το επόμενο :D

Αλεξάνδρα αν δεν γίνομαι αδιάκριτη τι θέμα έχετε με τον θυροειδή της μικρής; Ρωτάω γιατί και εγώ έχω υποθυροειδισμό και το άγχος μου ήταν μηπως είναι κληρονομικό, αλλά μου είπαν οι παιδίατροι και στο νοσοκομείο και ο δικός μου ότι δεν είναι. Καλέ γιατί σου ακύρωσαν τις μπομπονιέρες; Πως και δυο παιδίατρους ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινη και εγω της εδωσα χαμομηλι!!! και γεννηθηκε 2700!!! ρωτησα γιατι κ ειπαν ετσι πρεπει στην αρχη για το εντερακι της... :shock:

εγω εχω τον Παπακωνσταντινου κ ειμαι παααρα ποπυ ευχαριστημενη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναμαι και εγω βαφτιστικαμε και ηταν ολα υπεροχα εκτος απο τη Σαντυ που εκλαιγε ασταματητα και το μακακα το παπα που την τσαντιζε πιο πολυ και δεν μου την εδωσε για να την ηρεμησω.

Φωτεινη εγω απεκτησα υποθυροειδισμο στη εγκυμοσυνη και τσουπ την πηρε και η μικρη μου. Ευτυχως το ελεξαμε απο την αρχη και ολα πανε καλα αυτη θα το σταματησει το χαπι της στα 3χρονια και εγω ποτε! Οσο για το χαμομηλι στην αρχη αυτο δινουν για να καθαρισει καλα το εντερακι και την επομενη μερα ξεκινας με γαλα ειτε μητρικο ειτε ξενο. Το σταματησαμε ομως νωρις γυρω στους 3μηνες πρωτους μηνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...
στις On 12/1/2018 at 11:31 ΠΜ, ο/η Rosemary είπε:

    Καλως ηρθες μαρακι!!! Με το καλο να υποδεχτεις κι εσυ το μωρακι σου!!

   Μαλλον θα διαβασες οτι ο μεσος ορος βαρους για την 30η εβδομαδα ειναι 1350 κ γι αυτο αγχωθηκες... Αυτο ομως δε σημαινει οτι το δικο σου μωρακι δεν ειναι  εντος των φυσιολογικων τιμων που μπορει πχ να ειναι 1100 με 1600!! Αλλωστε, αν ησασταν εκτος οριων, ο γιατρος σου θα σε εβαζε να μετρας πολυ συχνα σακχαρα.. (Φανταζομαι εχεις κανει ηδη καποιες μετρησεις). Σε ποια εκατοστιαια θεση σου εγραφε ο υπερηχος οτι ειναι??

    Εμενα πχ 32η βδομαβα η μικρη μου ηταν 1850 γρ κ βρισκοταν στην 60η εκατοστιαια θεση!! Φαντασου οτι αν ηταν στην 50η, θα σημαινε οτι θα ηταν στον μεσο ορο αναπτυξης... Η μικρη μου ειναι λιγο πανω. Εχε στο νου σου οτι απο 10η μεχρι 90η εκατοστιαια θεση, συνηθως θεωρεισαι εντος οριων!!

    Μολις διαβασα κ το πιο προσφατο μνμ σου... Καλο ειναι να ρωτησεις τον ιδιο τον γιατρο σου. Δεν τον προτεινουν παντως ολοι οι γιατροι κ φυσικα το κανουν μονο οι πιστοποιημενοι!! Αλλο ειναι το απλο ντοπλερ που σου κανει ενας απλος γυναικολογος κ αλλο το ντοπλερ γ επιπεδου. Το απλο doppler συνηθως εξεταζει μονο την ομφαλικη αρτηρια κ καποιες φορες τηνη μητριαια-οχι ομως την εγκεφαλικη. Επισης ειναι πολυ καλυτερο το μηχανημα που την κανεις κ φαινεται με μεγαλυτερη ακριβεια η ποσοτητα του αμνιακου (φουλ σημαντικο) κ η κατασταση του πλακουντα...

   Καλυτερα μα τον παρεις ενα τηλ πριν μπεις στην 34η. Μπορει να σου πει, αν θελεις να το κανεις.. Για εμενα αξιζει να το κανεις. Εγω ειδα κατι στον πλακουντα που σε 2 διαφορετικους υπερηχους (διαφορετικων γιατρων) δεν ειχε φανει.

 

στις πριν 11 ώρες, ο/η iris1234 είπε:

Καμία μανούλα από Ρόδο? 

Καλησπέρα εγώ είμαι από Ρόδο!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...