Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ!!


Recommended Posts

καλημερα βυζομανουλες κ καλο μηνα να εχουμε!!!

Κωσταντινα καλως ηρθες κοπελα μου!!! στις παπιες ε?? :lol: κουραγιο!!!

να μπαινεις κ εσυ να τα λεμε!!! κ εγω βαζω λεμονι παντου κ μια κουταλια ελαιολαδο κ τωρα ξεκινησα κ λιγες κλοστες σαφραν(κροκος Κοζανης) διαβασα πανω στην συσκευασια ειναι πολυ καλο λεει για την οδοντοφυία...κ δεν το ηξερα τοσο καιρο ρε γμτ...κ δινει ωραια γευση στα φαγακια γιατι ειναι καπως σαν αλμυρουτσικο κ εινα σαν να εχεις βαλει λιγο αλατι τα κανει πιο νοστιμα!!

Αναστασια μου αυτο με τον θυμο που λες δυστυχως το εχω νιωσει αρκετες φορες...μου τραβαει την μπλουζα για να πιει γαλατακι κ εγω βραζω απο θυμο,λεω αμαν ρε παιδι μου τα μαγειρευω τα αλεθω κ μετα τα πεταω? πρεπει να φας κ λιγο...ευτυχως!!ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ :ympray::ympray::ympray::ympray: επιτελους τρωει! κ τρωει πολυ καλα!!!!! ολο 200αρια χτυπαμε αυτες τις μερες!! 200 το πρωι φρουτα 200 το μεσημαρι τραχανα ολέ με λαχανικα κ 200 το απογευμα διαφορα με λαχανικα παλι!!

σημερα ομως νευριασα κ εγω κ νιωθω παρα πολυ ασχημα μετα...του εβαλα 30γρ μοσχαρακι μεσα κ δεν ηθελε ουτε μια κουταλια! ουτε μια ρε κοριτσια...κ ευτυχως ειχα φτιαξει παλι φρεσκο τραχανα κ εβαλα μεσα λαχανικα κ το τσακισε παλι!! χορτοφαγος το αγορι μου!! αλλα με αυτα που διαβαζω πλεον που συνεχιαζουν κ σας κανουν τα λουλουδια σας δεν παραπονιεμαι!!φωτια θα πεσει να με καψει!!! :D

αλλα σε καταλαβαινω Αναστασια μου...υπομονη μωρε..να τα λες αγαπουλα να ξεσπας γι αυτο ειμαστε εδω!! X(X(

Λίνα το τι προσπαθεια εκανα να καταλαβω στο πρωτο τι λες...δεν σου περιγραφω...αφου λεω τι επαθε καλε το κοριτσι κ τα γραφει ετσι???? =)) αλλα κατι καταλαβα κ μετα που τα εγραψες σωστα σαν να ειδα το φως μου ξαφνικα!!!!μπουχαχαχα!! εχετε μεγαλο θεμα κ εσεις με το φαγακι...εσεις που εχετε πιο μεγαλα παιδακια κ μασανε εχετε δοκιμασει να φτιαξετε λαχανοχορτοκεφτεδακια κ να τα ψησετε στην λαδοκολλα στον φουρνο για να μην τηγανιστουνε? ισως φανε ετσι λιγα λαχανικα...(λεω εγω τωρα) παντως η ιδεα σου με το κοτοπουλο ειναι πολυ καλη εγω το κανω κ για εμας αυτο το φαγητο κ επισης κανω μπιφτεκακια απο μοσχαρισιο κιμα αλλα αντι για ψωμι βαζω τριμμενο κολοκυθι(στιμενο εννοειται) κ καροτο τριμενο κ για να τραβηξει τα υγρα βαζω λλιγο κουακερ..κ αυτο δεν ειναι ωραιο για τα βασανακια μας??? εμενα βεβαια οχι ακομα αλλα για εσας??

απογευματινο σημερα:ζωμος απο το μεσημεριανο μοσχαρακι-σησαμακι-κ λιγο πορτοκαλί κολοκυθα! για να δουμε θα το φάει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω δεν γραφω εδω...σορυ Σοφακι..

ο δικςο μου ειναι ολη μερα νιαμ νιαμ...χαχαχα

παντως εκτος απο το σαιτ που σου εστειλαμε πολυ ωραιες ιδες..να πω..ροδι στην φρουτοκρεμα..και αβοκαντο,....

επισης...δωστου καλε να τραγανησει κανενα λαχανικο σαν σνακ..εχω και φωτογραφικα ντοκουμεντα του Χ να τρωει μπροκολλο..

με το που χρονιζετε συνιστω σιμηγδαλοκρεμα με μελη...τρελα...

χλαπακιαζει και δυο μπολ αυτος.

Επισης σπιτικο κεικ σαν σνακ...

ψωμακια σπιτικα με τυρακι- οσο φαει ουτε εμενα τρωει πολυ απο αυτο...βαρεθηκε..

σπιτικη πιτσα με λαχανικα....σουπιτσα μινεστρονε χωρις τα φασολια του δινω το στερεο μερος και τα τρωει μονος του...κομματακια ψαρι στον ατμο...

απλα εχει παιδια τα οποια δε γουσταριυν αν φανε με βωραριο..ουτε στο καρεκλακι..ε οποτε του δινετε στο χερι..αγοραζετε και εν αμιονι σκουπακι και μια μινι σφουφφαριστρα και τελος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλώς την κ την Χρύσα μας!!!! τρώει το μαμούνακι σου ε??? μιά χαρά!!!

κάθε μέρα βάζω ρόδι κ αβοκαντο!! ;) δεν τρώμε φρουτόκρεμα χωρίς αβοκάντο ειδικά! την δένει πολύ ωραία κ του αρέσει πάρα πολύ!!!

για ποιό σάιτ λές Χρύσα μου??

ωραίες ιδέες! κρίμα που δεν μπορούμε ακόμα εμείς να τα φάμε αυτά!!

κάθε μέρα του δίνω κομματάκια στο χέρι ρε συ! κολοκυθάκι καρότο κλπ του αρέσει να τα πιπιλάει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ φιρφιρι...συνονοματη της κορακλας μου??

τωρα εννοεισσα το ονομα σου....!!!

κοριτσακι μου τα δοκιμαζω ολα αυτα..

ευτυχως δοκιμαζει δεν αρνειται

αλλα οι ποσοτητες ειναι πολυ μικρες...

και δεν τρωει ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΡΟΥΤΑ!!!

Βεβαια το μελαχροινακι μου Αναστασελι..ειναι σε

πιο δυσκολη φαση απο μενα...αλλα ισως επειδη εγω (αναγκαστηκα)

την αποχωριζομαι....οσο ειναι μαζι μου....

μονο αν ειμαστε εκτος σπιτιου θα φαει λιγο..

στο σπιτι το κατεβασαμ της μπολουζας..εχει γινει πια

συχνο και εννοειται....

Μη μου στεναχωριεσαι ομως γλυκο μου αναστασακι

και κυριως μην αισθανεσαι ασχημα επειδη νευριασες...

ειναι λογικο καπου καπου..να σπανε τα νευρακια σου

οπως σε ολες μας...αλλα η αγαπη που της εχεις και ο τροπος με τον οποιο

την διαχειριζεσαι...σε καθιστουν μια απο τιςπιο ικανες μανουλες

που εχω γνωρισει...μοιαζεις λες και το χες παντα μεσα σου

την αγαπη και την αφοσιωση...

και αυτο...πιστεψε με η Αννυ μας το νιωθει περισσοτερο

απο οσο μπορεις να φανταστεις...

εξαλλου δεν θυμωσες απο εγωισμο(και σιγα το θυμωμα εδω που τα λεμε

αλλες και αλλες...να δεις πως θυμωνουν)αλλα απο τρελλη αγαπη για να της

ακομη περισσοτερα οσα της δινεις!!!

σορυ αλλα δεν θελω να ακουω και να νιωθω

την Αναστασια μου στεναχωρημενη....

Χρυσακι καλως την ευχαριστουμε γαι το λινκ....

θα το μελετησωωωω

φιλακια και στις υπολλοιπες και καλη καλη νυστα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax βρε κοριτσακια...

μπορει να μην εχω ιδεες για απογευματινο αλλα

μ'αρεσει πολυ που σας ακουω να προσπαθειτε(κ να καταφερνετε)

να τα ταισετε τα μοσχομυριστουλια σας!

Που θα παει...Θα ερθει κ η σειρα μας!!!

Λινακι μου εισαι παντα τοσο καλη μαζι μου...Σ'ευχαριστω για ολα κουκλαρα μου!

Για τα φρουτα ξερεις τι σκεφτομαι κ παρηγοριεμαι?Θυμαμαι

εναν διαιτολογο που ελεγε πως τα φρουτα ειναι απλως μπαλες ζαχαρης! :shock:

Βεβαια δε συμμεριζομαι την αποψη του αλλα με βολευει! :lol:

Νομιζω πως εννοουσε πως τις βιταμινες των φρουτων τις παιρνουμε ευκολα κ απο αλλου...

Σοφακι μου τι νοστιμα που τα γραφεις!!!!!

Ο κροκος ειναι σουπερ σε πολλα!Μη βαζεις ομως πανω απο 1-2 πεταλακια...

Κεφτεδακια που προτεινες(λαχανικων) της εχω δοκιμασει (κ με κρεας κ χωρις)...

Δεν....Βασικα...Την 1η φορα εφαγε...Τεσπα!Ας μην τρελλαθουμε!

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσα! Αναστασία ασχετο αλλά τωρα πρόσεξα το τικεράκι σου! Εισαι τέλεια κορίτσι μου! :x

Τωρα για τις μπάλες ζάχαρης που λες, ναι είναι γεγονός αλλά δεν θα βάλουμε τα μωρά να κάνουν ατκινς απο τωρα..

Αυτο που ηθελα να πω ειναι ότι για το παιδι προτιμώ εποχιακά Ελληνικά φρέσκα βιολογικά φρούτα και λαχανικά και επίσης θα ήθελα να σας πω ότι δεν πρέπει να απογοητευεστε.. και 6 χρονών να πάνε τα καραμελάκια σας και δεν τρώνε με τίποτα μπρόκολο, εσεις να επιμένετε...

Χρειάζονται χρονο για να συννηθίσουν και να τους αρέσει κάποια γευση.. Μην εγκαταλείπετε ποτε.

Φιλάκιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κ παλι!

Με εσας κοριτσια νομιζω πως μπορω να λεω τον πονο μου

κ να μη σκεφτομαι αν σας πρηζω!

Δεν τρωει με τιποτα...Ουτε με λιμνουλες(welcome Κωνσταντινα!)

ουτε με εξωγηινους!

Δεν ειναι φαγητο τα 10-15 μακαρονακια....

Κοριτσια ΑΥΤΟ κ μονο αυτο το θεμα με κανει να

βγαινω τοσο πολυ εξω απο τα ρουχα μου...Με εχω "πιασει' να βραζω απο θυμο μαζι της...

Ευτυχως συγκρατουμαι αλλα 2-3 φορες που της ειπα με εντονοτατο υφος "ΑΜΑΝ ΡΕ ΑΝΝΥ"

ενιωσα τοσο γελοια.....Κ εκεινη η μικρουλα μου με κοιταξε ετοιμη να κλαψει...Δε με εχει συνηθισει σε

τετοιες συμπεριφορες...Γμτ...Δεν θελω να χανω την υπομονη μου...Μωρακι ειναι...Επιτηδες το κανει??

Σημερα μου τραβουσε την μπλουζα κ εγω της ελεγα "πρωτα το γιαουρτι σου κ μετα" και εκλαψε...

Μα γιατι να ειμαι τοσο χαζη?

αναστασια μου σε νιωθω οσο δεν φανταζεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ο σπυρακος εχει να φαει μεσημεριανο δεν ξερω κι εγω ποσες μερες

οοοοτι και να του φτιαχνω αρνειται να το δοκιμασει ποσο μαλλον να το φαει

εχω απελπιστει και δεν ξερω τι αλλο να κανω

εχω φτασει κι εγω απειρες φορες να νευριασω και απειρες φορες να κοιμηθει το μεσημερι νηστικος

πρωι και απογευμα κατι γινεται,κατι τσιμπολογαει

αλλα μεσημεριανο θελει μονο το ψαρι :shock::shock::shock::shock:

εκοψε το κρεας,λαχανικα δεν ετρωγε,εκοψε τα οσπρια τον τραχανα τα ζυμαρικα εεεεεε τι αλλο να του φτιαξω????????????????????????????????????

HELP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

μηπως να ρωτησω και αλλον παιδιατρο γιατι η δικια μας δεν ανυσηχει μιας και εβαλε 1 κιλο

με γαλα ζει αυτο το παιδι!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα βυζομανολυλες...

ΜπεμποΑναστασία καλως την...

αφου το μωρακι σου μεγαλωνει

να μην στεναχωριεσαι ..

αλλα δοκιμασε και μια ακομη

γνωμη για να νιωθεις πιο

σιγουρη...το λεω γιατι και γω αν

νιωσω καπου ανασφαλης

σε σχεση με την μικρη εννοω..το ξαναψαχνω

σε αλλον...

παντως εγω δεν σταματαω να της δινω

απο ολα(οσα επιτρεπονται...)

και ας φαει και μια μπουκια

δοκιμασε γευσεις...

παλι καλα που του αρεσει το ψαρι...

που θα πάει...

θα φαει και από τα αλλα!!

ολα τους μωρε..καποια στιγμη

θα τρώνε απο ολα

εγω ελπίζω και το πιστευω...

προς το παρον....

ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΕΜΕ!!!

ΣΟΦΊΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΦΙΛΑΚΙΑ!!!

ΠΩς ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ!!!

ΕΡΗ ΚαΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΩ

ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ υιοθετώ αυτο...να τρωω μαζι της

και πολλες φορες το ιδιο..

καποιες ..την ξεγελαω...

χθες το απογευμα εφαγε μια πηρουνιτσα βλητα :-o

αντε πες τωρα!!!

τησ βαζω κοτοπουλο γυρναει απο την αλλη

της δινω ετσι γι απλακα βλητα..

και μου λεει ...μαμ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τησ βαζω κοτοπουλο γυρναει απο την αλλη

της δινω ετσι γι απλακα βλητα..

και μου λεει ...μαμ!!!

χαχαχαχα!!! Το ζουζουνάκι!!! :YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελευθερια,παιδι μου, σημερα για να φαει 2κγλ τραχανα την ειχα στο μαρσιππο(εγω ορθια)

και λιγο ταιζα εγω,λιγο εκεινη! :shock: Και δεν εβρισκε παντα στοχο το στομα μου!!! :lol:

Λινακι ειναι θεα η γαλλιδουλα μας!!! :)):)) Βλητα???????χαχαχα

Παλι καλα!!!!!

Λοιπον...Ταρατατααααμ!

Χθες ξυπνησε 1 φορα πριν πεσω για υπνο κ μετα 1 ή καμια! :D:D:D

Δεν ειμαι σιγουρη γτ ενω θυμαμαι πως ξυπνησα το μεμε ηταν τιγκα το πρωι...

¨η της εδωσα λαθος στηθος ή δεν ξυπνησαμε κ το ειδα στον υπνο μου!!!

Δε νιωθω διαφορα στην ξεκουραση!Και...μου ελειψε πολυ τη νυχτα! :oops:

Που ειστε????Για πειτε...Φαγατε σημερα?

Μπεμπουλης υπομονη!Ας ειναι καλα κ δεν πειραζει..Εμεις

θα προσπαθουμε παντα για το καλυτερο!Αυτος ειναι ο ρολος μας σαν μαμαδες...

Κ ας ειναι δυσκολο καμια φορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νιωθω διαφορα στην ξεκουραση!Και...μου ελειψε πολυ τη νυχτα! :oops:

:lol::lol::x:YMHUG: Σαγαπώ πολύ το ξέρεις.

Δεν εφαγα.. κάνω δίαιτα...

Να μου στείλεις αυτα που φτιάχνεις και τα βγάζεις φωτο εεεε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας βυζομανουλες!!

χαιρετω κ τα καινουργια κοριτσια!! δεν ''γνωριζομαστε''.ειμαι η Σοφια κ ειχα θεμα με το απογευματινο του Βασιλη μου αλλα ξεπεραστηκε!!!

Αναστασια μου εγω που πλεον μου τρωει μην φανταστεις οτι ανοιγει απλα το στομα κ τρωει...κανω τα παντα!! εχτες κ σημερα του εβαλα πανω στο δισκακι του μια μικρη κατσαρολα με λιγο ζεστο νερο μεσα κ προσπαθουσα την ωρα που επαιζε να του δινω κουταλιες...φυσικα παντα χτυπαει με τα χερια του το κουταλι κ γινονται ολα... [smilie=pottytrain2.gif] πανε τα φαγητα παντου,αλλα παντου ομως! πανω μου πανω του μεσα στα ματια του στα μαλλια του χαλια ολα!! αλλα εγω εκει επειμενω,λεω οχι δεν θα νευριασω κ μετα θα τον εχω ολη την ωρα στο μεμε κρεμασμενο επειδη θα πειναει οποτε προσπαθω! ε στο τελος κ μετα απο μισο χαρτι κουζινας λεμε πως εχουμε φαει! μονο στην φρουτοκρεμα δεν γινεται τοσο μεγαλος πολεμος αλλα εχουμε φτασει να την τρωμε 12-12.30 το μεσημερι που πλεον θελει να φαει γιατι ειναι μονο με γαλα κ γι αυτο δεν εχουμε τοσα δραματα εκει...το μεσημεριανο το φτασαμε στις 5 το απογευμα κ το απογευματινο στις 8 το βραδυ...ο παιδιατρος μου λεει οτι ειναι λαθος η ωρες που τον ταιζω αλλα τι να κανω ρε κοριτσια? αφου δεν τρωει αλλιως...αν μπορει ας ερθει αυτος να τον ταισει στις 9 το πρωι...βλεπει το κουταλι κ βγαζει φωτιες απο τα νευρα του...

τεσπα,σημερα εφαγε κανονικα το πρωι εκτος απο 5-6 κουταλιες που βρεθηκαν μεσα στην κατσαρολα με το νερο κ στα περιξ βεβαιως βεβαιως το μισο μεσημεριανο περιπου κ ειδωμεν για το βραδυνο...

παω να δω το λαλο σαιτ που εβαλε η Χρυσα...φιλακια για την ωρα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eλευθερια παιδι μου!Γιατι μ'αγαπας?Επειδη ειμαι λιγακι ανωμαλη κ τρελλα ερωτευμενη με την κορη μου?! :lol:

Εσυ οταν κανει διαιτα δεν τρως τιποτις? :o

Τις σιχαίνομαι τις διαιτες!

Σοφια σας φανταστηκα να τρωτε!!!!Το εχουμε κανει κ εμεις πολλες φορες αλλα

οταν σταματησε να τρωει κ απλα λερωνε το κοψαμε...Τωρα λερωνουμε ελεγχομενα!

Θυμαμαι αρχες καλοκαιριου που για να φαει τη φρουτοκρεμα επρεπε παση θυσια

να εχει το χερακι μεσα στο μπωλ κ εγω να προσπαθω να παρω με το κουταλι...

Και φυσικα το χερακι δεν εμενε μονιμα εκει.... :lol:

Τα ωραρια φαγητου δε νομιζω πως ειναι στανταρ για μεμεδοπαιδα!

Εμενα μου ακουγεται μια χαρα! ;)

Παλι τραχανα παλαιψαμε το βραδακι...Ειχε γινει σαν πιτα!Το εκοβες χαλαρα κ με μαχαιρι!

Επαιρνα κομματακια κ της εδινα...Εφαγε μερικα κ οταν χορτασε/βαρεθηκε εκανε κ καλα

πως πνιγοταν για να τα φτυσει!Ατιμο παιδι!!!!

Τωρα που την κομιζα ομως...?

Με εσκασε στα φιλια!!!Τι υπεροχη "ανταμοιβη"!

Και το σαλιο παρεα με τις μυξες να πηγαινουν συννεφο!!!!! :lol::x:x

Γεια σας μανουλες! :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Σοφία μου γειά σου είμαι η Ερη και εχω ενα αγοράκι 2 χρονών τον Κώστα. Συγνώμη που σου ψιλομαγάρισα το post.

Τι εννοεί ο γιατρός σου ότι δεν ειναι σωστές οι ώρες?

Ο δικός μέχρι 18 μηνών αυτό το πρόγραμμα είχε.. λέω μέχρι 18 μηνών γιατι τώρα έχει αλλάξει το πρωινό του και δεν ειναι μονο γάλα...

Και ηταν πρόγραμμα που μου πρότεινε παιδίατρος... απο την στιγμή που το νινι κοιμάται το μεσημέρι ειναι λογικό το μσημεριανό να τσουλήσει προς το απόγευμα.. Εγώ ακόμη και τώρα τον κοιμήζω μετά το φρούτο του και οταν ξυπνήσει το απόγευμα του δινω το κυρίως..

Φιλάκια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μονο στην φρουτοκρεμα δεν γινεται τοσο μεγαλος πολεμος αλλα εχουμε φτασει να την τρωμε 12-12.30 το μεσημερι που πλεον θελει να φαει γιατι ειναι μονο με γαλα κ γι αυτο δεν εχουμε τοσα δραματα εκει...το μεσημεριανο το φτασαμε στις 5 το απογευμα κ το απογευματινο στις 8 το βραδυ...ο παιδιατρος μου λεει οτι ειναι λαθος η ωρες που τον ταιζω αλλα τι να κανω ρε κοριτσια? αφου δεν τρωει αλλιως...αν μπορει ας ερθει αυτος να τον ταισει στις 9 το πρωι...βλεπει το κουταλι κ βγαζει φωτιες απο τα νευρα του...

και γιατί δεν δίνεις το μεσημεριανό, που σε ενδιαφέρει και πιο πολύ, στις 12.00-12.30, κοιμάται και μόλις ξυπνά δώσε την φρουτόκρεμα, .....ποιός είπε ότι πρέπει πρώτα το φρούτο και μετά το φαγητό?!

Ο δικός μέχρι 18 μηνών αυτό το πρόγραμμα είχε.. λέω μέχρι 18 μηνών γιατι τώρα έχει αλλάξει το πρωινό του και δεν ειναι μονο γάλα...

... απο την στιγμή που το νινι κοιμάται το μεσημέρι ειναι λογικό το μσημεριανό να τσουλήσει προς το απόγευμα.. Εγώ ακόμη και τώρα τον κοιμήζω μετά το φρούτο του και οταν ξυπνήσει το απόγευμα του δινω το κυρίως..

ακριβώς το ίδιο κάνω και στην κοπέλα μου! τρώει την μπανάνα κατά τις 11.00 ή 12.00, μετά κοιμάται (έχει συνδιάσει μετά την μπανάνα ύπνος!!) και μετά ότι ώρα ξυπνήσει θα φάει μεσημεριανό,...πολλές φορές είναι και 16.30!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γιατί δεν δίνεις το μεσημεριανό, που σε ενδιαφέρει και πιο πολύ, στις 12.00-12.30, κοιμάται και μόλις ξυπνά δώσε την φρουτόκρεμα, .....ποιός είπε ότι πρέπει πρώτα το φρούτο και μετά το φαγητό?!

ακριβώς το ίδιο κάνω και στην κοπέλα μου! τρώει την μπανάνα κατά τις 11.00 ή 12.00, μετά κοιμάται (έχει συνδιάσει μετά την μπανάνα ύπνος!!) και μετά ότι ώρα ξυπνήσει θα φάει μεσημεριανό,...πολλές φορές είναι και 16.30!!

επικροτω και επαυξανω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας βυζομανουλες!!!και μη!!!!

που ειστε σημερα??? τι φαγατε???

Αrgi μου κανεις δεν ειπε πως ειναι απολυτο αυτο με το τι θα φαει πρωτα,μαλιστα το εχω δοκιμασει να του δωσω το μεσημερι φαγητο κ τουμπαλιν με τα φρουτα του αλλα δεν θελει με τιποτα .μονο τα φρουτα το πρωι κ τιποτε αλλο! απόλυτος αντρας!! :D

Ερη γεια σου!! :-h να χαιρεσαι το λουλουδι σου!! καλε δεν μου μαγαρισες το ποστ!! εχεις δει τι κουβεντιαζουμε εδω?? :lol: πιο πολλα λεμε για τις αυπνιες μας παρα για φαγακια τελικα!!!να μπαινεις να τα λεμε οποτε θελεις!!κ οτι θελεις!!!οσο για το προγραμμα ετσι μου ειπε ο παιδιατρος οτι το οτι τρωει ας πουμε στις 5 το μεσημεριανο μου ειπε οτι ειναι αργα κ να μην το κανω αυτο να το δινω λεει πριν κοιμηθει για μεσημερι αλλα οσες φορες το προσπαθησα δεν γινεται αυτο,γι αυτο το ανεφερα...

Αναστασια μου τι κανετε σημερα??

αυτο με το χερι κ το μπολακι το θελει να το κανει κ εμενα κ ετσι του βαζω πλεον την κατσαρολιτσα με το νερο πανω στον δισκο του κ προσπαθω να ταισω...λεμε τωρα...κατι καταφερνω ομως!!!

Σημερα δεν προλαβα να φτιαξω κ το βραδυνο κ του εδωσα ετοιμη κρεμα :oops: της holle την 3 corn εβαλα κ λιγο απο το βρεφικο μουσλι κ λιγο πορτοκαλι κολοκυθα κ καροτο!! να το εκανε!! ευτυχως!

το μεσημερι ομως ρε κοριτσια μου το κανει πολυ καιρο τωρα κ αναρωτιεμαι αν φταιω εγω καπου (πχ μηπως ειναι πιο πηχτο αποτι θα πρεπε)μου κανει το φαγακι του περιπου οταν εχει φαει το μισο το κανει εμετο ρε γμτ πνηγεται κ οταν κανει εμετο ρευεται μετα...τι να κανω με αυτο θεμα? οταν ρευεται κατα την διαρκεια του φαγητου ολα καλα συνεχιζει κ τρωει ολο το φαγακι αλλα οταν τυχει κ του βαλω την κουταλια ενω θελει να ρευτει (κ φυσικα εγω δεν το γνωριζω αυτο επιδη ετσι κ αλλιως με ζορι κ πολλα παιχνιδια τρωει)τοτε το κανει εμετο...κριμα ρε γμτ δεν εχω συνηθησει να κανει κ εμετους δεν εκανε ουτε πιο μωρακι..αλλα ειναι κριμα ενω εχει φαει το μισο η σχεδον κ ολο καμια φορα για ενα παλιορεψιμο να πνιγεται ετσι...μηπως να του κανω πιο αραιο τον χυλο κ να τον ταιζω ακομα πιο σιγα???

:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σορυ που μπαινω κ εγω σφήνα μα το καθε παιδάκι έχει άλλο πρόγραμμα ,η δικια μου ξυπνάει στις 6 οποτε λογικα πίνει τότε γάλα κ τα φρουτα κατα τις 9 με 9.30 , στο βρεφικο τα τρωει κ 12.30 δινουν μεσημεριανό! ένα παιδακι ομως που ξυπνάει στις 9 λογικά θα φαει πολυ πιο μετά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Σοφακι δεν καταλαβαινω γτ στο κανει αυτο... :?

Παντως δεν πιστευω πως ειναι η υφη της κρεμας...

Ισως πραγματι προσπαθει να ρευτει κ ακομα δεν μπορει να το ελεγξει δλδ να καταπιει καλα κ

μετα να ρευτει..Δεν ειναι κ δυσκολο να κανει εμετο ειδικα ενα μωρακι!

Πορσπαθησε να τον παρατηρεις καλυτερα.Αν δεις καπως να καταπινει ή να κραταει λιγακι την ανασα(για

να ρευτει) μιλα εντονα οπως πχ θα του ελεγες "ΚΟΙΤΑ!ΕΝΑ ΠΟΥΛΑΚΙ!ΕΚΕΙ"!

Εμεις κοριτσια μπορει να μην τρωμε αλλα ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ!!!!!!

Ειναι απιστευτο!!!!!

Κατα τη διαρκεια της μερας χθες καθολου ΑΛΛΑ...Την πηρε ο υπνος μεσα σε 2 λεπτα στις 9 το βραδυ!

Ξυπνησε στις 5 :ymparty::ymparty::ymparty::ymparty:

Και εχει κ συνεχεια!!!!Θηλασε κ ξανακοιμηθηκε μεχρι τις 8παρα! :ymparty::ymparty::ymparty::o):o):o) Τελειο?Ναι!!!

Α!Ειχε φαει το γιαουρτακι της λιγο πριν τον υπνο!Τελειο κ αυτο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν ρευεται κατα την διαρκεια του φαγητου ολα καλα συνεχιζει κ τρωει ολο το φαγακι

αλλα οταν τυχει κ του βαλω την κουταλια ενω θελει να ρευτει (κ φυσικα εγω δεν το γνωριζω αυτο επιδη ετσι κ αλλιως με ζορι κ πολλα παιχνιδια τρωει)τοτε το κανει εμετο....αλλα ειναι κριμα ενω εχει φαει το μισο η σχεδον κ ολο καμια φορα για ενα παλιορεψιμο να πνιγεται ετσι...μηπως να του κανω πιο αραιο τον χυλο κ να τον ταιζω ακομα πιο σιγα???

Καλημέρα, τότε δώσε του μισό φαγητό, είναι προτιμότερο από το να το κάνει εμετό!!!!

και βέβαια να του το δίνεις σιγά, ας κάνεται και μία ώρα δεν πειράζει, προφανώς θέλει τον χρόνο του για να φάει!!!!

επίσης έχεις δοκιμάσει να του δώσεις κομματάκια? μήπως και τρώει καλύτερα τα κομματάκια?

σορυ που μπαινω κ εγω σφήνα μα το καθε παιδάκι έχει άλλο πρόγραμμα ,η δικια μου ξυπνάει στις 6 οποτε λογικα πίνει τότε γάλα κ τα φρουτα κατα τις 9 με 9.30 , στο βρεφικο τα τρωει κ 12.30 δινουν μεσημεριανό! ένα παιδακι ομως που ξυπνάει στις 9 λογικά θα φαει πολυ πιο μετά....

συμφωνώ για αυτό και έγραψα ότι ακολουθείς το τι θέλει το παιδί και όχι το τι λέει ο παιδίατρος!

υπάρχει ένα στάνταρ ωράριο: πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό.....αλλά αν το παιδί ξυπνήσει στις 10.00, φάει το πρωινό του στις 10.30 θα του δώσεις το δεκατιανό? ε όχι βέβαια θα πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 2 ή 3 ώρες (αναλόγως) από το προηγούμενο γεύμα!!! όλα εξαρτώνται από το τι ώρα ξυπνά, και πόσο διαρκεί το κάθε γεύμα του!!!...μπορεί κάποια μέρα να χαθεί και ένα γεύμα, δεν χάθηκε ο κόσμος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δοκιμάζω πάντα ότι ειναι να του δώσω. αν δεν ειναι νόστιμο δεν του το δίνω γιατι ξέρω ότι θα μου το φέρει καπέλο και θα με ρίξει στην βαθμολογία χαχα :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παρατηρησα παντως πως οταν του δινω να πινει κατι- συνιθως φυσικο χυμο η σπιτικη κομποστα με μελι- δεν εχω θεμα ρεψιματος η εμετου η γενικα φαγητου. Δοκιμασε το.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

=))=))=))=))=))=)) Τα μαστερ σεφ μου μεσα...!
Εγώ δοκιμάζω πάντα ότι ειναι να του δώσω. αν δεν ειναι νόστιμο δεν του το δίνω γιατι ξέρω ότι θα μου το φέρει καπέλο και θα με ρίξει στην βαθμολογία χαχα :lol:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...