Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΠΗΡΑΤΕ-ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!!

Καλή χρονιά και σύντομα με τα μωράκια σας αγκαλιά :D:D:D

Για ...περάστε να κάνετε τον απολογισμό των γιορτών χιχιχιχι

Ο δικός μου: +5.5 κιλά στην 28η εβδομάδα (7ος μήνας) σχετικά καλά μου φαίνεται αν και ήμουν άρρωστη όλο το διάστημα και δεν μπόρεσα να φάω κανονικά παρά μόνο 1-2 μέρες...Αυτό που παρατήρησα είναι ότι από την 22η εβδομάδα και μετά (όπου εγώ είχα βάλει πολύ λίγα κιλάκια), αναγκαστικά βάζουμε κάποια κιλά είτε τρώμε παραπάνω είτε όχι, καθώς τα μωράκια μας μεγαλώνουν!!!!

Εγώ είχα στόχο να είμαι στο +6 μετά τα Χριστούγεννα το πολύ, οπότε θεωρώ ότι τον έπιασα τον στόχο...Όλα αυτά με την ζυγαριά του γιατρού γιατί η δικιά μου λέει άλλα...Αυτός ο γιατρός μου....έχει βάλει ζυγαριά που δείχνει 2 κιλάκια παραπάνω... :o:o:o ευτυχώς ζυγίζομαι από την αρχή και εκεί και στην δικιά μου οπότε υπολογίζω την διαφορά :D

αντε κορίτσια μαζευτείτε να μας πείτε τα αποτελέσματα χιχιχι :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

εγώ μέχρι τωρα έβαλα 4 κιλά, μόλις μπήκα στον 5ο. Τα δύο βέβαια τα έβαλα τις πρώτες 20 μέρες απ' οταν έμαθα ότι είμαι έγκυος. Μάλλον γιατί έκοψα και το τσιγάρο μαχαίρι μόλις το έμαθα. Και ειδικά στην αρχή πεινούσα πάρα πάρα πολύ, έκλαιγα από την πείνα και το πρωί που ξυπνούσα νόμιζα ότι το στομάχι μου έχει φτάσει στην πλάτη απο την πείνα. Τώρα κάπως έχω συνηθίσει και τρώω κανονικά. Μόνο που έχω προσθέσει δυστυχώς στην διατροφή μου ένα γλυκάκι την μέρα που αν δεν το φάω με πιάνει στερητικό. Και να φανταστείτε είμουνα πάντα του αλμυρού πιο πολύ. Ελπίζω να μην ξεπεράσω τα 12 κιλά μεχρι το τελος :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ μέχρι τωρα έβαλα 4 κιλά, μόλις μπήκα στον 5ο. Τα δύο βέβαια τα έβαλα τις πρώτες 20 μέρες απ' οταν έμαθα ότι είμαι έγκυος. Μάλλον γιατί έκοψα και το τσιγάρο μαχαίρι μόλις το έμαθα. Και ειδικά στην αρχή πεινούσα πάρα πάρα πολύ, έκλαιγα από την πείνα και το πρωί που ξυπνούσα νόμιζα ότι το στομάχι μου έχει φτάσει στην πλάτη απο την πείνα. Τώρα κάπως έχω συνηθίσει και τρώω κανονικά. Μόνο που έχω προσθέσει δυστυχώς στην διατροφή μου ένα γλυκάκι την μέρα που αν δεν το φάω με πιάνει στερητικό. Και να φανταστείτε είμουνα πάντα του αλμυρού πιο πολύ. Ελπίζω να μην ξεπεράσω τα 12 κιλά μεχρι το τελος :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μια χαρά σας βρίσκω!!!

Εγώ είμαι +6 με την δική μου ζυγαριά και υπολογίζω με την ζυγαριά του γιατρού να είμαι +7 την Δευτέρα (δείχνει επίτηδες λίγο παραπάνω :lol::lol: )

αυτό που με εκνευρίζει πάντως είναι ότι όλοι οι τριγύρω έχουν άποψη επί του θέματος!!!

κάποιοι λένε: ααα μην πάρεις δεν κάνει, άλλοι πρέπει να φας γιατί θα βγει 2 κιλά το μωρό (αν είναι δυνατόν!) ενώ άλλοι αρχίζουν από τον 3ο μήνα (εάν δεν έχουμε πάρει...όπως πχ εγώ που πήρα από 4ο-5ο και μετά): ααα στον 4ο θα πάρεις, μόλις δεν πάρεις στον 4ο συνεχίζουν ...στον 5ο θα πάρεις, στον 6ο, στον 7ο, στον 8ο κλπ -λένε- θα μπαίνουν τα κιλά και δεν θα καταλαβαίνεις....ελεος πια!!!!Εάν τρώμε προσεκτικά και υγιεινά θα βάλουμε και κιλά με μέτρο...τώρα 3 πάνω 3 κάτω δεν έχει σημασία!!!

Εγώ απλώς αποφεύγω να τρώω βλακείες...πχ αντί για σουβλάκια θα φάω ένα φιλετάκι και αντί για πατάτες τηγανητές θα φάω ένα ρυζάκι :D:D

άντε κορίτσια με έναν πόνο! :D:D

ααα και μόλις πάτησα το 'πόδι' μου στη 32η εβδομάδα (8ος μήνας)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω samantha ειμαι κατι ακριβως αντιθετο...ξεκινησα με 84 κιλα ειμαι στο μηνα μου τωρα κ εχω παρει 12 μεχρι στιγμης...δεν ειχα καθολου εμετους ουτε διαρροια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΑ ΚΙΛΑ.ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΠΗΡΑ 15 ΚΙΛΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 30 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΗΔΗ 13 ΚΙΛΑ. ΕΤΡΩΓΑ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ.ΕΧΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΟΙΛΙΑ ...ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ. ΠΡΟΣΕΧΩ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΩ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia SAS KORITSIA!!!!!!!! DIABAZW AYTA POY GRAFETE KAI APELPISTHKA!!!!EIMAI 3,5 MHNWN KAI

KSEKINHSA APO 52 KG (YPSOS EXW 1.66)KAI TWRA EIMAI 56-57!!!!KAI DE TRWW KAI IDIAITERA!!!POU NA ETRWGA KA8E FORA pou peinaga!!!!!!FOBAMAI MH PARW POLLA kg !!DE KSERW PWS PHRA TOSA POLLA!DE TRWW KATI PERISSOTERO APO PRIN...APLA TWRA KOIMAMAI PIO POLU.......POLU....POLU....ESEIS KORITSIA KOIMASTE?GIA PARADEIGMA X8ES GYRISA APO TI DOULEIA STIS 4 KOIMH8HKA APO TIS 5 EWS TIS 8 KAI META APO TIS 11MEXRI TO PRWI STIS 8... :roll::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ είμαι 26w και 4d και έχω βάλει 5 κιλά. Το τελευταίο κιλό το πήρα μέσα σε 10 μέρες οπότε δεν ξέρω τι με περιμένει αργότερα!! Το νινάκι μου να είναι καλά κι όλα τα άλλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να αισθανθω γουρουνα να πεσω να πεθανω 24 εβδομαδων και ειμαι στα συν 9,5 με δεκα , ειχα και κιλακια απο πριν, εκοψα και το τσιγαρο μολις εμεινα εγκυος ... χαλια :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Λοιπόν εγώ χθες ζυγίστηκα στον γιατρό και είμαι +7, πριν 2-3 μέρες μπήκα στον 8ο μήνα...πήρα 1 κιλό σε όλο τον 7ο μήνα και μέσα σε αυτά είναι και της μπέμπας μου 800 γραμμάρια οπότε μην ακούτε ότι τα πολλά κιλά μπαίνουν στο τελευταίο τρίμηνο! Εάν τρώμε πολύ τότε ναι θα μπουν πολλά...εάν προσέχουμε τότε θα πάρουμε φυσιολογικά...

Γενικά, στο θέμα κιλά & την εγκυμοσύνη έχω καταλάβει ότι κάθε περίπτωση είναι τελείως διαφορετική και δεν μπορείς να προβλέψεις κάτι στα σίγουρα...εξαρτάται από πόσα κιλά ξεκίνησε μια κοπέλα, τον σωματότυπό της, το εάν έχει τάση για ζάχαρο κλπ...Πάντως 15 κιλά στο σύνολο δεν τα θεωρώ πολλά αρκεί να νοιώθει μια γυναίκα άνετα και να μπορεί να περπατήσει κλπ! Οι περισσότερες γυναίκες κάπου τόσα παίρνουν!

Άντε κορίτσια με το καλό τα μωράκια μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια χτες που ζυγιστικα η ζυγαρια με εδειξε +2 στον 8,5 μηνα συνολο 13.. :) γενναω στης 23 του μηνα ελπιζω να παρω 1 ακομα ;) και μια χαρα θα ειναι...... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα κλείνω την 39η και μπαίνω στην 40η εβδομάδα!!Ζυγίστηκα το πρωί και είμαι 52,2 από 44 που ξεκίνησα!!Δεν πιστεύω να πάρω άλλο μέχρι να βγει ο μπόμπιρας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννούλα εσύ είσαι παρα πολύ αδύνατη ακόμα και για μη έγκυο :D:D:D είσαι πολύ καλά!!! ούτε 9 κιλά!!! Μπράβο σου :D:D:D Αντε κοριτσάκι να γεννήσεις με το καλό !!

mamys love πλησιάζει ο καιρός ε?? Εγώ στις 23-30 μπαίνω στον μήνα μου!!

Αλήθεια πώς και θα γεννήσεις νωρίτερα? Με το καλό!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημερα μπηκα 39η βδομαδα και η ζυγαρια με δειχνει +11 κιλα! Δηλαδη απο 56 ανεβηκα στα 67 με 1,70 υψος!

Ειχα σχετικα μια καλη εγκυμοσυνη χωρις εμετους και αναγουλες...ετρωγα κανονικα το πρωι γαλα χυμο και δημητριακα..το μεσημερι το φαγητο κανονικα με μια φετα ψωμι και το βραδυ γιαουρτι και 1 φρουτο παντα! Παρολο αυτα πηρα 11 κιλα...!

Ευχαριστημενη ειμαι γιατι φοβομουν οτι 8α παρω περισσοτερα ;)

Αννουλα για μενα κρατα τα κιλα της εγκυμοσυνης...52 κιλα εισαι μια χαρα~! Μην τα χασεις..!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samanthaμου γενναω 38 εβδομαδων με προγραματισμενη καισαρικη επειδη και το πρωτο μου παιδακι με καισαρικη τον γεννησα απο 37 εβδομαδων και μετα που εχεις μπει στο μηνα σου ειναι νορμαλ να γεννησεις...ολες οι προγραματισμενες καισαρικες 37 με 38 εβδομαδων γινονται....με το καλο το μωρακι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες!Εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 52,3 κιλα και υψος 1,65.Σε 10 μερες μπαινω στον 7ο και εχω παρει ηδη 10 κιλα.Μεχρι πριν τα χριστουγεννα ειχα παρει 6 και μεσα στις 2 εβδομαδες των γιορτων πηρα 3!!!Ελεος!!!Ολοι μου λενε οτι δεν μου φαινονται τα 10 κιλα παρα μονο στην κοιλια, αλλα εγω ηλπιζα να παρω συνολικα μεχρι 12,στοχος που τωρα πια μου φαινεται δυσκολος.Εχει καμια απο σας παρομοια εμπειρια?ειναι δυνατο με προσεκτικη διατροφη να καταφερω να παρω μονο αλλα 2-3 κιλα μεχρι να γεννησω?Ευχαριστω!καλη λευτερια σε ολες μας.

Δαναη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

danai μου καλησπερα...μην αγχωνεσαι !!!! χαχα και εγω που ειμαι στην 28 εβδομαδα και ως τωρα εχω βαλει 10 κιλακια συμπασχω με σενα!!!! εβαλα τα περισσοτερα μεσα στον 5ο μηνα ....και οπως λες κι εσυ δεν μου φαινονται!!! ολοι μου λενε οτι εβαλα 5!!!!!!!! βεβαια η αληθεια ειναι οτι ψαχνω να δω που μπηκαν ολα αυτα τα 10 κιλα.....αλλα μαλλον οφειλεται στο μπεμπαρο που εχω και την πεταχτη κοιλια!!και επισης δεν τρωω και ιδιαιτερα πολυ ή απροσεχτα να πω οτι εκει οφειλεται........διαβασα οτι ισως και να ειναι η μεγαλη κατακρατηση που κανουν καποιοι οργανισμοι εξου και το βαρος....τι να πω...κι εγω ελπιζω να μην ξεπερασω τα +13-14 στο συνολο ως τις 40 εβδομαδες .... :):D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ'ευχαριστώ,κλαιρακι!τωρα φταιει η εγκυμοσύνη ή η λαιμαργία μου αλλά μου θυμίζει εκλεράκι :))

καλή τύχη και σε σενα!αύριο θα πάω στο γιατρό,ελπίζω να μην με κυνηγήσει μόλις ανέβω στη ζυγαριά!μα κι αυτοί, μας ζυγίζουν με τις μπότες, το τζιν κ το πουλόβερ?!?!?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Penny είσαι τέλεια από κιλά και τα πήρες και με υγιεινό τρόπο! Άντε λίγο έμεινε για να έρθει το μωράκι σου :D:D

mamys love και εσύ με το καλό το μωράκι σου!! θα είναι υπέροχα με 2 ζουζουνάκια στο σπίτι :D:D Αν δεν κάνω λάθος πας για το ...σετ ?? :lol::lol::lol: (αγοράκι-κοριτσάκι?)

Αλήθεια που θα γεννήσεις?

Danai Karra και εσύ είσαι πολύ καλά από κιλά! Ξεκίνησες και από αδύνατη άρα είχες πολύ περιθώριο :D πότε έχεις ΠΗΤ? Εγώ σε όλο τον 7ο πήρα 1 κιλό και τώρα στον 8ο υπολογίζω άλλο ένα (τώρα είμαι ακόμη +7).....

ααα και εγώ εννοειται ότι βγάζω τις μπότες πριν ανέβω στην ζυγαριά!!!! Αλλά τα ρουχα δεν μπορώ να τα βγάλω στον γιατρό :lol::lol::lol:

και προφανώς πάντα ζυγίζομαι φαγωμένη & με δυσκοιλιότητα πολλές φορές, αλλά από ότι μου είπε και η μαία, σημασία δεν έχει πόσα είσαι αλλά πόσα κιλά παίρνεις, επομένως απο την αρχή μέχρι τώρα πάνω κάτω με τα ίδια δεδομένα ζυγιζόμαστε...αν και τώρα που το θυμάμαι με είχε ζυγίσει πρώτη φορά με καλοκαρινό φορεματάκι και πεδιλάκια...αλλά οκ ..αυτό υπερ μας είναι για μετά!!!

Πολύ φοβάμαι ότι θα μπει το καλοκαίρι και δεν θα μου κάνουν τα περισινά ρούχα μου :?:?:? αλλά δεν πειράζει! εμείς να είμαστε καλά και τα μωράκια :D:D:D

κλαιρακι -εκλερακι με το καλό το μωράκι σου!!

φιλάκια σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι samantha μου τωρα ολοκληρωνω το στακι αγορι κοριτσι ακριβως οπως τα ειπες....εφτασα τα 13,5 κιλα και γενναω σε 15 μερουλες ελπιζω εκει να μεινω,η μπεμπα μου ζυγιζει ηδη 2750 οποτε την υπολογιζουμε 3000 με 3200.....με ενα πονο σε ολες μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

danai κι εμενα με ζυγιζει με ρουχα μποτες ζωνες κτλ κ πολλες φορες φαγωμενη!! αλλα παντα μου γραφει 1 κιλο κατω στην καρτελα μου κατι ξερει ο γιατρος....εμενα δεν με εχει κραξει :oops::oops: καμια φορα και την τελευταια φορα οταν του ειπα γιατρε...10 κιλΑ ΠΩΠΩ ΠΟΛΛΑ μου χαμογελασε και μου ειπε εγω σε βλεπω μια χαρα μην ανησυχεις και δεν θα βαλεις πολλα.τωρα αυτο πως το συμπερανε δεν ξερω....!!!!!!!!

samantha σε ευχαριστω πολυ και σε σενα τα καλυτερα!!!!!!!!!!!!! σε ολες μας....!!!!!!!!!!! και δεν πειραζει αν φτασω ακομα και στα +16 πχ κιλα ως το τελος χαλαλι!!!!!! εγκυος ειμαι!!!! να μην ημουν να ανησυχουσα πιο πολυ!!!!!! και σκεφτειτε απο τον περιγυρω μου που βλεπω με την γεννα και μεχρι τις 40 μερες που ο οργανισμος ξεπρηζεται και συνερχεται στις περισσοτερες αδυνατες και μη τα 8 - 10 κιλα φευγουν!!! οποτε ......θεληση να υπαρχει και ολα γινονται...!αυτο ξερω! φιλακια!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@samantha,ημερομηνία τοκετού μου έχει δώσει ο γιατρός για τις 14.05!ταυρίνα θα είναι :). Σ'ευχαριστώ για τα παρηγορητικά λόγια αναφορικά με τα κιλά!Εχω αρχίσει να δυσκολεύομαι να σκύψω φαγωμένη να δέσω τα κορδόνια μου ή να βάλω τις μπότες :)ακόμη όμως είμαι ευκίνητη και συνεχίζω τη yoga μου κανονικά!

@κλαιράκι:εσύ σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι?άντε με το καλό σε όλες μας!να ζήσει η Αγ.Επισκληρίδειος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...