Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Φλεβάρη-Μάρτη 2010 Νο 2!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα ιντερνετικές φιλενάδες!!!

Σκεφτόμουν πριν λίγο ότι με τις περισσότερες από εσάς τα λέμε σχεδόν πάνω από 1 χρόνο!!!

[smilie=occasion14.gif]

Kωνσταντίνα σχετικά με αυτό που γράφεις για το φαγητό, εμείς αύριο θα φάμε πρώτη φορά κρεατόσουπα. Μέχρι τώρα τρώει, φρουτόκρεμα κ χορτόσουπα. Στην αρχή ξεκινήσαμε κ εμείς με λίγο ρυζάλευρο σιγά-σιγά (πριν κανα μήνα κ κάτι). Απλά έχει ουσιαστικά 2 εβδομάδες που τρώει φρουτόκρεμα κ περίπου 10 μέρες που τρώει χορτόσουπα. Την Τρίτη που πήγαμε παιδίατρο μας είπε να ξεκινήσουμε κ κρεατάκι κ μετά κοτόπουλο. Οπότε από αύριο (γιατί περίμενα να βρω φρέσκο) θα βάλουμε κ το κρεατάκι. Μην αγχώνεσαι αφού ξεκινήσατε, όλα οκ. Απλά συνήθως δίνουν πρώτα χορτόσουπα κ λίγο αργότερα προσθέτουν μέσα κρέας ή κοτόπουλο.

Ο γιόκας σου έχει το αγαπημένο μου όνομα!!! Αντώνη λένε κ τον άντρα μου κ το φωνάζω Τονίνο

Άσχετο, αλλά σχετικά με το φαγητό είχα ανοίξει ένα θέμα στην ενότητα διατροφή γιατί είχα μια απορία κ παρατήρησα ότι έχει μερικές πολύ <<κολλημένες>> τύπισες :-q στον μάμμη. Διαβάστε κ θα καταλάβετε..Ευτυχως από εμάς δεν είναι καμία έτσι.

Γωγώ καλώς ήρθες!!! Να σας ζήσει ο μικρός Στέφανος, καλότυχος κ καλοφώτιστος!!! Που πήγατε διακοπές?

elinakki, όλα καλά με το μικρούλι όσο είσαι στην δουλειά/?? Στις 4/10 κ για 2 εβδομάδες πρέπει να παρακολουθήσω 1 σεμινάριο κ θα λείπω από το πρωί μέχρι το μεσημέρι. Θα κρατήσει η μαμά μου την Νεφελίτσα αλλά έχω άγχος. Έχω αρχίσει ήδη να βγάζω σιγά σιγά γαλατάκι για να έχει. Ελπίζω να προσαρμοστεί..

Όντως όταν δουλεύεις η Παρασκευή γίνεται η τελειότερη ημέρα της βδομάδας ;) .

Xαρουλίνη αυτό με την γλυκοπατάτα το έχω διαβάσει κ εγώ, δοκίμασε το μπορεί να πιάσει. Με την Νεφέλη έγινε το αντίθετο, την αρέσει πολύ η χορτόσουπα κ μόλις της έβαλα γλυκοπατάτα δεν την έφαγε με τόση όρεξη. Οπότε δεν της ξανά βάζω προς το παρόν. Με την κρεατόσουπα να δούμε πω θα τα πάει αύριο..ελπίζω να της αρέσει..

Πόπη που είσαι καλέ???

Κορίτσια, να δώσω μια ιδέα (που εμάς μας βόλεψε πολύ). Λοιπόν έχω πάρει σκληρό τούλι (πακέτο) κ παίρνω 1 καθε φορά το πλένω καλά κ βάζω μέσα μεγάλο κομμάτι φρουτάκι (με ζουμάκι κ την φλοίδα), το δένω κ το δίνω στην μικρή το ρουφάει χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να φάει κάτι. Και της αρέσει πολύ [smilie=blob10.gif] !!!

Λαμπρινή μου κ εμένα μου <<πατάει κάτι πινέλα>> η μικρή.. κάποιες μέρες είναι σαν μαμουδάκι, είναι συνέχεια κολλημένη επάνω μου..Φαση είναι θα περάσει!!!

Έχω ξεκινήσει δυναμικά πολύ υγιεινή κ σωστή διατροφή! Έχω χάσει 4 κιλά κ συνεχίζω!!!

φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 521
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΕΧΑΣΑ ΚΙ ΟΛΑΣ..ΕΔΩ ΘΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΩΡΑ?ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΨΙΛΟΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΑΜΜΥ,ΟΧΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΤΟ'ΠΑΙΖΑ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ..ΤΕΣΠΑ Ο ΘΑΝΟΥΛΗΣ ΜΟΘ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΣΧΕΔΟΝ Μ'ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ,ΕΙΧΕ ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΦΥΣ.ΟΡΟ,ΓΚΡΙΝΑ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΗ,ΚΑΙ ΜΟΥ΄ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ,ΑΦΟΥ ΦΟΒΗΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ..ΕΤΡΕΧΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΗΡΕΜΗΣΕ,ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΑΚΑΕΚΤΟΙ!!!

ΑΝTHROPAKI ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΤΟ ΤΟΝΙΝΟ..ΠΟΛΥ ΠΡΟΤΟΤΥΠΟ,Μ'ΑΡΕΣΕΙ!!ΕΜΕΝΑ Ο ΘΑΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΟΣΧΑΡΙ,ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ,ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ..ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΦΕΛΙΤΣΑ,ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΣΟΥ...

ΠΟΠΗ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ'ΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΕΥΤΗΧΙΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΙ!!

ΚΟΝΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ,ΚΕΙ ΕΜΕΙΣ ΕΝΩ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ!!ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΩΡΙΣ,ΓΙΑΤΙ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΤΙ ΒΑΡΙΟΤΑΝ ΚΑΠΟΥ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ,ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ..ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΒΕΣ ΛΑΘΟΣ,ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ..ΠΑΝΤΩΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΡΜΟ,ΔΕΝ ΤΟ'ΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΘΕΡΜΟ,ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ,ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΩΣ ΤΩΡΑ..

ΑΝYWAY ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΕΣ..ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια, τι γινεται?

λοιπον Λαμπρινη μου, ακολουθησε με την σειρα περι την χορτοσουπα...

οι οδηγιες εχουν με την σειρα ως εξης!

1. αν δοκιμασες πατατα-καροτο και κατι αλλο και το μωρο δεν τρωει τοτε κανεις αποχη για 10 μερες.

2. δινεις πατατα-καροτο-μπιζελι και αν δεν το φαει τοτε...

3. μπιζελι με κρεας(να ψηθουν μαζι) αν δεν το φαει τοτε...

4. προψυμενο ρυζαλευρο μαρκας νουνου (ασχετο αν εμενα δεν τρωει καν ρυζαλευρο βανιλια, αυτο ειναι διαφορετικο!) αν δεν το φαει τοτε...

5. χορτοσουπα της μαρκας μιλουπα...παρα τιποτα ας ειναι και η ετοιμη χορτοσουπα!

Αυτα!!! και καλη επιτυχια! :)

Ελινακι πραγματι μεγαλωνουνε τοσο γρηγορα! :P ειμαστε κοντα περι ... αναπτυξης! ειμαστε 7100 με 66 ποντους υψος! εχουμε ομως ζαμπουλες και μαγουλακια για δαγκωμα και οχι μονο!!!

σε λιγο θα δοκιμασουμε την γλυκοπατατα με καροτο! αλλιως συνεχιζω τις πιο πανω οδηγιες που εδωσα της Λαμπρινης!

Ιωαννα με το καλο η βαφτιση! θα περιμενουμε φωτο και απο σενα! :P

Γωγω μου καλως μας ηλθες πισω! 8-) να σας ζησει το μωρακι σας και να το χαιρεστε! τελειες φυσικα οι διακοπες! περιμενουμε και απο σενα φωτο απο την βαφτιση!!!

και μενα υπαρχει ... "αναισθησια" οσον αφορα τα δοντακια! θα αναμενουμε!

Κοννα μου και γω ειχα σκοπο να μαγειρευω ειτε καθε μερα ειτε μερα παρα μερα ... τωρα ειμαστε στη φαση "αποχης" αφου δεν τρωει χορτοσουπα, θα δοκιμασουμε ξανα αργοτερα! ;)

καλη η ιδεα σου με τον θερμο, ;) δεν το ειχα σκεφτει, και διερωτιομουνα και γω τι κανουμε με το φαγητο του μωρου- χορτοσουπα- οταν εχουμε να παμε καπου κτλ.... αραγε ειναι οκ ο θερμος? :?

οσο για την χορτοσουπα, κανονικα δινουμε πρωτα χορτοσουπα και μετα απο 10-15 μερες προσθετουμε κρεας και συγκεκριμενα κοτοπουλο και μετα παλι απο 10-15 μερες βαζουμε χοιρινο- βοδινο κτλ, αλλα αφου τα τρωει το μωρο και ειναι οκ και απο αλλεργιες αλλα και στη γευση τοτε εισαι οκ! μην ανησυχεις! ;)

Τζενη μου ωραιο κολπακι με το τουλι ομως δεν γινεται οοολοκληρη με ζουμια? :?

οσο για την διατροφη και γω ξεκινησα, εχει καιρο τωρα, και τελικα εχασα τα εξτρα κιλακια που ειχα[/b :P:P:P ].... εννοειται πριν την εγκυμοσυνη, της εγκυμοσυνης χαθηκαν "δια μαγειας", εξαλλου 6-7 κιλα εβαλα, αυτα τα εξτρα που ειχα, τα ειχα προ εγκυμοσυνης.... και τα εχασα οοολα! :D:D:D ειμαι πλεον κανονικοτατη, θα ηθελα τωρα να χασω ακομη 4 κιλακια για να ειμαι "πιο ανετη"!!!

ποοοσο σου αλλαζουν την ψυχολογια αυτα τα ριμαγδο-κιλα!!! και θετικα και αρνητικα!!!

αντε συγχαρητηρια για τα κιλακια που εχασες! και καλη συνεχεια!!! ;)

οσο για το οτι θα κρατησει η μαμα σου την Νεφελιτσα μην αγχωνεσαι και ολα θα πανε μια χαρουλα!!!

Δημητρα περαστικουλια στον Θανουλη!

σας αφηνω!

εχουμε τωρα... δοκιμαστικο για .... γλυκοπατατα και καροτο!

για να δουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!!! Μπήκα και είπα να σας πω ένα γεια! Διάβασα όσες δημοσιεύσεις μπόρεσα και χάρηκα που είσαστε καλά!

Χαρά ετοιμάζεστε για την βάπτιση, ε; ώραία η μπομπονιέρα!

Πόπη παντρευτήκατε και βαπτίσατε τον μικρό αν κατάλαβα καλα..ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ!

Να ζήσουν και τα μωράκια σε όσες άλλες κοπέλες τα βάπτισαν (επειδή ε΄χω χάσει επισόδια σεν ξέρω ποιες είναι..)

Φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα βρε Νικη μου, τι γινεται? που χαθηκες? με το μωρο και δουλεια φανταζομαι... τα κλασσικα!

βαφτισατε την κορουλα σας? τι νεακια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρουλίνη της βάζω μια σαλιέρα από αυτές τις πλαστικές που από κάτω κ μαζεύουν ότι τρέχει( κ άλλη πανινι μια μέσα απο αυτή) κ την καθίζω στο καρεκλάκι φαγητού κ συνήθως έπεται μπανάκι! Αλλά κ να λερωθεί δεν με πειράζει, το διασκεδάζει πολύ :D !!! Νωρίτερα φάγαμε μοσχαράκι, πατατούλα, κολοκύθι καρότο και προς το παρόν γλειφότανε :D !!!

φιλιά σε ολες κλαιει το βατραχακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σας!

τελικα το δοκιμαστικο με την γλυκοπατατα με το καροτο απετυχε! εφαγε μονο τα πρωτα 2 κουταλακια και μετα εσφιγγε τα χειλη, ουλη τοοοοσο σφιχτα!!! οποτε της εδωσα γαλατακι!

την ερχομενη τεταρτη κλεινουν οι 10 μερες αποχης απο την χορτοσουπα οποτε και θα δοκιμασουμε τις υπολοιπες μας επιλογες! για να δουμε!

Τζενη μου καταλαβα για ποια σαλιαρα λες! την εχω και πραγματι ειναι τελεια!

σας αφηνω για την ωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera manoules!

pigame simera stin ekklisia kai koinonisame , itan poli kalos , stin arxi akouse ena moraki pou eklaige kai pige na klapsei ki aftos alla eftixos stamatise amesos, elpizo na min mou bgei poli evais8itos.

konna mou emeis simera giname 6 minon, eimaste mikroulides kai de mas afinei i giatros mas akoma kreas, episis mas paei pio arga, dilidi 2 ebdomades krema, meta 2 ebdomades laxanika, xtes ksekinisame frouta kai se 1 mina kreas. alla den iparxei logos na egxonesai afou ta troei mia xara diatrofi to moraki sou!

ki ego mageirevo mera para mera , de bgainei allios k gia mas k gia to moro.

pira ki ego to 8ermos tis chicco , exei mesa 2 plastika mpolakia k leei pos krata to fai zesto gia 5 ores, to lioneis kai to pairneis etoimo mazi sou alla den to exo egkainiasei akoma.

an8ropaki mia xara einai o mikros me ti mama mou, min sou po pos pairnaei k kalitera giati ton paizei k sinexeia eno ego prepei k na kano k kamia douleia.Simfono apolita mazi sou gia tis kollimenes :evil::evil: se kapoia 8emata pou exo milisei einai apolites . den peirazei oti 8eloume to sizitame edo xoris fovo k agxos , iparxoun polles apopseis kai ka8e mama epilegei afto pou nomizei pio kalo k prepei na einai sevasto. Mpravo sou pou akoma 8ilazeis emena mou kopike , eixe bare8ei ki o mikros tis teleftaies meres den i8ele na faei ka8olou kai me to 8ilastro ebgaza apo ligo os ka8olou.

gai na sou zisei! pigan ola kala sti baptisi

dimitra perastika sto 8anouli sou

haroullini ebala ki ego glikopatata k den efage!!!! simera eftiaxa patata kanoniki me karoto k to eglipse ti na po , ta frouta pali den ta poliefage, 2h mera bebaia kai mono nektarinia, ti na po ston andrea aresoun ta anosta!

gogo na sou zisei

filia se oles kali ebdomada na exete

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elinakki, ποιο είναι το όνομα σου (Ελίνα???) ?

Εμένα με λένε Τζένη

Και εγω μέρα παρα μέρα μαγειρεύω κορίτσια, δεν βγαίνει αλλιώς..

Σήμερα πήρα τηλ. στην δουλειά κ τους τα ψιλο έχωσα :evil: .. Ούτε ξέρουν τι τους γίνετε, ήμαρτον πια..Με εκείνο το σεμινάριο κουλουβάχατα τα έχουν κάνει. Τώρα περιμένω τηλ. τις εχω βάλει να ενημερωθουν σωστά, αμαν πια πνίγοντε σε μια κουταλιά νερο ~x(

Κορίτσια ή τελευταία που θα βαπτίσω μάλλον θα είμαι εγω, πρωτομαγία.

Σήμερα εχω βάλει κ πλένω σιγα σιγα τα Φθινοπωρινα-χειμωνιάτικα τις Νεφελιτσα! Αχ είμαι πολύ χαζομαμά τελικά , της ειχα ψωνίσει για τον χειμώνα, απο την εγκυμοσύνη κ ειναι ολα τόσο όμορφα :x ! Απο αυτά που μου είχε φυλάξει η αδερφή μου δεν βλέπω πάλι να φοράει κανένα, το είχα παρα κάνει, μας έκαναν κ μερικά δωρά κ ελπίζω να προλαβουμε να το φορέσουμε ολα. Το σιδέρωμα βαριέμαι μαμώτο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Χαρά χάθηκα γιατί δεν υπήρχε χρόνος για υπολογιστή!! Ήρθα και στην δουλειά όταν η μικρή ήταν 2 μηνών και καταλαβαίνεις. Εμείς θα την βαφτίσουμε την Πρωτομαγιά.

Σήμερα μπήκαμε στον 8ο, είμαστε 8.350γρ και 71 εκ.

Τρώμε Γάλα - Φρουτόκρεμα - Χορτόσουπα με κρέας - Κρέμα ρυζάλευρο ή φαρίν λακτέ - Γάλα.

Καλά τα πάμε με το φαγητό προς το παρόν αν και στερεύω από ιδέες για συνδιασμούς..

Εσείς τί συνδιασμούς κάνετε στην χορτόσουπα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια, τι γινεται?

Λαμπρινη μου, διορθωνω καποια πραγματα περι την χορτοσουπα... και γενικα τις διαφορες προσπαθειες...

1. πατατα-καροτο-μπιζελι, αν δεν το φαει...

2. φουλ χορτοσουπα, δηλαδη, πατατα-καροτο-σελινο-κολοκυθακι-φασολακι, αν δεν το φαει...

3. προσθετεις στην πιο πανω χορτοσουπα προψυμενο ρυζαλευρο, αν δεν το φαει...

4. προσθετεις κρεας(κοτοπουλο) μαζι με λεμονι και λαδι και ελαχιστο αλατι,... αν δεν το φαει...

5. προσθετεις στην πιο πανω χορτοσουπα ετοιμη χορτοσουπα μαρκας μιλουπα, δηλαδη να ειναι η μιση χορτοσουπα ετοιμη και η μιση... φρεσκια,... αν δεν το φαει...

6. ετοιμη χορτοσουπα μιλουπα!!!

καλη επιτυχια! ;)

θα δοκιμασουμε μεθαυριο την τεταρτη!

οσο για τα φρουτα, ενω στην αρχη, την πρωτη φορα εφαγε αχλαδι, αλλη μερα μηλο-μπανανα, αλλη μερα και τα 3 ταυτοχρονα, πλεον δεν τρωει τα φρουτα... αλλα τρελαινεται για μπισκοτακι λιωμενο μαρκας φαρλεύ.... οποτε πλεον αναμιγνυω μεσα στο μπισκοτο και φρεσκο φρουτο! ο γιατρος μου πε πως γινεται να βαζω και φρεσκο χυμο, οποτε ειμαστε οκ περι των φρουτων! για να δουμε με την χορτοσουπα τι θα γινει!!!

Νικη και Τζενη μου θα βαφτισετε την ιδια μερα! ωραια μερα η πρωτομαγια για βαφτιση!

αντε Νικη μου ελπιζω να τα λεμε τωρα, ε! οσο για συνδυασμους.... απειροι οι συνδυασμοι! βαλε πατατα-καροτο-κολοκυθακι, φασολακι ειναι ωραιο, σελινο....

Τζενη μου τωρα που λες, ευτυχως που μου το θυμησες! πρεπει να βαλω κι εγω για πλυσιμο τα χειμερινα της Ναγιας μου και ελπιζω να προλαβει να τα φορεσει!... και παλι συμφωνω μαζι σου περι το σιδερωμα,... απο ανεκαθεν το μισω!!! για αυτο και δεν σιδερωνω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια, τι γινεται?

Λαμπρινη μου, διορθωνω καποια πραγματα περι την χορτοσουπα... και γενικα τις διαφορες προσπαθειες...

1. πατατα-καροτο-μπιζελι, αν δεν το φαει...

2. φουλ χορτοσουπα, δηλαδη, πατατα-καροτο-σελινο-κολοκυθακι-φασολακι, αν δεν το φαει...

3. προσθετεις στην πιο πανω χορτοσουπα προψυμενο ρυζαλευρο, αν δεν το φαει...

4. προσθετεις κρεας(κοτοπουλο) μαζι με λεμονι και λαδι και ελαχιστο αλατι,... αν δεν το φαει...

5. προσθετεις στην πιο πανω χορτοσουπα ετοιμη χορτοσουπα μαρκας μιλουπα, δηλαδη να ειναι η μιση χορτοσουπα ετοιμη και η μιση... φρεσκια,... αν δεν το φαει...

6. ετοιμη χορτοσουπα μιλουπα!!!

καλη επιτυχια! ;)

θα δοκιμασουμε μεθαυριο την τεταρτη!

οσο για τα φρουτα, ενω στην αρχη, την πρωτη φορα εφαγε αχλαδι, αλλη μερα μηλο-μπανανα, αλλη μερα και τα 3 ταυτοχρονα, πλεον δεν τρωει τα φρουτα... αλλα τρελαινεται για μπισκοτακι λιωμενο μαρκας φαρλεύ.... οποτε πλεον αναμιγνυω μεσα στο μπισκοτο και φρεσκο φρουτο! ο γιατρος μου πε πως γινεται να βαζω και φρεσκο χυμο, οποτε ειμαστε οκ περι των φρουτων! για να δουμε με την χορτοσουπα τι θα γινει!!!

Νικη και Τζενη μου θα βαφτισετε την ιδια μερα! ωραια μερα η πρωτομαγια για βαφτιση!

αντε Νικη μου ελπιζω να τα λεμε τωρα, ε! οσο για συνδυασμους.... απειροι οι συνδυασμοι! βαλε πατατα-καροτο-κολοκυθακι, φασολακι ειναι ωραιο, σελινο....

Τζενη μου τωρα που λες, ευτυχως που μου το θυμησες! πρεπει να βαλω κι εγω για πλυσιμο τα χειμερινα της Ναγιας μου και ελπιζω να προλαβει να τα φορεσει!... και παλι συμφωνω μαζι σου περι το σιδερωμα,... απο ανεκαθεν το μισω!!! για αυτο και δεν σιδερωνω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζένη τί θέμα θα έχεις στην βάπτιση; Ρωτάω για να παίρνω ιδέες μιας και βαπτίζουμε την ίδια μέρα :D

Χαρά εγώ τα έπλυνα τα χειμερινά αλλά είναι τα περισσότερα φούστες...μάλλον πρέπει να πάρουμε 2-3 παντελόνια και πολλά καλσόν!!! Διάβασα και για το αλάτι που αναφέρεις παραπάνω...η δικιά μας παιδίατρος μας το έχει απαγορέψει τελείως! Μόνο λάδι και λεμόνι μας επιτρέπει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη ολοι οι παιδιατροι δεν συστηνουν το αλατι, το ιδιο και ο δικος μου παιδιατρος!... ΑΛΛΑ σε περιπτωση που δεν τρωει καθολου μα καθολου την χορτοσουπα,...που μεχρι τωρα δεν την τρωει,... αφου δοκιμασουμε τις υπολοιπες επιλογες, τοτε με ελαχιστο αλατι ΙΣΩΣ φαει λιγη χορτοσουπα, για αυτο το λογο! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρά τί τρώσει με όρεξη; θέλω να πω, αν έχεις παρατηρήσει για παράδειγμα ότι τρώει το ρυζάλευρο, ρίξε λίγο μέσα στην χορτόσουπα..μήπως και το φάει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nickis, το θέμα θα είναι, λουλούδια, πεταλούδες (πρωτομαγιά τι άλλο :P ) κ κάτι πολύ γλυκιές νεράιδες ! Δεν θα είναι ολα ιδια. Οι μπομπονιέρες π.χ δεν θα εχουν νεραιδες.

Ο μπαμπάς της την ταιζει την κρεατόσουπα κ δεν μπορεί καθόλου ετσι όπως είναι αλεσμένο το κρέας..κάνει συνέχεια μπλιξ :lol: αλλά η μικρή απτόητη μασουλάει. Σήμερα το απογευμα την ανελαβε ο μπαμπάς της, γιατί θέλω κ εγω λίγο χρόνο.

Ρε κορίτσια να ρωτήσω, γιατί δεν ρωτησα την περασμένη φορά την παιδιατρο..Εχουμε φαει χορτόσουπα κ κρεατόσουπα κ σε μερικές μερούλες θα ξεκινήσουμε κ την κοτόσουπα. Πόσες φορές την εβδομάδα σας εχουν πει κοτόσουπα , ποσες κρεατόσουπα κ πόσες χορτόσουπα :? (όσες ξεκινήσατε απο όλα).

Χαρουλίνη κ εγω δεν σιδερώνω τίποτα άλλο εκτος απο της Νεφελίτσα, ολα τα αλλα τα κάνει η κοπέλα. Μισω το σιδέρωμα, αλλά την Νεφελης δεν ξέρω γιατί θέλω να τα κάνω εγω.

Αυτή η χαζή απο την δουλεια, δεν με πήρε τηλ. να με ενημερώσει θα την ξεχέσω για τα καλά αυριο :evil:

Κορίτσια πως πάτε απο γκρινίτσα? Εμεις καλά ευχαριστούμε :P ..

Τώρα που εχω χρόνο κ χαλαρώνω σας βάζω κ μια ακόμα φωτο απο το καλοκαίρι. Η Νεφελιτσα είναι με το μαγιο της :) ! Οι αγάπες της ζωής μου!!!

P13-08-10_142801.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρά τί τρώσει με όρεξη; θέλω να πω, αν έχεις παρατηρήσει για παράδειγμα ότι τρώει το ρυζάλευρο, ρίξε λίγο μέσα στην χορτόσουπα..μήπως και το φάει..

ουτε ρυζαλευρο-βανιλια τρωει! δεν ειναι ..."τυχαια" βλεπεις η εισηγηση του παδιατρου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

P13-08-10_142801.jpg

Βρε Τζενη μου, καλα η Ναγια μοιαζει παααααρα πολυ με την Νεφελη σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αλλα της Ναγια τα ματακια ειναι μελισσο-πρασινα,... κι αλλαζει το χρωμα αναλογα με το φως της μερας και τα χρωματα ρουχων που φοραει! και ασπρουλες και οι 2 τους, και το στυλακι τους...

βρε μοιαζουν τοοοοοοσο πολυ που φωναξα τον αντρα μου και του εδειξα την Νεφελη σου!!! ως και το αυτακι τους ειναι το ιδιο καλε!!!!! θυμασαι που σου το ειπα ξανα και παλια? αλλα η ομοιοτητα συνεχιζει!!!

οσο για χορτοσουπα-κρεατοσουπα-κοτοσουπα, δεν γνωριζω,... κατσε να φαμε... να αρχισουμε την χορτοσουπα και μετα παμε στα υπολοιπα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζένη ωραία φωτογραφία! Τέλεια μάτια και οι δύο!!

Όοσν αφορά το φαγητό, απ'όσο γνωρίζω τώρα που είναι αρχή τα μωράκια μας πρέπει να τρώνε κρέας κάθε μέρα. Στην επόμενη συνάντησή μας με την παιδίατρο θα την ρωτήσω πότε να ξεκινήσω τα διαλείματα!

Πολύ ωραίο θέμα οι πεταλούδες και τα λουλούδια και οι νεράιδες!! Εγώ σκέφτομαι για νεράιδες μόνο.. θα δούμε!

Χαρά, κι εμένα το ρυζάλευρο-βανίλια δεν το τρώει γιατί μάλλον δεν της αρέσουν τα γλυκά. Τρώει όμως το σκέτο ρυζαλευρο και τώρα τελευταία για να μην βαριέται της προσθέτω μήλο ή μπανάνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nickis , ευχαριστούμε για την πληροφόρηση (σχετικά με το φαγάκι) κ το κοπλιμέντο :) !

Για την βάπτιση μην νομίζεις δεν θα είναι μπουγιο, απλά π.χ στο προσκλητήριο λογικά θα εχει νεραιδούλες (εχω αδυναμία στις νεραίδες, εχω κ μια τατου στο πόδι μου). Στις μπομπο οχι (θα τις φτιάξω εγω κ εχω ηδη παρει τα υλικά, κάποια στιγμή θα βαλω φωτο να τις δειτε) είναι γυάλινες. Ο στολισμός θα είναι σαν παραμυθάκι, εχω διάφορες σκέψεις. Και εκει θα βάλω το χεράκι μου αποκλειστικά π.χ απο τα δέντρα του μαγαζιου θα κρέμοντε μπαλίτσες σαν αυτές που είναι στις λαμπάδες, μόνο που απο στις κορδέλες που θα τρέχουν απο κάτω θα βάλω κ ασπρα φτερα . Βάζω φωτο

stolismosbaptisi.jpg

Αααα ρε Χαρουλίνη.. τέτοια μου λες κ θέλω τόσο πολύ να δω την μικρή Νάγια. Αλήθεια μοιάζουν τόσο πολύ τα βλαστάρια μας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζένη δεν φαίνεται η φωτογραφία... Τί καλά που έχεις φαντασία! Μ'αρέσουν οι βαπτίσεις και οι γ΄μοι που έχουν την προσωπική πινελιά των πρωταγωνιστών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζένη είναι φοβερός ο στολισμός και πολλή χαρούμενος!!! Μπράβο! Οι μπάλες είναι καταπληκτικές! Πολλή μου άρεσαν! Μου δίνεις ιδέες ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...