Μετάβαση σε περιεχόμενο

μανουλες που τα παιδακια τους θα πανε 1η δημοτικου


KA1

Recommended Posts

Kalhspera manoules, shmera pigame kai emeis sxolio kai san na mou fenete oti malakose ligaki sxedon ths arese mporw na pw alla shmera den ekanan tpt ektos apo vivlia kai onomata sthn taksh tous.. Aurio kai emeis 12,25 telionoume tha kanoun mathimatika thn glosa mou kai zografikh, ante na doume ti tha doume..... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 295
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα,εμεις δεν πηραμε βιβλια,αυριο μας ειπε η δασκαλα θα μας πει και αναλυτικα τι θα χρειαστουν απο τετραδια.η Δημητρα ουτε στην ταξη δεν ηθελε να παω ηθελε να παει μονη της δεν θελει να πηγαινω μαζι της μου ζητησε να την αφηνω μονη της! μου φαινεται περιεργο ειχα συνηθησει αλλιως !ειναι κατα ενθουσιασμενη τα περισσοτερα παιδια τα γνωριζει απο το νηπιαγωγειο !εμας το σχολειο ειναι κλασσικο.κα1 τι ηλικια εχουν τα δικα σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ εμενα βουρκωμενος ηταν. μονο αγιασμο καναν και φυγαμε μετα. αυριο θα παρουν βιβλια και τουσ ειπαν να εχουν μαζι ενα τετραδιο, μολυβι και μαρκαδορους.

δεν ειπαν τι ωρα θα σχολασουν αλλα μαλλον κανονικα στισ 2.

καλη συνχεια για αυριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera manoules.....Defterh mera sto sxolio shmera kai exw tromerh agonia na dw antidrasois to meshmerh otan tha girisei apo to sxolio to vlastarh mou..Afiste pou paraligo na me paroun ta klamata ekso apo to proavlio thn wra ths prosefxhs, eftixos siggratithika giati tha ginomoun rompa ksekpoumpoth :oops: Oi paliowrmones mou tha ftene malon me to paramikro me pernoun ta klamata :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις πηγαμε Σταυρος παλι συγκρατημενος .Με κραταγε απο το χερι και καποια στιγμη που πηγαμε να περσουε το δρομο περασε μια με ταχυτητα μεγαλη μαλιστα ειχε και παιδια η ανοητη μεσα και ειπα καντε ακρη παιδακια στο δικο μου και της φιλης μου πο το πηγαινω εγω στο σχολειο γιατιαυτη ειναι βλαμμενη καιμου λεει ο Σταυρος :μαμα μιλα πιο ομορφα ειμαστε εξω απο το σχολειο. Του πηξρα και κιντερακια να κερασει τα παιδακια .Εν τω μεταξυ εμας η δασκαλ μας ζηαει μισα μισα τετραδια χρωματιστα αλαλ δυστυχως δνε υπαρχουνολα τα χρωματα μαλλον τελικα θα παρω καλυματα που εχουν βγει και θα παρω κανονικα τετραδια .Εισης τους ζητησε και τετραδιο τετραχαρακ αυτο ειναι της καλλιγραφιας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανια μου χρονια πολλα να χαιρεσαι τον γιο σου να τον δεις οπως ποθεις

οι υπολοιπες μανουλες τι κανετε;εμεις ολα καλα,σχολαμε μια παραεικοσι και ειχαμε και εργασια να γεμισουμε μια σελιδα με κυκλακια και μια με μισοφεγγαρα με λιγα ζορια τα εγραψε,η δασκαλα μας ομως λειπει γιατι εκανε μια επεμβαση και απο βδομαδα θα ερθει να την γνωρισουμε και να μας πει και τι να αγορασουμε,

μπια μου στα τικερακια φαινονται οι ηλικιες 6,4 και 8μιση μηνων ο μικρος

καλο βραδυ απο μενα πολλα φιλια τα λεμε αυριο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη σχολικη χρονια σε ολα τα παιδακια ευχομαι!ισως ειναι νωρις αλλα θελω να ρωτησω κατι!

μενουμε γερμανια 6 χρονια κ η κορη μου του χρονου θα παει δημοτικο.αλλα επειδη στην πολη μας δεν εχουμε ελληνικο δημοτικο θα παει γερμανικο.μας καλεσαν 2 φορες για τεστ της γερμανικης γλωσσας κ τα περασε κ αρα ξεκιναει του χρονου κανονικα!εδω εχουμε φροντηστηριο ελληνικων οπως εχετε στην ελλαδα αγγλικα γαλλικα κλπ για ελληνακια που δε μπορεσαν να πανε ελληνικο σχολειο!εντελως δωρεαν!μαθαινουν γραμματικη ιστορια της ελλαδος κ γεωγραφια ελλαδος.ειναι 2 η 3 φορες την εβδομαδα.

πιστευω ομως οτι δεν ειναι καλο του χρονου να τα ξεκινησει κ τα 2...δηλαδη κ σχολειο γερμανικο κ φροντηστηριο ελληνικο..θα της ερθουν αποτομα ε?σκεφτομαι να παει του χρονου μονο γερμανικο δημοτικο κ να κανει κ φροντηστηριο του παραχρονου.εχω αδικο?ποια ειναι η γνωμη σας κοριτσια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

βανια να χαιρεσαι τον σταυρο σου.

δημητρα 83 και εγω το ιδιο με σενα θα εκανα. μην της ερθουν ολα μαζι.κριμα ειναι η κουκλα σου να ζοριστει την πρωτη της χρονια στο δημοτικο, μπορει να αντιπαθησει το σχολειο ετσι.γνωμη μου φυσικα.

σημερα πηγε καλυτερα στο σχολειο.χθες ειχαμε κλαματα ωσπου να μπει στην ταξη.

συγκρατηθηκε σημερα. κλαιγαν αλλα ζουζουνακια τωρα το πρωι.

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

αλεκα μου θα συνηθισει μωρε ο δημητρης σου,στο δικο μας σχολειο δεν κλαιει κανενα μεσα στην τρελη χαρα τρεχουν και παιζουν πρωι πρωι [smilie=blob3.gif][smilie=blob10.gif] και ο δικος μου μολις ειδε τους φιλους τους δεν περιμενε καθολου πηγε κατευθειαν για παιχνιδι και ουτε που το ενοιαξε τι εκανα εγω,απο βδομαδα θα το πηγαινοφερνει ταξι

dimitra 83 θα συμφωνησω με την αλεκα και εγω ειμαι της αποψης οτι δεν πρεπει να τα φορτονουμε τοσο πολυ οπως και εδω καποια παιδακια τα στελνουν αγγλικα απο την 1η δημοτικου ειναι πολυ νωρις κατα την γνωμη μου και εσυ μπορεις να τη στειλεις ελληνικα την επομενη χρονια ας μπει σε μια σειρα πρωτα να μαθει να γραφει και να διαβαζει μην της ερθουν ολα μαζι

πολλα φιλια ολες :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω κοριτσια!απλα ελεγα μηπως δεν σκεφτομαι σωστα...ηθελα κ γνωμες απο αλλες μανουλες!οντως τελικα ισως μισησει κ το σχολειο ετσι!δε θα γινει κ τιποτα να παει ελληνικα μια χρονια μετα!

πως πανε τα ζουζουνια με το σχολειο?εχω φοβερο αγχος για του χρονου...ππως θα προσαρμοστει πως θα κανει αλλους φιλους πως θα συνηθισει αλλη δασκαλα....απο 3 χρονων παει παιδικο κ τους αγαπαει ολους εκει μεσα...θα της κακοφανει πιστευω πως θα τα αποχωριστει ολα μετα απο 3 χρονια...φιλους δασκαλες τον χωρο του σχολειου... :roll:

τελικα να βοηθας ενα πρωτακι στο διαβασμα θελει πολυ υπομονη απο οσα εχω ακουσει κ εμενα μου φαινοταν ευκολο... :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δημητρα μην βιαστεις να τη στειλεις και στο ελληνικο φροντιστηριο πρεπει το παιδι να εξοικιωθει πρωτα με τη γλωσσα τη γερμανικη να μην φορτωθειολα τα μαθηματα και αλλη γλωσσα .Αλλωτε εσεις δε ιλατε ελληνικα με τον αντρα σου ; Θεωρω απαραδεκτο να βαζουμε τα παιδια μας ετσι να τα πιεζουμε ειναι παιδια και πρεπει να παιξουν για τη γνωση εχου χρονια .Εγωτο Σταυρο μου δνε προκετε να τον βαλω Αγγλικα πριν τη Τριτη -τεταρτη δημτικου δν με χαλαει ας το κανει αργοτερα η φιλη μου ξεκνησε στα 16 Αγγλικα και τωρα που ειναι 39 ξερει Αγγλικα -γερμανικα -ιταλικα -ισπανικα καιε χει α αντιστοιχα διπλωματα .σΑΝ ΕΝΗΙΚΑς Ο ΑΝΘΡΩΠΟς ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΣΩΣΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera manoules...Dimitra shmfonw apolita me ta koritsia, mhn viasteis ola tha ta mathei sthn sosth wra....

Emeis mia xara pigame sxolio girisame, sto dialima mou eipe pos epaize me mia shmathitria apo ta nipia pou pigenei sthn diplanh taksh, alla mou eipe kai gia 2 koritsakia pou eklegan kai zitousan thn mama tous ena agoraki xtipise kai skistike sto metopo, hrthe kai to pire h mama tou..Auta fovame ta atiximata giati exoun arketes skales sto proavlio kai einai epikindina kata ta ala htan kala xoris anxos tha elega opote hremisa kai egw....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ να φοβαμαι κ αυτα τα ατυχηματα!στον παιδικο ειναι συνεχεια μια δασκαλα απο διπλα τους στο διαλειμμα.αλλα στο δημοτικο δεν ειναι ετσι..μηπως ειμαι υστερικη????? :roll:

σωστα τα λετε.τα γερμανικα τα μιλαει κανονικα τα παντα απλα δε ξερει να γραφει :P οντως παιδια καλυτερα να παει 2 χρονιες γερμανικο κ μετα να παει ελληνικο.βασικα αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να μαθει να γραφει σωστα ελληνικα κ οχι ανορθογραφα γιατι πολλοι ελληνες που μεγαλωσαν εδω κ πηγαν μονο γερμανικο αμα γραψουν ελληνικα σκοτωνουν ανθρωπο... :geek:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

An exeis paratirisei den grafw sta Ellhnika kai apo orthografika lathei alo tpt, gelaei kai to pardalo katsiki otan grafw sta Ellhnika alla egw exw megalosei sthn Souhdia kai sxolio piga mono ekei opote kai afta pou kserw theorw pos einai polu kalitera apo kapious alous pou gnorizw, ti na kanoume auta exei h ksenitia....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οκ δεν ειπα να μαθει κ αρχαια :lol: μηπως εμεις που μαθαμε εγινε κατι? :mrgreen:

αλλα μια γραμματικη μια ορθογραφεια ε τα βασικα θελω να τα ξερει.πχ μη γραφει σα το αφεντικο του αντρα μου που το ψωμι το γραφει πσομι! ε κανενα ορθογραφικο λαθακι γενικως ολοι κανουμε.και εγω δε γραφω εντελως ολοσωστα! :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δήμητρα χαιρομαι ιδιαίτερα που θελεις να μαθεις στα παιδια σου να μιλανε και να γραφουν σωστα ελληνικα ειναι κομματι της ελληνικης μας ριζας .Δυστυχως υπαρχουν ανθρωποι που εφυγαν στην Αμερικη κυριως και εχουν κανει συνδυασμο τα βλαχοελληνοαμερικανικα τι εννω ; εχω μια θεια η οποια ειναι στην Αστορια πολλα χρονια και μας ειπε το εξης καταπλικτικο :εμειςπηγαμε στη Ν-ΓΙΟΥΟΡΚ με το καρο η παμε στη μαρκετα μιλαμε εγω τρελαθηκα στα γελια .Επισης υπαρχουν ελληνες που ζουν στο εξωτερικο καο δυσυχως δνε μιλανε καθολου ελληνικα με αποτελεσμα τα παιδια χανονται .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω κοριτσια!απλα ελεγα μηπως δεν σκεφτομαι σωστα...ηθελα κ γνωμες απο αλλες μανουλες!οντως τελικα ισως μισησει κ το σχολειο ετσι!δε θα γινει κ τιποτα να παει ελληνικα μια χρονια μετα!

πως πανε τα ζουζουνια με το σχολειο?εχω φοβερο αγχος για του χρονου...ππως θα προσαρμοστει πως θα κανει αλλους φιλους πως θα συνηθισει αλλη δασκαλα....απο 3 χρονων παει παιδικο κ τους αγαπαει ολους εκει μεσα...θα της κακοφανει πιστευω πως θα τα αποχωριστει ολα μετα απο 3 χρονια...φιλους δασκαλες τον χωρο του σχολειου... :roll:

τελικα να βοηθας ενα πρωτακι στο διαβασμα θελει πολυ υπομονη απο οσα εχω ακουσει κ εμενα μου φαινοταν ευκολο... :oops:

dimitra μην αγχωνεσαι απο τωρα θα συνηθισει η μικρη σου μην νομιζεις λιγο πολυ ολλες οι μανες το ιδιο ειμαστε την πρωτη μερα καρδιοχτυπουσα λες και θα πηγαινα εγω 1η δημοτικου,ενταξει καμια σχεση με τον παιδικο,στο δημοτικο πλεον τα παιδια ειναι ανεξαρτητα εμεις δεν μπορουμε να το καταλαβουμε

κοριτσια πως τα πηγαν σημερα τα παιδακια μας;εμεις σημερα γραψαμε το Α και στο σπιτι εργασια το α και για τα χθεσινα πηρε μπραβο το μαναρακι μου κατα τα αλλα τα ιδια

πολλα φιλια :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανια μου για την αμερικη που ειπες εχεις δικιο!η θεια μου ηταν 20 χρονια αμερικη κ το παιδι της που γεννηθηκε κ μεγαλωσε εκει τα μιλουσε σπαστα τα ελληνικα με αμερικανικη προφορα.το αυτοκινητο το ελεγαν κ αυτοι ''καρο'' :shock: εμεις μιλαμε μονο ελληνικα στο σπιτι .τα γερμανικα τα εμαθε απταιστα μονο απο τον παιδικο σταθμο που παει 2 χρονια.φετος αρχισε κ ο μικρος.ναι θελω να μαθουν να γραφουν κ να διαβαζουν ελληνικαν γιατι οπως κ να το κανουμε οπου κ να ζουμε ας μη ξεχναμε τις ριζες μας...

ΚΑ1 δηλαδη δεν ειμαι υστερω ε?κ ελεγα μηπως ειμαι υπερβολικη!πωπω απο τωρα εχω αγωνια φανταζομαι πως θα ειμαι του χρονου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vre koritsia exw mia aporia :-? Esois kouvalate ola ta vivlia kai ta tetradia mazi sas kathe mera????? Milame pos h tsanta exei ginei pio varia kai apo to paidi, pos tha thn kouvalaei ???? Emas oute programa den mas edosan akomi gia na kseroume toulaxiston pia mathimata tha exoun oste na vgazw auta pou den einai aparetita, den mas eftanan auta shmera tous eipe o gumnasths na exoun kai ena extra mlpouzaki kai athlitika papoutsia mazi tous, thn rotaw pies meres kai mou leei kathe mera ~x(:-??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευη μου εμεις αυτες τις μερες μας ειπαν να εχουν τα παιδια μαζι τους μονο την γλωσσα και ενα τετραδιο και μολυβι σβυστρα γιατι δεν ρωτας την δασκαλα της και τα κουβαλει ολα μαζι,και με τα παπουτσια τι ειναι αυτο παλι;δεν μπορουν να τα φορανε απο το πρωι πρεπει να τα κουβαλανε;

δημητρα δεν εισαι καθολου υστερικη ολες ετσι ειμαστε αλλα εχεις καιρο ακομα για να αγχωθεις χαλαρωσε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου και τα παιδια σου γιατι οταν θα γεννηθει το μωρο δεν θα εχεις χρονο σου μιλαω εκ πειρας ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 2 ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ,ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 15 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΔΙΝΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ.ΕΜΕΝΑ ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΕΙΟ! ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΡΙΣΤΑ ΧΘΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ! ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ .ΤΜΗΜΑ JUNIOR 2 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!

ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΩ ΟΤΙ ΠΙΕΖΕΤΕ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμας μας ζητησε η δασκαλα ολα τα τετραδια οπως επισης και ολα τα βιβλια θα τα κραταει εκεινη στο σχολειο και καθε μερα θα τους βαζει μεσα τα αντιστοιχα τετραδια &βιβλια που θα εχουτην επομενη .Προς το παρων τους εχει δωσει φωτοτυπιες προαντιγραφης καλα τα παει σηερα μου ειπε η δασκλα οτι ειναι ησυχος -συνεργασιμος ακουει απλα καποιες στιγμες αφαιρειτε σαν να σκεφτετε κατι αλλο -οταν το ρωτησα μου ειπε οτι σκεφτετ τον παππου του .... του ειπα οτι ο παππους ειναι χαρουμενεος εκει επειδη ο Σταυρος ειναι καλο παιδι και παει πρωτη .Απο τι εμαθα η δασκλα μας κανει αρκετη δουλεια στο σχολειο και για το σπιτι δεν βαζει πολλα.Θα δουμε ο καιρος θα δειξει τη Δευτερα μα κανει ενημερωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...