Μετάβαση σε περιεχόμενο

διαρροη αμνιακου υγρου?


Recommended Posts

κοριτσια καλημερα βρισκομαι στην 22η βδομαδα της εγκυμοσυνης μουσημερα το πρωι σηκωθηκα και ειδα μια σταμπιτσα νερου μετα απο λιγο στο εσωρουχο μου.πηρα το γιατρο και μου ειπε να μεινω ξαπλα και οτι θα με δει αυριο το πρωι.τη πεμπτη ειχα κανει τη β επιπεδου και εδειξε οτι το αμνυακο υγρο ειναι φυσιολογικο.δεν ξερουμε ομως αν αρχισε μετα διαρροη.πιο πολυ με τρομαζει που ειμαι ασχετη με αυτο το θεμα...δε ξερω ουτε τι μπορει να το προκαλεσει,πως θα καταλαβω οτι σιγουρα ειναι αυτο,πως ο γιατρος θα μου μετρισει το αμνυακο υγρο και τι γινεται σε περιπτωση που οντως υπαρχει διαρροη.....αν μπορει να με βοηθησει καποια με πληροφοριες γιατι εχω ανησυχησει πολυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα !!!Επαθα ρηξη αμνιακου υγρου στην 33η εβδομαδα .Θυμαμαι ειχα σηκωθει κατα τις 300 τα χαραματα .Εκανα εμετο και ζοριστηκα παρα πολυ .Ξαφνικα ενιωσα αρκετα υγρα να φευγουν .Δυστυχως πηρα τον γιατρο την επομενη το απογευμα οταν αρχισα να ποναω .Μπηκα κατευθειαν στην κλινικη οπου και εμεινα μεχρι να γεννησω .Θελει πολυ ξεκουραση .Ο γιατρος μου οταν του το ειπα απο το τηλεφωνο κατευθειαν με εστειλε στην κλινικη για εξεταση.Τα υγρα τα μετρανε στον υπερηχο οποτε μην ανησυχεις .Ευχομαι ολα να πανε καλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ανησυχεις. Ειναι φυσιολογικο να χεις υγρα διαφορων ειδων στην εγκυμοσυνη και κυριως οσο αυτη προχωρα. Οταν σπανε τα νερα το καταλαβαινεις δεν εχει κανενα ερωτηματικο. Εμενα μου χουν σπασει στην πρωτη εγκυμοσυνη μετα απο αμνιο, γυρω στην 19η βδομαδα του ενος απο τα διδυμα και 22η του δευτερου και σε αυτη την εγκυμοσυνη, παλι με διδυμα, μου σπασαν 26 βδομαδων. Τρεχυν νερα, οχι αστεια. Τωρα σε ο,τι αφορα τη διαρροη μπορει να συμβει, αλλα εχεις κανει καποια επεμβασουλα τυπου αμνιοπαρακεντηση? Ετσι ξαφνικα, διαρροη τοσο μικρη, δεν νομιζω.

Να ξερεις οτι σταγονες τετοιου ειδους ειχα παντα και δεν σημαινουν τιποτα. Κατσε στο κρεβατι προληπτικα, αλλα δεν νομιζω να ναι κατι.

Για το γιατρο δε, να το δει στον υπερηχο, αν προκειται για μια μονο σταγονα, δεν νομιζω οτι εχει κανα νοημα, ή θα καταλαβει κατι. Μονο αν χανεισ πολλα υγρα, θα δει καποια διαφορα. Οπως επισης, αν εχει σπασει ο σακος (που σε σενα δεν εχει συμβει αυτο 100% ) τοτε θα χουν ελαττωθει τοσο τα υγρα που θα το καταλαβει. ΑΛλα για μια τοσο μικρη διαρροη , δεν νομιζω να δει τιποτα.

]Θα ναι ολα καλα, μην ανησυχεις καθολου!!!! Και στη χειροτερη, αν ειναι μια μικρη διαρροη, σημαινει μια μικρη τρυπουλα, που μπορει και να κλεισει αν ειναι τοσο μικρη, ή τελος παντων, επειδη το αμνιακο υγρο παραγεται συνεχως, να μην σας επηρρεασει καθολου. Μονο αν υπαρχει πληρης ρηξη (να χει σπασει τελειως ο σακος) δεν διορθωνεται με τιποτα. Αλλα και σε αυτη την περιπτωση υπαρχουν κοπελες που μειναν με σπασμενο σακο και 2 μηνες. Εγω εμεινα 3 βδομαδες και αμνιακο υγρο παραγοταν συνεχως καθημερινα.

Για να καταλαβεις ημουν καθε μερα μουσκεμα, μιας και δεν υπηρχε σακος να το συγκρατησει.

Σκεψου θετικα και ψυχραιμα, δεν ειναι τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου να μην ανησυχείς, μια σταγονίτσα είναι αλλά αν δεν είσαι ήρεμη καλύτερα να επιμένεις να σε δει ο γιατρός πιο πολύ για να είσαι ήσυχη. Έχεις και πονάκια? Αν όχι ξεκουράσου και κάνε υπομονή μέχρι αύριο. Να πεις στο γιατ΄ρο να δει και το άμνιο και τον τράχηλο. Είμαι σίγουρη πως όλα είναι μια χαρά..

¨οτι θες εδώ είμαστε...φιλιά στην κοιλίτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 years later...

Αυτο που καποιες περιμενουν να περάσουν οι μέρες κ δεν ενημερωνουν τον γιατρό τους προτιμώντας να ρωτανε την καθε μια εδω μεσα πολυ με εξοργίζει. Παρε πρωτα τον γιατρο σου κ μετα πιασε συζητηση... Γιαυτο τον πληρωνεις άλλωστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Giota123 είπε:

Αυτο που καποιες περιμενουν να περάσουν οι μέρες κ δεν ενημερωνουν τον γιατρό τους προτιμώντας να ρωτανε την καθε μια εδω μεσα πολυ με εξοργίζει. Παρε πρωτα τον γιατρο σου κ μετα πιασε συζητηση... Γιαυτο τον πληρωνεις άλλωστε.

Πρωτον, η συζητηση αυτη εγινε πριν 7 χρονια!! Το παιδακι της Κατερινας καλα να'ναι τωρα θα παει μαλλον στην Β Δημοτικου κ δευτερον, η κοπελα λεει στην 3η σειρα, πως πρωτα πηρε τηλ τον γιατρο της!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...