Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ!!!!!


Recommended Posts

Τι να κάνω με τον 2 και 3 μηνών γιο μου;;;

Τα χω παίξει πραγματικά!!

Εδώ και δύο μήνες...έκοψε κυριολεκτικά το φαγητό! Εννοώ πως τρέφεται μόνο με γάλα, γιαουρτάκι,τραχανά και πατάτες τηγανητές. Τίποτε άλλο!!!! Οτιδήποτε πάω να του δώσω το σπρώχνει με το χέρι του στην καλύτερη περίπτωση και στην χειρότερη πέφτει κάτω και χτυπιέται. Στην αρχή το απόεδωσα στο ότι ζορίζεται καθώς είναι ο μεσαίος αδερφός και το μπεμπέ μας είναι 8 μηνών ενώ ο μεγάλος 4.5 ετών...αλλά πόσο πια; Μετά, σκέφτηκα ότι είναι η ηλικία...θα περάσει...αλλά από την άλλη...με αυτή τη διατροφή που κάνει σίγουρα θα καταλήξει να έχει αναιμία! Καθόλου κόκκινο κρέας, λαχανικά ή φρούτα...Αφού να φανταστείτε κάποιες φορέσ λιώνω στο μούλτι μαζί με το γιαουρτάκι καναδυο φρούτα και τα βάζω πάλι μέσα στο κεσεδάκι του γιαουρτιού όλα μαζί...μήπως τον ξεγελάσω και φάει κανένα φρούτο...αλλά δεν πιάνει πάντα.

Καινα φανταστείτε ότι έτρωγε τα πάντα...και μπιφτέκια που έπλαθα μόνη μου, και μακαρονάκια με σχήματα, και ατέλειωτες γαβάθες φρουτόκρεμας...

τώρα...

στην διαιτα...

και ανησυχώ...

και έχω και την μαμά μου να με πρήζει ότι φταίω εγώ και δεν ταίζω το παιδί όπως πρέπει...!!! Γκρρρρρρρρρ!!!!!!

Κορίτσια/ αγόρια/ help! Τα φώτα σας!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν νομιζω οτι πρεπει να ανυσηχεισ ολα τα παιδακια περνανε αυτη τη φαση αλλοτε 8α τρωνε τα παντα αλλοττε τα μισα αλλοτε μονο γαλα ...απο οτι βλεπω ο μικρο σ κατι τρωει μην ανχγονεσε ειναι κ η ζεστη που τα προκαλει αυτα..... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera elpiditsa!exei dikio i gaia..pernane faseis ta paidakia..ama vlepei ton megalo den zileuei na faei ki autos?an den ton kanei..xalarwse kai afou trwei estw kai auta..kati einai!apla min to afiseis..diladi prospathise na tou dineis ki apo ta alla ki as min ta trwei gia na min ksesunithisei to mati tou kai nomizei pws mono auta pou trwei uparxoun..

ti na pw?upomoni..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα και απο εμένα. Συμφωνώ με τα κορίτσια πως μικρούλης είναι και θα περάσει απο πολλές και διάφορες φάσεις μέχρι να κατασταλάξει τι του αρέσει και τι όχι. Σκέψου οτι κάνει και ζέστη και πιθανά να επηρεάζεται και απο αυτό...εμένα η δικιά μου έτρωγε περισσότερο το χειμώνα απο ότι τώρα.

Μη ξεχνάς βέβαια πως τα μεσαία παιδάκια μέσα σε μια οικογένεια είναι τα παιδάκια "σαντουιτς" και είναι αυτά που τρώνε τη μεγαλύτερη πίεση ανάμεσα σε άλλους 2. Δώσε του περισσότερο χρόνο και χώρο να εκφραστεί και μην αγχώνεσαι γιατί το καταλαβαίνει.

όσο για τη μητέρα σου, εξήγησέ της πως δεν κάνει καλό ούτε σε σένα ούτε και στον ίδιο με το να σας αγχώνει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελπιδιτσα ενα θα σου πω.... ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ!!!!!

περναμε κι εμεις την ιδια φαση!!

ο γιος μου ειναι 23 μηνων και μοναχοπαιδι τρωει μονο αυγο,δημητριακα,γιαουρτι,γαλα(αυτο προσπαθει να το κοψει)

απο φαγητο η κατασταση εχει αρχισει να με απελπιζει μιας και ειναι και αδυνατος μολις 11 κιλα οποτε φανταζεσαι το αγχος μου αλλα οσο τον πιεσα δεν καταφερα τιποτα παρα μονο το φαγητο να καταληγει στο πατωμα.Χθες για παραδειγμα το μεσημερι κοιμηθηκε νηστικος...ουτε μια κουταλια δεν εφαγε σημερα το εφαγε ολο αλλα διαπιστωσα οτι βαρεθηκε τα ιδια και τα ιδια και προσπαθω να του προσφερω νεες γευσεις οσο το δεχεται φυσικα

φρουτα εχει να φαει εδω και 3 μηνες,οταν του τα βαζω στο γιαουρτι αηδιαζει...και του παιρνω χυμους που ευτυχως πινει(φρεσκους ουτε συζητηση)

ειναι η ηλικια τους πιστευω και η ζεστη αφου να φανταστεις εκει που επινε το γαλα ζεστο τωρα το θελει κρυο!!!

τι να κανουμε???? ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπιδιτσα μου τωρα εγω τι να σου πω; "Μη σκας!" Αφου κι εγω περναω τα ιδια και σκαω....... Η δικια μου ειναι 17 μηνων και μεχρι πριν κανα μηνα ετρωγε τα παντα! Ολη μερα κατι μασουλουσε και ζηλευε και δοκιμαζε τα παντα!!!Ολα αυτα ομως παααααανε! Απο την ωρα που καναμε αυτο το παλιοεμβολιο "το τριπλο" μου εκανε τρεις μερες πυρετο κι εκοψε τα παντα........τωρα την παρακαλαω για να φαει και τις περισσοτερες φορες το φαι της καταληγει στο πατωμα!!!!! :(

Ελπιζω να περνανε φαση και ολα να πανε καλα!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μη στεναχωριεσαι καθολου! μου θυμιζεις τον εαυτο μου μου οταν ο γιος μου ήταν 2 και δεν ετρωγε τιποτα. Εξακολουθει να τρωει με το ζορι τωρα που ειναι 6 αλλα δεν αγχωνομαι πια. οταν πεινασει θα φαει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες εσας τρωνε πολλα...εμενα εδω κ 3 μηνες τρωει λιγο ελαχιστο φαγακι κ θελει μονο γαλα....

ο γιος μου δεν αφηνε τιποτα στο πιατο του εως 22 μηνων περιπου...τα τσακιζε ολα.

αγχωθηκα στεναχωρεθηκα αλλα τερμα ως εδω...βρηκα κολπο κ εδω κ μια εβδομαδα δεν σταματαμε να τρωμε...

που λετε σχεδον καθε μερα παμε για μπανακι...περνω κ εγω το ταπερακι στην παραλια κ τον ταιζω με αποτελεσμα να τρωει φαγητο αλλα κ φρουτο μετα...οταν φτανουμε σπιτι συνεχιζει με αγγουρια κ παπαρα απο την δικη μας σαλατα...ελπιζω να κρατησει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ματα μου ξερεις τι τραβηξα απο αγχος κ στεναχωρια...αλλα μαλλον του ανοιξε τωρα η ορεξη λογω θαλασσας κ τρωει οτι βρει...μαρεσει οτι κοροιδευα καποιες κοπελες που ταιζαν τα παιδια τους εξω στον δρομο...αλλα τελικα αγανακτησαν κ αυτες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 years later...

Ποσο σε καταλαβαινω να ηξερες...Εμεις την περασαμε αυτη τη φαση με το μεγαλο μου παιδι στην ιδια περιπου ηλικια με εσας οταν ηταν να φυγουμε διακοπες στη Ρωμη. Ειχα αγχωθει τρελα γιατι εδω στο δικο μας περιβαλλον και την καθημερινοτητα μας ειχαμε βρει καποια κουμπια του ωστε να τρωει λιγο. Σνακ μαζι στις κουνιες,πλατσουριζε στο νεροχυτη και εγω απο διπλα του εδινα και καμια μπουκια.Εκει ομως δεν ηξερα πως θα αντιδρασει..Ετσι μιλησα με το ξενοδοχειο και τους ζητησα αν μπορω να πληρωσω κατι εξτρα ωστε να μπορω να παιρνω μαζι καποια εξτρα πραγματα απο το πρωινο (βραστα αυγα,ψωμακια,τυρια,φρουτα κτλ), οι ανθρωποι βεβαια μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να πληρωσω κατι παραπανω. Πηρα ενα ισοθερμικο σακιδιο και εβαζα καποια απο αυτα μεσα.Ευτυχως ολα πηγαν καλα και ετρωγε κανονικοτατα!!!Επισης τσακιζε τις μακαροναδες εκει,επιλεγαμε ειτε με κιμα ειτε με κοτοπουλο για να τρωει εστω κρεας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...