Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Εχω παθει την πλακα μου εδω και 6 μηνες συζηταμε με τοναντρα μου το ενδεχομενο να μεταναστευσουμε και ξαφνικα ανακαλυπτω αυτη τη συζητηση.

Ο αντρας μου εχει μπει εποπ εδω και 4,5 χρονια πραγμα που σημαινει οτι ακομα δεν ειναι μονιμος και δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει.Ο μισθος καθε μηνα λιγοστευει χωρις την ουσιωδη εστω προειδοποιηση οι μεταθεσεις βγαινουν και τελευταια στιγμη σε ενημερωνουν γι αυτες.

Εγω τελειωσα τοπογραφος και εδω και δυο χρονια ψαχνω για δουλεια οχι για να γουσταρω αλλα γιατι με το ζορι τα βγαζουμε περα να ναι καλα και η μαμα μου που μας βοηθαει.

Ακομα και ενα περιστατικο που μετα τη γεννα μου σε δημοσιο νοσοκομειο με πλησιασε η αναισθησιολογος που μου ειχε κανει επισκληριδιο θυμωμενη για το γεγονος οτι ο αντρας μου απο μονος του θελοντας να την ευχαριστησει τις ειχε δωσει 50 ευρω ενω το φακελακι της τελικα ηταν 150,με αηδιαζει και συγνωμη για την εκφραση αλλα εξαγριωνομαι καθε φορα που το θυμαμαι

Τα παιδια μου μεγαλωνουν και δεν ξερω αν η χωρα που τοσο ολες μας αγαπαμε θα μπορεσει να τους προσφερει μια ζωη που τους αξιζει.Καιτρο λεω αυτο γιατι ο λογος που θελω να φυγουμε δεν ειναι λογω οικονομικης κρισης αλλα το τι θα προσφερει η χωρα αυτη για τα παιδια μου.

Δεν ειναι ευκολο να αποχωριστεις τους δικους σου ανθρωπους που τοσο αγαπας και εσυ και τα παιδια σου αλλα τουλαχιστον τα παιδια θα εχουν ενα αλφα εκπαιδευτικο επιπεδο για το οποιο δε θα πρεπει εγω να παιρνω δανεια για να το ξεπληρωσω,θα εχουμε μια καποια σιγουρια για το μελλον και τις δουλειες μας .

Σκεφτομασταν σουηδια που μετα απο ενα ντοκιμαντερ γυρω απο το εκπαιδευτικο τους συστημα αλλα και τα εκπληκτικα αποτελεσματα που ειχε την αντιμετωπιση των μαναδων απο το κρατος την προνοια την επιμορφωση τους...θα σας πω κατι και θα γελασετε ισως αλλα ακομα και το γεγονος του οτι μια μητερα μπορει να θηλασει το παιδι της σε οποιοδηποτε δημοσιο χωρο χωρις να αισθανεται περιεργα βλεματα πανω της εμενα αυτο το γεγονος μου λεει πολλα για τον πολιτισμο τους και το ποσο μπροστα ειναι.

Δεν ξερω βεβαια τι δουλεια θα μπορουσαμε να κανουμε οπουδηποτε στο εξωτερικο αλλα και ουτε που με νοιαζει.Νεοι ειμαστε αντεχουμε.Για τα παιδια μου και το μελλον τους αυτο θα ηταν το λιγοτερο που θα μπορουσα να κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

AFRODITH έγραψε:

emena pali me tsatizei olh aythn h sizitish giro apo to dimosio kai h upotimish twn ergazomenwn .oti den apodidoun oti tempeliazoun oti pernoun epidomata .

a) pernoun pola epidomata giati o misthos pote den pire thn analogh nomimh auksish giati den sifmerei thn ekastote kibernish na nomimopoihsh ayta ta leuta mesa ston mistho ,etsi ta dinei se epidomata pou mporei opote ths kapnisei na ta kopsei .

B) o pateras mou dimosios upalilos htan alla eliose kiriolektika sthn douleia den ekatse oute mia mera ,douleue katw apo antiksoes kairikes sinthikes xoris skeph panw apo to kefali tou na prostateuete .

o antras mou dimosios upalilos logizete alla douleuei uperbolika perissotero apoto oktaroro ,den plironete uperories .otan exeibardia douleuei sinexomena 1,5 mera ,den kathete ,den koimate sxedon .otan taksideuoun douleuei sinexomena .den pane spiti den koimate sinexomeno eksaoro na ksanapaei sthn douleia ksipnaei douleuei trwei sikonete douleuei pinei kanena kafe kai ksana sikonete douleuei paei na koimithei 3-4 wres kai ksipnaei pali gia na doulepsei.

poios idiotikos upalilos douleuei toso ?kai o misthos ?o kanonikos misthos .kai ta epidomata ? ante na ftanane kapote ta 300 e kai tora kopikan sto miso .

poios mporei na pei oti einai dimosiosupalilos kai kalopernaei kai prepei na tou kopsoun ton mistho kialokai ta epidomata ? pios alos ergazomenos douleuei toses wres kai amibete me psixoula?pios alos ergazomenos douleuei 48 wres kai den plironete tipota perissotero ?

mhn bazoume olous tous dimosious upalilous se ena tsoubali .

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ!!!! ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΤΙ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alexandra mammy έγραψε:

Εχω παθει την πλακα μου εδω και 6 μηνες συζηταμε με τοναντρα μου το ενδεχομενο να μεταναστευσουμε και ξαφνικα ανακαλυπτω αυτη τη συζητηση.

Ο αντρας μου εχει μπει εποπ εδω και 4,5 χρονια πραγμα που σημαινει οτι ακομα δεν ειναι μονιμος και δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει.Ο μισθος καθε μηνα λιγοστευει χωρις την ουσιωδη εστω προειδοποιηση οι μεταθεσεις βγαινουν και τελευταια στιγμη σε ενημερωνουν γι αυτες.

Εγω τελειωσα τοπογραφος και εδω και δυο χρονια ψαχνω για δουλεια οχι για να γουσταρω αλλα γιατι με το ζορι τα βγαζουμε περα να ναι καλα και η μαμα μου που μας βοηθαει.

Ακομα και ενα περιστατικο που μετα τη γεννα μου σε δημοσιο νοσοκομειο με πλησιασε η αναισθησιολογος που μου ειχε κανει επισκληριδιο θυμωμενη για το γεγονος οτι ο αντρας μου απο μονος του θελοντας να την ευχαριστησει τις ειχε δωσει 50 ευρω ενω το φακελακι της τελικα ηταν 150,με αηδιαζει και συγνωμη για την εκφραση αλλα εξαγριωνομαι καθε φορα που το θυμαμαι

Τα παιδια μου μεγαλωνουν και δεν ξερω αν η χωρα που τοσο ολες μας αγαπαμε θα μπορεσει να τους προσφερει μια ζωη που τους αξιζει.Καιτρο λεω αυτο γιατι ο λογος που θελω να φυγουμε δεν ειναι λογω οικονομικης κρισης αλλα το τι θα προσφερει η χωρα αυτη για τα παιδια μου.

Δεν ειναι ευκολο να αποχωριστεις τους δικους σου ανθρωπους που τοσο αγαπας και εσυ και τα παιδια σου αλλα τουλαχιστον τα παιδια θα εχουν ενα αλφα εκπαιδευτικο επιπεδο για το οποιο δε θα πρεπει εγω να παιρνω δανεια για να το ξεπληρωσω,θα εχουμε μια καποια σιγουρια για το μελλον και τις δουλειες μας .

Σκεφτομασταν σουηδια που μετα απο ενα ντοκιμαντερ γυρω απο το εκπαιδευτικο τους συστημα αλλα και τα εκπληκτικα αποτελεσματα που ειχε την αντιμετωπιση των μαναδων απο το κρατος την προνοια την επιμορφωση τους...θα σας πω κατι και θα γελασετε ισως αλλα ακομα και το γεγονος του οτι μια μητερα μπορει να θηλασει το παιδι της σε οποιοδηποτε δημοσιο χωρο χωρις να αισθανεται περιεργα βλεματα πανω της εμενα αυτο το γεγονος μου λεει πολλα για τον πολιτισμο τους και το ποσο μπροστα ειναι.

Δεν ξερω βεβαια τι δουλεια θα μπορουσαμε να κανουμε οπουδηποτε στο εξωτερικο αλλα και ουτε που με νοιαζει.Νεοι ειμαστε αντεχουμε.Για τα παιδια μου και το μελλον τους αυτο θα ηταν το λιγοτερο που θα μπορουσα να κανω.

Γιατι βρε κουκλα μου;;; Εδω τι μελλον νομιζεις θα εχουμε;;; Περιμενε να δεις απο Σεπτεμβρη τι εχει να γινει....

Για Σουηδια σκεφτομασταν και εμεις, αλλα δε θα ειναι δυσκολο αμα δε ξερουμε τη γλωσσα;;;

Οσο για το θηλασμο.... Στην Ελλαδα κοιτανε πως να στο κοψουν απο την αρχη, βρισκοντας διαφορα ''πατηματα'', ενω πισω απ ολα κρυβονται τα ''δωρακια'' που παιρνουν καποιοι απο τις εταιρειες με τα γαλατα.... Και οι γυναικες που (δυστυχως πλεον) εμπιστευονται τυφλα τους γιατρους, ουτε θηλαζουν ουτε τιποτα! Βαρεθηκα να ακουω γνωστες να μου λενε οτι τους ειπε ο γιατρος ή η μαια να κοψουν το γαλα απο την αρχη, με διαφορες δικαιολογιες.... Και να ξεκιναω να τους πω τι συμβαινει και να μου κοβουν τη κουβεντα με μια εκφραση του τυπου ''συζητησα με το γιατρο μου και αποφασισα να σταματησω να θηλαζω'', ενω η σωστη προταση θα ηταν ''συζητησα με το γιατρο μου και αυτος αποφασισε να σταματησω να θηλαζω''!!!! Να ξερατε τι παιζει... σε ολους τους τομεις της υγειας... Μακαρι να μπορουσα να πω και άλλα, αλλά δε θελω, γιατι θα τρομαξετε και θα αναθεωρησετε πααααρα πολλα...

Σε ενα τετοιο κρατος λοιπον, εσυ θα ηθελες να δεχονται να θηλαζεις μεσα στο δρομο;;; Οταν δε το δεχονται ουτε μεσα στο σπιτι σου;;;; :blink:

Τιποτα, σαπιλα παντου. Σε κοιταζουν και τα ματια τους βλεπουν μονο ευρω, τιποτα αλλο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά και δεν θεωρώ το στρατό και τα σώματα ασφαλείας δημόσιο (πχ σήμερα ο άντρας μου γύρισε 2 παρά τα ξημερώματα μετά από υπηρεσία σερι). Καμία σχέση,

Πάμε πάλι στο δημόσιο

Αλλά ναι από αυτά που βλέπω εγώ οι περισσότεροι περιμένουν να μπουν σε μια δημ. υπηρεσία να κοπροσκυλιάσουν :P και πληρώνονται πολύ καλά για τις ώρες που δουλέυουν :laugh: :laugh: :laugh:

Όσο για τις υπερωρίες επειδή συνέχεια ακούω ότι είναι χρήματα που τα δικαιούνται και δεν τους τα δίνει το κράτος δε συμφωνώ καθόλου μα καθόλου.

Και οι υπάλληλοι του ιδιωτικού τομέα σίγουρα δικαιούνται παραπάνω από αυτά που παίρνουν αλλά δεν μπορούν να τα πάρουν και μόνοι τους με το έτσι θέλω. Ξέρετε πολλούς υπαλλήλους που παίρνουν αυτά που δικαιούνται?? Γιατί οι γονείς μου όλα τους τα χρόνια υπέγραφαν γαι λεφτά που τάχα έπαιρναν και επιδόματα και άδειες που όμως δεν τα έπαιρναν ποτέ.

Το ίδιο συμβαίνει και με την αδερφή μου σήμερα. Άλλα υπογράφει πως παίρνει και άλλα της δίνουν.. Δυστυχώς

Πάντως όποιοι μπορέσουν και φύγουν τυχεροί θα είναι σε σχέση με αυτά που πρόκειται να δούμε εδώ οι υπόλοιποι :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν γράφω συχνά στο mammy πια αλλά αυτό το θέμα αφορά όλα αυτά που σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό. Θέλω πάρα πολύ να φύγω απ' την Ελλάδα γιατί δεν ξέρω αν μπορώ ν΄αντέξω τα χειρότερα που θα έρθουν. Το πρόβλημα είναι ότι και στο εξωτερικό τα πράγματα είναι δύσκολα έτσι τουλάχιστον βλέπω να το βιώνει η αδερφή μου που ζει στην Ολλανδία. Όμως απ΄την άλλη σκέφτομαι ότι αν μεταναστεύσουμε σίγουρα θα αντιμετωπίσουμε λιγότερες δυσκολίες απ' το να μείνουμε εδώ περιμένοντας μήπως και αλλάξουν τα πράγματα γιατί με μαθηματική ακρίβεια δεν θα αλλάξει τίποτε, όλα τα σημάδια δείχνουν ότι γυρνάμε όλο και πιο πίσω, κι αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μεγαλώσουν τα παιδιά μου αξιοπρεπώς,κάτι που εδώ δεν πρόκειται να συμβεί. Ελπίζω του χρόνου να βρίσκομαι κάπου αλλού και η Ελλάδα να είναι μόνο σημείο αναφοράς διακοπών και τίποτε περισσότερο.Όλα τα έχω σιχαθεί εδώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Ποια Ελλάδα ρε παιδιά που έκανα 2 μωρά και μετα βίας έκατσα 40 μέρες?? Και οκ έχω τη μαμά μου και βοηθάει. Που πληρώνω 520 ευρώ ( και κάθε φορά μου έρχεται και ανεβασμένο) το δίμηνο ΤΕΒΕ σαν ελ. επαγγελματίας και μόνο αυτό δεν είμαι αλλά παρέχω εξαρτημένη εργασία σε δημ. υπηρεσία? Που νταβατζιλίκι η εφορία μόλις βγήκα από το μαιευτήριο βρήκα μπιλιετάκι να πληρώσω περαίωση μιας χρονιάς 1500 ευρώ με το έτσι θέλω γιατί σου λέει ελ. επαγγελματίας είσαι κυρία μου. Που δεν δικαιούμε ουτε 1 μέρα άδεια?? Που όταν αρρώστησε ο μπαμπάς μου τα σκάσαμε χοντρά και σε γιατρούς και σε ιδ. κλινική γιατι ήταν επείγον περιστατικό και θα πήγαινε χαμένος αν περιμέναμε από δημ. νοσοκομείο.

Που κάθε μήνα η μισθοδοσία του άντρα μου είναι διαφορετική από κρατήσεις? (και λέμε και δόξα τω θεώ που έχει μια μόνιμη δουλειά). Που για να πάει η κόρη μου σε ένα νορμάλ παιδικό πρέπει να δίνουμε 300 ευρώ το μήνα?? Για να μην πω τι μας περιμένει μεγαλώνοντας από φροντιστήρια :angry:

Που αν γίνει ένα ντου από Τούρκους πχ θα στείλουν τους δικούς μας άντρες σαν πρόβατα στη σφαγή και κλασικά τα μεγάλα κεφάλια θα κάθονται στις καρεκλάρες τους και θα δίνουν εντολές στη χειρότερη περίπτωση ενώ στην καλύτερη θα την έχουν κάνει ήδη για εξωτικά νησάκια??

Κι έχω κι άλλα.. επανέρχομαι :woohoo:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!!!Βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με σένα, με ΤΕΒΕ 520ευρώ το μήνα, με εξαρτημένη σχέση εργασίας, είμαι στον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης και με αναγκάζουν να πηγαίνω ακόμη στη δουλειά, μέχρι να γεννήσω μου είπαν,αν θέλω να πληρωθώ και μετά δεν ξέρω τι θα γίνει με την άδεια, που στην ουσία δεν δικαιούμαι καμία άδεια. Πες μου δεν έχω κάθε δικαιώμα να μισώ αυτή τη χώρα? Να θέλω να τα σπάσω όλα? Να ακούω τους κουστουμαρισμένους να μιλάνε με περίλυπο ύφος για θέματα επιβιώσης? Όχι δεν αξίζει τίποτε, κάθε μέρα καταπατούν δικαιώματα που αποκτήθηκαν με πολύ κόπο. Τι να κάτσω να κάνω εδώ? Να βλέπω την οικογένεια μου να βουλιάζει στη μιζέρια και στη δυστυχία και να λέμε δόξα το θεό που παίρνουμε 400 και 500 ευρώ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δημοσιος η ιδωτικος τομεας ; ποιος αληθεια αυτη τη στιγμη βλεπει τη διαφορα ; Ξαφνικα ολοι ειμαστε στην ιδια φαση απλα ισως καποιοιαπο το Δημοσιο ολα αυτα τα χρονια ειχαν την ρονοιτηκοτητα καιμαζευαν στην ακρη καποια χρηματα γιατι δυστυχως στον διωτικο τομεα δνε μπορεια να βγαλεις το 15νθημερο με αυτα που παιρναμε ...και λεω παιρναμε γιατι τωρα αρχησουν τα πιο δυσκολα και αυτο θα μας πονεσει ολους ειτε δουλευοεμ στοεργοστασιο ειτε σε καποια δηοσια υπηρεσια απλα στη πρωτη κατηγορια υπαρχει και ο κινδυνος της απολυσης ενω στο δημοσιο ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ και το λεω γιατι πολλα δνε ειχαμ εσκετει οτι θα γινουν αλλα να που εγειναν ποιος ειχε σκεφτει οτι θα αλλαζε το εργασιακο ; ποιος εγγυαται οτι καποιιε δημοσιες υπηρεσιες δε ιδιτικωποιηθουν ; κανενας αρα αυτος δεν ειναι ενας πολεμος αναμεσα σε αυτυς που ειναι στο ΔΗΜΟΣΙΟ Η ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ .Τοσο καιρο οι υπαλληλοι του δημοσιου σε κοιταγαν οταν πηγαινεσ σε καποια δημοσια υπηρεσια να σε εξυπερετησουν και σε εγραφαν τωρα πς και οχι μονο το συνεχιζουν αλαλ το κανουν και περισσοτερο επειδη θεωρουν εσενα υπευθυνο που τους μειωσαν τις αποδοχες .Και να σα ςπω κατι Ναι εγω το χαρηκα που καποιοι χασανε τη Γη απο τα ποδοα τους ετσι για α δουν πως ειναι αλλα το λαθος ειναι οτι τους εχουν εκει μονιμους για αν δουν πως ειναινα εχεις το αγχος οτι την αλλη εμρα δνε θα εχεις δουλεια ; και μιακαι μιλαμε για αστυνομικος αφηστετο αυτοι οι φουκαραδες που πληρωνουν το τιμημα μπροστα σ εολα μεσα σ εολα για ποσα για 800 ευρω και να εισια τυχερος μπορει να γλυτωσεςι απο κανενα τσογλανι .Τωρα για το στρατο αφηστετο αναλογα που εισια γιατι ξερω μονιμους στο στρατο που μια χαρα αμοιβονται και ειναι λουφαδοροι .

Σχετικα με την μεταναστευση αν καποιος φυγει ελληνας απο εδω σκεφτητε κατι ; ποιος ελληνας μπορει να ανταεξελθει στος ρυθμους της εργασιας εκει ; Αν καποιος εχει εργαστει σε εργστασιο η σε ναυπηγεια η να εχει κανει σκληρη δουλεια ναι αυτς θα μπορεσει αλλα ο κυριος Κ .Με το κουσουμακι του που παει στη δολεια του στις 7,30 και φευγει στις 12,30 και κουραστηκε αν δω ποσο θα τον σηκωσει το κλιμα μια χωρας που εχουν μαθει να δουλευουν .Αχ κοριτσια κουραγιο τωρα εχουμε και χρονο καιμπαινουμε στο mammy σε λιγοθα δυμε τι θα κανουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eko έγραψε:

στην Ολλανδία για να στείλεις το παιδί σου σε ένα καλό ιδιωτικό σχολείο πληρώνεις 300Ευρό............................

΄...................τον χρόνο!!!!!

εδώ δεν φτάνουν ούτε για να του πάρεις βοηθητικά βιβλία....

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει, ζει η αδερφή μου εκεί. Είναι πολύ ακριβοί οι παιδικοί σταθμοί. Το μόνο που ισχύει είναι ότι αν είσαι άνεργη μητέρα τότε το κράτος πληρώνει τον παιδικό σταθμό. Επίσης πρέπει να είσαι και ασφαλισμένη για να συμβεί αυτό, κάτι που κοστίζει πολύ. Και κάτι τελευταίο. Για να παει το παιδί σου σε σταθμό της προκοπής πρέπει να έχεις φροντίσει να το γράψεις τουλάχιστον ένα χρόνο πριν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΤΕΜΗ έγραψε:

Eko έγραψε:

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει, ζει η αδερφή μου εκεί. Είναι πολύ ακριβοί οι παιδικοί σταθμοί. Το μόνο που ισχύει είναι ότι αν είσαι άνεργη μητέρα τότε το κράτος πληρώνει τον παιδικό σταθμό. Επίσης πρέπει να είσαι και ασφαλισμένη για να συμβεί αυτό, κάτι που κοστίζει πολύ. Και κάτι τελευταίο. Για να παει το παιδί σου σε σταθμό της προκοπής πρέπει να έχεις φροντίσει να το γράψεις τουλάχιστον ένα χρόνο πριν.[/quote:34f14slw]

καλα εκανες και το αναφερες αυτο Αρτεμη γιατι δυστυχως εχουμε μυθοποιησει τις χωρεις του εξωτερικου καινομιζουμε οτι μονο εδω συμβαινουν τα Τερατα , χωρες οπως η Ολλανδια η Αυστρια η Σουηδια για να φτοιαξουν την οικονομια που εχουν εχουν μαθει απο πολλα χρονιανα ζουν στο συντηρισμο ατι που ο Ελληνας αν καιμε 800 ευρω μσθο και τις διακοπες του κανει και τα κεντρα διασκεδασης γεματα ειναι θεωρειτε οτι αυτα γινονταιεξω ; Στην Αυστρια που ειοχμα επαει Πρωτοχρονια ειχε κλεισει ο θειος του αντρα μου που μα ςφλοξενουσε τραπεζι σε ελληνικο μαγαζι πηγαμε γυρω στις 10 και 1.00 το βραδ υολα εκελειναν αρχιζαν καιμαζευαν τα τραεζια πο τις 12 παρα το καταλαβαινετε δνε υπαρχει η ελευθερια της κινησης ποιος ελλνας θα κανει ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμ γι'αυτό κορίτσια αν είναι να το κάνουμε το βήμα να το κάνουμε προς Αυστραλία πλευρά όπου η κρίση έχει ξεπεραστεί.

Όλη η Ευρώπη τα ίδια πάνω κάτω θα έχει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέσα απ' αυτό το θέμα άρχισα να σκέφτομαι κι εγώ την Αυστραλία αλλά είναι πολύ μακριά, φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσουμε ποτέ να έρθουμε να δούμε τους δικούς μας, απ'την άλλη να μείνουμε κι εδώ, θα μιζεριάζουμε και θα γρκινιάζουμε κάθε μέρα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα βγαινει αληθινο οτι εμεις οι Ελληνες χαριζουμε στη κυριολεξια τη χωα μας στους αλλοδαπους . Σκεφτειτε ποιοι κανουν παιδια ; οι αλλοδαποι ποιοι συνεχιζουν και ερχονται ακοαμ στην Ελλαδα ; καποιοι αλλοδαποι το μονο καλο ισως της οικονομικης κρισης ειναι να το ακουνε καποιοι απο αυτους καινα καθονται στα αυγα τους ; ταυτοχροα ενα μεγαλο μερος των ελληνων μεταναστευουν και ετσι τι γινετε ; γνομαστε ξενοι στην ιδια μας τη χωρα .Να παμε λετε Αυστραλια ολοι μαζι ; Παντως εκει εχεις αρκετους ελληνες οπως και στη Ν.Αφρικη-πριν λιες ημρες ηρθε η θεια μου αποτην Αμερικη μενει στην Αστορια ελλνιδα ετσι η γυναικα εχει φυγει απο την ελλαδα απο τα 19 της και ειναικοτα 70 μας ελεγε οτι και εκει τα πραγματα ειναι πολυ ασχημα συγκεκριμενα μου ειπε :Εσεις ακομα μποειτε και πξηγαινετε στα σουπερ μαρκετε εμεις παμε μονο στις προσφορες κατααβατε ολα απο εκει ξεκινανε και αν μια χωρα σαν την Αμερικη εχει προβλημα λογικοτατο ειαινα επηρεαζει και εμας.Ελλαδα -ιταλια πορτογαλλια ισπανια γαλλια και δνε ξερω ακομα αποσες χωρες εχουν τα ιδια προβληματα και μεγαλο μερος του ηθυσμου των χωρων αυτων σκεφτονται την μεταναστευση δμε ειναι δηλαδη μονο ελληνικο φαινομενο και το βρισκω και φυσικο να σκεφτετε οκαθενας οτια παω καπου που να εχει εργασια αλλα ρε παιδια ποσοι μπορουν να μαζευτουν και που ; και πσοες θεσεςι εργασιας θα χωρεσειη οποιαδηποτε χωρα ; Αρτεμη κανενας δνε σε εβαιωενι οτο φευγοντας δνε θα μιζεριαζεις οτι δε θα γκρινιαζεις ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτ οτι θα αναγκαστ να φγω .Ο αντρας μου με τη μια την κανει εδω ελεγε κατι για το ντουπαι ο αδεφος μο που ασχολειτε με οικοδομες και λεει φυγαμε και εμεις ...βεβαια η δικη μου απαντηση τον προσγειωσε :δεν παω πουθενα πηγαινε μονος σου ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανεις δε λεει οτι θα ειναι ευκολο η οτι ολα ειναι ροδινα στις αλλες χωρες.Αλλα προτιμω να παρω το ρισκο και να προσπαθησω για το καλυτερο για την οικογενεια μου απο το να καθομαι εδω απραγη και απλα να αναρωτιεμαι καθε μερα πως θα ηταν η ζωη μου αν το τολμουσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν, διαβάζω στο φόρουμ και πονάω ειλικρινά για όσους γονείς θέλουν να φύγουν από την Ελλάδα για να δώσουν ευκαιρία στα παιδιά τους να μην ζήσουν την μιζέρια στην οποία μπήκε ολόκληρη η χώρα. Θυμάμαι τους λόγους για τους οποίους ήρθα εγώ εδώ και νιώθω ότι σας καταλαβαίνω όλους, τόσο εσάς που θέλετε να φύγετε, όσο και αυτούς που φοβάστε το ρίσκο.

Παιδιά, δεν είναι και ό,τι ευκολότερο. Γίνεται, αλλά θέλει δουλειά και λεφτά για να έρθεις εδώ. Έμεινα στην Ελλάδα 11 χρόνια και δεν μετάνιωσα ποτέ που έφερα εδώ τον άντρα μου και τα δυο πιτσιρίκια μας. Όταν ήρθαμε δεν υπήρχε τόση μιζέρια στην Ελλάδα, αλλά είδαμε τεράστια διαφορά στο μεγάλωμα των παιδιών και στην ποιότητα ζωής μας.

Βλέπω πάντως και εδώ μια τάση φυγής και καταλαβαίνω ότι τα πράγματα έχουν πλέον γίνει ανυπόφορα στην Ελλάδα. Έκανα μια αναζήτησα και βρήκα το φόρουμ αυτό αφού, λόγω δουλειάς (είμαι μεταφράστρια), έχω ανακαλύψει ότι έχουν πολλαπλασιαστεί οι πελάτες μου που έρχονται μετανάστες από την Ελλάδα. Ήμουν περίεργη να δω αν υπάρχουν τέτοιες τάσεις και, προφανώς, δεν διαψεύστηκα.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ: http://www.palmografos.com/permalink/6263.html

Επίσης, όταν χρειαστείτε επίσημες μεταφράσεις, δείτε την ιστοσελίδα μου στο http://www.greektranslations.com.au/ ή κάντε μου προσκληση στο Facebook στο http://www.facebook.com/metaphrase

Το κυριότερο όμως είναι να πάρετε σωστές συμβουλές, αν είναι δυνατόν και από δικηγόρο μετανάστευσης εδώ στην Αυστραλία. Δεν είμαι δικηγόρος, αλλά επειδή μένω πλέον μόνιμα εδώ και το αντικείμενο της δουλειάς μου είναι συναφές με την μετανάστευση, συνεργάζομαι με δικηγόρους και μπορώ να γνωρίζω πού θα πήγαινα εγώ και τι θα έκανα αν ήμουν Ελλάδα και ήθελα να έρθω. Ελάτε σε επαφή μαζί μου όταν έρθει η ώρα... δεν ξέρετε καμιά φορά, ίσως μπορέσω να βοηθήσω με κάποια πληροφορία.

Λοιπόν, τα δολαριόδεντρα έπεσαν στην Αυστραλία προ πολλών ετών. Όσοι από εμάς όμως έχουμε κάνει παιδιά και έχουμε ζήσει και στην Ελλάδα και στην Αυστραλία, ξέρουμε προς τα πού κλίνει η μπαλάντζα. Μην ζητήσετε ποτέ καμία εγγύηση από κανέναν ότι θα έρθετε και θα κάνετε λεφτά ή ότι θα ζήσετε καλύτερα. Όμως αν κάνετε την ίδια δουλειά εδώ που κάνετε στην Ελλάδα, σίγουρα τα χρήματα που θα παίρνετε θα σας φτάνουν για μια καλύτερη ζωή. Το κυριότερο όμως είναι ότι τα πράγματα που θα κάνουν τα παιδιά σας ευτυχισμένα είναι δωρεάν και ανήκουν σε όλους τους πολίτες. Η ξεγνοιασιά και το χαμόγελο των παιδιών μου δεν μου στοιχίζει τίποτα και είναι ό,τι πιο ανεκτίμητο στον κόσμο ολόκληρο - δεν έχει χώρα και πατρίδα η ευτυχία των παιδιών μας!

Φιλικά,

Καλλιόπη

Μελβούρνη, Αυστραλίας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Στην Αμερική είναι χειρότερα από εμάς, όντως!!!!

Πάντως όσοι συγγενείς μας πήγαν Καναδά, τώρα έχουν σπίτια δυόροφα με κήπο, δικές τους εταιρίες, σπίτια με πισίνα κτλ!!!!

Χθες είχα μια συζήτηση για το Μόντρεαλ. Γεννούν σε δημόσια νοσοκομεία. Αν χρειαστεί εξωσωματική, την καλύπτει το κράτος....

Αν χρειαστεί παιδικός σταθμός, δίνουν 300 δολλάρια για 2 παιδιά....!!! Και με φαγητό... Φροντιστήριο;;; Τί είναι αυτό; Απορούν γιατί ενώ έχουμε δασκάλους, πάμε τα παιδιά και φροντιστήριο!!!

Και πολλά ακόμα!!!

Όλοι λένε τα καλύτερα, αλλά... το χειμώνα φτάνει -30 βαθμούς.... χιόνι... κρύο... Μόνο αυτό είναι ένα μεγάλο αρνητικό, αλλά συνηθίζεται όπως λένε.

Δε ξέρω παιδιά, έχω απογοητευτεί. Φοβάμαι να φύγω από τη μία, αλλά δε μπορώ να φανταστώ το υπόλοιπο της ζωής μου εδώ, να ζω με ψίχουλα και να έχω και την πεθερά να με πρήζει (με καμία προοπτική πλέον να αλλάξουμε σπίτι και να ηρεμήσουμε...)!!!

Θέλω να φύγω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...

Σημερα διαβασα αυτο το θεμα που με ενδιαφερει.Στεναχωριεμαι γιατι ολα αυτα τα γραψατε το 2010 κ δυστυχως τωρα οχι μονο δεν εχει αλλαξει κατι προς το καλυτερο αλλα εχουν χειροτερεψει τα πραγματα στην ελλαδα. Καμια ελπιδα κανενα φως το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να φυγουμε στο εξωτερικο για ενα καλυτερο μελλον για εμας κ τα παιδια μας. Πολυ θα ηθελα να μαθαινα αν αυτοι που ηθελαν να φυγουν το 2010 εφυγαν.... 

Μετα απο 6 χρονια τι λετε σημερα για την ιδεα μεταναστευσης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...