Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Geia sas koritsia..Egrapsa ena katevato alla ekana mia m@l@ki@ kai xathikan ola...Egw gennhthika sthn souhdia kai hrtha sthn Ellada 24 xronon,prin 10 xronia..An iksera auta pou kserw shmera gia thn Ellada tha erxomoun mono gia diakopes,gia diakopes einai h telia xora alla gia na zeis edw OXI!!!!! Oi efkeries pou sou dinonte se mia xora san thn Souhdia einai monadikes kai an exeis kotsia pas mprosta..Edw esthanome pos spatalaw ta kalitera mou xronia kai genika esthanome axristh kai eksarthmenh apo ton antra mou,kai ola auta giati den thelw na paw na doulepsw san sklavos se kapion pou tha mou to paizei afentiko kai tha mou dinei pentarodekares(kai etsi opos giname oute tetia doulia den vriskeis pleon)..An pei o antras mou to nai egw efiga thn alh mera kai tha erxome me to gemato portofoli mou opos palia kai tha kanw diakopes sta kalhtera merh pou exei auth h xora alla ta xeronte aloi oxi emeis...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Evi.D έγραψε:

Geia sas koritsia..Egrapsa ena katevato alla ekana mia m@l@ki@ kai xathikan ola...Egw gennhthika sthn souhdia kai hrtha sthn Ellada 24 xronon,prin 10 xronia..An iksera auta pou kserw shmera gia thn Ellada tha erxomoun mono gia diakopes,gia diakopes einai h telia xora alla gia na zeis edw OXI!!!!! Oi efkeries pou sou dinonte se mia xora san thn Souhdia einai monadikes kai an exeis kotsia pas mprosta..Edw esthanome pos spatalaw ta kalitera mou xronia kai genika esthanome axristh kai eksarthmenh apo ton antra mou,kai ola auta giati den thelw na paw na doulepsw san sklavos se kapion pou tha mou to paizei afentiko kai tha mou dinei pentarodekares(kai etsi opos giname oute tetia doulia den vriskeis pleon)..An pei o antras mou to nai egw efiga thn alh mera kai tha erxome me to gemato portofoli mou opos palia kai tha kanw diakopes sta kalhtera merh pou exei auth h xora alla ta xeronte aloi oxi emeis...

na pw oti exeis adiko vre evi mou???psemmata 8a pw!pragmatika an h ellada htan souhdia den 8a efeuga pote kai gia kanenan logo apo thn xwra mou.alla dustuxws h ellada den sou prosferei pleon oute ta pros to zhn.apla emeis pou exoume megalwsei sthn ellada pragmatika oso duskola kai an einai den 8eloume na skeftoume ta xeirotera pou exoun er8ei.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax bre evaki..akrivos ta idia skeftome kai egw!!!!na erthw diakopes me to portofoli mou gemato!!!!barethika na einai adio kai dustixos pote de tha gemisei ethn ellada.....emeis pou to exoume dei to ergo tou exoterikou to katalabenoume apolyta!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia7 έγραψε:

MariaIoanna έγραψε:

k γω μαρια ιωαννα δεν μπορω να αφησω τους δικους μου :(

κολλημενη εδω! :P

α! να σας πω να γελασετε!

ελεγα στον ξαδερφο μου τον μισθο που παιρνει εναςιδιωτ.υπαλληλος εδω

κ μου λεει its sounds good!! :woohoo:

του λεω οριστε?

:( κ μου απαντα 700,800 ευρω τη βδομαδα ειναι πολυ καλα λεφτα Θαλεια!!

του λεω ποια βδομαδα χριστιανε μου!!! :blink: :woohoo:

το μηνα!! :unsure:

κ αυτο ητανε γελουσε για κανενα 5λεπτο!!!

επαθε σοκ!!! :lol::lol:[/quote:26799wlb]

Δεν το πιστεύω!! Ακριβώς το ίδιο συνέβη με την ξαδέρφη μου (από Αυστραλία) και την κολλητή μου!! Συζητούσαμε οι 3 μας για τη δουλειά της κολλητής μου που τότε δούλευε σε μια εταιρεία και έπαιρνε κοντά στα 700 ευρώ και λέει η ξαδέρφη "αα οκ είναι ο μισθός σου..700 τη βδομάδα είναι καλά :laugh: :huh: "

Και όταν της είπαμε 700 ευρώ ΤΟ ΜΗΝΑΑΑ έμεινε :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν αποφασισει καποιος να φυγει απο την Ελλαδα σιγουρα το εχει σκεφτει καλα και βεβαια ολα τα πραγματα εχουν το τιμημα τους .Εγω κοριτσια θελω να ειμαι θετικη να μην μιζεριαζω και προς Θεου δνε λεω οτιτο κανει καποια απο εδω απλα να εχω μιλησει με καποιους γνωστους και αρχιζουν το μοιρολοι και αυτο το θεωρω πολυ χειροτερο , καποια κοπελα η μανουλα 3 νοιζω ειπε οτι α αντρας της ειπε οτι η ελαδα ειναι η χωρα που πολεμησαν οι παππουδες και την αγαπαει για σκεφτειτε αυτοι οι ανθρωποι εκαναν καποιες υσιες εμεις τι κανουμε ; το βαζουμε στ ποδια ; μην νομιετε οτι και εμενα δνε με πιανει πανικος με την ιδεα οτι σ ελιγο καρο ο αντρα ςμου μπορει να ειναι ανεργος δουλευει σε αυτοκινητοβιομηχανια και τραβανε τα μαλλια τους αλλα ποιος μπορει να μου υποσεθει οτι πηγαινοντας σε οποιαδηποτε αλη χωρα ολα θα ειναι τελεια ; και ειδικα αν εχεις ενα παιδι απο την ηλικια του Σταυρου καιπανω ειναι πολυ δυσκολο , αν ειναιμικροτερο μορει να συμβιβαστει .

Οταν ειχαμε παει Αυστρια ο θειος του αντρα μουτου ειχε πει :καθηστε εδω εχει δουλεια θα μπορουσε αντρας μου να δουλευε στο χωρ το αυτοκινητου κπαοια εκθεση και εγω οσες μερε ςημουν εκει σε πολυκοντιη αποσταση απο το σπιτιτου θειο ειχε ενα κξομμωτηριο και οαν αυτη εμαθε οτι ειμαι ελληνιδα τρελαθηκε ηθελ καποια κοπελ αν συνενοητε με τις ελληνιδες ακομα ακι τη γλωσσα που δνε τη ξεραμε μας ειπε ο θειος με την τριβη μαθαινεις τα βασικα απλα να συννενοησε .Τοτε δεν ειχα το Σταυρο αλλα δεν θα μπορουσα και παλι να εφευγα .τωρα η Αυστραλια αχ κοριτσια αλλη Ηπειρος αν,μπορειτε να αντεξετε καντετο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ!!κοριτσια ο αντρας μου τα λεει πολυ ωραια,αλλα εγω προσωπικα κ να εβλεπα την ελλαδα να καταστρεφεται,ουτε το μικρο μου δαχτυλακι δεν θα κουνουσα :blush: !κ πολεμος να γινοταν ετσι κ ημουν αντρας δεν προκειται να πολεμουσα!για τι να πολεμησω???για το τιποτα??για να σωσω μια χωρα που μετα θα με ριξει στα ταρταρα???που θα πρεπει να πληρωνω για να σωσουν την υγεια μου,να βαζω μεσον για να πανε τα παιδια μου σχολειο??για ν'ακουω συνεχεια ''θα''....''θα''....''θα''..??ναι ειμαι κακια το ξερω,αλλα δεν νομιζω με αυτο που λεω να προσβαλλω την ελλαδα μας,γιατι ετσι κ αλλιως την εχουν ηδη ταπεινωσει κ ξεσκισει....δεν εμεινε τιποτα πια!κ πολυ θλιβομαι που τελικα τοσες θυσιες,τοσοι κοποι απ'τους προγονους μας πηγαν χαμενοι κ φαινεται σαν να θυσιαστηκαν αδικα για να εχουμε εμεις μια αξιοπρεπη ζωη στην πατριδα μας....γιατι..... δεν εχουμε! :(:dry:

αμα μπορουν κ εχουν ακομα ανθρωπια κ κοτσια,ας μου αποδειξουν οτι τουλαχιστον 'ζει'' ακομα η ελλαδα κ την κανουν παλι αξιοζηλευτη σαν χωρα κ ιδανικη για να μεγαλωνουν τα παιδια μας.....τοτε δεν κουνιεμαι ρουπι απο δω!!!

αλλα ΤΩΡΑ δεν εμπιστευομαι κανεναν τους πια.... :angry:

ουφτα ειπα κ ξλαφρωσα!!βρε τι ανακουφιση ειναι αυτη??? :woohoo: :woohoo: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα διαφωνησω μαζι σου ,και στο εξωτερικο οι ανθρωποι πληρωνουν γ την υγεια τους,οι κρατήσεις ειναι παρα πολύ μεγάλες σε σχέση με τα 50 ευρώ που μου κρατανε απο το μισθό μου γ περίθαλψη,δεν ειναι ολα ροδινα ουτε έξω,και τι θυσιες εκαναν οι προγονοι μας ?οι Ελληνες παντα παρτακηδες ημασταν ας μην εθελοτυφλούμε ,ουκ ολιγοι κλέβουν απο την εφορία...εβλεπα ενα ντοκυμαντερ πριν καιρο σε ενα κρατικο κανάλι κ ρωτούσδαν εναν ξενοδοχο στην Ελβετία Έλληνα γτ εκεί παει καλά η επιχείρηση ,μεταξύ άλλων είπε ο ίδιος οτι εκει ο επιχειρηματιας δεν προσπαθει να κλέψει το κράτος ,γ να ευημερεύσει το κράτος π΄ρεπει να είσαι τυπικός κ εσύ στις υποχρεώσεις σου,στην τελική ολους αυτούς εμείς τους ψηφίζαμε....

επίσης στους μεγάλους δεν φαινονται τοσο ασχημα τα πράγματα διοτι πέρασαν και αλλες ασχημες εποχές,οταν μεγαλωνε ο πατερας μου δεν ειχαν να φάνε ,η δική μας γενιά τα βρίσεκει σκόυρα γτ μας μεγάλωσαν στα όπα όπα....

και φυσικα θα πολεμούσα στον πόλεμο! Η Ελλάδα είναι η πατρίδα μου και είναι στην καρδία μου...μια χούφτα λαμόγια δεν θα το αλλάξουν αυτό !εμείς φτιάχνουμε την εικόνα της χώρας μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

h ELLADA eimaste oloi EMEIS oxi o ekastote bouleuths .

aytous EMEIS tous psifizoume kai EMEIS mporoume na kanoume auto pou prepei gia na stamatizoun na paizoun stis plates mas .

EMEIS mporoume na anastisoume thn aksioprepia mas kai na prosferoume enan kalitero melon sta paidia mas .an skeutomaste mono thn bolh mas kai pos tha lakisoume apo ta problhmata pou EMEIS dimiourgisame me to na ethelotifloume se oti blepame kai na prospathoume atomika na kanoume thn opoiadipote konoma mas koitazontas mono to twra kai ton eauto mas.

H ELLADA EIMASTE EMEIS AS TO PAROUME XAMPARI KAI AS MHN RIXNOUME PANTA TO BAROS ALOU .OLA EINI STO DIKOSMAS XERI ALLA DILIAZOUME .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

θα διαφωνησω μαζι σου ,και στο εξωτερικο οι ανθρωποι πληρωνουν γ την υγεια τους,οι κρατήσεις ειναι παρα πολύ μεγάλες σε σχέση με τα 50 ευρώ που μου κρατανε απο το μισθό μου γ περίθαλψη,δεν ειναι ολα ροδινα ουτε έξω,και τι θυσιες εκαναν οι προγονοι μας ?οι Ελληνες παντα παρτακηδες ημασταν ας μην εθελοτυφλούμε ,ουκ ολιγοι κλέβουν απο την εφορία...εβλεπα ενα ντοκυμαντερ πριν καιρο σε ενα κρατικο κανάλι κ ρωτούσδαν εναν ξενοδοχο στην Ελβετία Έλληνα γτ εκεί παει καλά η επιχείρηση ,μεταξύ άλλων είπε ο ίδιος οτι εκει ο επιχειρηματιας δεν προσπαθει να κλέψει το κράτος ,γ να ευημερεύσει το κράτος π΄ρεπει να είσαι τυπικός κ εσύ στις υποχρεώσεις σου,στην τελική ολους αυτούς εμείς τους ψηφίζαμε....

επίσης στους μεγάλους δεν φαινονται τοσο ασχημα τα πράγματα διοτι πέρασαν και αλλες ασχημες εποχές,οταν μεγαλωνε ο πατερας μου δεν ειχαν να φάνε ,η δική μας γενιά τα βρίσεκει σκόυρα γτ μας μεγάλωσαν στα όπα όπα....

και φυσικα θα πολεμούσα στον πόλεμο! Η Ελλάδα είναι η πατρίδα μου και είναι στην καρδία μου...μια χούφτα λαμόγια δεν θα το αλλάξουν αυτό !εμείς φτιάχνουμε την εικόνα της χώρας μας!

ναι σωστα κ αυτα που λες!!ισως να τα λεω εν βρασμω ψυχης...δεν ξερω... :blush:

αλλα πιστευω δεν θα θυσιαζα τη ζωη μου για να σωσω κατι που ειναι χαμενο απο χερι!αν αξιζε θα πεθαινα για την πατριδα μου!οταν καταλαβω οτι αξιζει,σιγουρα θα το κανω!! :)

καλα ναι δεν αντιλεγω κ στο εξωτερικο δεν ειναι ολα ροδινα κ παραμυθενια,αλλα πιστευω ειναι πολυ καλυτερα απο εδω!

χαχαχα!!εχεις τις ιδιες αποψεις με τον αντρα μου!!! :laugh:

οταν του ειπα οτι δεν θα πολεμουσα για την πατριδα μου,ευτυχως που δεν μ'εφαγε!! :woohoo: :P μου λεει ααααα δεν πας καλα εσυ!!! :blink::side:

δεν ειναι οτι δεν αγαπαω τη χωρα που γεννηθηκα κ μεγαλωσα,αλλα πολλες φορες πιανω τον εαυτο μου να ΜΗΝ βρισκω λογους να την αγαπαω! :dry:

δεν ξερω...μπορει να ειμαι ανωριμη ακομα να συζηταω για τη χωρα μου κ την ιστορια της... :unsure: κ καποτε να τα θυμαμαι αυτα που ελεγα κ να νιωθω ενοχες... :(

καλυτερα να μην μιλαγα.....γιατι ακρη δεν βγαζω με τις αποψεις μου...φαντασου δηλαδη τι τραβατε κ σεις που τα διαβαζετε κ ακομα χειροτερα ο αντρας μου που με κοιταει κκουναει το κεφαλι... :P:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Savropingouinos tha shmfonisw mazi sou pos h kratiseis einai polu megales kai pos "kaneis" den forodiafevgei sto eksoteriko..Alla otan ta dineis ksereis pos tha exeis perithalpsh, ena sosto sxolio pou den tha pliroseis oute gia mia zvistra, pos kanenas roufianos den tha ploutisei me ta dika sou ta lefta...Egw otan pigena sxolio eixame 1 klisto gumnastirio pou kaname gymnastikh, 1 pisina pou mas mathenan kolimpi, trapezaria giati kathe mesimerh mas taizan fagito..Piga se sxolio me katefthinsh thn mousikh kai thn logotexnia,opote opio paidaki eixai talento se auta na eksaskite mesa sto sxolio xoris na plironoun oi gonois tou tpt..Nosokoma sto sxolio oles tis wres pou eimastan kai emeis ekei(gia pan endexomeno)Den exw kanei oute mia wra frontistirio giati ola ta kaliptei to sxolio..San Ellhnaki pou eimoun mou parixan Ellhna daskalo gia kapies wres thn evdomada gia na mathenw kai thn mitrikh mou glosa..Mexri ta 20 exoun ola ta paidia dorean perithalpsh gia ton odontiatro, sfragizmata,siderakia ta panta..Me to pou gennas se pernoun thlefono gia na kratiseis thesh se opio paidiko stathmo theleis otan to paidi ginei 1 etous giati ton proto xrono epidi theoroun pos einai simantiko ena vrefos na exei thilasei kai na dethei me thn mama tou dikeoute h mama h o mpapmas (meta ton 6:o mhna) na mhnoun sto spiti me to paidi.....Kai para pola ala pou tha hthela mia mera na grafw gia na sas ta perigrapsw ola....Egw prosopika den tha eixa provlima na plironw kati parapano an eixa ola auta kai thn sigouria tou avrio....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

h ELLADA eimaste oloi EMEIS oxi o ekastote bouleuths .

aytous EMEIS tous psifizoume kai EMEIS mporoume na kanoume auto pou prepei gia na stamatizoun na paizoun stis plates mas .

EMEIS mporoume na anastisoume thn aksioprepia mas kai na prosferoume enan kalitero melon sta paidia mas .an skeutomaste mono thn bolh mas kai pos tha lakisoume apo ta problhmata pou EMEIS dimiourgisame me to na ethelotifloume se oti blepame kai na prospathoume atomika na kanoume thn opoiadipote konoma mas koitazontas mono to twra kai ton eauto mas.

H ELLADA EIMASTE EMEIS AS TO PAROUME XAMPARI KAI AS MHN RIXNOUME PANTA TO BAROS ALOU .OLA EINI STO DIKOSMAS XERI ALLA DILIAZOUME .[/quo

[b]αν δεν αλλαξει η νοοτροπια του Ελληνα ,για ρουσφετια για χρημα ,για φιγουρα ,για... για... για...

δεν αλλαζει το καθεστως εδω,δυστυχως ,παντα ετσι θα ναι ,

οτι κ αν κανουμε εμεις,οτι κ αν ψηφισουμε,

οσο κ αν το παιρνουμε χαμπαρι η οχι :) [/b]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ayto akribos thalia ,afou o laos exei aythn thn nootropia ti perimenoume apo tous politikous ?!!kai germanoi na htan tha eixan xalasei :silly:

prwta o laos prepei na allaksei kai na apetisei kati alo ......elpizw me ola ayta pou tha perasoume na allaksoume kai nootropia .

to euxome olopsixa .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Den thelw na nomizete pos den agapw thn Ellada.An den thn agapousa den tha afina ta panta kai tous agaphmenous mou anthropous piso gia na erthw edw..LIPAME POU THA TO PW ALLA H ELLADA DEN EXEI FANEI ANTAKSIA THS AGAPHS MOY...An kindinevame apo 3:ous den tha skeftomoun pote na figo na eggatalipsw thn maxh alla twra kindinevoume apo emas tous idious kai auto me pligonei polu vre koritsia.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποια Ελλάδα ρε παιδιά που έκανα 2 μωρά και μετα βίας έκατσα 40 μέρες?? Και οκ έχω τη μαμά μου και βοηθάει. Που πληρώνω 520 ευρώ ( και κάθε φορά μου έρχεται και ανεβασμένο) το δίμηνο ΤΕΒΕ σαν ελ. επαγγελματίας και μόνο αυτό δεν είμαι αλλά παρέχω εξαρτημένη εργασία σε δημ. υπηρεσία? Που νταβατζιλίκι η εφορία μόλις βγήκα από το μαιευτήριο βρήκα μπιλιετάκι να πληρώσω περαίωση μιας χρονιάς 1500 ευρώ με το έτσι θέλω γιατί σου λέει ελ. επαγγελματίας είσαι κυρία μου. Που δεν δικαιούμε ουτε 1 μέρα άδεια?? Που όταν αρρώστησε ο μπαμπάς μου τα σκάσαμε χοντρά και σε γιατρούς και σε ιδ. κλινική γιατι ήταν επείγον περιστατικό και θα πήγαινε χαμένος αν περιμέναμε από δημ. νοσοκομείο.

Που κάθε μήνα η μισθοδοσία του άντρα μου είναι διαφορετική από κρατήσεις? (και λέμε και δόξα τω θεώ που έχει μια μόνιμη δουλειά). Που για να πάει η κόρη μου σε ένα νορμάλ παιδικό πρέπει να δίνουμε 300 ευρώ το μήνα?? Για να μην πω τι μας περιμένει μεγαλώνοντας από φροντιστήρια :angry:

Που αν γίνει ένα ντου από Τούρκους πχ θα στείλουν τους δικούς μας άντρες σαν πρόβατα στη σφαγή και κλασικά τα μεγάλα κεφάλια θα κάθονται στις καρεκλάρες τους και θα δίνουν εντολές στη χειρότερη περίπτωση ενώ στην καλύτερη θα την έχουν κάνει ήδη για εξωτικά νησάκια??

Κι έχω κι άλλα.. επανέρχομαι :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Ποια Ελλάδα ρε παιδιά που έκανα 2 μωρά και μετα βίας έκατσα 40 μέρες?? Και οκ έχω τη μαμά μου και βοηθάει. Που πληρώνω 520 ευρώ ( και κάθε φορά μου έρχεται και ανεβασμένο) το δίμηνο ΤΕΒΕ σαν ελ. επαγγελματίας και μόνο αυτό δεν είμαι αλλά παρέχω εξαρτημένη εργασία σε δημ. υπηρεσία? Που νταβατζιλίκι η εφορία μόλις βγήκα από το μαιευτήριο βρήκα μπιλιετάκι να πληρώσω περαίωση μιας χρονιάς 1500 ευρώ με το έτσι θέλω γιατί σου λέει ελ. επαγγελματίας είσαι κυρία μου. Που δεν δικαιούμε ουτε 1 μέρα άδεια?? Που όταν αρρώστησε ο μπαμπάς μου τα σκάσαμε χοντρά και σε γιατρούς και σε ιδ. κλινική γιατι ήταν επείγον περιστατικό και θα πήγαινε χαμένος αν περιμέναμε από δημ. νοσοκομείο.

Που κάθε μήνα η μισθοδοσία του άντρα μου είναι διαφορετική από κρατήσεις? (και λέμε και δόξα τω θεώ που έχει μια μόνιμη δουλειά). Που για να πάει η κόρη μου σε ένα νορμάλ παιδικό πρέπει να δίνουμε 300 ευρώ το μήνα?? Για να μην πω τι μας περιμένει μεγαλώνοντας από φροντιστήρια :angry:

Που αν γίνει ένα ντου από Τούρκους πχ θα στείλουν τους δικούς μας άντρες σαν πρόβατα στη σφαγή και κλασικά τα μεγάλα κεφάλια θα κάθονται στις καρεκλάρες τους και θα δίνουν εντολές στη χειρότερη περίπτωση ενώ στην καλύτερη θα την έχουν κάνει ήδη για εξωτικά νησάκια??

Κι έχω κι άλλα.. επανέρχομαι :woohoo:

συμφωνω απολυτοτατα!!!κ περιμενω με αγωνια την συνεχεια!!! :woohoo: :woohoo: :lol:

γι'αυτο λοιπον λεω οτι δεν βρισκω λογους να την αγαπαω....αυτη τη στιγμη ουτε ενας δεν μου ερχεται... :S

κ γι'αυτο ακριβως δεν θα πολεμησω (εεε μαλλον..ειμαι κ αναποφασιστη τρομαρα μου... :P ),γιατι εγω θα κινδυνευω να χασω τη ζωη μου κ οι ''μεγαλοι'' θα βρεχουν τα ποδια τους σε καποια εξωτικη ακροθαλασσια... :huh: κ οταν με το καλο ερθουν παλι ολα στη θεση τους,θα γυρισουν κ αυτοι στη δικη τους να συνεχισουν να κατατρωνε κ να ταπεινωνουν την ελλαδα!!! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας και προσωπικης επιλογης κατι που εμενα μου φαινετε φυσικο να στερηθω για αν εχει το παιδι μου κατι παραπανοω σε καποιον αλλονφινετε εξωπραγματικο και δνε μπορει .Ο κουπαρος μου ο οποιος ετοιμαζετε να φυγει για Αμερικη εως τωρα δουλευε με τον πατερα του σε οικοδομες αναλαμβαναν εργολαβιες το χρημα ετρεχε απο τα μπατζακια του και εκανε σπαταλες ,την γυναικα του νδ ετην αφηνε να δουλεψει τη ηθελε στο σπιτι και επειδη και εκεινη ειναι ολιγον βλεψακιας εκατσε να ομως που εως τωρα στα 35 χρονια δε εκανε κατι μονος του τα παντα τα ειχαν ανλαβει οιγονεις του εμεναν πανω κατω και ολα παιρναγαν απο τα χερια των γονιων τουκαι σνα ελευθερος αλλα και μεχι προτεινος παρολο που ηταν παντρεμενος δνε επαιρνε μισθο στα χερια αλλα οτι ηθελε τα καλυταν οι γονει του .Ρευματηλ νερο σουπερ μαρκετε τα παντα εχει και ενα καλο αυτοκινητο και αν η γναικα του ηθελε κατι και η πεθερ πιστευε τι δν εχρειαζοταν ηταν περιττο δμε το επαιρνε αλαλ δνε την χαλαγε τη κοπελα , και ξαφνικα εκανε τη κινηση να κανει μια δουλεια μονος του να σηκωσει μια πολυατικοια αλαλ την πατησε και ετρεξε παλι στο μπαμπα να βγαλει τοφισι απο τη τρυπα και τωαρ δνε μπορει να ζησειμε 1500 ευρω ζηταει 3000 λες και εχει φαει τα χρονια του στα θρανια λες και εχει κανεικαποιος επαγγελμα που ειναι ως προς εξαφανιση και δνε το λεω υποτημιτικα καθε άλλο σεβομαιτο καθε ανθρωπο αλαλ δνε μπορεις εσυ που σα και εσενα υπαρχουν αλλοι 100 να ζητας τοσα χρηματα γιατι ρ εμεγαλε ποιος εισιαι ; δηλαδη ο άλλος που χαλασαν οι γονεις του αποτα 17 εως τα 23 τοα λεφτα σ εσπουδες που δνε υπαρχουν πολλοι γιατι να μην τα παρει ; και ξαφνικα δνε του κανει η Ελλαδα και θα η κανε για Αμερικη εχει την εντυπωση οτι εχει θα παρει πολλα λεφτα φαινετε νομιζει οτι θα το προσλαβον σνα διευθυντη ....

η ελλαδα δνε φταιει σνα χωρα αλλα οι ανθρωποιλιγο πολλοι ολοι ειμαστε με το βολεμα οι περισσοεροι ελληνες τι θελουν για τα παιδια τους; μια θεσουλα στο δημοσιο και πας μετα σε δημοσια υπηρεσια να σε εξυπερετησουν καινα καποτε ετρωγες 2 ωρες τωρα τρως 5 απο αντιποινα επειδη το κρτος τους εκοψε καποια χρηματα .και ρωταω γιατι ενας δημοιος υπαλληλος να παιρνει τοσα επιδοματα τι περισσοτερι κανει απο μενα ; που στεκομαι ορθια 8 και 10 ωρες και πρεπει να ειμαιμε το χαμογελο στα χειλη και ακομα ακι οι ιατροι στο δημοσιο τι περισσοτερο κανουν ; που κρινουν τη ζωη ενος ανθρωπου απο τα χρηματα πο θα τους δωσεις ; μιλαγα με κπαοιον γνωστο και ξερετε τι μου ειπε απο το εχομεν θα σταματησειτ ο ποδοσφαιρο και το χορο της κορη οτυ δηλαδη 45 ευρω το μηνα επειδηδνε βγαιενι αλαλ εκεινος συνεχιζει το τσιγαρο !εμενα αυτο μου φαινετε τρελλο να κανω τα παντα για τα παιδια μου και αν πρπει να στερηθεικαποιος αυτη θα ειμαι εγω που εφθασα σε αυτη την ηλικα επειδη και οι γονεις μου στερηθηκαν καποια πραγματα αλλα δνε ελω να στερησω απο τα παιδια μου τον ΗΛΙΟ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΥΤΑ ΔΝΕ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΝ ΠΟΥΘΕΝΑ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropigkouinos sumfwnw ws ena shmeio mazi sou.sto ekswteriko opou k zw kai sugkekrimena sth Souhdia mporei na exei polu upshlo foro wstoso h peri8alpsh pou sou parexoun den perigrafetai me tpt..se 1 mhna+kati 8a gennhsw kai den eimai upoxrewmenh na plhrwsw tpt se sxesh me thn Ellada.ase pgou aen sou kratane polla ta pairneis pisw me ton foro.to ksereis pws egw pou eimai asfalismenh edw apo ton antra mou an er8w Ellada kai o Theos na fulaei pa8w kati kai xreiastw peri8alpsh an den eimai ikanopoihmenh me to ellhniko nosokomeio erxontai kai me pairnoun me elikoptero apo th Souhdia?

evi mou h perigrafh sou me kalupse entelws!malista ema8a kai merika pragmata gia to sxoleio pou den hksera.periegrafes thn katastash edw kai mou erxotan sto mualo se faseis auto pou zoume edw.se ola auta pou aneferes exw na pros8esw mono oti pera apo ola ta kala pou prosferei h Souhdia uparxei kai o sevasmos kai h eugeneia..shmantika stoixeia gia na sunexisei akoma kai enas allodapos na zei se mia ksenh xwra aksioprepestata.deite pws sumperiferomaste emeis oi Ellhnes stous Alvanous,Rwsous,Pakistanous ktl. edw den uparxei kamia endeiksh ratsismou.

8elw na pw pws parolo pou den vriskw na pw kai polla 8etika gia thn Ellada egw thn xwra mou th latreuw kai 8a edina ta panta gi'auth!otan etuxe mia xronia na meinw sth Souhdia ws ta mesa M.Evdomadas eklaiga me lugmous.fetos to kalokairi pou logw gennas den 8a er8w sthn ellada pali ta idia.agapw thn Ellada kai parola ta osa den mou prosferei den mporw na ksexasw thn istoria twn hrwwn mas,den mporw na ksexasw oti nou8eth8hka kai megalwsa me mia 8rhskeia pou oloi oi ex8roi mas 8a zhleuan.kai fusika 8a edina kai th zwh mou gia thn ellada.kai den 8a to ekana opws polu swsta eipe mia kopela gia mia xoufta lamogia pou mas kuvernoun kai exoun kataferei na feroun thn ELLADA mas sto xeilo ths katasrtofhs alla gia thn istoria,th 8rhskeia,tis paradoseis,ola!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emena pali me tsatizei olh aythn h sizitish giro apo to dimosio kai h upotimish twn ergazomenwn .oti den apodidoun oti tempeliazoun oti pernoun epidomata .

a) pernoun pola epidomata giati o misthos pote den pire thn analogh nomimh auksish giati den sifmerei thn ekastote kibernish na nomimopoihsh ayta ta leuta mesa ston mistho ,etsi ta dinei se epidomata pou mporei opote ths kapnisei na ta kopsei .

B) o pateras mou dimosios upalilos htan alla eliose kiriolektika sthn douleia den ekatse oute mia mera ,douleue katw apo antiksoes kairikes sinthikes xoris skeph panw apo to kefali tou na prostateuete .

o antras mou dimosios upalilos logizete alla douleuei uperbolika perissotero apoto oktaroro ,den plironete uperories .otan exeibardia douleuei sinexomena 1,5 mera ,den kathete ,den koimate sxedon .otan taksideuoun douleuei sinexomena .den pane spiti den koimate sinexomeno eksaoro na ksanapaei sthn douleia ksipnaei douleuei trwei sikonete douleuei pinei kanena kafe kai ksana sikonete douleuei paei na koimithei 3-4 wres kai ksipnaei pali gia na doulepsei.

poios idiotikos upalilos douleuei toso ?kai o misthos ?o kanonikos misthos .kai ta epidomata ? ante na ftanane kapote ta 300 e kai tora kopikan sto miso .

poios mporei na pei oti einai dimosiosupalilos kai kalopernaei kai prepei na tou kopsoun ton mistho kialokai ta epidomata ? pios alos ergazomenos douleuei toses wres kai amibete me psixoula?pios alos ergazomenos douleuei 48 wres kai den plironete tipota perissotero ?

mhn bazoume olous tous dimosious upalilous se ena tsoubali .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια έχεις δίκιο. Αν όλοι οι δημ. υπάλληλοι δούλευαν σοβαρά 3 ώρες την ημέρα τότε να είσαι σίγουρη όλα θα ήταν καλύτερα και θα εξυπηρετούσαν τον κόσμο. Έλα όμως που μάθαμε όλοι στο βόλεμα :angry: Μόνο εδώ συμβάινει αυτό.

Σε καμία χώρα δεν υπάρχει τέτοια λύσσα να μπει κάποιος στο δημόσιο.

Να μην πω και για τα επιδόματα και τις υπερωρίες (ναι ναι υπερωρίες) που παίρνουν κάθε μήνα :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ε τι να λεμε τωρα !!!!! :woohoo:

τελικα ειναι για λυπηση οι δημοσιοι υπαλληλοι τελος!! :(:( :laugh:

ποιος ιδιωτικος υπαλληλος κοιμαται ησυχος τα βραδια γιατι φοβαται αν την αλλη μερα απολυθει;; :unsure:

ποιος ιδιωτικος υπαλληλος τολμα να κανει κριτικη να μιλησει για κατι στη δουλεια, παρα μονο κανει τουμπεκι ψιλοκομενο ,

γιατι την αλλη μερα θα βρισκεται στην ουρα του οαεδ!!!;;;

ποιος ιδιωτικος υπαλληλος δουλευει πλεον 8ωρο;;!!! :huh:

ποιος ιδιωτικος υπαλληλος παιρνει τα νομιμα κ οσα υπογραφει ακομη κ υπερωριες;;; :huh:

κατσε γιατι κοντευω να το χασω!! :blink:

εχω κ αλλα να πω αλλα αρχισε το ημιχρονο ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην Ολλανδία για να στείλεις το παιδί σου σε ένα καλό ιδιωτικό σχολείο πληρώνεις 300Ευρό............................

΄...................τον χρόνο!!!!!

εδώ δεν φτάνουν ούτε για να του πάρεις βοηθητικά βιβλία....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

emena pali me tsatizei olh aythn h sizitish giro apo to dimosio kai h upotimish twn ergazomenwn .oti den apodidoun oti tempeliazoun oti pernoun epidomata .

a) pernoun pola epidomata giati o misthos pote den pire thn analogh nomimh auksish giati den sifmerei thn ekastote kibernish na nomimopoihsh ayta ta leuta mesa ston mistho ,etsi ta dinei se epidomata pou mporei opote ths kapnisei na ta kopsei .

B) o pateras mou dimosios upalilos htan alla eliose kiriolektika sthn douleia den ekatse oute mia mera ,douleue katw apo antiksoes kairikes sinthikes xoris skeph panw apo to kefali tou na prostateuete .

o antras mou dimosios upalilos logizete alla douleuei uperbolika perissotero apoto oktaroro ,den plironete uperories .otan exeibardia douleuei sinexomena 1,5 mera ,den kathete ,den koimate sxedon .otan taksideuoun douleuei sinexomena .den pane spiti den koimate sinexomeno eksaoro na ksanapaei sthn douleia ksipnaei douleuei trwei sikonete douleuei pinei kanena kafe kai ksana sikonete douleuei paei na koimithei 3-4 wres kai ksipnaei pali gia na doulepsei.

poios idiotikos upalilos douleuei toso ?kai o misthos ?o kanonikos misthos .kai ta epidomata ? ante na ftanane kapote ta 300 e kai tora kopikan sto miso .

poios mporei na pei oti einai dimosiosupalilos kai kalopernaei kai prepei na tou kopsoun ton mistho kialokai ta epidomata ? pios alos ergazomenos douleuei toses wres kai amibete me psixoula?pios alos ergazomenos douleuei 48 wres kai den plironete tipota perissotero ?

mhn bazoume olous tous dimosious upalilous se ena tsoubali .

Τί δουλειά κανει ο αντρας σου;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ξερω παιδια, αλλα εγω εχω σαλταρει με τη ζωη εδω. Αφου εχω φτασει να παρακαλαω να απολυσουν τον αντρα μου μηπως κουνηθουμε και παμε να ζησουμε καπου καλυτερα...

Ειμαι καθηγητρια και παιρνω το χρονο 5000 ευρω στην καλυτερη περιπτωση.... Οταν το ειπα σε μια συγγενη μας στο Καναδα, που κανει την ιδια δουλεια με εμενα και εχει πτυχιο Πανεπιστημιου σαν εμενα, δε γελασε, αλλα παρα λιγο να κλαψει!!! Εκεινη παιρνει 50.000 καθαρα το χρονο... Και βεβαια δεν ειναι αναγκασμενη να πληρωσει ουτε σταθμο, ουτε γιατρους, ουτε....ουτε....κτλ κτλ.

Αγορασαν μεγαλη μονοκατοικια με κηπο... 150.000 δολλαρια πριν λιγα χρονια (τοτε με την ισοτιμια ηταν σε 150.000 ευρω). Με τοσα λεφτα εμεις εδω τι αγοραζουμε;;;; Μια γκαρσονιερα στη καλυτερη περιπτωση....

Και τι το ωραιο εχει η χωρα μας; Δημοκρατια;; Ας γελασω....

Ναι, κανουμε οτι θελουμε, ειμαστε ελευθεροι, αλλά που ειναι το καλο σε αυτο, οταν καταληγει εις βαρος του γειτονα μας; Οταν δε σεβομαστε τιποτα; Προχθες περπατουσαμε και εσκασε μια γοπα απο τσιγαρο αναμενο διπλα στον αντρα μου, επειδη καποιος βλακας το πεταξε απο το μπαλκονι... Πηραμε καινουργιο αυτοκινητο, πηγε ενας να παρκαρει και μας το χτυπησε... Και αμα φωναξεις, πανε να βγουν και απο πανω, αντι να πουν συγγνωμη σε βριζουν και απο πανω, γιατι οι ''Ελληναρες'' εχουν παντα δικιο.....

Εχω σαλταρει πραγματικα....

Εχω αποβολες, ψαχνομαι απο γιατρο σε γιατρο, εχω δωσει ενα σκασμο λεφτα και αμα ζητησω καμια περιεργη εξεταση, με βαζουν για μετα απο 5 μηνες...

Κουραστηκα.

Ναι, θα ειναι δυσκολα στο εξωτερικο στην αρχη, αλλα μετα απο 2-3 χρονια πιστευω θα ειναι πολυ καλυτερα...

Και ειλικρινα, πιστευετε οτι σε 5 χρονια θα ειμαστε καλα εδω στην Ελλαδα;;; Πολυ αισιοδοξοι ειστε!!! Εγω πιστευω οτι θα ειμαστε βουτηγμενοι στην εξαθλιωση και θα ζουμε με 200 ευρω το μηνα. Οποιος εχει δανειο, καηκε!!!

Και τι; Θα κανουμε 2-3 παιδια;;; Ουτε καν γαμο δε θα μπορουμε να κανουμε...

Ισως να εχω και αδικο, αλλα εχω απελπιστει.

Θελω να φυγω. Δε με κραταει τιποτα εδω.

Στην αρχη ειπαμε για Κυπρο (λογω γλωσσας) ή για Σουηδια/Νορβηγια/Δανια (αλλα το απορριψαμε παλι λογω γλωσσας).

Μαλλον για Καναδα μας βλεπω. Μοντρεαλ. Μας ειπαν οτι εχουν ελληνικα σχολεια εκει και θα μπορεσω να δουλεψω σαν δασκαλα Ελληνικων. Αρχισα να μαθαινω Γαλλικα και στον αντρα μου (μιλανε Αγγλικα-Γαλλικα εκει), και απ'οτι μου ειπαν επειδη εχει μεταπτυχιακο θα βρει ευκολα δουλεια...

Μακαρι βρε παιδια να γινει!!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...