Μετάβαση σε περιεχόμενο

πρωιμα συμπτωματα εγκυμοσυνης


Recommended Posts

ειναι ο 7ος μηνας που προσπαθουμε να κανουμε μωρακι..πριν μια εβδομαδα ειχα ωορρηξια και σημερα πρωτη μερα ποναω αρκετα χαμηλα και το στομαχι μου εδω και 2-3 μερες ειναι ανω κατω.θα μπορουσαν αυτα να ειναι συμπτωματα εγκυμοσυνης?μετα απο ποσες μερες μπορει να βγει θετικο το τεστ εγκυμοσυνης?οσες εγιναν μανουλες ποτε αρχισαν να εχουν τα πρωτα σημαδια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΧΕΣ ΩΟΡΗΞΙΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ?ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΣ ΑΠΟ ΤΕΣΤ?ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.ΩΣΤΟΣΟ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΝΙΩΣΑΝ ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΩΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΕΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.ΠΑΡΕ ΤΟ ΚΛΙΑΡ ΜΠΛΟΥ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ,5 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ

ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

persa mou,geia sou.einai nwris na exeis ta sumptwmata.auta 3ekinane apo ton 2o k meta k eidika ta ponakia gt diasteletai h mhtra gia na xwresei to emvryo.perimene merikes meres k meta phgaine na kaneis mia B xoriakh gia pio sigoura apotelesmata.kalh epityxia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ πάντως ήξερα νωριτερα οτι ειμαι εγκυος απο συμπτωματα παρομοια. Ειχα εντονο πονο στο στηθος και πρηξιμο σαν συμπτωματα περιοδου αλλα πιο εντονα και ετσι το ειχα ψιλοκαταλαβει. Έκανα βεβεαια το τεστ αργοτερα αλλα ήδη το υποψιαζομουν. Και στην παλινδρομη που ειχα πριν την μπεμπα μου ειχα τα ιδια συμπτωματα. Κανε λιγο υπομονη. Ελπιζω να σου πανε ολα καλα και να μας ανακοινώσεις συντομα τα ευχαριστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΓΩ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ.ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΘΟΣ ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΟΣΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΜΗ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΕ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΛΑΧΤΑΡΑ ΜΑΣ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΣΤΕ.ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ.ΩΣΤΟΣΟ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΟΜΑ.ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ.ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΤΟ ΕΜΕΘΑΝ ΚΑΙ 1-2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟ.ΚΑΝΕ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ το ξαναπώ , συμπτώματα δεν υπαρχουν συγκεκριμένα, εγω είχα τραβήγματα στο κατω μέρος της κοιλιάς και επίσης δεν είχα ηλεκτρισμο στα μαλλια μου τιποτε άλλο..αλλα βασικά είχα ένστικτο.....χοριακή μπορεις να κάνεις την 14 μέρα μετα την ωορηξία αν φυσικά την καταλάβεις ή έχεις κάνει τεστ ωορηξίας τεστ εμποριου νομίζω μετα την καθυστέρηση 3-4 μέρες. Καλη επιτυχία πάντως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πέρσα μου εγώ προσωπικά τον 1 χρόνο που προσπαθούσαμε κυνήγαγα κάθε μήνα τα συμπτώματα!!!!!

Συνέχεια κοίταζα το στήθος μου, το έπιανα να δω αν πονάει, ζαλιζόμουνα, είχα έντονα υγρά... γενικά τα είχα παίξει και το μονο που κοίταζα ήταν να δω αν εχω συμπτώματα!

Οταν έμεινα έγκυος, δύο ημέρες πριν να κάνω το τεστ, είδα το στήθος μου να ξεπρήζεται...

Δεν ένιωθα τίποτα αλλο.....

Πήρα τηλεφωνο τον γιατρό μου μέσα στην απελπισία, να τον ρωτήσω αν το ότι ξεπρήζεται το στήθος σημαίνει οτι δεν είμαι έγκυος... :S (αφου δεν με έβρισε!!! χα χα χα).

Μου είπε οτι δεν παίζει κανένα ρόλο και είχε δίκιο!

Μετά απο δύο ημέρες που έκανα την χοριακή μου βγήκε 730 και παρόλο που ήταν ανεβασμένη για την ηλικία της κύησης (είχα διδυμάκια), εγώ δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ απολύτως σύμπτωμα!

Αυτό ήταν την 5η εβδομάδα της κύησης.

Την 7η εβδομάδα, κατάλαβα τι πάει να πει συμπτώματα εγκυμοσύνης....... εκεί αρχίσανε τα όργανα!!!! :blink::S:x:pinch:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Αν και εχωγεννήσει πρόσφατα ,δεν θυμάμαι καθόλυ τι συμπτώματα είχα πριν την καθυστέρηση .Μετα την καθυστέρηση και πριν ακόμη μάθω ότι είμαι έγκυος είχα πόσους σαν περιόδου και αναγούλες αλλά όχι συχνές. Τώρα όμως δεν ξέρω τι να υποθέσω καθώς κάναμε ελεύθερα γύρω στην 9η μέρα και 6 μέρες πριντην περίοδο νιώθω την κοιλιά μου πρησμένη και με πονάει σαν περίοδο. Πριν κανα δυο ώρες που με έπιασε πάλι είχα τηναίσθηση μιας μικρής ελαφριάς τάσης για εμετό..Κανονικά θα έπρεπε να ΄καταλάβω από τηνπρώτημου εγκυμοσύνη αλλά δεν θυμάμαι και πολλα πριν μάθω ότι έχω καθυστέρηση..Δεν έχω ιδιαίτερο άγχος για το άν είμαι η όχι αλλά με έβαλε σε σκέψεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 years later...
  • 1 month later...

Εμείς τώρα που προσπαθούμε για το δεύτερο, το μονο που έχει αλλάξει είναι πως δεν μπορω να μπω στο super market. Μου βρωμανε τα κρέατα και μου φέρνουν αναγουλα. Κάτι που συνέβει στον δεύτερο μήνα της προηγούμενης εγκυμοσύνης. Δε γνωρίζω ακόμα αν είμαι (είναι νωρίς για τεστ) αλλά το συμπέρασμα είναι πως κάθε μια πρεπει να βρει τα δικά της συμπτώματα. Και δεν θέλει άγχος..... Οτι είναι να ερθει θα ερθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Κοριτσια γεια σας ειμαι κι εγω καινουρια.εχω τρεις μερες καθυστεριση και εδω και δυο βδομαδες ποναω χαμηλα κατα διαστηματα,σαν να μου ερθει περιοδος.το στηθος οχι πολλα πραγματα,καρι μικροενοχλησεις και το νιωθω πιο γεματο.ειχα μια παλλινδρομη τα χριστουγεννα και ειχα παρομοια συμπτωματα λετε να ειμαι....?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/4/2017 at 3:22 ΜΜ, ο/η Chrisavasilaki είπε:

Κοριτσια γεια σας ειμαι κι εγω καινουρια.εχω τρεις μερες καθυστεριση και εδω και δυο βδομαδες ποναω χαμηλα κατα διαστηματα,σαν να μου ερθει περιοδος.το στηθος οχι πολλα πραγματα,καρι μικροενοχλησεις και το νιωθω πιο γεματο.ειχα μια παλλινδρομη τα χριστουγεννα και ειχα παρομοια συμπτωματα λετε να ειμαι....?

 

Κανε ενα τεστακι και μια χωριακη και θα μαθουμε σιγουρα!Σου ευχομαι να εισαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...