Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ ΚΑΙ ΒΙΟΨΙΑ ΟΡΧΕΩΝ


Recommended Posts

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑς ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ..Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΔΙΕΓΝΩΣΘΕΙ ΜΕ ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ 3ΟΥ ΒΑΘΜΟΥ.ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ....ΑΛΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ Η ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ...ΜΑΣ ΜΙΛΗΣΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΙΟΨΙΑ ΟΡΧΕΩΝ,ΚΑΤΑΨΥΞΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΧΝΙΤΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ....ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΟΨΙΑΣ?ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΙΔΕΙΚΕΥΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΓΝΟΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΗ ΒΙΟΨΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ...ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ...ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ....ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΠΑΝΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?Η ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΑΚΟΜΑ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ......ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νιωθω την αγωνια σου καλη μου.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ξανακουσει κατι παρομοιο.Ευχομαι να το δει καποιος γνωστης του θεματος και να σου απαντησει συντομα...Καλη τυχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου θα σου απαντησω εγκυκλοπαιδικα,δηλ.οτι εχω μαθει τοσο καιρο απο αυτα που διαβαζω κ απο γιατρους.Εμεις εχουμε ενα θεμα με το σπερμα,αλλα οχι σαν το δικο σας.

Αυτο που γνωριζω ειναι οτι δεν χρειαζεται ο αντρας σου να υποβληθει σε επεμβαση γιατι συνηθως η εγχειρηση αυτη δεν φερνει αποτελεσματα.Βεβαια παιζει ρολο κ η ηλικια,ποσο ειναι ο αντρας σου;

Σε αυτες τις περιπτωσεις το καλυτερο που εχει να κανει το ζευγαρι ειναι να απευθηνθει σε ενα καλο κεντρο εξωσωματικης κ εκει σιγουρα θα βρειτε τη λυση.

Η γνωμη μου ειναι αυτη.Μην ταλαιπωρηθει ο ανθρωπος με επεμβασεις κ τετοια πραγματα απο τη στιγμη που αποδεδειγμενα δεν βοηθαει.Εμεις την καναμε κ φαγαμε τα μουτρα μας...τσαμπα η ταλαιπωρια κ η αγωνια 4 μηνες για να περιμενουμε το αποτελεσμα,το οποιο ειταν κ χειροτερο απο πριν.

Δεν θελω να σε εππηρεασω,απλα την αποψη μου σου λεω,μιας κ γνωριζω καποια πραγματα.

Ο εξωσωματικος μου,τουλαχιστον,αυτο μου ξεκαθαρισε,οτι οταν το σπερμα δεν ειναι καλο...μονο η εξωσωματικη βοηθαει,εκτος κ αν γινει πια το θαυμα κ συλλαβει το ζευγαρι μονο του,που ειναι απιθανα δυσκολο αλλα συμβαινει.

Αν σε ενδιαφερει στειλε μου π.μ,να σου πω σε ποιο κεντρο πηγα.Δεν ειναι απαραιτητο να πας εκει,αλλα μπορεις να κανεις την αρχη κ μετα βλεπεις.

Ευχομαι να σας πανε τα πραγματα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TO PROTO EINAI H KYRSOKHLH.O ANTRAS MOY EXEI KAI 8A TH XEIROYRGHSOYME.STHN A8HNA SE ENAN XEIROYRGO OYROLOGO.TO PANEPISTHMIAKO STA GIANNENA EINAI POLY KALO .AFOY 8A PAS EKEI MHN AGXWNESAI 8A SE KA8ODHGHSOYN.KALH MAS EPITYXIA....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνωριζω δυο ζευγαρια με αυτο το προβλημα που τα εχουν καταφερει και περιμενουν τα μωρακια τους. Πρεπει να πας σε ενα καλο κεντρο εξωσωματικης, εγω εκει γνωρισα αυτες τις κοπελες. Καλη επιτυχια καλη μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ABA MOY ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ?ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ?ΕΚΕΙ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΤΗ ΒΙΟΨΙΑ ΟΡΧΕΩΝ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ?

ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΠΜ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.ΕΣΥ ΕΚΑΝΕΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ?

ΠΕΤΥΧΕ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kατ΄αρχήν καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι νέο μέλος και αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Το Σεπτέμβριο, μετά από 1,5 χρόνο προσπαθειών, μάθαμε πως ο σύζυγος έχει αζωοσπερμία!!! Το σοκ μεγάλο, αλλά πλέον πατήσαμε στα πόδια μας, ανασκουμπωθήκαμε και κοιτάμε να δούμε τι θα κάνουμε. Κάναμε μια σειρά εξετάσεων όπου βγήκαν όλες καλές και δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τι προκάλεσε το πρόβλημα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η βιοψία είναι μονόδρομος. Επισκεφτήκαμε και το γνωστό γιατρό στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων και μάλλον προς τα εκεί κατευθυνόμαστε κι εμείς, μιας και είναι από τους ελάχιστους που κάνουν βιοψία με χειρουργικό μικροσκόπιο και δεν κόβουν στα τυφλά.

Dwri μου σε νοιώθω, δε φαντάζεσαι πόσο!!!

Θέλει ψυχραιμία και προσεκτικές κινήσεις γιατί στο θέμα υπάρχει άγνοια και παραπληροφόρηση.

Κουράγιο, υπομονή και όλα θα γίνουν! Όλα θα πάνε καλάααα!!!

Θα είμαστε σε επαφή.

Να είσαι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dwri λοιπόν, το ίδιο πρόβλημα το έχει ο αδελφός του άντρα μου. Εκανε το παιδί 2-3 χειρουργεία κ ήταν όλα άκυρα μιας κ σοβαροι γιατροί του είπαν ότι είναι χάσιμο χρόνου κ δεν φέρει αποτελέσματα... ΟΜΩΣ πριν απογοητευτείς θα σου πω οτι τώρα περιμένει το παιδάκι του...

Απο τη στιγμή που υπάρχει καλό σπέρμα στους όρχεις με μικρό χειρουργείο το παίρνουν κ το καταψύχουν , έτσι μπορεί να χρησιμοποιηθεί παραπάνω απο 1 φορά...

Κάνανε εξωσωματική στο Μαστρομηνά στην Αθήνα κ πέτυχε με τη πρώτη......

Ολα καλά θα πάνε.... ότι άλλο θες ρώτα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΙΚΟΛ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ?ΚΑΙ ΤΗ ΒΙΟΨΙΑ ΟΡΧΕΩΝ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΡΟΜΗΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΑΝΕ?ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΒΙΟΨΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι στο ίδιο κέντρο και δεν είναι κανένα φοβερό χειρουργειο. Λογικά οπου κάνεις εξωσωματική θα κάνουν κ την επεμβασούλα αυτή. Κανόνισε ενα ραντεβού σε οποιο κέντρο αποφασίσεις κ θα σου λύσουν όλες τις απορίες...πλέον λύνονται αυτα τα θέματα... μην ανησυχείς καθόλου.. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΚΥΡΣΟΛΗΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ. ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

γεια σας, πραγματικα παρακολουθω με ενδιαφερον ολα τα μυνηματα των μελων και βλεπω οτι δεν ειμαι η μοναδικη.Ειμαι πολυ απογοητευμενη με αυτα που μας συμβαινουν. Ειμαστε 2,5 χρονια παντρεμενοι τωρα και ενα χρονο με εξεταση σπερμοδιαγραμμα βρηκαμε αζωοσπερμια ο γυναικολογος μας μιλησε για σπερμα δοτη κατευθειαν που φυσικα ουτε να το σκεφτω δεν ηθελα, με την εμβρυλογο του μητερα που μιλησαμε μας εξηγησε οτι με βιοψια ορχεων εχει πολυ καλα αποτελεσματα. Το συζητησα με γυναικολογο δεν τον ειδα και πολυ ενθαρυντικο και μας συστησε εξετασεις για να προιχβ=ωρησουμε βιοψια. Επειτα εμεις το αφησαμε να ξανακανουμε σπερμο αλλα παλι το ιδιο ηταν. Ηθελα παρα πολυ να μαθουμε την αιτια του προβληματος και επικεφτηκαμε ουρολογο ανδρολογο που μας συστησε τριπλεξ αναλυση σπερματος ορμονικο ελεγχο και καρυοτυπο που μονο αυτο εχει μεινει ακομα. Μεβαση τα αποτελεσματα η τεστο πολυ χαμηλη ο οθρολογος μας συστησε θεραπεια και οχι ακομα βιοψια γιατι εφοσον η fsh ειναι χαμηλη μηπωσ με την θεραπεια παρουμε σπερματοζωαρια χωρις βιοψια, να το παρακολουθουμε εξετασεις, θεραπεια κτλ Ειμαστε λοιπον σε διλλημα τι πιστευει ο γυναικολογος και τι ο ουρολογος με ανυσυχει μηπως με θεραπεια χασουμε χρονο και δεν κανουμε και τιποτα. Υπαρχει καποιος να μου πει για κατι παρομοιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annie3 έγραψε:

γεια σας, πραγματικα παρακολουθω με ενδιαφερον ολα τα μυνηματα των μελων και βλεπω οτι δεν ειμαι η μοναδικη.Ειμαι πολυ απογοητευμενη με αυτα που μας συμβαινουν. Ειμαστε 2,5 χρονια παντρεμενοι τωρα και ενα χρονο με εξεταση σπερμοδιαγραμμα βρηκαμε αζωοσπερμια ο γυναικολογος μας μιλησε για σπερμα δοτη κατευθειαν που φυσικα ουτε να το σκεφτω δεν ηθελα, με την εμβρυλογο του μητερα που μιλησαμε μας εξηγησε οτι με βιοψια ορχεων εχει πολυ καλα αποτελεσματα. Το συζητησα με γυναικολογο δεν τον ειδα και πολυ ενθαρυντικο και μας συστησε εξετασεις για να προιχβ=ωρησουμε βιοψια. Επειτα εμεις το αφησαμε να ξανακανουμε σπερμο αλλα παλι το ιδιο ηταν. Ηθελα παρα πολυ να μαθουμε την αιτια του προβληματος και επικεφτηκαμε ουρολογο ανδρολογο που μας συστησε τριπλεξ αναλυση σπερματος ορμονικο ελεγχο και καρυοτυπο που μονο αυτο εχει μεινει ακομα. Μεβαση τα αποτελεσματα η τεστο πολυ χαμηλη ο οθρολογος μας συστησε θεραπεια και οχι ακομα βιοψια γιατι εφοσον η fsh ειναι χαμηλη μηπωσ με την θεραπεια παρουμε σπερματοζωαρια χωρις βιοψια, να το παρακολουθουμε εξετασεις, θεραπεια κτλ Ειμαστε λοιπον σε διλλημα τι πιστευει ο γυναικολογος και τι ο ουρολογος με ανυσυχει μηπως με θεραπεια χασουμε χρονο και δεν κανουμε και τιποτα. Υπαρχει καποιος να μου πει για κατι παρομοιο;

annie σου εχω στειλει π.μ (πρωσοπικο μυνημα )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Anemos78 ευχομαι η Παναγιτσα να βαλει το χερι της και να πανε ολα καλα!!! Συντομα να εκπληρωθει το ονειρο σας και να κρατησετε αγκαλιτσα το μωρακι σας!

Μην χανεται την ελπιδα σας!

Αργα ή γρηγορα ολοι θα τα καταφερουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις αρχισαμε μια θεραπεια ορμονικη μας συστησε ο ουρολογος, καρυοτυπο ακομα δεν εχουμε κανει.το θεμα ειναι οτι εχουμε χαμηλη τεστο αλλα fsh lh κανονικες τιμες.Αυριο εχουμε ραντεβου στο πεπαγνη. καρυοτυπο καλυπτει το ικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annie εμείς κάναμε καρυότυπο ζεύγους στο locus medicus που ήταν αρκετά πιο οικονομικό από όλες τις κλινικές που ρωτήσαμε. Επίσης σε καθοδηγούνε αρκετά για το πως μπορείς να γράψεις εξετάσεις στο ΙΚΑ και δέχονται το παραπεμπτικό του ΙΚΑ. Αν θυμάμαι καλά κόστισε 140 για τον καθένα μας, ο άντρας μου τελικά πήγε χαρτί από ΟΑΕΕ και πλήρωσε μόνο 35 ευρώ αν δεν κάνω λάθος και εγώ που είμαι στο ΙΚΑ έχω καταθέσει το παραπεμπτικό με την απόδειξη για να πάρω μέρος των χρημάτων πίσω. Από όσο έχω διαβάσει μπορείς να κάνεις μετά και ένσταση για να πάρεις όλα τα χρήματα πίσω που γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...