Μετάβαση σε περιεχόμενο

VBAC: ΠΟΣΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΘΑ ΤΟ ΤΟΛΜΟΥΣΑΝ;;


eva_25

Recommended Posts

Θα το τολμουσα μονο αν ο γιατρος μου ηταν συμφωνος ΔΕν θα αλλαζα γιατρο για να γεννησω φυσιολογικα μετα απο την καισαρικη

Πιστευω πως καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΙΖΑ έγραψε:

συμφωνω με τη Ζούμπι. Στις περισσότερες περιπτώσεις καισαρικής υπάρχουν κάποιοι κίνδυνοι που την υπαγορεύουν.

Στο 50% δηλ. στις μισές γέννες η καισαρική είναι απαραίτητη??? Δε νομίζω....

Και δεν θα ρίσκαρα ποτέ τη ζωή του παιδιού μου, τη δική μου, την υγεία μου ή τη μελλοντική μου γονιμότητα επειδή μπορεί να είχα μία μικρή υποψία "δόλου" του γιατρού

Νομίζω καμία μανούλα δε θα ρίσκαρε ούτε τη ζωή της ούτε φυσικά του μωρού της!!!

Εχω φίλες πολλές που γέννησαν με καισαρική και καμία δεν μου την έχει αναφέρει ως τραγική εμπειρία.

Το τραγικό της υπόθεσης δεν είναι η καισαρική ως επέμβαση αλλά οιν λόγοι που την κάνουν κάποιοι...

Φυσικά και δεν είναι τραγική εμπειρία! Την ωρα που γεννιέται το παιδί σου δεν πονάς και όταν αργότερα πονάς υπάρχουν τα παυσίπονα. Κ εγώ την ίδια μέρα σηκώθηκα θηλαζα και φρόντιζα το παιδί μου μια χαρά! Οχι ότι δεν πονούσα (άλλοι με σηκωναν από το κρεβάτι) Αλλά ήταν τόση η λαχτάρα μου για το μπεμπάκι μου που δεν με πείραε αν πονάω.

Σήκωνα και έκανα μπάνιο το μωρό μου από την πρώτη μερα που ηρθα σπίτι κι αυτό όχι γιάτί δεν είχα βοήθεια αλλά γιατί δε θα έχανα αυτές τις πρώτες στιγμές με το μωρό μου για τίποτα στον κόσμο! Αυτά τα αναφερω για τις μανούλες που ΠΡΕΠΕΙ να γεννησουν με καισαρική!

Οσο για τη γονιμότητα αν είναι δυνατόν να μπαίνει σε ρίσκο κάνοντας φυσιολογικό τοκετό!!! Απεναντίας, όταν σκίζεται η μητρα και το ενδομήτριο είναι εκτεθιμένο τότε ναι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με τη γονιμότητα. Για να μην μιλήσουμε για την περίπτωση συμφήσεων που μπορεί να προκαλέσει μια εγχείρηση στην περιοχή της κοιλιάς σε σαλπιγγες κλπ και τότε να δεις ρισκο με τη μελλοντική γονιμότητα! Και να μην ξεχνάμε επίσης τον κίνδυνο μετεγχειρητικων λοιμώξεων γιατί όπως και να το κάνουμε η καισαρική είναι εγχείριση και έχει όλους τους κινδύνους που έχει μια εγχείριση και θα πρεπει να γίνεται μόνο σε περιπτώσεις αμεσης αναγκης

Τέλος, επειδή εγώ δυσκολεύτηκα να συλλάβω, βλέπω το θέμα και από μια άλλη σκοπιά. Αυτό που ακούω να περιμένει κανείς 3 χρονια μόνο και μόνο για να προσπαθήσει για φτ, το θεωρώ λάθος... Αλλο, αν υπάρχουν και άλλοι λόγοι.

Δεν ξέρω αν αναφερεσαι σε μένα αλλά επειδή εγώ το είπα.... απαντώ: Στην περίπτωσή μου το παιδάκι μας ήρθε σε μια εποχή όπου εγώ προσπαθουσα να βρω δουλειά στο αντικείμενό μου, ετοιμάζαμε το γάμο μας και ΄χτίζαμε το σπίτι μας! Τρελά εξοδα από ότι καταλαβαίνεις...

Ουτως ή αλλως, λοιπόν 3 χρόνια θα άφηνα να περάσουν για λόγους οικονομικούς και επαγγελματικούς αλλά και γιατί πιστεύω ότι είναι μια καλή διαφορά αναμεσα σε δυο αδερφάκια και τελος γιατί θέλω να χαρώ κάθε στιγμή με την κορούλα μου! Αν εμενα εγκυος τώρα με όλες τις δουλειές και τις εκκρεμότητες που υπάρχουν δε θα μπορούσα να ειμαι όσο κοντά της ειμαι τωρα!!

Παρ 'όλ 'αυτά, δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά για το αν θα περίμενα ή όχι 3 χρόνια μόνο και μόνο για να γεννήσω φυσιολογικά!

δεν έρχονται όλες οι εγκυμοσύνες αμέσως μόλις τις θελήσουμε, ούτε είναι η ευκολία με την οποία ΄΄ηρθε ή πρώτη εγγύηση και για την επόμενη
.

συμφωνώ μαζί σου ότι τα παιδιά δεν έρχονται όποτε τα θέλουμε ούτε αποτελεί εγγύηση το ότι η πρώτη σύλληψη έγινε με την πρώτη. Ουτε θεωρώ ότι επειδή ειμαι 26μισι και θεωρητικά έχω χρόνια μπροστά μου θα ξαναμεινω εγκυος σιγουρα!! Αυτό το ξέρει μόνο ο Θεός!

πιστεύω ότι δεν αξίζει κανείς να αναβάλλει την μητρότητα όταν οι υπόλοιποες προυποθέσεις υπάρχουν

Αρα θα πρέπει να μη φυλαγόμαστε ΠΟΤΕ και όσα παιδάκια είναι να ρθουν ας έρθουν! Αυτό εννοείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!! ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΓΙΑΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ ΜΕΝ ΧΑΜΗΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ!!!ΕΓΩ ΘΗΛΑΣΑ ΤΗ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!ΑΠΛΑ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΜΕ!!!!! ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πονεμένο θέμα και για μένα η καισαρική παρόλο που στην ουσία ήταν επιλογή μου....

Ζω στη Νορβηγία όπου τα ποσοστά καισαρικής είναι εξαιρετικά χαμηλά. Έτσι όταν κατάλαβα τι γίνεται στην Ελλάδα με τις καισαρικές - γιατί ας μην κοροιδευόμαστε...έχει παραγίνει το κακό - ένιωθα πολύ τυχερή που θα γεννήσω εδώ. Είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη και ούτε που σκεφτόμουν ότι μπορεί να καταλλήξει σε καισαρική... Σαν την Αναστασία κι εγώ τα κεφάλαια περί καισαρικής στα βιβλία εγκυμοσύνης και θηλασμού τα προσπερνούσα γιατί απλά δε με αφορούσαν (τρομάρα μου :S )

Όμως η μπεμπούλα μου μου την έφερε κανονικά :P Ήταν από τον 7ο μήνα με το κεφάλι πάνω και δεν έλεγε να γυρίσει με τίποτα... Στην 38η εβδομάδα επιχείρησαν οι γιατροί στο νοσοκομείο να τη γυρίσουν -external cephalic version (ECV) δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά- αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να με πονέσουν πολύ και να πέσουν επικίνδυνα οι σφυγμοί του μωρού μου... Μετά από αυτό και παρόλο που οι γιατροί εδώ προσπαθησαν να με πείσουν να γεννήσω φυσιολογικά κι ας ερχόταν το μωρό με τα πόδια, αποφάσισα -μετά από πολύ ψάξιμο και πολύ πίεση από την οικογένειά μου- ότι ο ασφαλέστερος για το μωρό μου τρόπος ήταν η καισαρική.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά...πάντως παρόλο που τελικά ήταν δική μου απόφαση και ήμουνα προετοιμασμένη, η καισαρική μου στοίχισε πολύ και σωματικά και ψυχικά. Άργησα πολύ να συνέλθω και σωματικά και ψυχικά και πάντα θα αναρωτιέμαι μήπως έπρεπε τελικά να αφήσω τον τοκετό να εξελιχθεί φυσιολογικά...

Οι γιατροί εδώ με διαβεβαίωσαν ότι το επόμενο μωράκι αν όλα πάνε καλά θα μπορέσω να το γεννήσω φυσιολογκά. Ο φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική είναι κατι πού συνηθισμένο εδώ :)

Οπότε ΝΑΙ! Θα το τολμήσω και εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που το θέλουν να τα καταφέρουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evipapa έγραψε:

bourique...

Τα συγχαρητήριά μου για την γιατρό σου....

Πρώτα άνθρωπος και μετά γυναικολόγος,μαία κτλ....

Μπράβο της όχι απλά σπανίζουν,δεν υπάρχουν τέτοιοι γιατροί...

Σε ποια πολή είστε?

Και σε όσες το τολμήσετε , να το κάνετε.....Το VBAC εννοώ!

Θα συμφωνήσω με την Ευα....Η φύση έχει προνοήσει για όλα,μα για όλα....

Ενα γυναικείο σώμα είναι τέλεια φτιαγμένο για να φέρει στον κόσμο ένα μωρο.....Μιλάω σε μια φυσιολογική πορεία τοκετού και οταν δεν προκύπτει άλλος λόγος.

Οι εκφράσεις του τύπου είσαι πολύ στενή που είπε ο γιατρός μου( και πάαααρα πολλοί άλλοι )από την πρώτη εξώθηση κιολας μου ανάβουν τα λαμπάκια....

Στην τρίτη εξώθηση και μετά από παράκληση της μαίας μου,γεννήθηκε ο γιος μου.Δεν έφαγα ουτε μαχαιρι ,ουτε τη εξυπνάδα που μου πάσαρε ο γιατρός μου......Τρία ράμματα δεν πιστευω οτι είναι πολλα για μία κοπέλα 1,60 και 45 κιλα..... ;)

Τέλοςπάντων το θέμα έχει πολύ ζουμί και είναι ατελειωτο...

Εγώ θα το τολμούσα

στην αθημα ειμαστε...και να σημειωσω οτι δεν με εκοψε...δεν ειχα ουτε ενα ραμμα...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω πως ξεφύγαμε λιγάκι...

Δηλαδή θεωρείται πως καλόυμαστε (όσες θα επιχειρούσαν vbac) να διαλέξουμε ανάμεσα στον φυσιολογικό τοκετό και στα υγιή μωρά; Ποια μάνα θα διάλεγε το πρώτο; Το λέω και το ξανατονίζω πως προέχει ΟΛΩΝ η υγεία του παιδιού και της μάνας.

Απλά νομίζω πως υπάρχει μια τρομοκρατία στην Ελλάδα πάνω στο θέμα λόγω της ημιμάθειας ορισμένων γιατρών. Αν ανατρέξετε σε επιστημονικά άρθρα,δημοσιεύσεις, έρευνες κλπ θα δείτε πως οι κίνδυνοι που ελοχεύουν οι επαναλαμβανόμενες καισαρικές είναι πολλοί περισσότεροι απ΄οτι αυτών όταν επιχειρείται VBAC. Εξάλλου ποιος γιατρός θα ρίσκαρε την καριέρα τους τολμώντας κάτι τόσο επικίνδυνο όπως αφήνεται να θεωρηθεί.

Όσον αφορά το ψυχολογικό κομμάτι του θέματος για μένα παίζει πόλύ σημαντικό ρόλο. Έχασα και δεν έζησα όσο έντονα ήθελα τις πιο σημαντικές μέρες της ζώης μου. Δεν είχα το σθένος και το κουράγιο να συνέλθω.

Έτσι λοιπόν θα προσπαθήσω την επόμενη φορά NΑ ΖΗΣΩ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique μου, αν έχεις την καλοσύνη, θα ήθελα με πμ τα στοιχεία της γυναικολόγου σου, γιατί δυστυχώς για την επόμενη εγκυμοσύνη μου θα χρειαστεί να αλλάξω μαιευτήρα. :(:(:( Ο γιατρός μου αποσύρεται δυστυχώς, λόγω ηλικίας... :(:(:(

Γι αυτό συλλέγω απόψεις. Αν έχεις την καλοσύνη, θα ήθελα μία άποψη! ;)

Στον γυναικολόγο μου, στον οποίο είχα ΑΠΟΛΥΤΗ (πιο απόλυτη δεν γίνεται!) ;) εμπιστοσύνη, θα τολμούσα μετά βεβαιότητος VBAC. Αναλάμβανε φυσιολογικό τοκετό, αλλά δυστυχώς αποσύρεται.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσακι μου δεν ξερω κατα ποσο αναλαμβανει κατι τετοιο...λοιπον αυριο θα παω για μια αποξεση και θα την δω θα την ρωτησω και θα σου στειλω πμ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Νομίζω πως ξεφύγαμε λιγάκι...

Δηλαδή θεωρείται πως καλόυμαστε (όσες θα επιχειρούσαν vbac) να διαλέξουμε ανάμεσα στον φυσιολογικό τοκετό και στα υγιή μωρά; Ποια μάνα θα διάλεγε το πρώτο; Το λέω και το ξανατονίζω πως προέχει ΟΛΩΝ η υγεία του παιδιού και της μάνας.

Απλά νομίζω πως υπάρχει μια τρομοκρατία στην Ελλάδα πάνω στο θέμα λόγω της ημιμάθειας ορισμένων γιατρών. Αν ανατρέξετε σε επιστημονικά άρθρα,δημοσιεύσεις, έρευνες κλπ θα δείτε πως οι κίνδυνοι που ελοχεύουν οι επαναλαμβανόμενες καισαρικές είναι πολλοί περισσότεροι απ΄οτι αυτών όταν επιχειρείται VBAC. Εξάλλου ποιος γιατρός θα ρίσκαρε την καριέρα τους τολμώντας κάτι τόσο επικίνδυνο όπως αφήνεται να θεωρηθεί.

Όσον αφορά το ψυχολογικό κομμάτι του θέματος για μένα παίζει πόλύ σημαντικό ρόλο. Έχασα και δεν έζησα όσο έντονα ήθελα τις πιο σημαντικές μέρες της ζώης μου. Δεν είχα το σθένος και το κουράγιο να συνέλθω.

Έτσι λοιπόν θα προσπαθήσω την επόμενη φορά NΑ ΖΗΣΩ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...

Νατασούλα μου, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ να το ζήσεις το όνειρο στο επόμενο παιδάκι κοπέλα μου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

βρε κοριτσακι μου δεν ξερω κατα ποσο αναλαμβανει κατι τετοιο...λοιπον αυριο θα παω για μια αποξεση και θα την δω θα την ρωτησω και θα σου στειλω πμ...

Όχι Γιωτούλα μου, έναν φυσιολογικό τοκετό έχω στο ιστορικό μου! :)

Απλώς είπα και την άποψη μου επί του θέματος. ;) Δεν ξέρω τι άποψη θα είχα σε διαφορετική περίπτωση, αλλά έχοντας γνωρίσει αυτό τον άνθρωπο, έχοντας ΑΠΟΛΥΤΗ σιγουριά ότι κάνει καισαρικές ΜΟΝΟ για ιατρικά επιβεβλημένους λόγους, έχοντας στο ιστορικό του ΠΟΛΛΟΥΣ φυσιολογικούς τοκετούς μετά από καισαρική, διδύμων, ακόμα και με ισχυακή προβολή (όσο απίστευτα και αν ακούγονται αυτά για τα ελληνικά δεδομένα!) :( ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΑ θα τον εμπιστευόμουν! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησα το πρώτο μου κοριτσάκι με καισαρική λόγω ισχιακής προβολής! :(

Όλα πήγαν καλά και το μόνο κρυφό μου παράπονο που δεν τολμούσα να το πω σε κανέναν, ήταν ότι δεν την είδα να γεννιέται, δεν άκουσα το πρώτο της κλάμα, δεν την πήρα αγκαλιά αμέσως, δεν της είπα εγώ το πρώτο "καλώς ήρθες στη ζωή μας"..... :(:(:(:(:(:(

Μετά από 11 ολόκληρα χρόνια που ξαναέμεινα έγκυος πίστευα ότι θα μπορούσα να ζήσω και εγώ την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού!!!! :cheer:

Η γυναικολόγος μου όμως ούτε να το συζητήσει!!! :(

Πιστεύω ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική!

Στην δεύτερη καισαρική ( επισκληρίδιο αυτή τη φορά), πήγαν όλα καλά και δεν μου έμεινε κανένα "κρυφό παράπονο"!!!!

Ναι, θα το τολμούσα εάν συμφωνούσε η γυναικολόγος μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύα δεν ξέρω γιατί πήρες προσωπικά αυτά που έγραψα - για να πω την αλήθεια μπήα στο θέμα από περιέργεια γιατί δεν ήξερα τι ήταν αύτά τα αρχικά, τις περισσότερες κοπέλες που γράφουν δεν τις "ξέρω" και διάβασα όλα όσα γράφτηκαν χωρίς να δώσω σημασία στο συντάκτη κάθε σχολίου και παρέθεσα κι εγώ την άποψή μου.

Παρεξηγήθηκα ΤΡΟΜΕΡΑ σε δύο σημεία και θέλω να το ξεκαθαρίσω:

α) για το θέμα της γονιμότητας, δεν είπα ότι ο φτ τη βλάπτει - δεν προκύπτει από αυτό που έγραψα και θα ήταν μια άποψη τόσο εξωφρενική έως χαζή που στενοχωριέμαι λίγο που μου αποδόθηκε. Είπα μόνο ότι επειδή ο χρόνος δρα πολύ συχνά κατά της γονιμότητας, πιστεύω ότι δεν αξίζει να αναβάλλει κανείς το παιδί μόνο για αποφύγει την καισαρική (που και αυτό δεν είναι βέβαιο, γιατί μπορεί να χρειαστεί τελικά η καισαρική για κάποιο λόγο σοβαρό).

β) για το να "αφήνουμε να έρθουν όσα παιδιά να' ναι": Ουδόλως είπα ή υπονόησα κάτι τέτοιο, που το θεωρώ ανεύθυνο αλλά και προσωπική επιλογή του καθενός. Είπα "αν υπάρχουν οι άλλες προυποθέσεις" και εννοούσα τα οικονομικά, τις σπουδές, τη σχέση του ζευγαριού, τη ύπαρξη ή όχι βοήθειας, την υγεία, αυτούς τους πολύ σοβαρούς λόγους και είπα ότι ΑΝ τίποτα από αυτά δεν είναι εμπόδιο, καλύτερα να μην αργεί κανείς

γ) ξέρω ότι το ποσοστό των καισαρικών στσην Ελλάδα είναι υψηλότερο από το μέσο της δυτικής Ευρώπης - όμως δεν πιστεύω ότι οφείλεται εξ ολοκλήρου στο ότι εμείς έχουμε γιατρούς ανεύθυνους, παραδόπιστους και άπειρους. Ένα μέρος ίσως, ένα άλλο οφείλεται στις ίδιες τις γυναίκες (πράγματι υπάρχουν κάποιες που το επιδιώκουν, το μεγαλύτερο μέρος οφείλεται πιστεύω σε αντικειμενικούς κινδύνους και τέλος μπορεί να υπάρχει και ένα μέρος που οφείλεται σε έλλειψη αυτοπεποίθησης κάποιων γιατρών. Δηλαδή όπως και σε άλλα θέματα, γίνεται εκείνη την ώρα ένα ζύγισμα πιθανοτήτων και κινδύνων - μπορεί πχ, η δυσαναλογία να εκτιμηθεί διαφορετικά από δύο διαφορετικούς γιατρούς - ε, εγώ, σε περίπτωση που υπήρχε "αμφιβολία" για την επιλογή της μεθόδου, θα προτιμούσα την καισαρική - .

Αυτά είπα - και δεν περίμενα ότι το θέμα αυτό έπρεπε να γίνει αιτία "θυμού" - στο κάτω κάτω, ό,τι και να συζητάμε εδώ, την απόφαση η κάθε μία την παίρνει μόνη της με το γιατρό της συνήθως και με την ... σχετική εισήγηση του ίδιου του μωρού - έτσι δεν είναι;

Εύχομαι η κάθε μία μας να έχει μια πολύ ωραία γέννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γεννησα με καισαρικη....αλλα δεν ειχα πολλες επιλογες. Ο Μικρος ηταν τυληγμενος λαιμο, χερια ποδια, αν ξεκινουσε ο τοκετος δεν θα τα καταφερνε ουτε αυτος...ισσος και εγω. Αλλα και παλη ο γιατρος μου περιμενε.

Με πειραξε πολυ η καισαρικη, ενιωθω σαν να μην ειχα γεννησει, ευτυχως γλυτωσα την καταθλυψη ...

Αν με το καλο κανω δευτερο και με την προυποθεση οτι ολα θα πανε καλα, θα ηθελα παααρα πολυ να γεννησω φυσιολογικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia kai ego to agoraki moy to genisa prin 5 xronia me kaisariki, epidi omos erxotan me ta podia itan 4.050 kila kai eixe ton loro ston omo toy, i giatros moy eipe pos den prepei na prospathisoyme na ton girisoyme giati mporei na eixame sovara provlimata me ton loro.

opos katalavete eprepe na tin empisteyto!!

eimai apo tis (tixeres) giati eixa mia poli kali kaisariki!!

ti enoo?? ekana episkliridio. ida to moro, den ponesa katholoy oyte kata tin diarkia alla kirios oyte meta. mono otan tin 2 mera sikothika ponesa ekini tin stigmi tromera gia 5 deyterolepta, meta ok!!!

kai ena allo kako einai oti tis 2 protes meres den moy edinan na fao tipota mexri na aeristo :blush:

tora xekinisame prospathies gia deytero. otan erthi me to kalo eimai dixasmeni?? alla i giatros moy eipe oti ean ola einai fisiologika den exo kanena provlima na genniso kanonika exaloy moy eipe oti perasan 5 xronia opote den kindivevo.

mporei na akoysti paraxeno, alla ego thelo kai to deytero me kaisariki!!!

pantos einai ena thema poy me aposxoli kai elpizo sintoma na prepei na apofasiso ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποιες που εκαναν καισαρικη υποστηριζετε οτι δεν πονεσατε καθολου Πώς γινεται αυτο αφου ειναι χειρουργειο Ειμαι ενα ατομο με μεγαλη αντοχη στον πονο (απ οτι μου εχουν πει γιατροι)

και η εμπειρια της καισαρικης ηταν εμπειρια χειρουργιου Τις 2 πρωτες νυχτες στο νοσοκομειο παρακαλουσα τις νοσοκομες να μου δωσουν παυσιπονα(που δεν μου εδιναν επειδη κραταγα το γαλα ) Φυσιολογικο τοκετο δεν εχω κανει για να ξερω αλλα εβλεπα οτι οσες ειχαν γεννησει φυσιολογικα 5 , 10 μερες μετα περπατουσαν κανονικα Εγω πηγαινα σε αργη κινηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Τις 2 πρωτες νυχτες στο νοσοκομειο παρακαλουσα τις νοσοκομες να μου δωσουν παυσιπονα(που δεν μου εδιναν επειδη κραταγα το γαλα )

Ελεος ! Υπάρχουν τοσα παυσιπονα με risk level 0 (το βολταρεν πρωτο απο ολα ) , δεν υπήρχε κανενας λογος να σε ταλαιπωρουν κια να πονας !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καθολου δεν νομιζω να μην πονεσε καμια, αλλα ειναι και θεμα οργανισμου και παυσιπονων, στην πρωτη καισαρικη ποναγα και δεν μπορουσα να κατεβω κατω στο μαιευτηριο, αν ειμουν ορθια με επιανε πονος, την υπολοιπη ωρα ειμουν καλα, στην δευτερη καισαρικη καμια σχεση απο το πρωτο 24ωρο μολις με αφησαν να σηκωθω πηγαινα παντου, απλα υπαρχουν διαφορες στον καθε οργανισμο, εγω ας πουμε αν δεν εκανα καποια κινηση μεγαλη δεν ποναγα,και ο πονος ηταν υποφερτος γιατι υπαρχουν και κοπελες που ποναγαν και δεν μπορουσαν να κουνηθουν καθολου, επισης εμενα η γιατρος μου μου αφησε την επισκληριδιο να τρεχει ολο το 24ωρο και ετσι την δευτερη μερα ειμουν πολυ καλυτερα και με τα παυσιπονα ειμουν μια χαρα, απλα καποιες κοπελες που δεν εχουν ιδεα και φοβουνται την καισαρικη πρεπει να ακουνε και τις δυο εκδοχες και να μην νομιζουν πχ οτι δεν θα μπορουν να θηλασουν απο τους πονους το μωρο και τετοια, εγω μια χαρα το θηλασα, δεν νομιζω να υπαρχει καποια που να λεει οτι δεν πονεσε καθολου, εκτος αν εννοει μεσα στο χειρουργειο, γιατι εκει και εγω δεν πονεσα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

apis έγραψε:

Ελεος ! Υπάρχουν τοσα παυσιπονα με risk level 0 (το βολταρεν πρωτο απο ολα ) , δεν υπήρχε κανενας λογος να σε ταλαιπωρουν κια να πονας !!!![/quote:21g7mfbm]

ΛΑΛΑ μου θα συμφωνησω μαζι σου βολταρεν και ξερο ψωμι χαχα με ειχανε σωσει, ενα υποθετο στο σπιτι αν ποναγα και πεταγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

apis έγραψε:

Ελεος ! Υπάρχουν τοσα παυσιπονα με risk level 0 (το βολταρεν πρωτο απο ολα ) , δεν υπήρχε κανενας λογος να σε ταλαιπωρουν κια να πονας !!!![/quote:e2r070z0]

Το γελλοιο ειναι οτι το γαλα πηγαινε τελικα για πεταμα(το μωρο νοσηλευοταν στο παιδων και δεν αναλαμβανε το μαιευτηριο τη συντηρηση του)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Καποιες που εκαναν καισαρικη υποστηριζετε οτι δεν πονεσατε καθολου Πώς γινεται αυτο αφου ειναι χειρουργειο Ειμαι ενα ατομο με μεγαλη αντοχη στον πονο (απ οτι μου εχουν πει γιατροι)

και η εμπειρια της καισαρικης ηταν εμπειρια χειρουργιου Τις 2 πρωτες νυχτες στο νοσοκομειο παρακαλουσα τις νοσοκομες να μου δωσουν παυσιπονα(που δεν μου εδιναν επειδη κραταγα το γαλα ) Φυσιολογικο τοκετο δεν εχω κανει για να ξερω αλλα εβλεπα οτι οσες ειχαν γεννησει φυσιολογικα 5 , 10 μερες μετα περπατουσαν κανονικα Εγω πηγαινα σε αργη κινηση

Κι εγώ το έχω απορία....

Έχω κάνει δυο χειρουργεία στο γόνατο με πολλούς πόνους και δύσκοη ανάρρωση... Η καισρική όμως ήταν χειρότερο... Την πρώτη φορά που σηκώθηκα -μετά από 24 ώρες- τα είδα όλα :S και περπατούσα μισοσκυφτή σα γριούλα.....

Δεν πιστεύω ότι είναι δυνατόν να μην πονέσεις καθόλου.... Αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα ψυχολογίας το πως θα αντιμετωπίσεις τον πόνο σου και πόσο σημασία θα του δώσεις. Εγώ την είχα πάρει πολύ στραβά την καισαρική από την αρχή και ήμουνα πολύ αρνητική. Σίγουρα αυτό δε βοήθησε στην ανάρρωσή μου...

Απίς σοβαρολογείς ότι δε σου έδωσαν καθόλου παυσίπονα??????? Δεν είμαστε καλά...

Φαντάζομαι πόσο θα υπέφερες...

Κι εγώ θήλαζα κανονκά από τ στιγμή που βγήκα από το χειρουργείο και πήρα αρκετά παυσίπονα... Βολταρέν και ντεπόν καθημερινά. Και πάλι πονούσα όμως - μπορεί να εφταιγε και η ψυχολογία μου όμως όπως είπα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΑΝ ΚΑΙ ΣΠΑΣΑΝΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ 38 ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΟΣ ΕΡΧΟΤΑΝ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 3 ΕΙΧΕ 2 ΑΓΓΕΙΑ ΣΤΟ ΛΟΡΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΑΝ ΜΗΠΩΣ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ Ή ΔΕΝ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ. ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΤΕΛΕΙΑ. ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥΣ ΚΛΑΜΑ, ΜΟΥ ΤΑ ΔΕΙΞΑΝΕ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΚΑΙ 12 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΚΑΙ ΟΡΟΥΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΟΥΤΕ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝΠΟΝΟΥΣΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ, ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΒΕΒΑΙΑ, ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!

ΑΝ ΜΕΙΝΩ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ, ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ, ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΜΗ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κίνδυνοι Όσο καλά αποδεδειγμένη και αν είναι η ασφάλεια της VBAC, ο κίνδυνος ρήξης της μήτρας παραμένει συνηθισμένο επιχείρημα εναντίον της. Αυτό το θέμα πρέπει να εξετάζεται από όλες τις πλευρές. Και μόνο η λέξη "ρήξη" προκαλεί σε όλους μας φοβερές εικόνες. Τι αλήθεια σημαίνει "ρήξη" και πόσο σοβαρός κίνδυνος είναι άραγε στην VBAC;

Η ρήξη της μήτρας είναι όρος ατυχής, αφού αναφέρεται σε οποιαδήποτε διάρρηξη των τοιχωμάτων της μήτρας. Η τέλεια ρήξη της μήτρας (επικίνδυνη επιπλοκή λόγω των καταστροφικών της συνεπειών), είναι πάρα πολύ σπάνια και ΔΕΝ είναι πιο πιθανή στις περιπτώσεις VBAC σε σύγκριση με άλλα είδη τοκετού. Είναι μάλιστα πιο πιθανό μια τέτοια ρήξη να παρουσιαστεί όχι σε γυναίκες με προηγούμενη καισαρική, αλλά σε εκείνες που η μήτρα τους έχει αποδυναμωθεί από πολλαπλές εγκυμοσύνες, ή που κατοπονείται από μεγάλη δόση ωκυτοκίνης ("ορρού"). Επιπλέον, ρήξη μήτρας παρουσιάζεται πιο συχνά σε γυναίκες χωρίς προηγούμενη καισαρική, οι οποίες δεν έχουν ακόμη μπει στη φάση των συστολών. Όταν και αν ανοίξει η ουλή της προηγούμενης καισαρικής σε μια VBAC, πρόκειται συνήθως για ατελή διάνοιξη, που σημαίνει ότι η ουλή λεπταίνει, δημιουργώντας κάτι σαν "παραθυράκι" (μικρή ρήξη) στο σημείο της ουλής, ή ότι μικρό μέρος της ουλής ανοίγει. Οι περισσότερες από τις διανοίξεις είναι ασυμπτωματικές - δεν είναι επώδυνες και δεν συνοδεύονται από εμβρυακή δυσχέρεια (distress) ή αιμορραγία - και συνήθως επουλώνονται από μόνες τους χωρίς χειρουργική επέμβαση. Εδώ χρειάζεται να πούμε ότι η μητρική θνησιμότητα, αν και πολύ μικρή γενικά, είναι μεγαλύτερη σε γυναίκες που κάνουν καισαρική μετά από προηγούμενη καισαρική, σε σύγκριση με τις γυναίκες που κάνουν VBAC. Εάν συμβεί σημαντικό άνοιγμα της ουλής όσο προχωρεί ένας φυσιολογικός τοκετός, το πιο πιθανό είναι να αποφασιστεί τότε καισαρική και το άνοιγμα να διορθωθεί.

Μερικές φορές, μια "ασυμπτωματική διάνοιξη", ή μικρή ρήξη, ανακαλύπτεται μετά τη γέννα, όταν ο γιατρός κάνει εσωτερική εξέταση και ψηλαφεί την ουλή. Όμως αυτή η εξέταση τείνει να περιοριστεί γιατί είναι επίπονη και δεν βοηθάει στην επούλωση.

Πόσο πιθανή είναι μια ρήξη της μήτρας ή διάνοιξη ουλής από προηγούμενηκαισαρική; Σύμφωνα με τελευταίες έρευνες (που περιλαμβάνουν την περίπτωση των ασυμπτωματικών διανοίξεων), ο κίνδυνος είναι μικρότερος από 3 στις 1000 γυναίκες με χαμηλές οριζόντιες τομές (στην κάτω μοίρα της μήτρας, κοντά στον τράχηλο) που δοκιμάζουν φυσιολογικό τοκετό VBAC. Ο κίνδυνος είναι λίγο μεγαλύτερος σε γυναίκες με τομή ψηλότερα στη μήτρα. Οι περισσότερες γυναίκες σήμερα έχουν χαμηλή τομή. Εσείς και ο γιατρός σας πρέπει να ελέγξετε τον ιατρικό φάκελλο για να διαπιστώσετε τι είδους τομή έχετε. Η τομή στο δέρμα δεν σημαίνει απαραίτητα αντίστοιχη τομή της μήτρας, γι' αυτό δεν μπορείτε να είστε βέβαιη κοιτάζοντας απλώς την κοιλιά σας. Η χαμηλή οριζόντια τομή φαίνεται να επουλώνεται καλύτερα από μια χαμηλή κάθετη τομή, και επίσης υφίσταται λιγότερη καταπόνηση κατά τον τοκετό. Παρόλα αυτά, πολλοί γιατροί (στις ιατρικά προηγμένες χώρες) συνιστούν ανεπιφύλακτα το VBAC, ακόμη και αν το είδος της τομής είναι άγνωστο - οπότε αξίζει τον κόπο να ψάξετε.

Οι στατιστικές δείχνουν ότι ο μεγαλύτερος κίνδυνος της VBAC είναι μία επόμενη καισαρική. Οι επαναλαμβανόμενες καισαρικές αντιπροσωπεύουν ποσοστό 30 ως 40 τοις εκατό όλων των καισαρικών σήμερα, ενώ στη Βόρειο Αμερική λιγότερο από 20 τοις εκατό των γυναικών κάνουν VBAC. Είναι φανερό ότι υπάρχει τρόπος να βελτιωθούν τα ποσοστά μητρικής θνησιμότητας και καισαρικών, και να δίνονται στις γυναίκες καλύτερες εμπειρίες γέννας: χρειάζεται να γίνονται λιγότερες επαναλαμβανόμενες καισαρικές και πολύ περισσότερες VBAC. Και πράγματι, η VBAC έχει αρχίσει να γίνεται πολύ συνηθισμένη στις ιατρικά προηγμένες χώρες.

[ Ο μόνος μεγάλος κίνδυνος που θα μπορούσε ενδεχομένως να συνδεθεί με τη VBAC είναι η πλήρης ρήξη της μήτρας. Όμως, το πραγματικό ποσοστό εμφάνισης αυτής της επιπλοκής είναι πολύ μικρό. Εξάλλου αντίστοιχα προβλήματα τοκετού μπορεί να εμφανιστούν σε γυναίκες που δεν έχουν κάνει προηγούμενη καισαρική, όπως για παράδειγμα:

Επιπλοκή Συχνότητα εμφάνισης Πρόωρη αποκόλληση του πλακούντα 1/100 Πρόδρομος πλακούντας

(όταν ο πλακούντας φράσσει τη γεννητική οδό) 1/200 Εμβρυακή δυσχέρεια (distress)

(όψιμες επιβραδύνσεις και βραδυκαρδία) 1-5/100 Προβολή ισχιακή ή εγκάρσια

(κατά την ενεργητική φάση του τοκετού) 2-3/100 Πρόπτωση ομφαλίδας 1/100

Υπάρχουν λοιπόν πολλοί λόγοι που θα καθιστούσαν αναγκαία μια επείγουσα παρέμβαση κατά τον τοκετό. Στην VBAC κάθε μία από αυτές τις επιπλοκές εμφανίζεται με συχνότητα αντίστοιχη προς τη ρήξη της μήτρας. Αρκετές είναι πιο συχνές. Επομένως, η πιθανότητα να χρειαστεί επείγουσα παρέμβαση σε έγκυο που κάνει VBAC δεν είναι πρακτικά μεγαλύτερη από ότι σε οποιαδήποτε άλλη έγκυο.]

Απόσπασμα από το "Birth After Cesarian- The Medical Facts" του Bruce L.Flamm, σελ. 105-6.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ 'αρχάς, Λίζα δε θύμωσα ούτε είπα ότι έχεις κάτι μαζί μου προς θεού! Είπα , απλά, τη γνώμη μου σε ότι έγραψες!

Οσο για τη γονιμότητα σου ζητώ συγγνώμη γιατί προφανώς κατάλαβα λάθος!!

Συμφωνώ με τη Snowgirl ότι το θέμα δεν είναι αν πονάς ή όχι αλλά πώς αντιμετωπίζει ο καθένας τον πόνο!! Θεμα ψυχολογίας καθαρά.

Ολες πονέσαμε! Λογικό είναι!

Ομως εμένα στην ανάμνηση της καισαρικής δεν υπάρχει ο πόνος!ισως γιατί υπερίσχυσε η πικρία!

Αν κάτσω όμως να θυμηθώ τότε θα θυμηθώ σίγουρα την πρώτη νύχτα που έκλαιγα και βογγούσα στον ύπνο μου. Ενιωθα πόνους γέννας! Τελικα, είχαν αφήσει οξυτοκίνη στον ορό για να κανει συσπάσεις η μήτρα. Θα θυμηθώ ότι δε μπορούσα ούτε κατά διάνοια να σηκωθώ ή να ξαπλώσω χωρίς βοήθεια, ότι κ εγώ σκυφτή σαν γριούλα :) περπατούσα!

Δεν άφησα όμως να με ρίξει όλο αυτό!

Ισως γιατί πονούσα τόσο ψυχικά που ο σωματικός πόνος δεν με ένοιαζε καθόλου! Ισως το είδα αντιδραστικά! Τη γέννα όπως την ήθελα και τη φαντάζόμουν την έχασα! Τις πρώτες στιγμές με το παιδί μου δε θα τις χάσω!! Ενιωθα τόσο ανίκανη που δεν κατάφερα να γεννήσω εγώ το μωράκι μου που τώρα έπρεπε να επανορθώσω! Να μαι όρθια για κείνο παρ' όλο που τα πόδια μου λύγιζαν!Φυσικά δεν είναι ετσι! Μην παρεξηγηθώ!! Λέω απλά πώς ένιωθα!

Πραγματικά, δεν ξέρω πού βρήκα όλη αυτή τη δύναμη!! Στα επισκεπτήρια πηγαινοερχόμουν μέσα εξω με το χαμόγελο στα χείλη! Αφού όλοι μου έλεγαν "καλά εσύ έκανες καισαρική; " Παρ' όλο που σωματικά πονούσα και ψυχικά ήμουν κομμάτια!! Το αγγελούδι μου μου έδωσε όλη αυτη τη δύναμη και η λαχτάρα μου να το φροντίζω, να το κοιτάζω, να το κρατάω! Να είμαι δίπλα του όπως αυτό με θέλει! Χαμογελαστή!

Το όνειρο ήταν ολοζώντανο μπροστά μου και εγώ δεν είχα παρά να το ζήσω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vagman έγραψε:

ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΜΗ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

Αυτο που γραφεις ειναι μεγαλη υποθεση..αν εχεις αλλαξει γιατρο δυσκολευει το πραγμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

vagman έγραψε:

Αυτο που γραφεις ειναι μεγαλη υποθεση..αν εχεις αλλαξει γιατρο δυσκολευει το πραγμα..[/quote:1yoot5qd]

Συμφωνώ.... Ο δικός μου ο γιατρός όταν του μίλησα για φυσιολογικό στο επόμενο μου είπε ότι μπορεί να το επιχειρησει αλλα δεν τον εμπιστεύομαι πλέον! Δυστυχώς!!

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να εξεταστεί η μήτρα και η τομή της μέσω υπερήχου ετσι ωστε να φανει σε τι κατασταση βρισκεται η ουλή.... :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...