Μετάβαση σε περιεχόμενο

μπορεις να μεινεις εγκυος στο τελος περιοδου?


nansy_84

Recommended Posts

Γεια σας!!!! θα μπορούσε κάποια να μου πει αν μπορείς να μείνεις έγκυος στο τέλος της περιόδου??? προτού έρθουν οι γόνιμες μέρες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!Με τος γονιμες δε τα παω πολυ καλα,θα σε βοηθοησουν αλλες κοπελες!

Εγω εμεινα εγκυος 1 μερα μετα το τελος της περιοδου μου, που απο τα λιγα που ξερω, δεν υποτιθεται οτι συμπεριλαμβανεται στις γονιμες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεις αν δεν εχεις σταθερο κυκλο συνηθως μπορεις να μεινεις εγκυος οποτε μπορεις να φανταστεις ρωτα την κουμπαρα μου να σου πειπου περιμενει το 4ο. :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια.. μάλιστα...εγώ έχω μάλλον σταθερό κύκλο κάθε 26 με 28 μέρες. Αλλα εσύ λες έμεινες την τελευταία μέρα πριόδου ε?? και εγώ τότε είχα επαφή με τον άντρα μου και επειδή έχω πονάκια διαφορετικά από άλλη φορα αναρωτιόμουν αν μπορεις να μεινεις έγκυος σε τέτοια μέρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, μπορεί να γίνει... Αποτελεί βέβαια σπάνια περίπτωση, αλλά γίνεται.. Αν δεν πρόσεχα το πρώτο εξάμηνο μετά τη γέννα μου να μη μείνω έγκυος (λόγω καισαρικής) θα είχα μείνει. Είχα περίοδο μέσα στον ίδιο μήνα, πράγμα που σημαίνει ότι έκανα ωορρηξία 1 μέρα μετά το τέλος της περιόδου. Ως γνωστόν η περίοδος έρχεται ΑΚΡΙΒΩΣ 14 μέρες μετά την ωορρηξία, οπότε εφόσον μου ήρθε μετά από 21 μέρες από την πρώτη μέρα της προηγούμενης περιόδου, σημαίνει ότι έκανα ωορρηξία την 7η μέρα, 1 μέρα αφού είχε τελειώσει η περίοδος που μου κρατάει 6 μέρες.

Να σου πω και το άλλο ακόμα πιο κουφό? Πριν 3 μήνες έκανα ωορρηξία ενώ είχα περίοδο. Περίοδος 10-09 και 28-09. Κανονική περίοδος, κανονική ροή και διάρκεια. Δηλαδή στις (28-14) 14-09 έκανα ωορρηξία, πριν καλά καλά μου τελειώσει η περίοδος...

Όλα τα παραστράγγαλα μετά που γέννησα τα παθαίνω. Σήμερα αδιαθέτησα μετά από 1 μήνα καθυστέρηση, ένα θετικό τεστ και 2 αρνητικές χοριακές! :huh::ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει οτι μπορει να συμβει και δευτερη ωορηξια μεσα στον ιδιο κυκλο και οτι μπορει να γινει και στο διαστημα της περιοδου... γι΄αυτο αναρωτιεμαι αν εχει συμβει κατι...τελευταια ειχα περιοδο στις 17/12 και η επαφη εγινε 5 μερες μετα αφου τελειωσε η περιοδος. τωρα περιμενω ξανα στις 11 με 12/01...εχω πρηξιμο και πονους στην κοιλια αλλα ποναει πολυ και η μεση μου..δεν ξερω ισως και επειδη το σκεφτομαι να νομιζω οτι κατι εχει συμβει!!! θα δεξει σε λιγες μερες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

little-angel έγραψε:

Καλησπερα!Με τος γονιμες δε τα παω πολυ καλα,θα σε βοηθοησουν αλλες κοπελες!

Εγω εμεινα εγκυος 1 μερα μετα το τελος της περιοδου μου, που απο τα λιγα που ξερω, δεν υποτιθεται οτι συμπεριλαμβανεται στις γονιμες!

Kai go!!!!! Ouaouououou!! Kai malista etrexa na plutho gia na apofugo ta atuximata! :blink::blink:

Kai tora to... atiximataki mou einai 17 minon! :P :silly: :silly: :silly: Kai pao amesos na to balo sto krebati tou protou gurisei kana pleuro mou to kataplakosei o mpampas tou kai mou to kanei xalkomania! :blink::S :woohoo:

Kala apotelesmata!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sissio έγραψε:

little-angel έγραψε:

Kai go!!!!! Ouaouououou!! Kai malista etrexa na plutho gia na apofugo ta atuximata! :blink::blink:

Kai tora to... atiximataki mou einai 17 minon! :P :silly: :silly: :silly: Kai pao amesos na to balo sto krebati tou protou gurisei kana pleuro mou to kataplakosei o mpampas tou kai mou to kanei xalkomania! :blink::S :woohoo:

Kala apotelesmata!![/quote:30kbhptc]

χαχαχα!!

Κ εγω σχεδον αμεσως σηκωθηκα κ πηγα τουαλετα,οχι για κανεναν αλλο λογο ομως αλλα γιατι θα "σκαγα" :silly: :silly: :silly: :P:P:P Η μικρουλα μου εμενα ειναι 6 μηνων κ κοιμαται του καλου καιρου αυτη τη στιγμη ;) !

Καλα αποτελεσματα κ απο μενα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και απο μενα! :) εγω τωρα 2μιση χρονια κανω ελευθερες επαφες για τρεις συνεχομενες μερες μετα την περιοδο και δεν εχω μεινει εγκυος.τις υπολοιπες προσεχουμε (διακεκομενη συνουσια)και ως τωρα δεν μας εχει "τυχει" αφου ακομη δεν το επιδιωκουμε.εχω σταθερο κυκλο 26-27 ημερων. βεβαια υπαρχουν στιγμες που αναρρωτιεμαι αν εχουμε προβλημα που δεν μας εχει τυχει (επειδη βλεπω περιπτωσεις που τους εχει συμβει) αλλα μετα λεω οτι σκεφτομαι χαζομαρες αφου ακομη δεν εχουμε προσπαθησει για μωρακι πραγματικα :blink: . θα δειξει...σου ευχομαι να πραγματοποιηθει οτι εχεις ευχηθει για τη φετινη χρονια!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΙΧΑΕΛΑ-Ν δεν εχεις προβλημα κανενα, σου το λεω εγω που εχω σταθερο κυκλο 28 μερες και στις δυο εγκυμοσυνες μου εμεινα εγκυος με τον πρωτο μηνα που προσπαθουσαμε για μωρο, εκανα ελευθερα μια μερα μετα την περιοδο οποτε τυχαινε γιατι ηξερα οτι δεν μενεις εγκυος ειναι πολυ δυσκολο και δεν εμεινα ποτε, οποτε μην προβληματιζεσαι οτι μπορει να εχεις καποιο προβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α και διακεκομενα οπως λες και εμεις και ποτε δεν ετυχε εγκυμοσυνη παρολα αυτα μολις λεγαμε οτι θελαμε μωρο και εκανα στις γονιμες επιανα αμεσως, οποτε σου ευχομαι οταν το αποφασισετε μια απο τα ιδια πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η πλακα θα ειναι να μας τυχη τωρα που εχουμε κανει δυο παιδια και ξαφνικα να βρεθουμε με τριτο χαχα ωρε γλεντια ποτε δεν ξερεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2 Δεκεμβρίου μου ήρθε περίοδος....

8 Δεκεμβρίου τελείωσε....

9 Δεκεμβρίου ήρθα σε επαφή...

28 Δεκεμβρίου είχα θετικό τεστ!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ!!! ημουν σιγουρη οτι ηταν πολυ δυσκολο να συμβει αλλα....απο οτι φαινεται τιποτα δεν ειναι απολυτο!!!! μακαρι να μου συμβαινει. βεβαια δεν μπορω να πω οτι προσπαθουμε για μωρο, το καλοκαιρι θα παντρευτουμε αλλα στην σκεψη και μονο οτι μπορει να ειμαι αν τελικα δεν ειμαι θα στεναχωρηθω λιγο.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 12 years later...
στις On 5/1/2010 at 7:31 ΜΜ, ο/η nansy_84 είπε:

κοριτσια ευχαριστω πολυ!!! ημουν σιγουρη οτι ηταν πολυ δυσκολο να συμβει αλλα....απο οτι φαινεται τιποτα δεν ειναι απολυτο!!!! μακαρι να μου συμβαινει. βεβαια δεν μπορω να πω οτι προσπαθουμε για μωρο, το καλοκαιρι θα παντρευτουμε αλλα στην σκεψη και μονο οτι μπορει να ειμαι αν τελικα δεν ειμαι θα στεναχωρηθω λιγο.... :)

Ήσουν τελικά ;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Gio_lia είπε:

Ήσουν τελικά ;

 

Κορίτσι μου, η συζήτηση στην οποία έκανες την ερώτηση σου είναι πολύ παλιά, από το 2010, και η κοπέλα έχει να μπει απο τότε στο φόρουμ. Είδα πως είχες επαφή μετά την περιοδό σου και ανυπομονείς να μάθεις αν είσαι έγκυος. Σίγουρα έχει συμβεί σε κοπέλες να μείνουν έγκυες αμέσως μετά την περίοδο αλλά δεν σημαίνει ότι έγινε τότε ωορηξία.  Ένα καλό σπέρμα έχει την ιδιότητα να ζει μέσα στη γυναίκα έως και 5 μέρες, άρα να έγινε τότε η ωορηξία + η σύλληψη, δλδ 5 μέρες μετά την επαφή. μην ψάχνεις συμπτώματα, είναι τα ίδια με την περίοδο, και εσύ σαν πρωτάρα δε θα μπορέσεις να τα ξεχωρίσεις. πότε περιμένεις κανονικά περίοδο;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/10/2022 at 10:41 ΠΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Κορίτσι μου, η συζήτηση στην οποία έκανες την ερώτηση σου είναι πολύ παλιά, από το 2010, και η κοπέλα έχει να μπει απο τότε στο φόρουμ. Είδα πως είχες επαφή μετά την περιοδό σου και ανυπομονείς να μάθεις αν είσαι έγκυος. Σίγουρα έχει συμβεί σε κοπέλες να μείνουν έγκυες αμέσως μετά την περίοδο αλλά δεν σημαίνει ότι έγινε τότε ωορηξία.  Ένα καλό σπέρμα έχει την ιδιότητα να ζει μέσα στη γυναίκα έως και 5 μέρες, άρα να έγινε τότε η ωορηξία + η σύλληψη, δλδ 5 μέρες μετά την επαφή. μην ψάχνεις συμπτώματα, είναι τα ίδια με την περίοδο, και εσύ σαν πρωτάρα δε θα μπορέσεις να τα ξεχωρίσεις. πότε περιμένεις κανονικά περίοδο;; 

Ναι ισχύ αυτό. Εγώ περιμένω σε 3 μέρες 9 Νοεμβρίου δηλαδή 

Αλλά μια βδομάδα τώρα έχω πραγματικούς πόνους περιόδου και αριστερά και δεξιά και κάτι σα τσιμπήματα τραβήγματα δε ξέρω τι φάση. Ωστόσο στην αριστερή πλευρά ποτέ πονούσα και είχα υποθέσει πως δε λειτουργεί αυτή η σάλπιγγα αλλά τώρα με πονάει αρκετά και οι δύο κιόλας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Gio_lia είπε:

Ναι ισχύ αυτό. Εγώ περιμένω σε 3 μέρες 9 Νοεμβρίου δηλαδή 

Αλλά μια βδομάδα τώρα έχω πραγματικούς πόνους περιόδου και αριστερά και δεξιά και κάτι σα τσιμπήματα τραβήγματα δε ξέρω τι φάση. Ωστόσο στην αριστερή πλευρά ποτέ πονούσα και είχα υποθέσει πως δε λειτουργεί αυτή η σάλπιγγα αλλά τώρα με πονάει αρκετά και οι δύο κιόλας. 

Μακάρι να μας πεις τα ευχάριστα νέα και να κάνεις την αρχή του μήνα και να ακολουθήσουμε και οι υπόλοιπες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...