Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia?


gianna83

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ,τι όμορφα!!!Εγώ έχω ένα κοριτσάκι μόλις 7,5 μηνών που το λατρεύω και είναι όλη μου η ζωή!

Θα ήθελα πολύ να κάνω διδυμάκια!Έχω δίδυμες αδερφές και βλέπω το απίστευτο δέσιμο τους ;)

Με το καλό τα παιδάκια σας! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σαι καλά Νελλυ μου!!!

Εγώ σήμερα κλείνω τις 25 εβδομάδες. Μέχρι που έκανα την β επιπέδου, μου είχε πει ο γιατρός (και στην αυχενική) ότι ήταν ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι. Μόλις έκανα τη β επιπέδου μού ειπανε ότι είναι και τα δύο κοριτσάκια! Έκπληξη!!! Ευχάριστη όμως! Ειμαι πολύ χαρούμενη. Όχι ότι με ενδιαφέρει το φύλο. Μόνο να ειναι γερά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pano apo ola na einai gera.

na sou kano kana dyo erotisoules vre?

:blush: :blush:

1.pote tha nioso ta morakia mou na kinounte na mou figei kai mena to agxos?

2.mexri tora evala 3.800kg kai o giatros mou exei pei oti einai polla.einai?

3.o giatros mou eipe oti tha geniso me kesariki epidi einai didima kai me exosomatiki,esi pws tha genisis?

Auta elpizo na min me parexigisis alla anisixo ligaki :unsure::unsure::unsure::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!! ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΔΥΜΑ!!! ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΤΗΝ 11 ΕΒΔΟΜΑΔΑ!!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΣΤΙΣ 21/01. ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΕΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια κ εγω περιμενω διδυμακια. Εχω μια κορουλα 1,5 χρονών κ τελικα μου προεκυψαν κ διδυμάκιαααααααα. Εγω αυχενικη θα κανω τις 11 Ιανουαριου. Μακαρι να ειναι ολα καλα. Ελπιζω οι υπολοιπες διδυμομανουλες να μας βοηθησουν γιατι εχω αααααααααααπειρεςςςςςςςς αποριες κ για τωρα στην εγκυμοσύνη αλλα κ ιδιως πρακτικα ζητήματα για μετα. Να μαστε ολες καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σαι καλα κοριτσακι κ σε εσας ολες ευχομαι καλη εγκυμοσυνη. Οφειλω να ομολογησω οτι λιγο ανχος το εχω μιας κ εχω κ την μικρη μου κ σκεφτομαι πως θα τα βγαλω περα. Και εχουμε ψιλοανχωθει με τον αντρα μου για τα πρακτικα οπως που θα χωρεσουμε κ τετοια. Ψαχναμε να δουμε αν υπαρχει διπλη κουνια για εξοικονομηση χωρου αλλα δυστηχως δεν βρικαμε κατι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας, είμαι κι εγω εδώ, μέλλουσα διδυμομανούλα!τελικά είμαστε πολλές!

μόλις έκλεισα την 13η εβδομάδα. στην αυχενική μου είπαν ότι μπορεί να είναι και τα δύο κοριτσάκια αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμη.

έχω πάρει 1,5 κιλό και η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει αρκετά. εσείς πώς τα πάτε από κοιλίτσες?

ο γιατρός κι εμένα για καισαρική μου είπε, είναι πολύ δύσκολο λέει φυσιολογικός τοκετός σε δίδυμα. με χαλάει λίγο η σκέψη της καισαρικής αλλά με τίποτα δεν ρισκαρω με φυσιολογικό, πάνω απ΄ όλα τα μωράκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παρολο που ειμαι παχουλή λογο θυροειδή δεν εχω παρει βαρος ακομα. Η κοιλια εχει ψιλοφουσκωσει απλα λες κ περιμενω ν αδιαθετησω. Κ εμενα για καισαρική μου ειπε ο γιατρος μου. Να πω την αληθεια μου στενοχωρηθηκα γιατι με την μικρη μου ειχα γεννησει φυσιολογικά κ τωρα μου κακοφαινεται. Εγω θα παω σε μια εβδομαδα για αυχενικη. Τελεια δυο κοριτσακια aliky φοβερο να σου πανε ολα καλα κ με το καλό. Εγω ψαχνομαι τοσες ωρες για να δω τι μπορω να κανω με τον υπνο τους μιας κ εχω μια σταλια σπιτι αρχισαν τα προβληματα χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!! ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ? ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΙ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΑΓΩΝΙΑ!!!!beoutsaki ΚΑΙ aliky ΚΑΛΩΣ ΗΡΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ!!!! ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!! ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΓΙΑ ΚΟΥΝΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΛΠΙΖΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΝΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ? ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΔΙΔΥΜΩΝ? ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα διδυμομανούλες!!!

Τα μωράκια μου εγώ τα έννιωσα μόλις έκλεισα την 18η εβδομάδα. Έφαγα μια κλωτσιά ξεγυρισμένη η οποία με φόβισε πολύ, νόμισα ότι κάτι έπαθα!!!

Απο κιλά (έκλεισα τις 25 εβδομάδες), έχω βάλει περίπου τρία. Δηλαδή δεν έχω βάλει ακόμα κιλά :)

Κανονικά, υποτίθεται ότι τους πρώτους 3 μήνες δεν πρέπει να βάζουμε κιλά και να προσέχουμε, γιατί μετά μπαίνουνε ευκολα καθώς εξελίσσεται η εγκυμοσύνη.

Η καισαρική νομίζω πως ειναι μονόδρομος για τις δίδυμες εγκυμοσύνες. Δεν το ρισκάρουν οι γιατροί (τους ειναι και πιο ευκολο). Σε γενικές γραμμές τά δίδυμα γεννιούνται νωρίτερα απο τις 40 εβδομάδες. Αν υπάρχει πρόβλημα στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης, στα "παίρνει" ο γιατρός νωρίτερα. Αν όλα πάνε καλά, γεννάς και στις 38-39 εβδομάδες. Δεν επηρεάζει η εξωσωματική το πότε θα γεννηθούν.Μόνο αν προκύψει κάποιο προβλημα.

Απο κοιλίτσα... ειχα αρκετά μικρή κοιλιά.. μόλις έκλεισα τον 4ο, τότε άρχισε να μεγαλώνει..να μεγαλώνει..να μεγαλώνει..!! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΤΕΡ ΠΑΝ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ!!! ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ ΛΙΓΟ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΔΙΝΩ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ, ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, χρόνια πολλά, καλή χρονιά και με το καλό να έρθουν τα μωρούλια μας!!! Πολύ ωραία η ιδέα για αυτό το θεματάκι!!!!! χαίρομαι που είμαστε τόσες πολλές κοπέλες και που θα μπορούμε να μοιραστούμε τις ανησυχίες μας και τις απορίες μας!!!!

Είμαι και εγώ μία μέλλουσα διδυμομανούλα!!!! Είμαι 11 εβδομάδων και 3 ημερών, έγκυος από την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής!!! Είμαστε πανευτυχείς με τα μωράκια μας, αλλά με πολύ άγχος!!!!

Την Πέμπτη θα κάνω αυχενική διαφάνεια και ΠΑΠ-Α και έχω μεγάλη αγωνία!!!Να ρωτήσω τα κοριτσάκια που ήδη έχουν κάνει αυχενική ... μου είπε ο γιατρός μου ότι το ΠΑΠ-Α δεν θα είναι και πολύ αξιόπιστο αποτέλεσμα λόγω δίδυμης κύησης, εσάς σας έχει πει κάτι τέτοιο ο δικός σας γιατρός? άραγε μπορώ να είμαι ήσυχη μόνο με την αυχενική??? Ξέρετε κάτι παραπάνω???

Όσον αφορά την γέννα με καισαρική, ο γιατρός μου (ο οποίος δεν είναι υπέρ της καισαρικής - επιβεβαιωμένο διότι είναι γιατρός πολλών γυναικών της ευρύτερης οικογένειάς μου) ήταν ανένδοτος. Παρόλο που είναι γιατρός μου πολλά χρόνια, όταν ρωτήσαμε έστω και πρόωρα αν η γέννα θα είναι φυσιολογική ή με καισαρική, μας είπε απόλυτα: "αν θέλετε να κάνετε ηρωισμούς, να βρείτε άλλον γιατρό, εγώ δεν το ρισκάρω" - τον εμπιστεύομαι απόλυτα και καλά κάνουν οι γιατροί που δεν

το ρισκάρουν και για το καλό το δικό μας και για το καλό των μωρών μας - έχει τύχει το πρώτο μωράκι να γεννηθεί φυσιολογικά και μετά το δεύτερο να αλλάξει θέση τελευταία στιγμή λόγω χώρου, με συνέπεια το δεύτερο να βγει με καισαρική ...

Τώρα το θέμα των κιλών ... εγώ ξεκίνησα 57 κιλά και έχω πάρει 3 ... χάλια... είμαι και στο κρεβάτι συνέχεια λόγω αποκόλλησης ... πεινάω και συνέχεια ... πρέπει να το ράψω ... γκρρρρρρρρρ!!! Πάντως η κοιλιά τούρλα!!!!! εγώ ξεκίνησα και ψιλοαδυνατούλα και μου φαίνεται η κοιλιά πάρα πολύ!!!!!! και το απολαμβάνω!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marsoupilami kalos mas irthes!

kai ego exo thema me ta kila mou.

xekinisa 49 kai exo ftasi 53 :blink::blink:

vrika omos tin lisi...tha koimame!!! :P:P

na sas rotiso kati?

gnorizei kapoia to embryogenesis?

aaaaaaaaaaa kai i dikia mou kilia exei fouskosi arketa..arketa omos!!!!!!!!!!

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιάννα, χαίρομαι για την γνωριμία!!!!!! Καλή εγκυμοσύνη και με το καλό το μωράκια σου!!!!!!!! Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις ευχές σου!!!

Το ξέρω το ΕΜΒΡΥΟΓΕΝΕΣΙΣ, σε αυτό το κέντρο έκανα την εξωσωματική, είναι το κέντρο του γιατρού Μηνά Μαστρομηνά - αν θες κάτι, ρώτα με!!!

Όσον αφορά τα κιλά, εσύ παραήσουν αδύνατη!!!!! 49 κιλά δεν ήμουν ούτε στο δημοτικό!!! χιχιχι!! όσο για τον ύπνο - εγώ τον έχω χάσει και αυτό, αν και κοιμάμαι πολύ νωρίς, ξυπνάω πολλές φορές μέσα στην νύχτα (λόγω συχνοουρίας) και η κοιλιά μου γουργουρίζει ... τι να πω ... πρωτόγνωρα πράγματα ... εγώ πάντα πρόσεχα την διατροφή μου, να δω που θα φτάσω ... δεν την γλιτώνω την κοιλιοπλαστική!!! χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marsoupilami μου το ίδιο λέω κι εγω, μετά τη γέννα έχει σειρά η πλαστική!!! όσες γυναίκες έχουν γεννήσει μου λένε ότι τόση κοιλιά είχαν στον 5ο! εγώ προς το παρόν το απολαμβάνω αλλά σε λίγους μήνες μου φαίνεται ότι δεν θα μπορώ να την κουβαλήσω!!!

ΠητερΠαν είσαι το πρώτυπό μου, 3 κιλά μόνο??? εγώ ποτέ δεν ήμουν του φαγητού, ούτε τώρα τρώω πολύ αλλά βάζω σχετικά εύκολα. 1,5 κιλό σας είπα χθες αλλά σήμερα διαπίστωσα ότι έγιναν 2! κάτι που έκοψα το κάπνισμα κάτι τα μελομακάρονα, κάτι ο καναπές όλη μέρα, δε θέλει και πολύ!

ανυπομονώ να ακούσω τα μωράκια, συνέχεια αυτό σκέφτομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στις κοιλίτσες μας!!!!!! τι κάνετε????

Εγώ έχω δύο συνεχόμενα βράδια που ονειρεύομαι τα μωρούλια μου!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!! Έχω αγωνία για την αυχενική!!!! σας δώσαν dvd??? καλά το ξέρω, ότι μπροστά στο άγχος σου, νοιάζεσαι για το dvd ... αλλά πολύ θέλω να βλέπω τα μωράκια που όλη την ημέρα!!!!

Αχχχ αυτά τα κιλά ... και εμένα η κοιλιά μου τούρλα είναι ... δεν νιώθω ότι έχω παχύνει, μόνο ότι έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου ... αλλά 3 κιλά μόνο στην κοιλιά?? τι να πω .... τρέμω, όταν πάω στον γιατρό μου, θα με κρεμάσει, είναι κέρβερος με το θέμα κιλά ...

Εγώ σκέφτομαι την Δευτέρα να επιστρέψω στην δουλειά, λήγει η άδεια που μου έδωσε ο γιατρός .... και λέω μέχρι το επόμενο ραντεβού μου μαζί του όπου θα μπορούσε να μου δώσει και άλλη άδεια, να γυρίσω στο γραφείο να ξεσκουριάσω λιγουλάκι με χαμηλούς ρυθμούς βέβαια .... θα δούμε ... ο άντρας μου και οι γονείς μου διαφωνούν ...

Γιάννα, τον ξέρω τον Παπανικόπουλο, έκανα πολλά ραντεβού μαζί του κατά την διάρκεια του προγράμματος, μου έκανε επίσης πολλά υπερηχογραφήματα και φυσικά αυτός με πήρε τηλέφωνο για να μου ανακοινώσει ότι είμαι έγκυος!!!!! Όπως καταλαβαίνεις τον έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση!!!! Αν θες να με ρωτήσεις κάτι, ρώτα με! Ξέρω ότι είναι γιατρός και στο Μητέρα - δεν ξέρω όμως που έχει ιατρείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν έκανα αυχενική δεν πήρα dvd

Τον προηγούμενο μήνα που έκανα τη β επιπέδου πήρα.

Με το καλό η αυχενική σας κορίτσια!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσια συγνωμη που παρεμβαινω στην ωραια σας παρεα μιας και δεν ΠΕΡΙΜΕΝΩ διδυμακια..ομως ειμαι μαμα δυο μωρων ενα αγορακι και ενα κοριτσακι..ενος χρονου και 3 μηνων περιπου..ξανα εγινα μανουλα βεβαια πριν απο ενα μηνα και εφερα στον κοσμο τον αγγελο μου!

Τωρα πια δεν μπαινω πολυ συχνα αλλα μπορειτε να με ρωτησετε οτι θελετε και οταν μπω θα σας απαντησω...

[Σημειωτεον οτι εγω γεννησα φισιολογικαααα]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...