Μετάβαση σε περιεχόμενο
antroula

-δημητριακα-βρωμη(χυλος)ποσεσ φορεσ την εβδομαδα

Recommended Posts

γεια σας ηθελα να ρωτησω ποσες φορες μπορουμε να δωσουμε στο μρο 7 μηνων δημητριακα-ζυμαρικα και βρωμη?γιατι σκεφτομαι να τα ενταξω στο απογευματινο του γευμα αντι για φαρινα...ρωταω διοτι και η φαρινα εχει μεσα δημητριακα και ειχατε γραψει οτι 1-2 φορες την εβδομαδα.ισχυει για ολα τα δημητριακα αυτο που χουν και γλουτενη?

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη δε θυμομουν καλα ....δεν πρέπει να δίνεται παραπάνω από 2-3 φορές την εβδομάδα διότι περιέχει γλοιαδίνη.το ιδιο ισχυει και για τη γλουτενη και τα αλλα δημητριακα?

επειδη μου ειχατε κανει και εμενα αυτη την ερωτηση σας απαντω και φυσικα θα απαντησει κ ο κ.Τζορμπατζακης. Εμεις συστηνουμε να μην δινεται κανενα προιον που περιεχει γλουτενη, οπως σιταρι, κριθαρι, βρωμη πριν τον 6ο με 7ο μηνα. Σε αυτη την ηλικια δινουμε τα λεγομενα βρεφικα δημητριακα με βαση το ρυζι η το καλαμποκι (ειδικα επεξεργασμενα για το πεπτικο συστημα των βρεφων για αυτο καλο ειναι να μην τα φτιαχνετε μονη σας). Απο τον 7ο μηνα και μετα μπορει να προστεθουν τα δημητριακα που περιεχουν γλουτενη, σιγα σιγα σε μικρη ποσοτητα και αυξανουμε σταδιακα...

antroula έγραψε:

συγνωμη δε θυμομουν καλα ....δεν πρέπει να δίνεται παραπάνω από 2-3 φορές την εβδομάδα διότι περιέχει γλοιαδίνη.το ιδιο ισχυει και για τη γλουτενη και τα αλλα δημητριακα?

Η γλιαδινη ειναι πρωτεινη της γλουτενης, οποτε αναφερεστε στο ιδιο θεμα. Η γλουτενη υπαρχει κυριως στο σιταρι γαι αυτο και οι παδιατροι συστηνουν την φαρινα μετα τον 7ο μηνα. Καποιοι παιδιατροι συστηνουν την εισαγωγη γλουτενης μετα τον 8ο μηνα. Η οδηγια της ευρωπαικης εταιρειας γαστρεντερολογιας επιτρεπει την εισαγωγη τροφων με γλουτενη μετα τον 7ο, αλλα φυσικα στο θεμα θα σας διαφωτισει ο παιδιατρος σας.

Υπέρ-πλήρης οι απαντήσεις της συναδέλφου μου. Το μόνο που θέλω να τονίσω είναι ότι συστήνω εισαγωγή δημητριακών (φαρίνα) προς το τέλος του 7ου μήνα και μετά και όχι νωρίτερα. Η θεωρεία που ανέπτυξε η toulouse γύρω από τη γλουτένη είναι σύντομη και περιεκτική.

Εγώ πάλι Αγαπητέ Γιατρέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι παιδίατροι συστήνουν να φάει φαρίνα,μπισκοτόκρεμα,ζυμαρικά (που σίγουρα περιέχουν και ζάχαρη και συντηρητικά) ένα παιδάκι που στις καμπύλες ανάπτυξης βρίσκεται πάνω απο την 80η θέση;;;;;

Και μετά μιλάμε για παιδικά παχυσαρκία και την πρωτιά της στην χώρα μας!!!

antroula, παλι με βολεψες στο θεματακι που εχω με τη γνωστη εταιρια που ξερετε και ανακατεψα και τον ΙΝΚΑ... Στο θεμα της γλουτενης, εννοω...

Panayiota, οταν παρεις απαντηση... πες μου κι εμενα... Για να μπορεσω να εξηγησω τα ανεξηγητα, στο δικο μας παιδιατρο, που μου την ειπε, οτι τον παραταιζω... 4 γευματα μονο γαλα και φρουτα αλασμενα, ενω το επομενο λεπτο, μου συστησε γραπτως ενα απο τα προιντα που αναφερεις, γεματο γλυκοζη, σακχαροζη και με ιχνη γλουτενης... Εχω ενα "γουρουνακι" 7 μηνων, 9,6 κιλα!!!

προσωπικα δεν θεωρω προβλημα την σταδιακη εισαγωγη γλουτενης απο τον 7ο μηνα και επειτα..ο συναδελφος συστηνει απο τα τελη του 7ου, και αυτο το θεωρω επισης απολυτα σωστο..Οι αποψεις σε αυτο το θεμα διαφερουν γι αυτο και καθε παιδιατρος συστηνει αναλογα με το ιστορικο του παιδιου και τις αναγκες του.

Ποιο θεμα εχετε με τη γλουτενη Αγγελικη? Μου κινησατε την περιεργεια τωρα..

Αγαπητή Παναγιώτα,

Η επιλογή του Παιδιάτρου που θα παρακολουθεί το παιδί σας στα πιο ευαίσθητα του χρόνια είναι μια κίνηση που θέλει προσοχή και σκέψη. Όπως έχω αναφέρει 2-3 φορές εδώ μέσα, ο σύγχρονος παιδίατρος πρέπει να είναι καλά ενημερωμένος και να παρακολουθεί τις εξελίξεις. Έχω επιπλέον να τονίσω 2 πράγματα: 1ον: Σημαντικότατος προγνωστικός παράγον παχυσαρκίας αποτελεί η καμπύλη ΒΜΙ εκτός από τις κλασικές ύψους-βάρους-περιμέτρου κεφαλής που συνήθως μετράει ο Παιδίατρος. Συνεπώς ζητήστε του να σας ενημερώσει και γι' αυτό. 2ον: Οι διατροφικές πρακτικές και οδηγίες των επιστημόνων σχετίζονται άμεσα με τη χώρα διαμονής του παιδιού. Δηλαδή ενδέχεται σε κάθε χώρα να είναι διαφορετικές αφού η δίαιτα εν γένη είναι διαφορετική. Εσείς να παρακολουθείτε τις οδηγίες που δίνονται στη δική μας χώρα και αφορούν τα παιδιά σας. Δεν εννοώ ότι θα σταματήσετε να ενημερώνεστε μέσω ίντερνετ, αλλά να φιλτράρετε με προσοχή αυτά που διαβάζετε.

toulouse έγραψε:

προσωπικα δεν θεωρω προβλημα την σταδιακη εισαγωγη γλουτενης απο τον 7ο μηνα και επειτα..ο συναδελφος συστηνει απο τα τελη του 7ου, και αυτο το θεωρω επισης απολυτα σωστο..Οι αποψεις σε αυτο το θεμα διαφερουν γι αυτο και καθε παιδιατρος συστηνει αναλογα με το ιστορικο του παιδιου και τις αναγκες του.

Ποιο θεμα εχετε με τη γλουτενη Αγγελικη? Μου κινησατε την περιεργεια τωρα..

Μια ελληνικη εταιρια βρεφικων τροφων κυκλοφορει ταυτοχρονα 2 διαφορετικα προιοντα κατα βαση ρυζαλευρου, το πιο καινουριο δεν περιεχει γλουτενη, ουτε σακχαροζη, το πιο παλιο, περιεχει και απο τα δυο...

Ειναι σε ιδια ακριβως συσκευασια με την ενδειξη απο 4ων μηνων...

Μια διαφορα που ισως καποιος παρατηρησει, δεν εχει σχεση ουτε με τη γλουτενη ουτε με την σχεδον 4% περιεκτικοτητα σε σακχαροζη αλλα με βιταμινες... Το παλιο προιον, λεει 12 βιταμινες, το νεο 8, αλλα ειναι καλυμμενο σε αυτο το σημειο με αυτοκολλητο εκπτωτικο κουπονι!

Μονο αν διαβασεις τα συστατικα στο πισω μερος βλεπεις τη διαφορα και απο εναν αριθμο του ΕΟΦ...

Εννοειται οτι και τα δυο περιεχουν και γλυκοζη...

Αληθεια εσεις βρισκετε καποιο λογο ενα μωρο 7 μηνων που ειναι 9,600 γραμμαρια να καταναλωνει οποιοδηποτε απο τα δυο προιοντα, ενω υπαρχει στην αγορα σκετο ρυζαλευρο, χωρις προσθετα?

• Απαντήσεις

• Νέες συζητήσεις