Μετάβαση σε περιεχόμενο

Zω ένα όνειρο...


Recommended Posts

mummy συγχαρητηρια γαι την αποφαση σας να υιοθετησετε παιδακι. πιστευω οτι για να κανει καποιος κατι τετοιο εχει μεγαλειο ψυχης. να ειστε παντε γεροι και ευτυχισμενοι, να χαιρεστε το κοριτσακι σας. αυτο το ποστ καταλαβαινω με τι λαχταρα το περιμενες αυτο το μωρακι. εχω κι εγω ενα γιο σχεδον μηνων και νιωθω ακριβως ολα αυτα που περιγραφεις. αρα δεν εχει καμια σημασια που δεν εισαι η βιολογικη του μαμα. ειναι το παιδακι της καρδιας σου!!!! γονιος ειναι αυτος που μεγαλωνει ενα μωρακι τελικα και οχι απαραιτητα αυτος που το γενναει. φιλια πολλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι γλυκο ποστ :) .Μπραβο σας κοριτσι μου για την αποφαση σας.Οταν ενα ατομο εχει αγαπη να δωσει δεν χρειαζοντε πολλα.Αλλωστε μανα ειναι αυτη που ποναει το παιδι που ξενυχταει πανω στο προσκεφαλη του που ζει μεσα απο αυτο.Σου ευχομε να το δεις με χιλια καλα στην ζωη του και να σου ομορφενει και την δικη σου ζωη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μummy_ το αρθρο που παρεθεσες ηταν ακρως ενημερωτικο!Ελυσε αρκετες απο τις αποριες μου!Νομιζω πως τελικα ειμαστε πολυυυ πισω σαν χωρα...Θα'πρεπε η υιοθεσια να στηριζεται και να μην υπαρχουν τοσο πολλα παιδακια σε ιδρυματα....Δεν την καταλαβαινω αυτη την καθυστερηση "αιωνων" για να βρει μια μανουλα το παιδακι της...

Και παλι συγχαρητηρια!Εισαι το καλυτερο παραδειγμα για ολες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!!ειλικρινά το post σου είναι το πιο συγκινητικό που έχω διαβάσει....ΜΠΡΑΒΟ σας και σε εσένα και στον άντρα σου για την απόφαση που πήρατε!!!δείχνει το μεγαλείο της ψυχής σας!!!

εύχομαι να είστε πάντα μια γερή και ευτυχισμένη οικογένεια!!!σας αξίζει...

μακάρι και άλλες οικογένειες να ακολουθούσαν το παραδειγμά σας...

φιλιά πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mammy_, πολλά συγχαρητήρια για την απόφασή σου! Με την πράξη σου χάρισες από την αρχή ζωή σε ένα αθώο πλασματάκι! Χίλια μπράβο!!!!! Και που έπεισες τη βιολογική του μητέρα να το κρατήσει και για την υιοθεσία! Να το δείτε όπως επιθυμείτε!

ninina μπράβο και σε σένα που ενώ περιμένεις παιδάκι, ακόμα επιθυμείς και να υιοθετήσεις ένα ακόμα!

Για μένα η υιοθεσία είναι πράξη ιερότερη από τη γέννα. Μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα στη χώρα μας και να γίνει πιο εύκολη υπόθεση.

Μπράβο σας και πάλι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου και πάλι ευχαριστώ για τις ευχές και τα γλυκά σας λόγια!:laugh:

Όντως στην Ελλάδα πλέον είναι πιο εύκολα να υιοθετήσεις ένα παιδάκι απο ίδρυμα του εξωτερικού παρά απο ελληνικό ίδρυμα:blink: Απ την άλλη δεν εμπιστευονται τόσο εύκολα τα παιδιά σε οικογένειες γιατί πίσω απο τους ''γονείς''μπορεί να κρύβονται παιδεραστές ή άτομα με κακόβουλους σκοπους(πχ παιδική πορνογραφία,εμπόριο οργάνων).Είναι μεγάλη ευθύνη το πού θα εμπιστευτείς ένα παιδί μέχρι την ενηλικίωση του.Βέβαια τα 6 χρόνια αναμονή είναι υπερβολικά...Πιστευω πως οι απαραίτητοι έλεγχοι της οικογένειες μπορούν να γίνουν μέσα σε ένα χρόνο ή και λιγότερο...Αλλά είπαμε,εδώ είναι Έλλάδα;)

Επίσης αν η κάθε οικογένεια είχε ένα υιοθετημένο παιδάκι ,όχι απαραίτητα με ελληνική καταγωγή,που μεγάλωνε μαζί με τα βιολογικά παιδιά πιστευω ο κόσμος και η νοοτροπία θα ήταν διαφορετική.Δεν θα αντιμετωπίζαμε με επιφύλαξη τα άτομα απο άλλες χώρες που ψάχνουν ένα καλύτερο μέλλον εδώ,και σίγουρα η ρατσιστική συμπεριφορά δεν θα ήταν μαζική.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...

Mummy συγχαρητήρια...πόσο σε καταλαβαινω...

Ενδιαφερόμαστε με τον σύζυγό μου να υιοθετησουμε ενα μωρακι. Μετα απο πολλες προσπαθειες εξωσωματικης, σκεφτηκαμε οτι αυτος ειναι ο μονος δρομος για μας.Δεν ειχαμε ποτε προβλημα για το αν το παιδι μας θα ηταν βιολογικο η οχι. Ο λογος που δεν το καναμε νωριτερα ηταν οτι απο καποιες επαφες που ειχαμε κανει φαινοταν πολυ δυσκολο. Τωρα εχουμε προσανατολιστει μονο εκει και ειδικα στην ιδιωτικη υιοθεσια εφοσον στα ιδρυματα η αναμονη φτανει εως και τα τεσσερα χρονια. Θα ηθελα να ρωτησω αν καποια γυναικα ξερει που μπορουμε να απευθυνθούμε για να βρουμε μια γυναικα που θα ηθελε για τους δικους της λογους να δωσει το παιδακι της για υιοθεσια. Ολοι μου λενε για καποιους "μεσαζοντες" που σου βρισκουν γυναικα εναντι αμοιβης. Δηλαδη ολες αυτες που εγκαταλειπουν μωρα στο Αλεξανδρα και στο Ελενα δεν ψαχνουν για ζευγαρια που μπορουν να μεγαλωσουν αυτα τα παιδια? Προτιμουν να τα αφηνουν εως και 18 μηνων ορισμενες φορες σε ενα θαλαμο και μετα να πηγαινουν σε ιδρυματα? Νομιζω οτι η κατασταση ειναι πολυ δυσκολη χωρις λογο και για εμας και για ολα αυτα τα αγγελουδια που θα μπορουσαν να εχουν τη δικη τους οικογενεια. Η παραμικρη πληροφορια μου ειναι χρησιμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...