Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποτε θα κοιμηθει ολο το βραδυ? ΟΕΟ?


Recommended Posts

Απορια ευλογη...κοριτσια!!!

Ειμαστε 40 ημερων και αναρωτιεμαι ποτε θα αρχιζει να κοιμαται παραπανω απο 3-4 ωρες...Ειναι νωρις?

Η γιατρος μου ειπε να την ταιζω κατα τις 11.30-12 το τελευταιο γευμα (το βραδινο) το εκανα αλλα και παλι μετα απο 3 ωρες ξυπναει και ζηταει γαλα.Δε μπορω να την κοιμισω νηστικη...Χαλαει τον κοσμο!!!

Δεν θηλαζω της δινω γαλα-μπιμπερο και τρωει καλες ποσοτητες μεχρι και 180 γραμ.εφαγε εχτες...

Για πειτε πως αλλαξατε ωραρια...Εχω ακουσει για τσαγακια και τετοια...

Θελω να κοιμηθω ενα βραδυ....ολοκληρο πειραζει????

Αλλιως οι μαυροι κυκλοι στα ματια ουτε με πλαστικη δεν θα φευγουνε :P :P !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω η ευλογη σου απορια για μενα δεν εχει αντικειμενικη απαντηση.

Εγω θα σου πω πως ειναι στο παιδι,αλλα κοιμουνται σερι απο τις πρωτες κιολας μερες και αλλα μπορει να παρει και μηνες για να το κανουνε αυτο.

Εμας η δικιας μας αρχισε να κοιμαται ολο το βραδυ λιγο μετα που εκλεισε τον τριτο.

Ξερω πως περιμενετε πως και πως αυτη την βραδυα αλλα το μονο που εχετε να κανετε ειναι υπομονη!!!!

Μπορεις να δοκιμασεις επεισης στο βραδυνο γευμα να της δωσεις λιγο Τιλιο,εχω ακουσει πως με αυτο πολλα παιδια κοιμοντουσαν 8ωρο κανονικο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ θα κανεις λιγη υπομονη ακομα

Η κορη μου που της εδινα ξενο γαλα κοιμηθηκε ολοκληρο το βραδυ γυρω στο 2μηνο,τρομαξα το πρωι που ξυπνησα και την ειδα να κοιμαται,λεω κατι επαθε το παιδι:blink: :blink: :blink: .

Ποτε δεν της εδωσα τσαγακι το βραδυ γιατι μετα απο λιγη ωρα θα ξυπναγε και θα ξαναπειναγε.

Κανε λιγη υπομονη !!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ,εγώ δοκίμασα το τσάι αλλα...εγγλέζος ο κύριος ξυπνούσε για το τσάι

Κατ'αρχην το βράδυ ότανξυπνάει τρώει κανονικά;

Δοκίμασε να μειώνεις σιγά σιγα την ποσότητα στο νυχτερινό γευμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω μου δυσκολο πραμα η αυπνια....:laugh: ,δεν παλευεται...,αλλα δεν γινεται κατι σ αυτο,εξαρταται απο το καθε παιδι!!!Η ανηψια μου εξακολουθει και ξυπναει 3-4 φορες καθε βραδυ και ειναι 15 μηνων,μια φιλης μου το μωρο μεθαυριο σαραντιζει παρολο που θηλαζει κιολας κοιμαται 6 ωρες το βραδυ σερι!!!!Κι εγω θα σου πω το ιδιο με την Καραμελενια μειωσε την ποσοτητα,και καθυστερησε το τελευταιο γευμα οσο μπορεις!Πιπιλα πιανει η μπεμπα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννιω μου υπομομονη κοριτσι μου:) :) :)

εμενα ο μπεμπης στις αρχες κοιμοταν συνεχεια (αφου εγω τον ξυπναγα για να φαει)μολις εγινε 3 μηνων αρχισε να κοιμαται πιο πολυ (με ενα ενδιαμεσο γευμα στις 3 το πρωι)απο τον 4 και μετα κοιμαται ολη νυχτα απο τις 10.30 ξυπναμε στις 7πινουμε γαλατακι και ξανακοιμομαστε μεχρι τις 10 κοιμομαστε και το μεσημερι 2 με 3 ωριτσες!!!!! υπναραδες ε?????

το μονο που εκανε πριν 11/2 μηνα ηταν οτι ξυπναγε και επρεπε να σηκωθω να τον ξανακοιμησω και απο οτι διαβασα ειναι το αγχος του αποχωρισμου που εχουν τα μωρα σαυτην την ηλικια

τωρα για παραδειγμα ακομη κοιμαται:P :P :P :P θα παω να τον ξυπνησω σιγα σιγα

εγω παντως για να μου κοιμαται την νυχτα τον εκανα μπανιο βραδυ αλλα δεν πολυεπιανε οποτε κουραγιο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 5 ΜΕ 6 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΩΜΕΝΑ. ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ 8. ΚΑΝΕ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΩΝΗ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΣΑΓΑΚΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ. ΒΑΖΕ ΤΗΣ ΠΙΠΙΛΑ ΑΝ ΞΥΠΝΑΕΙ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ. ΠΑΝΤΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΚΟΠΕΙ ΝΩΡΙΣ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικος μου απο 40 ημερών και ενώ θήλαζα αποκλειστικά κοιμώταν το πολύ 5 ώρες συνεχόμενες. Ξεκίνησα ξενο το βραδυ τελευταία κ τον κοιμιζω 9 η ώρα, ξυπνάει 7.30 να φαει και ξανακοιμάται ως τις 10.30.. αυτο ειναι το στανταρ ετσι κοιμάται καθημερινά.

Εχει σημασία λοιπον αν το θηλάζεις ή οχι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να καταλαβετε τα απογευματα την πιανουν τα δαιμονια...

Κοιμαται αποκαμωμενη 8-8μιση το απογευμα και ξυπναει στις 12 περιπου το βραδυ (στην καλυτερη).Μετα ξαναξυπναει στις 4 παρα τα ξημερωματα και μετα κατα τις 8 και το πρωι...

Αυτο το ενδιαμεσο με ενοχλει το 4 παρα...δε με ενοχλει το πρωινο.

Τωρα ας πουμε κοιμηθηκε 8 η ωρα αφου εφαγε στις 6μιση θα την αφησω να κοιμηθει μεχρι τις 12 παρα οχι παραπανω...Αλλα παλι θα φαει 150ml και ξερω οτι θα ξυπνησει στις 4 αντε 4 μιση το πρωι...

Δηλ. δεν την πιανουν τα 150???

Πειναει????

Πιπιλα εχουμε Υβοννη αλλα και που της την δινω οταν πειναει χαλαει τον κοσμο....

Αυτο που λετε για την μειωση της ποσοτητας εχω την αισθηση οτι δεν θα πιασει γιατι αν φαει λιγοτερο θα ξυπνησει γρηγοροτερα...Δηλ.αν στις 4 παρα τα ξημερωματα της δωσω λιγο γαλα...θα ξυπνησει σε 2 ωρες...

Eley8eria τωρα για το αν παιζει ρολο ο θηλασμος δεν ξερω...Εγω το διευκρινισα οτι δεν θηλαζω και ειναι αλλιως...Παντως μπραβο που τα καταφερες ετσι γιατι απο οσο ξερω στο θηλασμο το παιδι θελει γαλα καθε 2 ωρες.Αφου δεν πεινουσε μεσα σε 5 μπραβο.

Βεβαια θαυματα δεν γινονται μονο απο τον θηλασμο-ας μην το εκθειαζουμε κιολας...!!

Περιμενω κι αλλες προτασεις μαμαδες...

Ευχαριστω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υβοννη έγραψε:

Αννιω εσυ την ξυπνας στις 12?αν την αφηνες τι ωρα θα ξυπνουσε το δοκιμασες?

Μια φορα που ειχε γινει αυτο απο τις 9 ομως το βραδυ (μια ωρα μετα δηλ.) ξυπνησε στις 3....Αλλα ηταν πολυ μικρουλα τοτε -ουτε 20 ημερων-και ειχα πανικοβληθει...να φαει...Κι εγω μπαστακας εκει!!!:) :)

Τωρα δεν καιγομαι πολυ για τα γευματα της...Ειναι φαγανη...΄Βοηθαει οτι τρωει και αρκετα φανταζομαι...αν ετρωγε μονο 80-100γραμ θα ξυπνουσε πολυ νωριτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπομονη..

εμενα εχει αρχισει εδω και κανενα μηνα να κοιμαται απο τις 9, 9.30 το πολλυ..ξυπναει γυρω στις 3-4 αλλα το καλο ειναι πως οσο μεγαλωνει ξανακοιμαται μονος του!!!!!!! το ανακαλυψα μια μερα που τον εκοβα βολτες και δεν ειχα κουραγιο, τον αφησα στο κρεβατι με τραγουδακια και κοιμηθηκε!!!!!! οποτε δεν κοβουμε βολτες για νανουρισμα(οπως φανταζομαι θα γινεται με εσας ακομα,οπως και με εμας αλλωστε πιο παλια-κατι ειναι και αυτο:) :) ) στις 7, 7.30 το πολλυ ειμαστε στο ποδι! οποτε τον ξυπνησα στις 12 για να τον ταισω για να τον παει ολο το βραδυ ξαναξυπνουσε στην ωρα του για να ξαναφαει..οποτε το σταματησα!:)

μονα τους κανουν προγραμμα τι να το κανεις? σιγα σιγα θα στρωσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι νυχτοπουλι η μπεμπα σου Αννιω :laugh: χαχαχαχαχ,οχι βρε ειναι πολυ μικρο ακομα το γλυκουλι μου,δεν εχει βρει τους ρυθμους του,θα στρωσει σιγα σιγα.Αμα αρχισετε να βγαινετε και βολτουλες θα δεις ποσο καλυτερα θα ειναι.Δοκιμασε να την κρατας ξυπνια περισσοτερη ωρα τα απογευματα,μεσα στα πλαισια της λογικης παντα,αμα το μωρο κουτουλαει για υπνο εννοειται πως θα το αφησεις στην ησυχια του,και με την πιπιλα επισης αφου δεν θηλαζει τωρα μπορει να σε βοηθησει να ησυχαζει αρκετες φορες!Δεν ξερω αν τις δινεις χαμομηλια κλπ,συνηθως με το ξενο γαλα πρεπει να πινουν και τετοια,ο γλυκανισος ειναι πολυ καλος για τα μωρα,ρωτα και τον παιδιατρο σου τι μπορεις να τις δινεις.Πολλες κατα τη διαρκεια της νυχτας δινουν τετοια σκευασματα και σταδιακα τα μωρα σταματουν να ξυπνουν νυχτα!Να της δωσεις αγκαλιτσα και φιλακια απο μενα!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝΙΩ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤ6ΣΑΚΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΜΕΝΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ 10:30 Κ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 7-8 ΞΑΝΑ ΤΡΩΕΙ Κ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 10:) ΝΑΙ ΝΑΙ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ!!:silly: ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ 3ΩΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΗΜΟΥΝ ΣΑΝ ΖΟΜΠΙ:silly: :blink: ΑΝ Κ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ 4-4,5 ΩΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Κ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΩΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΑΝΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΥΠΝΑΜΕ!!! ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΠΕΙΔΗ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ? ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΥ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ Κ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 4-5 ΩΡΙΤΣΕΣ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!!!;) ΚΑΝΕ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Κ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ!!:) ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ!!!!! :kiss::kiss::) Α!!!! ΔΟΚΙΜΑΣΕ Κ ΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ!!! ΦΙΛΙΑ!!!!!!B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera kai apo emena Anniw mou!

H dikia mou mexri tis 40 meres pou thn thylaza xypnouse

mono mia fora stis 4:00 ta mesanyxta.Otan meta ksekinisa

kseno ekane to teleytaio geyma stis 10-10:30 kai koimotan

seri mexri ths 7:00 to prwi! Meta etrwge kai xanakoimotan

mexri ths 10:00! Ayto synexizei kai kanei akoma kai twra

pou einai sxedon 6 mhnwn! Kai na fantasteis koimatai kai

ta meshmeria stantar ena 3 wro!

Gnwmh mou einai na kaneis ligo ypomonh akoma kai h mikrh

tha ftiaxei to programma ths monh ths.A ksexasa na sou pw

pws kathe mera prin to teleytaio geyma thn kanw ena zesto

mpanaki kai meta peftei tavla! :) Pisteyw pos voithei poly

sto na xalarwnoun ta mwrakia! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα εχτες εγινε οπως το προεβλεψα.

Ενω εφαγε στις 6 μιση, κοιμηθηκε στις 8 το βραδυ αποκαμωμενη μεχρι τις 12 παρα.Δηλ. εμεινε αφαγη 5 μιση ωρες περιπου.

Στις 12 το βραδυ την ταισα μια αρκετα μεγαλη ποσοτητα (130 ml) και ξυπνησε 4 και κατι τα ξημερωματα.

Εφαγε παλι γυρω στα 120 ml και ξυπνησε στις 8 και κατι το πρωι.

Δηλ. εγγλεζακι στο 4ωρο περιπου.Ομως για να ρωτησω...

Μετραμε απο την ωρα που πειναει και αρχιζει το γευμα της ή απο την ωρα που το τελειωνει?

Αν ειναι να μετραμε απο την ωρα που το τελειωνει εχει καποια διαφορα...γιατι κανει 20-30 λεπτα να φαει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω εγω το μετραγα απο την ωρα που ξεκιναγε να φαει.Δοκιμασε ομως πιο συχνα την πιπιλα μηπως την καταφερεις να την παιρνει γιατι και εγω ετσι αρχισα να την ξεγελαω οταν ξυπναγε τα βραδυα.Μολις την ακουγα που ψιλοξυπναγε τις εδινα την πιπιλα και την ξαναεπερνε ο υπνος.

Καθε βραδυ απο λιγο και εφτασε στο σημειο να κοιμαται 9ωρο σερι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annio mou kalimera..k mena ayti itan i aporia mou,,apo pote metrame ta geymata,,,,me eipan apo tote pou ksekinaei..

ax emeis akoma trome ana 2 ores,,basika to bradi mporie k kathe 3..alla ti mera k kathe 1 ora...

filia sti moumpou sou:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ μου μήπως να μην την ξυπνάς Δεν ξυπνάμε τα παιδακια για φαγητό...τουλάχιστον αυτη ηταν η θέση της παιδιάτρου μου...εμένα θήλαζε ....και παρολαυτά μόλις σαράντισε ......έτρωγε εκει γυρω στις 4(μονος του ξυπνούσε) και ξανακοιμόταν και ξυπνούσε...καλές 9 το πρωί... (εσύ δε μπορείς να ξανακοιμηθεις μετά ή το μωρό δεν ξανακοιμάται με ευκολία γιατι εμένα δε με ενοχλούσε ξερενόμουν πάλι:P )

Αν λες οτι την ταισες 6,30 και κοιμήθηκε 8 τοτε επρεπε νομιζω να περιμένεις να παει 9 να την ξαναταϊσεις!!!!!!! και να κοιμηθεί για βράδυ.... δεν επρεπε να κοιμηθεί ..τόσο νωρίς...θα προσπαθείς τα γεύματα να ολοκληρωνονται μεσα στη μέρα ακόμη κι αν πρεπει να την κρατησεις ξυπνια ή να την ξαναταισεις πιο γρηγορα...ή να ξυπνάει συγκεκριμένη ωρα το πρωί..Αυτη βεβαια ειναι η δική μου θέση....μην παρεξηγηθώ....δεν ξερω κιόλας υποθέσεις κάνω..

Κάθε μα κάθε βράδυ επαναλάμβανα το ίδιο σκηνικό ..έκλεινα φώτα ...τρέναρα το γευμα όσο πήγαινε.....κουνούσα ρυθμικά....και κοιμόταν...μέχρι που 6 μηνών περίπου...κόπηκε τελείως το ενδιάμεσο γέυμα στις 4 πάλι καλά (ξεγελώντας με αγκαλιά και πιπίλα) γιατι απο φιλες έχω ακούσει οτι κάποια φτάνουν και 1,5 και 2 και ακόμη ξυπνούν....:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Κάθε παιδάκι ειναι διαφορετικό αννιώ μου .........υπομονή....εύχομαι όλα να πανε καλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ έγραψε:

Απορια ευλογη...κοριτσια!!!

Ειμαστε 40 ημερων και αναρωτιεμαι ποτε θα αρχιζει να κοιμαται παραπανω απο 3-4 ωρες...Ειναι νωρις?

Η γιατρος μου ειπε να την ταιζω κατα τις 11.30-12 το τελευταιο γευμα (το βραδινο) το εκανα αλλα και παλι μετα απο 3 ωρες ξυπναει και ζηταει γαλα.Δε μπορω να την κοιμισω νηστικη...Χαλαει τον κοσμο!!!

Δεν θηλαζω της δινω γαλα-μπιμπερο και τρωει καλες ποσοτητες μεχρι και 180 γραμ.εφαγε εχτες...

Για πειτε πως αλλαξατε ωραρια...Εχω ακουσει για τσαγακια και τετοια...

Θελω να κοιμηθω ενα βραδυ....ολοκληρο πειραζει????

Αλλιως οι μαυροι κυκλοι στα ματια ουτε με πλαστικη δεν θα φευγουνε :P :P !!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα Αννιώ μου, αλλά νομίζω πως πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή. Για να ξυπνάει το βράδυ σημαίνει πως πεινάει, δεν είναι κρίμα να την ξεγελάς με τσαγάκι κ πιπίλα???? Πιστεύω πως αν τηρείς ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα για τον βραδυνό ύπνο σιγά σιγά θα μάθει κ δεν θα ξυνπάνει τα βράδυα. Εμείς απο τότε που την φέραμε απο την κλινική ΄κ μέχρι κ τώρα που είναι 20 μηνών έχουμε το ίδιο πρόγραμμα. Μπανάκι κ χαδάκια, μετά το μπάνιο σταματάνε κ τα παιχνίδια κ όλα, πάντα χαμηλός φωτισμός κ όχι φασαρία , πίνει το γάλα της κ μετά νάνι.

Στα μωρά αρέσει η ρουτίνα. Οπλίσου λοιπόν με υπομονή, να κοιμάσαι στα ενδιάμεσα κ εσύ για να αντέχεις κ ας ελπίσουμε να κοιμάται σύντομα όλο το βράδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ ΚΡΕΜΑ ΣΤΙΣ 6 ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 9 ΠΟΥ ΤΗ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟΜ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 2 ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΑΛΛΑ 200 ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΜΙΖΩ ΧΩΡΙΣ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 12 ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΤΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ.Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 9 ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 years later...

Γεια σας..εμενα ο μπεμπηε ειναι 47 ημερων κ το βραδυ πχ αν κοιμηθει στις 11,00 θα ξυπνησει στις 3,00 κ μετα κατα τις εξι το πρωι..ως ποτε να τον ταιζω το βραδυ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 13/4/2009 at 7:12 ΜΜ, ο/η Αννιώ είπε:

Απορια ευλογη...κοριτσια!!!

Ειμαστε 40 ημερων και αναρωτιεμαι ποτε θα αρχιζει να κοιμαται παραπανω απο 3-4 ωρες...Ειναι νωρις?

Η γιατρος μου ειπε να την ταιζω κατα τις 11.30-12 το τελευταιο γευμα (το βραδινο) το εκανα αλλα και παλι μετα απο 3 ωρες ξυπναει και ζηταει γαλα.Δε μπορω να την κοιμισω νηστικη...Χαλαει τον κοσμο!!!

Δεν θηλαζω της δινω γαλα-μπιμπερο και τρωει καλες ποσοτητες μεχρι και 180 γραμ.εφαγε εχτες...

Για πειτε πως αλλαξατε ωραρια...Εχω ακουσει για τσαγακια και τετοια...

Θελω να κοιμηθω ενα βραδυ....ολοκληρο πειραζει????

Αλλιως οι μαυροι κυκλοι στα ματια ουτε με πλαστικη δεν θα φευγουνε :P:P !!!

Να χαίρεσαι το μωράκι σου. ??????????στο δικό μωρό όταν ήταν πολύ πολύ μικρό μου είχε πει ο παιδίατρος πως μπορούσα να δώσω λίγο πιο παχύ γάλα. Υπάρχει ένα γάλα σε σκόνη δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω την μάρκα  είναι μόνο για νύχτα. Βοηθάει να μην πηναει εύκολα το μωρό. Και φυσικά είναι ακηνδινο. Απλός είναι λίγο πιο παχύ. Τσάι καλύτερα μην το δίνεις γιατί θα το ξελιγωσει ακόμη πιο πολύ πίστεψε το.δοκιμασμενο το κόλπο. ?  εμένα με βοήθησε πάντως. αν της δίνεις και πιπιλα να ξες πώς μέχρι και αυτό την κάνει να πηναει πιο εύκολα. Δοκίμασε αν της δίνεις να το ελωτωσης. Εύχομαι να σε βοηθησα. Καλό κουράγιο και να σου ζήσει.! !!! ??????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...