Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΞΕΣΗ???


Recommended Posts

Κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας!

Μετά απο παλλίνδρομη κύηση έκανα απόξεση στις 28 Φεβρουαρίου. Την πρώτη μέρα είχα αρκετό αίμα μέχρι το απόγευμα. Επειτά δεν είχα καθολου για 2 μέρες και απο την 3η όπως ήρθε μου κράτησε σχεδόν 10 μέρες με σταθερή ροή όχι πολύ...

Ο γιατρός μου'χε πει οτι σε 1 μήνα θα αδιαθετούσα αλλά πέρασε τόσος καιρός και ακόμα τίποτα...Όταν του ζήτησα να κάνω εξετάσείς λόγω της μερικής μύλη κύησης που προέκυψε μου είπε οτι δεν είναι απαραίτητο διότι πρόκειται για τυχαίο γεγονός...

Πονάω αρκετά εδώ και 10 μέρες αλλά δεν έρχεται η άτιμη να ηρεμήσω λιγάκι...Εχω απίστευτα νεύρα και την πληρώνει ο αντρούλης μου ο καημενούλης... :unsure:

Σας παρακαλώ πείτε μου όσες έχετε κάνει απόξεση μετά απο πόσο καιρό αδιαθετήσατε;

Εχω αρχίσει να ανησυχώ και να βάζω πολλά στο μυαλό μου... :dry: Είναι φυσική η καθυστέρηση ή κάτι τρέχει;:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα μου ηρθε στις 27 μερες κανονικα και δεν ειχα μετα απο την αποξεση αιμα δεν θυμαμαι αν ειχα καμοια δυο μερες αλλα νομιζω πως οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω μου, είχα ακριβώς το ίδιο με σένα, δηλαδή αίμα την πρώτη μέρα, μετά τίποτα και μετά αίμα για 10 μέρες (εγώ είχα αρκετό πόνο).

Μετά όμως η περίοδος ήρθε κανονικά στις μέρες που την περίμενα.

Να σου πω κάτι άλλο. Ενδεχόμενο εγκυμοσύνης υπάρχει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλα μου δεν νομίζω να υπάρχει ενδεχόμενό εγκυμοσύνης γιατί προσέχουμε πλέον με τον άντρα μου γιατί ΔΕΝ πρέπει να μείνω...

Περιμένω να αδιαθετήσω για να αρχίσω τα αντισυλληπτικά Νατασούλα μου γιατί μόνο έτσι θα ξέρω τι μου γίνεται...Ετσι πιστεύω τουλάχιστον...

Θέλω να αλλάξω και γυναικολόγο γιατί αυτός που έχω είναι στον κόσμο του...Μου είπε να μην ανησυχώ και θα αδιαθετήσω...

Πονάω όμως...και ανησυχώ...:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάτσε βρε Βάσω, γιατί τώρα πρόσεξα τι έγραψες. Αυτό που λες περί μερικής μύλης κύησης.. τι ακριβώς σημαίνει και πως αντιμετωπίζεται;;; Μήπως φταίει αυτό;;; Την χοριακή σου την έχεις ελέγξει; Έχει μηδενίσει;; Γιατί μια φίλη μου που'χε μύλη, εκανε 6 μήνες να της πέσει και τελικά πήρε κάτι δυνατά φάρμακα και τότε άδειασε εντελώς η μήτρα από την μύλη και συνήλθε. Για διευκρίνισέ το..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρέπει να το δω γιατί άρχισα να ανησυχω Ρούλα μου...Είμαι και η Μ.Βδομάδα που θα λείπουν οι περισσότεροι γιατροι...Το άφησα πολύ τελικά η χαζη...:blink:

Για τεστάκι μια και το λες θα κάνω αύριο για να αποκλείσω το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης (είναι η πρώτη φορά που δεν το θέλω λόγω του προβλήματος και στεναχωριέμαι απίστευτα...:( )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρούλα μου πριν 2 βδομάδες ακριβώς έκανα χοριακή και ήταν στο 4 απο τις 58600 που ήμουν πριν την απόξεση...Είναι πάρα πολύ καλά μου είπε ο γιατρός...Δεν έχει μηδενίσει ακόμα αλλά πάει καλά...Την Δευτέρα θα πάω να ξανακάνω...

Για τη φίλη σου όταν λες οτι δεν έπεφτε η χοριακή πόσο ήταν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήταν σε επίπεδα εγκυμοσύνης.. δηλαδή 1000, 800.. δεν ξέρω ακριβώς τις τιμές, πάντως υψηλές!

Οπότε αφού εσένα ήταν 4, οκ.. μια χαρά... :)

Εκτός κι αν ξετρύπωσε κανένας κος Σπέρμα Τοζωάριο και έκανε την ζαβολιά.. και έχει ανέβει πάλι η χοριακή σου! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

basw mou na eisai polu taktikh sthn eksetash ths xwriakhs na pesei teleiws kai na kaneis suxna thn eksetash ayth kai fusika megalh prosoxh oxi mwro akomaaaaaaaaa oso duskolo ki an einai proexei h dikh sou ugeia!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δίκιο Νατάσα μου, θέλει πολύ προσοχή...

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να μείνω έγκυος για τους επόμενους 8 μήνες τουλάχιστον...

Ρούλα μου εύχομαι ο κος Σπερμα Τοζωάριος να μ'επισκεφτεί μετά απο 8 μήνες...Τότε θα είναι καλοδεχούμενος και ευπρόσδεκτος!!!! :P

Είναι και ο θυρεοειδής μου που επηρεάζει μάλλον την κατάσταση...Τι να πω; Ψάχνω δικαιολογίες για να μην ανησυχω...:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου θα σου φυγει το αγχος σου αυριο που θα μας δεις!:silly: :laugh: ,περα απο πλακα τωρα πιστευω δεν πρεπει ν ανησυχεις,σε πολλες ο κυκλος αργει να στρωσει μετα απο αυτο που περασες,για να μην ανησυχει κι ο γιατρος,θα ειναι φυσιολογικο!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα βασω μου..

εγω εκανα αποξεση ππριν 10 μερες..και εχω και εγω ακριβως την ιδια απορια..την πρωτη μερα ειχα αιμα και πονους, μετα για 2 μερεσ τιποτα απολυτως και μετα αρχισα να εχω παλι αιμα ,οχι παρα πολυ, κανονικη ροη..μεχρι ποτε θα εχω αιμα? ποτε θα μου ερθει περιοδος? ο γιατρος μου , μου ειπε οτι η κανονικη περιοδος θα ερθει στις 40 μερες μετα την αποξυση,,και μεχρι τοτε θα εχω αιμα?

και η μυλη κυηση τι ειναι?μπορεις να μου πεις σε παρακαλω?

ευχομαι ολα να πανε καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasw m, elegxe to thema alla min xexnas kathe organismos antidra diaforetika meta apo mia apoxesi!egw gia paradeigma meta tin apoxesi p ekana 22 ianoyariou eixa aima gia 4-5 meres, meta stis 40 meres dld 1 martiou eixa san simadi apo aima kai 26 martiou kanoniki periodo!

min agxwnesai, pigaine xana sto giatro sou ki an autos s leei pws ola einai mia xara kai tha deis, tote tha deis kali m!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

matakiaefh έγραψε:

καλημερα βασω μου..

εγω εκανα αποξεση ππριν 10 μερες..και εχω και εγω ακριβως την ιδια απορια..την πρωτη μερα ειχα αιμα και πονους, μετα για 2 μερεσ τιποτα απολυτως και μετα αρχισα να εχω παλι αιμα ,οχι παρα πολυ, κανονικη ροη..μεχρι ποτε θα εχω αιμα? ποτε θα μου ερθει περιοδος? ο γιατρος μου , μου ειπε οτι η κανονικη περιοδος θα ερθει στις 40 μερες μετα την αποξυση,,και μεχρι τοτε θα εχω αιμα?

και η μυλη κυηση τι ειναι?μπορεις να μου πεις σε παρακαλω?

ευχομαι ολα να πανε καλα..

Εφη μου κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός...Εγώ είχα αίμα για 2 βδομάδες περίπου με αρκετό πόνο...Το αίμα θα σταματήσει καποια στιγμή, αυτό μην σ'ανησυχεί...

Οσο για την περίοδο το πότε θα έρθει αγνωστο :dry::ohmy::blink:

Σε μένα έχουν περάσει 44 μέρες και ενώ τις τελευταίες 12 μέρες έχω πόνους περιόδου δεν έρχεται η άτιμη τώρα που την θέλω...:angry:

Οσο για τη μύλη κύηση, αυτή αποδειχθηκε απο την ιστολογική εξέταση που έγινε μετά στο δείγμα της απόξεσης...Στην περίπτωση την μερικής μύλης κύηση (γιατι η μύλη κύηση είναι διαφορετική) το έμβρυο αποροφάται απο τον οργανισμό...Ενώ μέχρι την 8η εβδομαδα βλέπαμε έμβρυο, στην 9η έμβρυο δεν υπήρχε πουθένα...Ασε που η χοριακή είχε χτυπήσει κόκκινο...Είχε ανέβει στα ύψη!!!Πάντως το θετικό είναι οτι είναι ένα τυχαίο γεγονός και δεν ευθύνεται κανένας και τίποτα...

Εύχομαι όλα να πάνε καλά που θα πάνε :woohoo: :silly: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

girl84 έγραψε:

vasw m, elegxe to thema alla min xexnas kathe organismos antidra diaforetika meta apo mia apoxesi!egw gia paradeigma meta tin apoxesi p ekana 22 ianoyariou eixa aima gia 4-5 meres, meta stis 40 meres dld 1 martiou eixa san simadi apo aima kai 26 martiou kanoniki periodo!

min agxwnesai, pigaine xana sto giatro sou ki an autos s leei pws ola einai mia xara kai tha deis, tote tha deis kali m!

girl84 σαν να παρηγορήθηκα λιγάκι...Είδα οτι και σε εσένα άργησε αρκετά να έρθει περίοδος...Θέλω να αλλάξω γιατρό και θα δούμε τι θα γίνει...Σε ευχαριστώ πολύ...!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας κορίτσια!

Αρχικά μηδένισε η χοριακή μου :woohoo: :silly: :woohoo: Πρώτη φορά είμαι τόσο ευτυχισμένη που είδα μηδέν στην β-χοριακή!!!

Στον υπέρηχο μου είπε ο γιατρός οτι η μήτρα είναι έτοιμη για να μου'ρθει περίοδος!Μου έλεγξε μήτρα και ωοθήκες και είναι όλα άψογα! Ωστόσο, πρέπει να πάρω χάπια, τα primolut, για να τη βοηθήσω να κατέβει :dry:

Κανονικά μου είπε οτι η περίοδος μπορεί να έρθει μέχρι και 40 μέρες μετά την απόξεση αλλά στη δική μου περίπτωση λόγω των ορμονικών προβλημάτων αργεί πολύ!

Ουφ ηρέμησα λιγάκι αλλά με στεναχωρεί που πρέπει να χαπακωθώ και πάλι :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...

Κοτιτσια εχω απορια και φοβαμαι πολυ...εκανα στις 31/10 αποβολη και μου ειπε η γυναικολογος μου οτι θα εχω την πρωτη περιοδο σε 40 μερες... σημερα ειναι  η 37 ημερα και δεν εχω καθολου συμπτωματα περιοδου..οπως πριξιμο του στηθους φοβαμαι παρα πολυ μηπως ειμαι παλι εγκυος αλλα δεν νομιζω...μηπως ξερετε κατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...