Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπολογισμος εγκυμοσυνης -(Μηνες-Εβδομαδες)


Recommended Posts

:huh: Γεια σας κοριτσια!

Εχω μπερδευτει με τις εβδομαδες και τους μηνες για τον υπολογισμού της εγκυμοσύνης!!

Η τελευταια περιοδος μου ηταν στις 6 Νοεμβριου(αρχη περιοδου)

Ο γιατρος λεει οτι η πιθανη μερα τοκετου ειναι στις 16/08/2009(τελευταια ημερα)!

Εγω συμφωνα με τα sites ειμαι στην 12η εβδομαδα! δηλ στον 3ο μηνα!

εγω δηλαδη θα αλλάξω μηνα καθε 16 του μηνος?, θα μπω στον 4ο μηνα στις 16 φεβρουαρίου?

Στις ποσες εβδομαδες μπαινεις στον 4ο? Οποια γνωριζει το θεμα ας μου απαντησει!ευχαριστω:huh:

star

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ,

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΘΕ 16 ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΜΗΝΑ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 4 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΟΣ ΜΗΝΟΥ. ΜΕ ΕΒΑΛΕ 8 ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΗ Η ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕ 8 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΘΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΗΝΑ. ΑΡΑ 8 ΤΟΥ ΦΕΡΒΑΡΗ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΟΣ ΜΗΝΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

STAR, ΜΗ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!

ΜΕΤΡΑ ΤΑ ΟΠΩΣ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ.

ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΜΕ ΜΗΝΕΣ.

ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΗΤ 16/08/09 ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΜΗΝΑ ΚΑΘΕ 16 ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ.

ΣΤΙΣ 16 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ.

ΚΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΩ ΜΕ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΗΝ 12Η ΚΑΙ ΣΤΙΣ 16 ΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΗΝΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΗΝ 16..

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ.

ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΜΕΤΡΑΓΑ ΤΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΩΣ ΕΞΗΣ:

1ος ΜΗΝΑΣ 1-4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

2ος ΜΗΝΑΣ 5-8 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

3ος ΜΗΝΑΣ 9-13 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

4ος ΜΗΝΑΣ 14-17 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

5ος ΜΗΝΑΣ 18-22 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

6ος ΜΗΝΑΣ 23-27 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

7ος ΜΗΝΑΣ 28-31 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

8ος ΜΗΝΑΣ 32-35 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

9ος ΜΗΝΑΣ 36-40 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΗ τωρα μπερδεψες κ εμενα...πως γινεται εγω τωρα να ειμαι στη 16 εβδομαδα κ στις 18/2 να αλαζω μηνα κ να κλεινω τον τεταρτο;:huh:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεις πολυ απλα να φτιαξεις ενα χαρακακι εγκυμοσυνης.

Εισαγεις μονο την ημερομηνια της τελευταιας περιοδου σου και τα υπολοιπα σου τα βγαζει μονο του.

Ετσι δε θα μπερδευεσαι ποτε και θα ξερεις παντα με ακριβεια σε ποιο μηνα και σε ποια εβδομαδα βρισκεσαι...

Πραγματικα θα σε βοηθησει πολυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλισπερα κοριτσια...

Εγω κοριτσια τα ξερω ετσι...

:) Πρώτος μήνας (1 έως 5 εβδομάδες)

:) Δεύτερος μήνας (6 έως 9 εβδομάδες)

:) Τρίτος μήνας (10 έως 13 εβδομάδες)

:) Τέταρτος μήνας (14 έως 17 εβδομάδες)

:) Πέμπτος μήνας (18 έως 21 εβδομάδες)

:) Έκτος μήνας (22 έως 26 εβδομάδες)

:) Έβδομος μήνας (27 έως 31 εβδομάδες)

:) Όγδοος μήνας (32 έως 36 εβδομάδες)

:) Ένατος μήνας (37 έως 40 εβδομάδες)

Καλι ελευθερια σε ολεσ μασ...:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Star και εγω τελευταια περίοδος ειχα στις 6 Νοεμβρίου!!

Εμένα ο γιατρός μου έχει σημειώσει ΠΗΤ 13/08.Να σου πω και εγω εχω μπερδευτεί γιατι υπολογίζεται η ημερομηνία της τελευταίας περίοδου και οχι το πότε εγινε η σύλληψη..Έτσι υπολογίζω σε εβδομάδες,ειμαι τωρα 12 εβδομαδών..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ. Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΗΤΑΝ 2-12. Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 14-12. ΣΙΓΟΥΡΑ!!! ΠΟΣΟ ΕΙΜΑΙ ΔΗΛΑΔΗ? 7 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ Η 9? :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gastroula σήμερα είσαι 8 εβδ+4 μέρες ακριβώς!!Ολοι οι γιατροί μετράνε απο την τελευταια περίοδο άσχετα με την ημέρα σύλληψης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

τι μπερδεμα κι αυτο.Βοηθειστε κι εμενα ρε κοριτσια.Ο γιατρος μου ειπε οτι καθε 25 του μηνα, αλλαζω μηνα.Ειχα τελευταια περιοδο 17/11/08.Δηλαδη στις 25 του μηνα κλεινω τον 4ο???τις εβδομαδες πως τις υπολογιζεις??εχω κλεισει την 17η σωστα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νέμη σημερα εισαι 16 εβδομαδων και 6ημερες ακριβώς συμφωνα με την τελευταια περιοδο σου.Αυριο εισαι 17 εβδ.Δηλαδη κλεινεις τον 4ο μηνα..Η ΠΗΤ σου ειναι 24-08-2009 δηλαδη..ολοι οι γιατροι μετρανε απ την τελευταια περιοδο 40 εβδομαδες.Εβδομαδες και μηνες δεν συμβαδιζουν..

ειναι λιγο μπερδεμα το ξερω..και γω παιδευτηκα λιγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα τελευταία περίοδος ήταν 30 Οκτωβρίου!! Μου έδωσε ΠΗΤ ο γιατρός 6 Αυγούστου! Άρα μου λέει θεωρητικά κάθε 6 αλλάζεις μήνα! Αλλά στην αρχή μπερδεύτηκα πάρα πολύ και παιδεύτηκα επίσης πάρα πολύ, μέσω του mammyland, βρήκα τα tickers όπου βάζω την ΠΗΤ και μου βγάζει πόσο είμαι!!

Η σελίδα είναι : http://tickers.baby-gaga.com/pregnancy.php

Και το ζουζούνι μου αυτή την στιγμή είναι:

dev217pr___.png

καλή συνέχεια στους υπολογισμούς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dallia έγραψε:

Κορίτσια εμένα τελευταία περίοδος ήταν 30 Οκτωβρίου!! Μου έδωσε ΠΗΤ ο γιατρός 6 Αυγούστου! Άρα μου λέει θεωρητικά κάθε 6 αλλάζεις μήνα! Αλλά στην αρχή μπερδεύτηκα πάρα πολύ και παιδεύτηκα επίσης πάρα πολύ, μέσω του mammyland, βρήκα τα tickers όπου βάζω την ΠΗΤ και μου βγάζει πόσο είμαι!!

Η σελίδα είναι : http://tickers.baby-gaga.com/pregnancy.php

Και το ζουζούνι μου αυτή την στιγμή είναι:

dev217pr___.png

καλή συνέχεια στους υπολογισμούς...

Ακριβώς έτσι είναι.. Κι εγώ με το ημερολόγιό μου ακριβώς αυτά βγάζω! ;)

Ή εβδομάδες θα μετράμε ή μήνες...

Προσθέτουμε 7 μέρες στην ημερομηνία της τελευταίας περιόδου και τότε αρχίζουμε να μετράμε τους μήνες.

π.χ. στο παράδειγμα της dallias 30-10 + 7 μέρες = 06-11 αρχίζει ο πρώτος μήνας

06-12 κλείνει ο πρώτος, μπαίνει ο 2ος

06-01 κλείνει ο 2ος, μπαίνει ο 3ος

κ.ο.κ.

06-08 κλείνει και ο 9ος, οπότε τότε είναι η ΠΗΤ.

Με τις εβδομάδες είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα. Απλά όταν λες εβδομάδες δεν καταλαβαίνουν όλοι την πορεία της εγκυμοσύνης.. Ενώ με τους μήνες είναι πιο εξοικειωμένοι!

dallia γλυκιά μου με το καλό!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ(ΧΘΕΣ ΜΠΗΚΑ) ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!!ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΑΛΛΕΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΗΝΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΕΙ!ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΦΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ (ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ )ΠΡΙΝ ΤΟ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥ!ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΡΕΧΩ , ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ!ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ?

star

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Γεια σας με λενε Σοφια και θα ειμαι και εγω καινουρια μανουλα.Δεν μπορω ομως να πω με ακριβεια ποσων μηνων ειμαι γιατι ο γιατρος μου με εχει μπερδρψει.χρειαζομαι βοηθεια και γι'αυτο θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε.Αδιαθετησα ταιλευταια φορα 19 μαρτιου με κυκλο 40 ημερων.ειχα παει στον γιατρο πριν καιρο οπου με ειχε ενημερωσει πως ειμουν 5 εβδομαδων εγκυος.την πεμπτη 11 /6 θα ξαναπαω αλλα μεχρι τοτε ειμαι σε αδιεξοδο γιατι παλι θα με μπερδεψει ο γιατρος μου.Τι να κανω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

εμενα ο γιατρος μου,μου ειπε να κανω τις εβδομαδες μου -3 δια 4.πχ 33-3=30 οποτε 30 δια 4=7,5 μηνων.αρα εγω εχω κλεισει τον 7ο και ειμαι στον 8ο η αλλιως ειμαι 7,5 μηνων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...