Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

annaste    0

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια που να κατάφερε μια επιτυχή εγκυμοσύνη ενώ έχει αυξημένα natural killers (CD3, CD16,CD56) και αν ακολουθήθηκε κάποια φαρμακευτική αγωγή

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store
Diwni    414

Η κολλητή μου τα κατάφερε κ έμεινε έγκυος φυσιολογικα με αυξημένα nk. 4 χρόνια τ πάλευε κ τ έψαχνε μέχρι που ο τελευταίος της γιατρός την ξεζουμισε στις εξετάσεις κ έτσι τ βρηκανε. Ξέρω ότι έπαιρνε σαλοσπιρ κ ότι κάθε 5-6 βδομάδες έβαζε ένα όρο π έριχνε τ ανοσοποιητικο. Μόλις προσπαρμοστηκε ο οργανισμός έμεινε έγκυος. Λίγους μήνες μετά δηλαδή. Δεν ξέρω ακριβώς τι αγωγή αλλά σήμερα έχει μια κοπέλαρα ενός έτους! Υπάρχει λύση να τ ξέρεις!

annaste    0

Diwni

θα μπορούσες να ρωτήσεις την κολλητή σου για περισσότερες πληροφορίες για αυτό τον ορό (ποιος γιατρός της το πρότεινε και τι είδους ορός ήταν, αν είχε παρενέργειες για την ίδια) γιατί οι δικές μου πληροφορίες είναι συγκεχυμένες και βρίσκομαι σε δίλημμα. 

joy2    53
στις πριν 17 ώρες, ο/η annaste είπε:

Diwni

θα μπορούσες να ρωτήσεις την κολλητή σου για περισσότερες πληροφορίες για αυτό τον ορό (ποιος γιατρός της το πρότεινε και τι είδους ορός ήταν, αν είχε παρενέργειες για την ίδια) γιατί οι δικές μου πληροφορίες είναι συγκεχυμένες και βρίσκομαι σε δίλημμα. 

Κοριτσι μου, εμένα μου βρήκαν αυξημένα νκ. Έχω μείνει έγκυος όμως αλλά με κενό σάκο κ τις 2 φορές... Μόνο αυτό μου βρήκαν παθολογική τελικά και πιθανώς αυτο ευθύνεται για τις παλινδρομες...  Θα κάνω μια επαναληπτική εξέταση για να είμαστε σίγουροι.. Αν είναι αυτό θα σε ενημερώσω για το τι θα μου πει η ανοσολογος.. Ωστόσο η θεραπεία με όρο που λέει η αγαπημένη Dioni, δεν είναι αθώα.. Είναι θεραπεία με ανοσοσφαιρινες η οποία είναι πάρα πολύ επικίνδυνη και για εσένα κ πιθανώς για το μωρό.. Εγώ αν μου τη προτείνουν δεν θα τη κάνω... Αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος θα ψάξω για παρένθετη μη σου πω :(

• Like 1

joy2    53
στις πριν 4 ώρες, ο/η annaste είπε:

joy2 ενημέρωσε για την απάντηση της ανοσολόγου. Για τις παρενέργειες φοβάμαι και εγώ.....

Ναι κορίτσι μου! Μπορεί να αργήσουν τα αποτελέσματα αλλά μόλις ξέρω κ εγώ θα σου στείλω! Κοίτα οι γιατροί σου λένε Αα κάνε αυτό κ αυτό κ αυτό αλλά δεν σου λένε πόσο επικίνδυνο είναι... Οπότε προτιμώ να εχω εγώ τη τύχη μου στα χέρια μου κ όχι να διακνδυνευσω τη ζωή μου η να φέρω στον κόσμο ένα μωρό που μπορεί να έχει εξαιτίας μου χίλια προβλήματα... Οπως κ να έχει θα σε ενημερώσω :)

Finally    213

Ο ορος ειναι τα ιντραπιλιτς.ειναι εντελως αθωος( καμια σχεση με οτι αναφερεται πανω και δεν ενεχει κανενα κινδυνο για μαμα κ μωρο εκτος εαν η κοπελα αναφεροταν σε αλλη αγωγη)Ειναι ιδιος με αυτο που βαζουν οι αρρωστοι κ εντελως φυσικος( κ με ελαχιστο κοστος)..ρωτησε το γιατρο σου..εγω λογω αλλων αυτοανοσων τον πηρα 2 φορες προληπτικα.( γενικα ειδικα στις εξωσωματικες δινεται συχνα). Και τις δυο πετυχα..δεν ξερω αν ευθυνεται αυτο μιας κ ουσιαστικα δεν ειχα θεμα με νκ αλλα σιγουρα εκανε πιο φιλικο το περιβαλλον της μητρας μου ειδικα λογω αυξημενων αντισωματων απο τα αυτοανοσα..Αυτο που ειναι αμφιλεγομενο ειναι τα ιδια nk απο τους γιατρους ...καποιοι γιατροι τα δεχονται αλλοι οχι

• Like 2

Finally    213

Τα Intralipids έχουν την εξής σύνθεση: 1.2% φωσφολιπίδια αυγού, 20% λάδι από σπόρους σόγιας (soybean oil), 2.2% γλυκερόλη και νερό. 

• Like 1

Diwni    414

Ακριβώς όπως τα λέει η finally. Αυτό π αμφισβητούν πολλοί γιατροί είναι τ αν όντως ευθύνονται τα αυξημένα ΝΚ για τυχόν αποβολές. Τον όρο αυτό τ έβαλα κ γω προληπτικά όταν έμεινα έγκυος γτ είχα ελάχιστα αυξημένα κ δ είχα καμία παρενέργεια.

• Like 2

joy2    53
στις πριν 3 ώρες, ο/η Finally είπε:

https://www.assistingnature.gr/blog/?p=235

Κι εδω..ελπιζω να βοηθησα

Σογια ειναι.. ;)

Μακάρι να είναι αυτό! Γιατί είχα διαβάσει για την ανοσοσφαιρινη μονο! Όταν μιλήσω κ εγώ με την ανοσολογο θα σας πω! Να είσαι καλά γλυκιά μου που μας έδωσες αυτές τις πολύτιμες πληροφορίες! 

• Like 1

Finally    213
στις πριν 1 ώρα, ο/η joy2 είπε:

Μακάρι να είναι αυτό! Γιατί είχα διαβάσει για την ανοσοσφαιρινη μονο! Όταν μιλήσω κ εγώ με την ανοσολογο θα σας πω! Να είσαι καλά γλυκιά μου που μας έδωσες αυτές τις πολύτιμες πληροφορίες! 

H ανοσολογος σου ειναι η Λ; Αν ειναι ο ορος η θεραπεια μη φοβασαι..χιλιδες την κανουν σογια ειναι .μονο μη δεχτεις μια βλακεια με εμβολιο που λενε( αβτιπατρικα) αυτο ειναι οβτως επικινδυνο

joy2    53
στις πριν 3 ώρες, ο/η Finally είπε:

H ανοσολογος σου ειναι η Λ; Αν ειναι ο ορος η θεραπεια μη φοβασαι..χιλιδες την κανουν σογια ειναι .μονο μη δεχτεις μια βλακεια με εμβολιο που λενε( αβτιπατρικα) αυτο ειναι οβτως επικινδυνο

Oχι ειναι η κα Β. Στο Ελενα... Ακόμη δν μου έχει πει τίποτα αλλά δεν πρόκειται να δεχτώ ούτε αντιπατρικα ούτε ανοσοσφαιρινη.. Τα ιντραλιπιντς με έπεισαν :):):)

• Like 1

annaste    0

Πολλές και πολύτιμες πληροφορίες κορίτσια!!!!! Τουλάχιστον τώρα βρήκα μια κατεύθυνση προς την οποία θα κινηθώ. Ευχαριστώ!!! :):) 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Αντε κοριτσακι μου ξεμπερδεψες ευχομαι ολα να σου πανε υπεροχα και για σενα και για το μπεμπουλι!Εγω σημερα μπαινω στον 7ο...την αλλη εβδομαδα εχω ραντεβου με τη γιατρο!Η μικρουλα ειναι παρα πολυ ζωηρη οκη μερα κανει τουμπες!!!Εγω παλι εχω αρχισει λιγο να κουραζομαι με το τρεξιμο που εχω αλλα κατα τα αλλα ειμαι μοα χαρα!Δεν παραπονιεμαι!!!Κ εμεις σιγα σιγα εχουμε αρχισει τα ψωνια για τη μικρουλα μας!!!
    • εγω μενω συνορα υμηττο με κατω-ηλιουπολη
    • Κορίτσια παίρνω κ utrogestan. Αυτή είναι η δεύτερή μας προσπάθεια μετά από ωοληψία. Τότε δεν έπαιρνα cyclarur, αλλά μόνο utrogestan. Παρά ταύτα μου ήρθε δυστυχώς περίοδος δυο μέρες πριν την προβλεπόμενη χοριακή. Οπότε τα utrogestan σιγουρα δεν μου τη σταματούν. Κ τις 2 φορές έβαλα έμβρυα 3 ημερών 7 κ 8 κυττάρων. Μακάρι αυτή η φορά να είναι τυχερή. Με έχουν μπερδέψει τόσο τα cyclacur. Παίρνω μόνο τα άσπρα από τις 23 αυγούστου. Αλλες κοπέλες λένε οτι όσο παίρνεις άσπρα δε σου έρχεται περίοδο, άλλες διαφωνούν... τι να πώ; άγνωστο...
    • Μαριλλια, και στις τεσσερις μου εγκυμοσυνες πετυχα αμεσα σταθερο κυκλο με το glucofage. Το πηρα με το που ειχα περιοδο και μεσα στους δυο πρωτους μηνες εμενα εγκυος (το γλουκοφαζ αν και ειχε σε μενα θαυματουργο αποτελεσμα, εχει καποιες παρενεργιες στομαχικες και εντερικες που δυστυχως τις ειχα κι αυτες). Να σημειωσω εδω οτι ειχα κανει διαφορες εξετασεις και γενικα οι ορμονικες μου εξετασεις ηταν μια χαρα (δεν φανηκε εκει το συνδρομο), οι σαλπιγγες μου μια χαρα, το συνδρομο διαγνωστηκε λογω ιστορικου (αραιομηνορροια) και κολπικων υπερυχων στις ωοθηκες μου. Και ο συζυγος ειχε πολυ καλο σπερμα. ΕΓΑ η θρομβοφιλια εχεις ενα βασικο πακετο εξετασεων που καλυπτεται απο τον εοππυ (νομιζω 5-6 εξετασεις). Απλα για αν εισαι σιγουρος οτι ναι εχεις η οχι δεν εχεις καλο ειναι να κανεις ολο το πακετακι που αποτελειται δε θυμαμαι απο ποσες μορφες (πανω απο 20 ισως) και κοστιζει περι τα 700 ευρω πριν 6 χρονια.Σε μενα  δεν ειχε φανει ξεκαθαρα οτι εχω θεμα, απλα η αντιθρομβινη3 αν θυμαμαι καλα, ηταν λιγο τσιμπημενη αλλα και παλι εντος οριων. ο γιατρος ομως καταλαβε οτι μαλλον ευθυνοταν η θρομβοφιλια λογω ιστορικου (παλινδρομης) αλλα και λογω του σωματοτυπου μου (ειμαι 1,65 υψος και μολις 51 κιλα, τοσα ημουν και πριν τις εγκυμοσυνες) και θεωρησε οτι η τιμη αν και εντος οριων ειναι υψηλη για καποια που εχει τα κιλα μου.
    • καλε γραψτους ολους και μην δινεις σημασια εδω εχεις αλλα τα πιο σημαντικα στην ζωη ενος ανθρωπου οι δουλειες ετσι ειναι !!!!!!!!!! για πηγαινε και γυρνα να μας τα ωραια τα νεα !!!!!!!!!!!!  παμε δυνατα κοριτσια !!!!!!!!!!!
  • Νέες συζητήσεις