Μετάβαση σε περιεχόμενο

sos η πιο δυσκολη στιγμη της ζωης μου


maraki2210

Recommended Posts

καλησπερα σας,συγνωμη αν εχω κανει καποιο λαθος η αν εχω επιλεξει λαθος ειδος συζητησης,αλλα ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε φορουμ,και αυτο γιατι ειμαι σε μια πολυ συσκολη κατασταση,ειμαι 21 και ειμαι με τον συντροφο μου μαζι εδω και 8 μηνες ειμαστε στην ιδια ηλικια,η τελευταια μου περιοδος ηταν στις 9/7 και πλεον ειμαι 6 εβδομαδων εγκυος,εχω παει σε γυναικολογο αι εχω κανει και β χοριακη επομενως ειναι σιγουρο,δεν με τρομαζει η μητροτητα,αυτο που με τρομαζει και με κανει να φοβαμαι ειναι οτι σπουδαζω και εχω δυο χρονια ακομα μεχρι το τελοσ της σχολης μου,επειτα η σχεση μου με το αγοριμ ου δεν εχει δοκιμαστει δεν εχουμε συγκατικισει μετα ειναι το οικονομικο θεμα εκεινος δουλευει και εχει εναν αρκετα σεβαστο μισθο για την εποχη,αλλα εγω φοβαμαι μηπως με ολη αυτη την πιεση του μωρου του σπιτιου της δουλειας της σχολης μου μεινω μονη μου με ενα παιδι στο χερι χωρις δουλεια χωρις τιποτα,εκεινος δεν θελει να κανω διακοπη της κυησεως μου γιατι το θελει,ομως εγω ειλικρινα παλευω με την λογικη μου και το συναισθημα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@maraki2210 μου,ένα θα σου πω!!!!είμαι παιδί φοιτητών! Οι γονείς μου όχι μόνο κατάφεραν και έφτιαξαν μια πολύ όμορφη οικογένεια αλλά είναι και οι μόνοι από τα φιλικά τους ζευγάρια που δεν έχουν χωρίσει και είναι ακόμα τόσο αγαπημένοι! !!!σας εύχομαι κι εσάς τα καλύτερα! !!!όλα ξεπερνιουνται με θέληση και αγαπη!

  • Like 3
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι πολυ ενθαρρυντικο αυτο που μου λες,αλλα εγω θα χρειαστει να σταματησω την σχολη γιατι δεν γινονται ολα μαζι του αγοριου μου η δουλεια απαιτει πολλες ωρες να ειναι εκτος σπιτιου,και μετα; με την σχολη τι θα γινει; οι δικοι μου μου λενε οτι η γνωμη τους ειναι να κανω διακοπη γιατι ειναι λενε πολυ βαρη το φορτιο που εχω να σηκωσω και οτι η σχεση μου δεν εχει δοκιμαστει καν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είναι απαραίτητο να σταματήσεις αν έχεις βοήθεια. ...εμένα ερχόταν η γιαγιά μου και με κρατούσε όποτε χρειαζόταν. ...Η αλήθεια είναι ότι είχαν στηριξη απ τους γονείς τότε! Και φυσικά τους είχε περάσει η ιδέα της διακοπής βλέποντας τις δυσκολίες που βλέπετε κι εσείς τώρα αλλά ευτυχώς δεν το έκαναν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η maraki2210 είπε:

καλησπερα σας,συγνωμη αν εχω κανει καποιο λαθος η αν εχω επιλεξει λαθος ειδος συζητησης,αλλα ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε φορουμ,και αυτο γιατι ειμαι σε μια πολυ συσκολη κατασταση,ειμαι 21 και ειμαι με τον συντροφο μου μαζι εδω και 8 μηνες ειμαστε στην ιδια ηλικια,η τελευταια μου περιοδος ηταν στις 9/7 και πλεον ειμαι 6 εβδομαδων εγκυος,εχω παει σε γυναικολογο αι εχω κανει και β χοριακη επομενως ειναι σιγουρο,δεν με τρομαζει η μητροτητα,αυτο που με τρομαζει και με κανει να φοβαμαι ειναι οτι σπουδαζω και εχω δυο χρονια ακομα μεχρι το τελοσ της σχολης μου,επειτα η σχεση μου με το αγοριμ ου δεν εχει δοκιμαστει δεν εχουμε συγκατικισει μετα ειναι το οικονομικο θεμα εκεινος δουλευει και εχει εναν αρκετα σεβαστο μισθο για την εποχη,αλλα εγω φοβαμαι μηπως με ολη αυτη την πιεση του μωρου του σπιτιου της δουλειας της σχολης μου μεινω μονη μου με ενα παιδι στο χερι χωρις δουλεια χωρις τιποτα,εκεινος δεν θελει να κανω διακοπη της κυησεως μου γιατι το θελει,ομως εγω ειλικρινα παλευω με την λογικη μου και το συναισθημα μου...

Θα σου απαντησω οσο πιο αντικειμενικα μπορω. Αυτη, ειναι μια αποφαση που θα καθορισει ολη σου τη ζωη. Ειναι σημαντικο να κανεις αυτο που πραγματικα θελεις εσυ κ οχι αυτο που θα σου τρυπωσουν στο κεφαλι τριτα προσωπα. Αν θελεις να το κρατησεις, αν εισαι ερωτευμενη κ καλα με το αγορι σου, να το κρατησεις χωρις να σκεφτεσαι αν ειναι ολα ιδανικα...και θα τελειωσεις κ τις σπουδες σου απλα λιγο αργοτερα..! ποτε δε θα ειναι ολα ιδανικα - ειδικα στις μερες μας... αν απο την αλλη ομως θες να ζησεις κ αλλα πραγματα στη ζωη σου, αν δεν εισαι σιγουρη γι αυτον που εχεις διπλα σου, αν θες να εισαι πιο ωριμη τελος παντων, τοτε πρεπει να ξερεις οτι εχεις ολο τον χρονο μπροστα σου, να τελειωσεις τις σπουδες σου κ να χαρεις τον ερωτα σου ειτε να γνωρισεις αλλους ερωτες κ οταν το θελησεις, αυτο θα ξαναρθει..! Σαν να μιλω στην αδερφη μου σου μιλαω.. κανεις δεν μπορει να σε κατηγορησει για την αποφαση σου.. φυσικα, συζητησε το οσο περισσοτερο μπορεις κ με το αγορι σου... κουραγιο στην δυσκολη σου αποφαση κοριτσακι.

  • Like 1
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ,οπως τα λες ειναι εδω και μια εβδομαδα οπου το εχω μαθει κλαιω και δεν ξερω τι πρεπει να κανω...εχω πελαγωσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Δεν είναι απαραίτητο να σταματήσεις αν έχεις βοήθεια. ...εμένα ερχόταν η γιαγιά μου και με κρατούσε όποτε χρειαζόταν. ...Η αλήθεια είναι ότι είχαν στηριξη απ τους γονείς τότε! Και φυσικά τους είχε περάσει η ιδέα της διακοπής βλέποντας τις δυσκολίες που βλέπετε κι εσείς τώρα αλλά ευτυχώς δεν το έκαναν! 

δες μου εχουν πει οτι η γνωμη τους ειναι η διακοπη αλλα η τελικη αποφαση ειναι δικη μου,αλλα αγχονομαι οτι δεν θα τα καταφερω οτι ειναι τοσα πολλα μαζεμενα και οτι δεν θα αντεξει η σχεση μου με το αγορι μου με τοση πιεση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Πως είσαι σήμερα? Ελπίζω σιγά σιγά να βρισκεις τη λύση μέσα σου!αν οτιδήποτε θελήσεις και μπορώ χαρά μου να βοηθήσω! Στείλε μου και προσωπικό μήνυμα αν θες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Καλημέρα! Πως είσαι σήμερα? Ελπίζω σιγά σιγά να βρισκεις τη λύση μέσα σου!αν οτιδήποτε θελήσεις και μπορώ χαρά μου να βοηθήσω! Στείλε μου και προσωπικό μήνυμα αν θες!

Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου,ναι ειμαι κυριολεκτικα με τις ωρες μου το πρωι ημουν καλα και τωρα παλι ζοριζομαι εχω πει στον εαυτο μου οτι αν μου πει ο γιατρος οτι χτυπαει καρδια εκει δεν με ενδιαφερει τιποτα προτιμω να παλευω μια ζωη στα δυσκολα παρα να παω στην ευκολη λυση,αλλα ερχεται και ο φοβος και η ανασφαλεια που δεν εχω γνωρισει καλα τον συντροφο μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα.. 

Μελενε finally γιατι μετα απο πολυ αγωνα εγινα μαμα 2 παιδιων...με τον αντρα μου ειμαστε συνολικα μαζι 12 χρονια..παβτρεμενοι βεβαια λιγοτερα..ημουν κι εγω ξεκρεμαστη οταν ξεκινησαμε τη σχεση..θυμαμαι την αγωνια μοθ μη μεινω εγκυος..τα μετρα προφυλαξης τις επισκεψεις στο γυναικολογο .ηθελα να τελειωσω σπουδες να κανω μεταπτυχιακα κτλ..πραγματι τα καταφερα ολα αυτα δουλευουμε κι οι 2 στο δημοσιο ..ελα ομως που 7 χρονια επρεπε να παλεψουμε με γιατρους χειρουργια εξωσωματικες κτλ...που θελω νσ καταληξω...το παιδι ειναι το μεγαλυτερο πτυχθο της ζωης!! Τα παιδια οσο κλεισε κ αν ακουσρει θελουν για να μεγαλωσουν αγαπη.Ολα τα πραγματα των παιδιων μου ειναι δανεικα( κουνιες καροτσια κτλ) η χαρισμενα γιατι οικονομικα ξεπαραδιαστηκαμε απο τις εξωσωματικες..σιγα σιγα ομως θα ρα χουν ολα.. Οταν τα κοιταω συνειδητοποιω ποσο ευλιγημενη ειμαι απο το θεο κανενας δεν καταστραφηκε φερνοντας μια νεα ζωη στον κοσμο...ζητησε βοηθεια απο τους γονεις να τελειωσεις σπουδες..ουτε πρωτη εισαι ουτε τελευταια...αυτη ειναι η γνωμη μου..κι οσο περιεργο κι αν ακουστει κ χωρις νσ θελω να υποτιμησω τους πατεραδες η σχεση μητερας παιδιου ριναι απλα μοναδικη..ακομα κ ολα στραβα να πανε οταν σου λεει μαμα σ αγαπω κι ξερεις οτι αυτη η αγαπη ειβαι η πιο ανιδιοτελης κ η πιο ουσιαστικη συνειδητοποιεις γιατι ενα παιδι δεν ειναι ποτε λαθος..μεταβιωνω τα χρονια που εχασα κινηγωντας μια τελεια ζωη πριν κανω παιδι

  • Like 7
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου εγω είμαι 24 χρόνων είμαστε κοντα ηλικιακά με τον άντρα μου είμαστε μαζι 5.5 χρονια κ προσπαθούμε εδώ κ έναν χρόνο για μωράκι ! Τον αγαπάω κ μαγαπαει παρά πολυ κ έχουμε περάσει πολλά μαζι και δόξα τον θεό είμαστε καλα ! Αλλα έχοντας ζήσει καταστάσεις με κοντινά ζευγάρια που και μετα απο 15 χρονια γάμου και 2 παιδια έχοντας κάνει τις επιλογές τους συνηδιτα και ώριμα χωρις πίεση και αποφάσισαν να χωρίσουν ακομα κ εγω έχω αυτη τη σκέψη μεσα μου οτι δεν ξερεις αυριο τι σου ξημερώνει και μπορει σε 10 χρονια απο τωρα να βρεθώ χωρισμένη! Αυτο ειναι κατι που Δν μπορει να στο εγγυηθεί κανένας ποτε ! Γιαυτο μη στηρίζεις την επιλογή σου σε αυτο! Υπάρχουν ζευγάρια σαν εσάς που γέρασαν μαζι ! Όσο για το βάρος που σου πέφτει πίστεψε με μια μάνα μπορει να αντέξει τα πάντα και να κάνει μαζι και σπουδές και παιδι και σπιτι και όλα !!! Οποία απόφαση και να πάρεις να τη πάρεις μόνη σου κανένας δεν ξέρει τη δίκη σιυ δυναμη!!! Ελπίζω να κανεις το καλύτερο για σένα.  Αν μπορώ να βοηθήσω σε κατι μη δυστασεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Crystaleniaa είπε:

Κοριτσι μου εγω είμαι 24 χρόνων είμαστε κοντα ηλικιακά με τον άντρα μου είμαστε μαζι 5.5 χρονια κ προσπαθούμε εδώ κ έναν χρόνο για μωράκι ! Τον αγαπάω κ μαγαπαει παρά πολυ κ έχουμε περάσει πολλά μαζι και δόξα τον θεό είμαστε καλα ! Αλλα έχοντας ζήσει καταστάσεις με κοντινά ζευγάρια που και μετα απο 15 χρονια γάμου και 2 παιδια έχοντας κάνει τις επιλογές τους συνηδιτα και ώριμα χωρις πίεση και αποφάσισαν να χωρίσουν ακομα κ εγω έχω αυτη τη σκέψη μεσα μου οτι δεν ξερεις αυριο τι σου ξημερώνει και μπορει σε 10 χρονια απο τωρα να βρεθώ χωρισμένη! Αυτο ειναι κατι που Δν μπορει να στο εγγυηθεί κανένας ποτε ! Γιαυτο μη στηρίζεις την επιλογή σου σε αυτο! Υπάρχουν ζευγάρια σαν εσάς που γέρασαν μαζι ! Όσο για το βάρος που σου πέφτει πίστεψε με μια μάνα μπορει να αντέξει τα πάντα και να κάνει μαζι και σπουδές και παιδι και σπιτι και όλα !!! Οποία απόφαση και να πάρεις να τη πάρεις μόνη σου κανένας δεν ξέρει τη δίκη σιυ δυναμη!!! Ελπίζω να κανεις το καλύτερο για σένα.  Αν μπορώ να βοηθήσω σε κατι μη δυστασεις!!!

Σε ευχαριστω και εσενα πολυ που μου απαντησες,φοβαμαι μηπως ειναι ενθουσιασμος του συντροφου μου και εκτος απο αυτο δενε χει δικομαστει και η σχεση μας δεν εχουνε συγκατοικησει...πραγματικα δεν αντεχω αλλο αυτο το διλημμα νομιζω οτι θα τρελαθω στο τελος ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ αυτο τωρα μια δοκιμασία ειναι ίσως γ πιο δύσκολη και ενα ζευγάρι που συγκατοικεί 2 χρόνια μπορεί να μην εχει τυχει να δοκιμαστεί έτσι δν εχει να κανει τοσο πολυ αυτο που λες ! Κρίνε απο η συμπεριφορά του τωρα αν ειναι ώριμες οι σκέψεις του αν σε στηρίζει αν δε κανει να νιώθεις ασφαλής κ στη τελος Κανε οτι σου λέει η καρδούλα σου κανένας δν χάνετε κ όλοι εχουμε ενα γραμμένο το δικό οφ μπορεί να ειναι αυτο!! Ο θεός ξερει γιατί μας στέλνει κάποια πράγματα στο δρόμο μας! Αν συ θελεις εστω κ λιγο αυτη τη ψυχούλα που Ζέη μέσα σου Καντο κ μη σκέφτεσαι τπτ αλλο! Απλα χαλάρωσε κ απολαυσε το γτ τωρα κανεις κακό κ τους δυο σσς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ γλυκό μου κοριτσι! Ηρέμησε δες το πιο απλα! Ολοι καταλαβαίνουμε τις ανησυχίες σου ! Γίνονται πολλα γύρω μας! Εαν ομως παντα πράτταμε με το εαν και ισως δεν θα υπήρχε ανθρωπότητα!

φταινε και οι ορμόνες λίγο !

ειμαι παιδι απο μαθήτρια! 16 ετών η μαμα μου, φαντάρος ο μπαμπάς γεννήθηκε μετα ενα χρονο και ο αδερφός μου ακριβως μετα απο 6 χρονια ο μπαμπάς πεθαίνει απο εγκεφαλικό στα 28 έτη του !

τι να περιμένεις απο τη ζωη; 

να αναρωτηθείς εσυ κ μονο εσυ!!!

ειχα μια μανα νεα όμορφη που στάθηκε στα παιδιά της βράχος ! Η μητρική αγάπη δεν συγκρίνετε με καμία γλυκιά μου !

βρες τι ειναι αυτο που θέλεις μεσα σου και πράξε αναλογα κανεις δεν θα σε κρίνει !

πηγαινε να προσευχηθεις να ηρεμήσει η ψυχούλα σου! Με το κλάμα και τη στεναχώρια κανεις κακο και αντικειμενικά μια τρύπα στο νερό ! Σήκω πανω πάρε χρονο τον λίγο που έχεις εαν τελικά δεν το θες και πράξε αναλογα !

πολλα εχω στο κεφάλι μου παραδείγματα να θες ! Ξέρεις ποσά παιδιά με πτυχία παίρνουν μισθό 450€; σίγουρα ξέρεις! 

Η ευτηχια ειναι μοναδική για τον καθένα 

εύχομαι σύντομα να ηρεμήσεις!

τα φιλια μου και μια μεγάλη αγκαλιά!

  • Like 2
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ ολες σας βρε κοριτσια...ειδικα η τελευταια ιστορια ηταν συγκλονιστικη και εχετε δικιο,απλα καταλαβαίνεται οτι οταν και οι δικοι σου ειναι αρνητικοι ειναι ακομα πιο δυσκολο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η maraki2210 είπε:

Σας ευχαριστω πολυ ολες σας βρε κοριτσια...ειδικα η τελευταια ιστορια ηταν συγκλονιστικη και εχετε δικιο,απλα καταλαβαίνεται οτι οταν και οι δικοι σου ειναι αρνητικοι ειναι ακομα πιο δυσκολο...

Σίγουρα αυτο ναι Γτ θα νοιωθεις πως αν κανεις το αντίθετο δε θα ειναι δίπλα σου! 

Κανε αυτο που η καρδιά σΟΥ σου λεει και πίστεψε με δυο φορές παιδι τους θα ειναι θα αλλάξουν γνώμη αμέσως ! 

Σε άλλη περίπτωση κανε μια αναδρομή και δες τη δυναμη κρύβει ο άνθρωπος μεσα του...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16 Αυγούστου 2017 at 4:56 ΠΜ, ο/η maraki2210 είπε:

Σας ευχαριστω πολυ ολες σας βρε κοριτσια...ειδικα η τελευταια ιστορια ηταν συγκλονιστικη και εχετε δικιο,απλα καταλαβαίνεται οτι οταν και οι δικοι σου ειναι αρνητικοι ειναι ακομα πιο δυσκολο...

Γεια σου κοπέλα μου ,

εχω διαβάσει την ιστορία σου αλλά δεν πρόλαβα να γράψω..

λοιπον , υπήρξα φοιτήτρια πρόσφατα (τελείωσα τη σχολή πριν δυο χρόνια).  Κατά τη διάρκεια των σπουδών μου είχα μακρόχρονη σχέση. τώρα έχω παντρευτεί με τον ίδιο που ήμουν και τότε. όσο σπούδαζα έτρεμα στην ιδέα μήπως μείνω έγκυος και αναγκαστώ να βρεθώ στη θέση που είσαι εσύ τώρα. 

Ήθελα να τελειώσω την σχολή στην ώρα μου και είμαι πάρα πολύ αντίθετη όσο αφορά την έκτρωση εκτός αν υπάρχουν Ιατρικοί λόγοι.

Και για το λόγο αυτό έπαιρνα αντισυλληπτικά χάπια για τέσσερα χρόνια ακριβώς

Στη σχολή υπήρχαν πολλές περιπτώσεις που κορίτςια αναγκάστηκαν να κάνουν έκτρωση (δεν κατακρίνω καθώς η κάθε κοπέλα ξέρει τη ζωή της) αλλά υπήρχαν και εκείνες οι περιπτώσεις που ερχόντουσαν φοιτήτριες με την κοιλίτσα φουσκωμένη και τα κατάφεραν μια χαρά να τελειώσουν στην ώρα τους Και στην αποφοίτηση να είναι με τα μωράκια τους αγκαλιά (υπέροχη εικόνα)..

με λίγα λόγια ναι μεν είναι μια περίοδος δύσκολη αλλά πάντα να πάντα υπάρχουν λύσεις .. 

Επεισης το μωράκι σου δεν θα έρθει μόνο του , θα φέρει μαζί του και πολύ τύχη !! Να το θυμάσαι αυτό... 

Οποτε κοπέλα μου η δική μου γνώμη είναι η εξής : είσαι ευλογημένη που έχεις μέσα σου ένα θαύμα (άλλες γυναίκες λαχταρούν και ποθούν και δυσκολεύονται να αποκτήσουν) κρατά στη ζωή αυτό το πλάσμα, δεν επέλεξε να φυτρώσει είναι αποτέλεσμα μιας αγάπης.. Είτε παντρευτείτε είτε όχι ! Είτε είστε για μια ζωή μαζί είτε όχι (τίποτα δεν είναι δεδομένο - χωρίσουν ζευγάρια με 2-3 παιδιά και τι έγινε ) το παιδί αυτό είναι το παιδί σου ... Κομμάτι σου , το σπλάχνο σου , το αίμα σου , η ψυχή σου !! 

Οσο για τους γονείς σου άσε να λένε την γνώμη τους απλά - την απόφαση θα την πάρεις εσύ.. Είναι δικό σου παιδί...σου εγγυώμαι μόλις δουν το εγγόνι τους θα παλαβοθουν από τη χαρά τους και θα μετανιώσουν 1000 φορές !! 

Δωσε του την ευκαιρία να ζήσει και να αγαπηθεί και αυτό θα σου το ανταποδώσει με την αγάπη και την ευτυχεία μόλις το πάρεις αγκαλίτσα !!

σου εύχομαι δύναμη και φώτιση 

υγ (όταν αποφασίσα να κάνω παιδί - μου πήρε μήνες τελικά και ήταν πολύ πολύ ψυχοφθόρο) 

  • Like 1
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Winter mama to be είπε:

Γεια σου κοπέλα μου ,

εχω διαβάσει την ιστορία σου αλλά δεν πρόλαβα να γράψω..

λοιπον , υπήρξα φοιτήτρια πρόσφατα (τελείωσα τη σχολή πριν δυο χρόνια).  Κατά τη διάρκεια των σπουδών μου είχα μακρόχρονη σχέση. τώρα έχω παντρευτεί με τον ίδιο που ήμουν και τότε. όσο σπούδαζα έτρεμα στην ιδέα μήπως μείνω έγκυος και αναγκαστώ να βρεθώ στη θέση που είσαι εσύ τώρα. 

Ήθελα να τελειώσω την σχολή στην ώρα μου και είμαι πάρα πολύ αντίθετη όσο αφορά την έκτρωση εκτός αν υπάρχουν Ιατρικοί λόγοι.

Και για το λόγο αυτό έπαιρνα αντισυλληπτικά χάπια για τέσσερα χρόνια ακριβώς

Στη σχολή υπήρχαν πολλές περιπτώσεις που κορίτςια αναγκάστηκαν να κάνουν έκτρωση (δεν κατακρίνω καθώς η κάθε κοπέλα ξέρει τη ζωή της) αλλά υπήρχαν και εκείνες οι περιπτώσεις που ερχόντουσαν φοιτήτριες με την κοιλίτσα φουσκωμένη και τα κατάφεραν μια χαρά να τελειώσουν στην ώρα τους Και στην αποφοίτηση να είναι με τα μωράκια τους αγκαλιά (υπέροχη εικόνα)..

με λίγα λόγια ναι μεν είναι μια περίοδος δύσκολη αλλά πάντα να πάντα υπάρχουν λύσεις .. 

Επεισης το μωράκι σου δεν θα έρθει μόνο του , θα φέρει μαζί του και πολύ τύχη !! Να το θυμάσαι αυτό... 

Οποτε κοπέλα μου η δική μου γνώμη είναι η εξής : είσαι ευλογημένη που έχεις μέσα σου ένα θαύμα (άλλες γυναίκες λαχταρούν και ποθούν και δυσκολεύονται να αποκτήσουν) κρατά στη ζωή αυτό το πλάσμα, δεν επέλεξε να φυτρώσει είναι αποτέλεσμα μιας αγάπης.. Είτε παντρευτείτε είτε όχι ! Είτε είστε για μια ζωή μαζί είτε όχι (τίποτα δεν είναι δεδομένο - χωρίσουν ζευγάρια με 2-3 παιδιά και τι έγινε ) το παιδί αυτό είναι το παιδί σου ... Κομμάτι σου , το σπλάχνο σου , το αίμα σου , η ψυχή σου !! 

Οσο για τους γονείς σου άσε να λένε την γνώμη τους απλά - την απόφαση θα την πάρεις εσύ.. Είναι δικό σου παιδί...σου εγγυώμαι μόλις δουν το εγγόνι τους θα παλαβοθουν από τη χαρά τους και θα μετανιώσουν 1000 φορές !! 

Δωσε του την ευκαιρία να ζήσει και να αγαπηθεί και αυτό θα σου το ανταποδώσει με την αγάπη και την ευτυχεία μόλις το πάρεις αγκαλίτσα !!

σου εύχομαι δύναμη και φώτιση 

υγ (όταν αποφασίσα να κάνω παιδί - μου πήρε μήνες τελικά και ήταν πολύ πολύ ψυχοφθόρο) 

Εχεις δικιο απλα ειναι και κατι που δεν εχω πει εγω σπουδαζω. Μυτιληνη του αγοριου μου η δουλεια ειναι αθηνα και οι δικοι μου ειναι κρητη...ετσι αν φυγει το αγορι μου για να ερθει να μεινει μαζι μου θα πρεπει να αφησει την δουλεια και πως θα βγουμε με εναν βασικο μισθο ενοίκια γιατρους και γενικοτερα εξοδα...σκεφτομαι ολα αυτα και δεν ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η maraki2210 είπε:

Εχεις δικιο απλα ειναι και κατι που δεν εχω πει εγω σπουδαζω. Μυτιληνη του αγοριου μου η δουλεια ειναι αθηνα και οι δικοι μου ειναι κρητη...ετσι αν φυγει το αγορι μου για να ερθει να μεινει μαζι μου θα πρεπει να αφησει την δουλεια και πως θα βγουμε με εναν βασικο μισθο ενοίκια γιατρους και γενικοτερα εξοδα...σκεφτομαι ολα αυτα και δεν ξερω...

Δεν χρειάζονται τόσες βιασύνες ! ΕΣΥ δεν μένεις μόνιμα Μυτιλήνη για να έρθει εκεί και να αφήσει τη δουλειά του. Την δουλειά του την θέλει γιατί θα πρέπει να μεγαλώσει ένα μωρό... :)  Θα είσαι στη Μυτιλήνη έως που να τελειώσεις τις σπουδές σου  έτσι ;; Όντας έγκυος μπορείς να σπουδάσεις μια χαρά ... και όταν γεννήσεις με το καλό τα παγώνωνεις για λίγο και τακτοποιείς τα πάντα (ένα εξάμηνο αργότερα πτυχίο δεν πειράζει) κάποιος δικός σου δεν μπορεί να έρθει στην αρχή κάποιους μήνες να σε βοηθήσει ;  Η μητέρα σου ;; Βρεφικοί σταθμοί θα υπάρχουν εκεί Η babysitter !!  Θα είσαι το πρωί φοιτήτρια και την υπόλοιπη μέρα Μανουλα !!! Και δεν χαρίζεται να παρακολουθείς κ όλες τις θεωρίες- θα βρίσκεις καλές σημειώσεις και θα περνάς τα μαθήματα..  

Θεωρώ πραγματικά ότι ναι μεν δύσκολα αλλά όλα καταφέρονται  με θέληση και επιμονή... 

Ολες πι γυναίκες ήμαστε σαν τις ινδες θεές σαν να έχουμε πολλά χέρια , είναι να μην αποφασίσουμε κάτι γιατί μπορούμε να τα καταφέρουμε όλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η maraki2210 είπε:

Εχεις δικιο απλα ειναι και κατι που δεν εχω πει εγω σπουδαζω. Μυτιληνη του αγοριου μου η δουλεια ειναι αθηνα και οι δικοι μου ειναι κρητη...ετσι αν φυγει το αγορι μου για να ερθει να μεινει μαζι μου θα πρεπει να αφησει την δουλεια και πως θα βγουμε με εναν βασικο μισθο ενοίκια γιατρους και γενικοτερα εξοδα...σκεφτομαι ολα αυτα και δεν ξερω...

Συζήτησε το με τον καλο σου! Σίγουρα θα βρείτε λύση ! Σίγουρα ! Ποσο θες ακομα να τελειώσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Winter mama to be είπε:

Δεν χρειάζονται τόσες βιασύνες ! ΕΣΥ δεν μένεις μόνιμα Μυτιλήνη για να έρθει εκεί και να αφήσει τη δουλειά του. Την δουλειά του την θέλει γιατί θα πρέπει να μεγαλώσει ένα μωρό... :)  Θα είσαι στη Μυτιλήνη έως που να τελειώσεις τις σπουδές σου  έτσι ;; Όντας έγκυος μπορείς να σπουδάσεις μια χαρά ... και όταν γεννήσεις με το καλό τα παγώνωνεις για λίγο και τακτοποιείς τα πάντα (ένα εξάμηνο αργότερα πτυχίο δεν πειράζει) κάποιος δικός σου δεν μπορεί να έρθει στην αρχή κάποιους μήνες να σε βοηθήσει ;  Η μητέρα σου ;; Βρεφικοί σταθμοί θα υπάρχουν εκεί Η babysitter !!  Θα είσαι το πρωί φοιτήτρια και την υπόλοιπη μέρα Μανουλα !!! Και δεν χαρίζεται να παρακολουθείς κ όλες τις θεωρίες- θα βρίσκεις καλές σημειώσεις και θα περνάς τα μαθήματα..  

Θεωρώ πραγματικά ότι ναι μεν δύσκολα αλλά όλα καταφέρονται  με θέληση και επιμονή... 

Ολες πι γυναίκες ήμαστε σαν τις ινδες θεές σαν να έχουμε πολλά χέρια , είναι να μην αποφασίσουμε κάτι γιατί μπορούμε να τα καταφέρουμε όλα 

Οχι η μαμαμου δεν μπορει εργαζεται και εγω δεν μπορω να ειμαι μονη μου εκει εγκυος...αν συμβει κατι μια ανομαλια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Renata7 είπε:

Συζήτησε το με τον καλο σου! Σίγουρα θα βρείτε λύση ! Σίγουρα ! Ποσο θες ακομα να τελειώσεις; 

2 χρονια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • admin locked this topic
Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις
×
×
  • Προσθήκη...