Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΔΕΙΑ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ


Recommended Posts

στις πριν 25 λεπτά, ο/η PREGNANCYMATERNITY είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Θα ήθελα τα φώτα σας για το θέμα μου παρακαλώ! Είμαι έγκυος και πρέπει να πάρω άδεια επαπειλούμενης κύησης ( είμαι δημόσιος υπάλληλος σε περιβάλλον επικίνδυνο για την υγεία ) .Μήπως γνωρίζετε ποια δικαιολογητικά χρειάζονται να καταθέσω για να εγκριθούν από την επιτροπή; Ο νόμος είναι κάπως μπερδεμένος και σε κάθε περιφέρεια απ'ότι κατάλαβα κάνει ο καθένας τα δικά του. Αρκεί το χαρτί ιδιώτη ιατρού ή χρειάζεται υπογραφή διευθυντή δημοσίου νοσοκομείου ; Παρακαλώ διαφωτίστε με !

Με το καλο!! Εγω αυτη την στιγμη εχω αναρρωτικη. ειχα αιμορραγια κ πηγα το χαρτι κ τον υπερηχο απο ιδιωτικο γιατρο στο ικα κ δε μου το δεχτηκαν. Δεν ειναι αναγκη να πας σε νοσοκομειο, μπορεις να πας κ σε ιδιωτικο συμβεβλημενο με τον εοπυυ-αυτο μου το δεχτηκαν. Αυτος που θα παει να βγαλει την αναρρωτικη στο ικα, πρεπει να εχει μαζι του το βιβλιαριο σου, την ταυτοτητα σου, το βιβλιαριο τραπεζης σου κ φυσικα κ τις εξετασεις. Επισης εμενα μου ζητησαν κ ενα χαρτι απο τον εργοδοτη ομως τωρα εσυ που εισαι στο δημοσιο δεν ξερω τι χαρτι ζητανε.. παντως αν δεν εχεις προβλημα με την εγκυμοσυνη σου, ισως δυσκολευτεις στο μελλον. Σκεψου οτι αν αιμορραγεις συχνα αλλα δεν εχεις, δε δικαιουσαι αναρρωτικη-τραγικο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rosemary είπε:

Με το καλο!! Εγω αυτη την στιγμη εχω αναρρωτικη. ειχα αιμορραγια κ πηγα το χαρτι κ τον υπερηχο απο ιδιωτικο γιατρο στο ικα κ δε μου το δεχτηκαν. Δεν ειναι αναγκη να πας σε νοσοκομειο, μπορεις να πας κ σε ιδιωτικο συμβεβλημενο με τον εοπυυ. Αυτος που θα παει να βγαλει την αναρρωτικη στο ικα, πρεπει να εχει μαζι του το βιβλιαριο σου, την ταυτοτητα σου, το βιβλιαριο ασθενειας κ τραπεζης σου κ φυσικα κ τις εξετασεις. Επισης εμενα μου ζητησαν κ ενα χαρτι απο τον εργοδοτη ομως τωρα εσυ που εισαι στο δημοσιο δεν ξερω τι χαρτι ζητανε.. παντως αν δεν εχεις προβλημα με την εγκυμοσυνη σου, ισως δυσκολευτεις στο μελλον. Σκεψου οτι σν αιμορραγεις συχνα αλλα δεν εχεις, δε δικαιουσαι αναρρωτικη-τραγικο..

Σ΄ευχαριστώ πολύ! Ευχές κι από μένα! Στο δημόσιο γενικά η διαδικασία είναι διαφορετική αλλά δεν την γνωρίζω 100%.Εσυ είσαι στον ιδιωτικό τομέα απ'ότι κατάλαβα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η PREGNANCYMATERNITY είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Θα ήθελα τα φώτα σας για το θέμα μου παρακαλώ! Είμαι έγκυος και πρέπει να πάρω άδεια επαπειλούμενης κύησης ( είμαι δημόσιος υπάλληλος σε περιβάλλον επικίνδυνο για την υγεία ) .Μήπως γνωρίζετε ποια δικαιολογητικά χρειάζονται να καταθέσω για να εγκριθούν από την επιτροπή; Ο νόμος είναι κάπως μπερδεμένος και σε κάθε περιφέρεια απ'ότι κατάλαβα κάνει ο καθένας τα δικά του. Αρκεί το χαρτί ιδιώτη ιατρού ή χρειάζεται υπογραφή διευθυντή δημοσίου νοσοκομείου ; Παρακαλώ διαφωτίστε με !

Με το καλο το μωρακι σου !! !Να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη!!!!Ειμαι στο δημοσιο και  πριν 3 χρονια που χρειαστηκε,πηρα απλα ενα χαρτί απο τον ιδιωτη γιατρο και το κατεθεσα στην υπηρεσια μου!Τιποτε αλλο.Τωρα μπορει να εχουν αλλαξει τα πραγματα...Να πανε ολαααααααααααα καλα!!!!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Athena D. είπε:

Με το καλο το μωρακι σου !! !Να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη!!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ Athena ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η PREGNANCYMATERNITY είπε:

Σ΄ευχαριστώ πολύ! Ευχές κι από μένα! Στο δημόσιο γενικά η διαδικασία είναι διαφορετική αλλά δεν την γνωρίζω 100%.Εσυ είσαι στον ιδιωτικό τομέα απ'ότι κατάλαβα;

Στον ιδωτικο τομεα ειμαι.. εχει μεγαλη σημασια κ ο υπαλληλος που θα σας εξυπηρετησει στο ικα. Εμεις την πρωτη φορα που πηγαμε κ δεν ξεραμε τιποτα η υπαλληλος μας απαντουσε "δεν γνωριζω απλα το χαρτι του ιδωτη δε μετραει". ειναι να τρελαινεσαι!! (Εχω ακουσει κ περιπτωσεις που εχουν δεχτει αναρρωτικη απο ιδιωτη).Κ ποιος γνωριζει? Μηπως να παρω τηλ το 11880?? Ημαρτον. Παιρναμε τηλ κ δεν μας εξυπηρετουσε κανεις! Στο ιντερνετ δεν εβρισκα τιποτα. Την επομενη φορα που πηγαμε, ηταν ενα τσακαλι κ μα εξυπηρετησε αμεσως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι και εγω σε άδεια αρχη κυησης λογο όντως απειλούμενης !

πηγα νοσοκομειο με εξέτασαν ειχα καφε  

και μου έγραψε μόνος του το θεωρείς εκει σφραγίδες κτλ πας ΙΚΑ σου δίνουν ενα χαρτι το προσκόμεις στον εργοδότη το συμπληρώνει και το καταθέτεις ξανά στο ΙΚΑ ! Αυτο τα φιλια μου με μια υγιή και τελειομηνη εγκυμοσυνη ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Renata7 είπε:

Ειμαι και εγω σε άδεια αρχη κυησης λογο όντως απειλούμενης !

πηγα νοσοκομειο με εξέτασαν ειχα καφε  

και μου έγραψε μόνος του το θεωρείς εκει σφραγίδες κτλ πας ΙΚΑ σου δίνουν ενα χαρτι το προσκόμεις στον εργοδότη το συμπληρώνει και το καταθέτεις ξανά στο ΙΚΑ ! Αυτο τα φιλια μου με μια υγιή και τελειομηνη εγκυμοσυνη ! 

Ρενάτα μου εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!! Νιώθω την αγωνία σου! Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!! Βρε τα θέματα του ΙΚΑ είναι εύκολα.. Ανάλογα κ ποιος θα σε εξυπηρετήσει βεβαίως βεβαίως... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ εύχομαι όλες οι γυναικες που ζουν το θαύμα να ειμαι παντα γεμάτες υγεια και χαρά ! Χωρις άγχος χωρις πονο ! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα! Από ότι γνωρίζω από φίλες μου που δουλέυουν στο δημόσιο (και δεν είχαν πραγματικό πρόβλημα), νοσηλευόντουσαν 1-2 μέρες σε ιδιωτική κλινική και με το χαρτί που τους έδινε ο γιατρός τους πέρνανε άδεια επαπειλούμενης κύησης. Στον ιδιωτικό τομέα δεν γνωρίζω καθόλου αλλά από ότι διάβασα από την @Rosemary είναι πιο περίπλοκο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ελπίζω να μην φτάσετε μέχρι την ρήξη κορίτσι μου θα είναι δύσκολο για όλους σας κάτι τέτοιο 
    • Από τιμές πάνω κάτω ο Ενδοκρινολογος τα ίδια μας έδωσε 120 μετά το φαγητό και το νηστείας κάτω από 95 εμένα τώρα τα είπε ο γυναικολογος αυτά γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν πήρε θέση για το ζαχαρο αλλά επειδή είχα θεματάκι και στη πρώτη και το μωρο γεννήθηκε με καλά κιλά το αμνιακό ήταν φυσιολογικό και εγω δεν πήρα πολύ βαρος 12,5 κιλά ούτε είχα παραπανίσια κιλά όταν άρχισε η εγκυμοσύνη τώρα σε αυτήν είπε και λίγο πιο πανω πηγαίνεις μια στο τόσο δεν πειράζει μόνο να μην τρώω κάθε μέρα γλυκά μου λέει πες πχ κάθε Σάββατο θα τρώω ένα παγωτο και τέλος  εμενα το Μηχανάκι μου με τις μετρησεις από την μικροβιολογικό είναι ότι να ναι είχε 16 μονάδες διαφορά πάνω το μηχανάκι από το μικροβιολογικό εχτές πήγα έκανα πάλι εξετάσεις να δω τι θα με στείλουν σήμερα  Αλλά τώρα αλλαξα γυναικολόγο όποτε ο καινούργιος δεν ξέρω τι γνωμη έχει για το ζαχαρο περιμενει την καμπύλη μου 😬
    • Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα λίγο την γνώμη σας, σε όσες έχετε γεννήσει. Πριν μείνω έγκυος είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 14-15η μέρα. Είχα βέβαια κ πολύ έντονα συμπτώματα, πονάκια και αίμα την ημέρα της ωορρηξίας, οπότε την καταλάβαινα. Τώρα είναι ο πρώτος κύκλος μετά την γεννά κ είμαι 16η μέρα κ δεν έχω νιώσει τίποτα. Έκανα κ τεστ ψηφιακό που έχω κ η γραμμή είναι τρομερά άχνη. Δεν το ρωτάω για να προσπαθήσουμε, αλλά κυρίως για να δω αν υπάρχει περίπτωση να «χάλασε» ο κύκλος μου. Επίσης, ενώ είχα έντονη ροή για 5-6 μέρες, αυτήν την φορά ήταν 4 μέρες. Αλλάζει δλδ ο κύκλος μετά από γέννα;
    • ραφ μου μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικές γνώμες..εκεί τσαντίζομαι δηλ..μιλάμε για εικόνα σε υπέρηχο, ούτε καν για υποκειμενική άποψη σε καποιες εξετάσεις..τι να πω.. Η προλακτίνη μου είναι γύρω στο 45-50..έχω κάνει με τον ενδοκρινολόγο και μια πιο ειδική εξέταση που ονομάζεται μακροπρολακτίνη και από αυτό ουσιαστικά μου είχε πει ότι ακομη και που είναι ανεβασμένη δεν με επηρεάζει κάπου..πήρα ντοστινεξ 2 φορες την εβδομαδα για 3 μήνες, μετά το διέκοψα και σε επανέλεγχο μετά από 2 μήνες είδαμε ότι είχε ανέβει ξανά..έκανα και μαγνητική και ήταν καθαρή! Τώρα παίρνω μισο χάπι την εβδομάδα γιατί είχα παρατηρήσει μια μείωση στη ροή της περιόδου και είπαμε μήπως παίζει ρόλο η προλακτίνη..και ο ενδοκρινολόγος παντως και η νεα γυναικολόγος μου είπαν ότι δεν επηρεάζει την σύλληψη στην περίπτωση μου..
    • δυστυχώς δεν θα σταματήσει..είναι θέμα τύχης καθαρά που θα πέσουμε.. ισχύει αυτό με το ιντερνετ..είναι λίγο δίκοπο αλλά αν ξέρεις πως να χειριστείς τις πληροφορίες νομίζω πως λειτουργεί υπερ μας...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...