Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη και κρισεις πανικού


Rania..

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια 

θελω λίγο την βοήθεια σας,κάνω προσπάθειες όπως σας είπα εδώ και 7 μήνες αλλα τιποτα.πιστευω όμως οτι θα τα καταφέρουμε.το προβλημα μου ειναι οτι πριν απο 1 χρόνο ειχα κρίσεις  πανικού και φοβαμαι πολυ μην το ξαναπάθω στην εγκυμοσύνη οταν με το καλό μείνω έγκυος. Πείτε μου την γνώμη σας. Εχει τύχει σε καμία απο σας ; τι κάνατε αφού δεν επιτρέπονται τα ηρεμιστικά ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Rania.. είπε:

Γεια σας κορίτσια 

θελω λίγο την βοήθεια σας,κάνω προσπάθειες όπως σας είπα εδώ και 7 μήνες αλλα τιποτα.πιστευω όμως οτι θα τα καταφέρουμε.το προβλημα μου ειναι οτι πριν απο 1 χρόνο ειχα κρίσεις  πανικού και φοβαμαι πολυ μην το ξαναπάθω στην εγκυμοσύνη οταν με το καλό μείνω έγκυος. Πείτε μου την γνώμη σας. Εχει τύχει σε καμία απο σας ; τι κάνατε αφού δεν επιτρέπονται τα ηρεμιστικά ;; 

Κοριτσι μου καλησπερα. Καταρχας, στο παρελθον που ειχες τις κρισεις ειχες απευθυνθει σε ειδικο; ειχες παρει φαρμακευτικη αγωγη; για ποσο διαστημα; εκανες ταυτοχρονα συμβουλευτικη-ψυχοθεραπεια; 

Τις κρισεις πανικου γλυκια μου δεν μπορεις δυστυχως να γνωριζεις απο πριν αν θα συμβουν,τι μπορει να τις ενεργοποιησει. Αρα εγω λογω επαγγελματος θα σου προτεινα επειδη οντως η κυηση ειναι μια κατασταση στη ζωη μιας γυναικας που μπορει γενικα να επηρεαστει η ψυχολογια της&λογω ορμονων&λογω αγχους,πιεσης κτλ να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο με αιτημα ακριβως τη διαχειριση του αγχους κατα τη διαρκεια της κυησης.

Δεν ξερω αν οικονομικα εχεις τη δυνατοτητα ειδαλλως μπορεις να απευθυνθεις σε κεντρο ψυχικης υγειας ή ακομα&σε δημοτικα πολυιατρεια οπου σε βλεπουν δωρεαν για καποιες συνεδριες. Δεν ξερω που μενεις για να σε παραπεμψω αλλα τσεκαρε τα αυτα αν μενεις αθηνα, στην επαρχια δεν ξερω να βοηθησω. 

Παντως αναλογα με την κατασταση οι κρισεις πανικου ειναι διαχειρισιμες με την καταλληλη εκπαιδευση-υποστηριξη. Οποτε&ασχετως εγκυμοσυνης καλο θα ηταν να απευθυνθεις καπου. Τα ηρεμιστικα ειναι η υστατη λυση αφου εχουν δοκιμαστει τα υπολοιπα, για αυτο σε ρωτω αν εχεις παει σε ειδικο. 

Για αρχη παντως μπορεις&μονη σου να προπονηθεις λιγο σε ασκησεις αναπνοων&χαλαρωσης αλλα τονιζω&παλι επειδη δεν ξερω την περιπτωση σου να πας&σε καποιον ειδικο. Φιλια&καλη δυναμη! Με το καλο ευχομαι να μεινεις εγκυουλα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις συμβουλές.για ένα διάστημα πριν απο περίπου ένα χρόνο ημουν παρα πολυ πιεσμένη για διάφορους λόγους και δυστυχώς ξέσπασε ο οργανισμός μου σε κρίσεις πανικού.δεν πήρα κάποια αγωγή. Πήγα όμως σε ψυχολόγο και με την βοήθεια του σιγά σιγά επανήλθα.φοβαμαι παρα πολυ για την εγκυμοσύνη γιατι δεν θα ηθελα σε καμία περίπτωση να κάνω κακό στο μωρο μου.θα ψάξω να βρω κάποιον ειδικό για την διαχείριση του άγχους στην εγκυμοσύνη όπως μου ειπες αν και εδώ που μένω (κυκλαδες ) δεν εχω και πολλές επιλογές. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...