Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβόλιο εναντίον του Μηνιγγιτιδόκοκκου Β


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και τις μέλλουσες μανούλες! Ο γιός μου είναι 7,5 μηνών και αφού ολοκληρώσαμε τον βασικό εμβολιασμό συζητήσαμε με την παιδίατρό μας για το εμβόλιο του μηνιγγιτιδόκοκκου Β και σκεφτόμαστε στο τέλος του μήνα να το κάνουμε. Θα ήθελα να διαβάσω εμπειρίες και απόψεις σχετικά με αυτό το εμβόλιο από μανούλες που το έκαναν στα παιδάκια τους αλλά και από όσες έχουν αρνητική τοποθέτηση απέναντι στην χρησιμότητα του συγκεκριμένου εμβολίου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν το ειχα κανει γιατι τότε μου είχε πει ο γιατρός πως ειναι εκτός ταμείου, κόστιζε  πολυ και εφόσον δεν παει ακομα παιδικό ας περιμένουμε λιγο να μεγαλώσει και να το καναμε κοντά στα 2.. Εγω βεβαια ήθελα να το κανω όπως και να εχει.. αλλα τωρα που μπήκε στο ταμείο η μαλλον  και να μην έμπαινε πάλι θα το έκανα, ειναι 20 μηνων,  θελω να ειμαι καλυμμένη και μολις επιστρέψουμε απο διακοπές θα το κάνουμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την απάντηση @Lisaki 80! Τι εννοείς "μπήκε στο ταμείο"; Ρωτάω γιατί και η παιδίατρός μου και ο φαρμακοποιός από τον οποίο θα το προμηθευτώ μου είπαν ότι κοστίζει 105 ευρώ η δόση και δεν συνταγογραφείται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς δεν το έχουν εντάξει στον εμβολιασμό οπότε πληρώνεις την κάθε δόση. Αν κατάλαβα καλά, δεν έχεις ενδοιασμούς για το εμβόλιο, δλδ θέλεις να το κάνεις στο παιδί σου. Το λέω γιατί εγώ το σκέφτομαι εδώ και λίγες μέρες και θα ήθελα και άλλες απόψεις αλλά μόνο εσύ απάντησες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/8/2017 at 4:21 ΜΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Δυστυχώς δεν το έχουν εντάξει στον εμβολιασμό οπότε πληρώνεις την κάθε δόση. Αν κατάλαβα καλά, δεν έχεις ενδοιασμούς για το εμβόλιο, δλδ θέλεις να το κάνεις στο παιδί σου. Το λέω γιατί εγώ το σκέφτομαι εδώ και λίγες μέρες και θα ήθελα και άλλες απόψεις αλλά μόνο εσύ απάντησες :)

Κορίτσια γειά σας...εμένα ο μικρός είναι 13 μηνών... Ακόμα δεν το κάναμε το εμβόλιο αυτό.... Είπε η παιδίατρος εφόσον δεν θα πάει σχολείο ? ακόμα δεν είναι αναγκαίο.... Λογικά του χρόνου θα το κάνουμε.... Είναι και ακριβό κιόλας και δυστυχώς δεν το γράφει το ταμείο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Tonia laoura είπε:

Κορίτσια γειά σας...εμένα ο μικρός είναι 13 μηνών... Ακόμα δεν το κάναμε το εμβόλιο αυτό.... Είπε η παιδίατρος εφόσον δεν θα πάει σχολείο ? ακόμα δεν είναι αναγκαίο.... Λογικά του χρόνου θα το κάνουμε.... Είναι και ακριβό κιόλας και δυστυχώς δεν το γράφει το ταμείο 

Καλημέρα @Tonia laoura! Εμάς η παιδίατρός μας δουλέυει σε δημόσιο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης και είναι νεογνολόγος και πρόσφατα μάθαμε μια είδηση που αφορούσε ένα παιδάκι 2 ετών που τελικά δεν τα κατάφερε να αντιμετωπίσει τον μηνιγγιτιδόκοκο και αποφασίσαμε να το κάνουμε μόλις τελειώσουμε τα υποχρεωτικά εμβόλιο...Βέβαια η κοπέλα μας είπε ότι αυτά τα περιστατικά είναι ευτυχώς μεμονομένα αλλά δεν πάυουν να υπάρχουν οπότε φύλαγε τα ρούχα σου που λέει και ο λαός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 6/8/2017 at 9:04 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα @Tonia laoura! Εμάς η παιδίατρός μας δουλέυει σε δημόσιο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης και είναι νεογνολόγος και πρόσφατα μάθαμε μια είδηση που αφορούσε ένα παιδάκι 2 ετών που τελικά δεν τα κατάφερε να αντιμετωπίσει τον μηνιγγιτιδόκοκο και αποφασίσαμε να το κάνουμε μόλις τελειώσουμε τα υποχρεωτικά εμβόλιο...Βέβαια η κοπέλα μας είπε ότι αυτά τα περιστατικά είναι ευτυχώς μεμονομένα αλλά δεν πάυουν να υπάρχουν οπότε φύλαγε τα ρούχα σου που λέει και ο λαός.

Αχ αλήθεια;;; Πω τι κρίμα αυτή η ψυχουλα που έφυγε.... Όχι όχι...δεν το συζητώ θα το κάνουμε κ εμείς.. Γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μας ξημερώνει και ειδικά με τα παιδάκια μας δεν είναι να παίζουμε σε τέτοια θέματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ το έκανα στην μικρή μου. Την πρώτη δόση 11 μηνών και την δεύτερη 13 μηνών. Είναι ακριβό μεν, αλλά από την στιγμή που συναναστρέφεται άλλα παιδιά το θεωρώ αναγκαίο. Παρενέργειες, αν αυτό ρωτάς, δεν έκανε το παιδί.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ditaki και εγώ θα το κάνω την ερχόμενη Τετάρτη, ο μικρός μου είναι 8,5 μηνών και συναναστρέφεται παιδιά, όχι σε καθημερινή βάση βέβαια. Η παιδίατρος μου είναι σχεδόν βέβαιη ότι θα έχει παρενέργειες και ελπίζω να μην επιβεβαιωθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...