Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κυστικη Ινωση


Recommended Posts

Κοριτσια, εχει καμια πληροφοριες για το που μπορω να κανω την εξεταση κυστικης ινωσης μεσω εοππυ ή εστω σε μια λογικη τιμη? Δυστυχως στο λαικο (που γινεται δωρεαν, το πρωτο διαθεσιμο ραντεβου ειναι Οκτωβρη... Τοτε εγω θα ειμαι στον 5ο οποτε....δε βολευει... Παντως οσες σχεδιαζεται εγκυμοσυνη, κλειστε ενα ραντεβου στο λαικο. Αλλιως (αν περιμενετε την εγκυμοσυνη για να την κανετε) ή τρεχεις και δε φτανεις, ή τα σκας πολυ χοντρα.... Δημοσια υγεια σου λεν μετα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Κοριτσια, εχει καμια πληροφοριες για το που μπορω να κανω την εξεταση κυστικης ινωσης μεσω εοππυ ή εστω σε μια λογικη τιμη? Δυστυχως στο λαικο (που γινεται δωρεαν, το πρωτο διαθεσιμο ραντεβου ειναι Οκτωβρη... Τοτε εγω θα ειμαι στον 5ο οποτε....δε βολευει... Παντως οσες σχεδιαζεται εγκυμοσυνη, κλειστε ενα ραντεβου στο λαικο. Αλλιως (αν περιμενετε την εγκυμοσυνη για να την κανετε) ή τρεχεις και δε φτανεις, ή τα σκας πολυ χοντρα.... Δημοσια υγεια σου λεν μετα....

απο μονη σου σκεφτηκες την εξεταση????? εμεις την καναμε απο μονοι μας τον απριλιο ενω παραλληλα ειμαστε στην προσπαθεια..ομως να ξεκαθαρισεις  τι ποσοστο των μεταλαξεων καλυπτει η εξεταση..γιατι διαβασα μια κοπελα που την εκανε στο λαικο εκει κανουν το 75 %...αποτελεσμα???? της ειπαν οτι δεν εχει κυστικη ινωση αλλα το παιδι της γεννηθηκε οχι απλα φορεας αλλα ασθενης!!!! εαν εχεις υποψια για σενα κανε το συνολο δηλ, το ανωτερο που υπαρχει 99%....βεβαια τσουζει στην τσεπη διοτι εγω χωρις ιστορικο την εκανα στο Χωρεμειο κ πληρωσα 350 €. Ομως εχω το κεφαλι μου ησυχο....κ ομως ημουν φορεας.....οποτε μετα την εκανε ο συζυγος που εχει ιστορικο αλλα ευτυχως ηταν αρνητικος......αν ημουν ηδη εγκυος θα τρελαινομουν απο αγωνια......αλλα ολα καλα......με το καλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Κοριτσια, εχει καμια πληροφοριες για το που μπορω να κανω την εξεταση κυστικης ινωσης μεσω εοππυ ή εστω σε μια λογικη τιμη? Δυστυχως στο λαικο (που γινεται δωρεαν, το πρωτο διαθεσιμο ραντεβου ειναι Οκτωβρη... Τοτε εγω θα ειμαι στον 5ο οποτε....δε βολευει... Παντως οσες σχεδιαζεται εγκυμοσυνη, κλειστε ενα ραντεβου στο λαικο. Αλλιως (αν περιμενετε την εγκυμοσυνη για να την κανετε) ή τρεχεις και δε φτανεις, ή τα σκας πολυ χοντρα.... Δημοσια υγεια σου λεν μετα....

Καλησπέρα! Στο Χωρέμειο ξέρω ότι την κάνουν http://www.iatrikigenetiki.med.uoa.gr/ergasthriakes-e3etaseis.html.

Απόσο γνωρίζω αν δεν έχεις ιστορικό κάνεις αυτήν την εξέταση που καλύπτει το 75% των μεταλλάξεων. Αυτό που είπε η geozak είναι αδύνατο να γεννήσεις παιδί με τη νόσο αν δεν είναι φορείς ή πάσχει ο ένας γονέας από τη νόσο, γτ κληρονομείται όπως η μεσογειακή αναιμία. http://www.onmed.gr/ygeia/story/340624/kystiki-inosi-poia-einai-ta-symptomata--pos-klironomeitai    http://www.cysticfibrosis.gr/el/η-νόσος/πρόληψη-διάγνωσηΜπορείς να ρωτήσεις και εκεί για να σε ενημερώσουν περισσότερο. Για ιδιωτικό εργαστήριο δε γνωρίζω, ελπίζω να σε βοήθησα. Επίσης να ξέρεις ότι πλέον καλύπτεται από την ασφάλεια σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλα με το 75% δεν εισαι καλυμμενη.Ετυχε σε γνωστη μου γι αυτο το λεω.Χωρις ιστορικο απλα εκανε την εξεταση προληπτικα.Ο γιατρος της το θεωρησε και υπερβολη οποτε εκανε μονο αυτη το 75%.Βγηκε μια χαρα το αποτελεσμα.Παρ ολα αυτα το μωρο γεννηθηκε με κυστικη ινωση.Ηταν στο υπολοιπο 25% των μεταλλαξεων που δεν εψαξε...!!!Σκεφτομαι και γω να την κανω αλλα εδω που ειμαι λογω του οτι ειναι μεσογειακη νοσος και δεν ειμαι στη μεσογειο κανουν μονο την εξεταση του 75%

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Απλα με το 75% δεν εισαι καλυμμενη.Ετυχε σε γνωστη μου γι αυτο το λεω.Χωρις ιστορικο απλα εκανε την εξεταση προληπτικα.Ο γιατρος της το θεωρησε και υπερβολη οποτε εκανε μονο αυτη το 75%.Βγηκε μια χαρα το αποτελεσμα.Παρ ολα αυτα το μωρο γεννηθηκε με κυστικη ινωση.Ηταν στο υπολοιπο 25% των μεταλλαξεων που δεν εψαξε...!!!Σκεφτομαι και γω να την κανω αλλα εδω που ειμαι λογω του οτι ειναι μεσογειακη νοσος και δεν ειμαι στη μεσογειο κανουν μονο την εξεταση του 75%

Αυτό ακριβως λεω κι εγω...

Όσο πιο πολυ αγγίζεις το 99% τόσο καλύτερα! Το εψαξα πολύ (γιατί πολλά τα λεφτα Αρη!) και βρήκα εργαστηριο που εχει την κάλυψη 99,6% με 230€ σε προσφορά! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Αυτό ακριβως λεω κι εγω...

Όσο πιο πολυ αγγίζεις το 99% τόσο καλύτερα! Το εψαξα πολύ (γιατί πολλά τα λεφτα Αρη!) και βρήκα εργαστηριο που εχει την κάλυψη 99,6% με 230€ σε προσφορά! :)

Ααα πολυ καλη τιμη!!!Εγω σκεφτηκα να τα στειλβ Ελλαδα με καποιο τροπο οποτε αν ειναι θα σου πω να μου δωσεις τα στοιχεια τους .Βεβαια εδω εχουμε ενα αλλο καλο...η ασφαλεια καλυπτει τη νεα αιματολογικη που εχει αντικαταστησει την αμνιοπαρακεντηση οποτε εννοειται πως θα την κανω προληπτικα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marylouchrys είπε:

Καλησπέρα! Στο Χωρέμειο ξέρω ότι την κάνουν http://www.iatrikigenetiki.med.uoa.gr/ergasthriakes-e3etaseis.html.

Απόσο γνωρίζω αν δεν έχεις ιστορικό κάνεις αυτήν την εξέταση που καλύπτει το 75% των μεταλλάξεων. Αυτό που είπε η geozak είναι αδύνατο να γεννήσεις παιδί με τη νόσο αν δεν είναι φορείς ή πάσχει ο ένας γονέας από τη νόσο, γτ κληρονομείται όπως η μεσογειακή αναιμία. http://www.onmed.gr/ygeia/story/340624/kystiki-inosi-poia-einai-ta-symptomata--pos-klironomeitai    http://www.cysticfibrosis.gr/el/η-νόσος/πρόληψη-διάγνωσηΜπορείς να ρωτήσεις και εκεί για να σε ενημερώσουν περισσότερο. Για ιδιωτικό εργαστήριο δε γνωρίζω, ελπίζω να σε βοήθησα. Επίσης να ξέρεις ότι πλέον καλύπτεται από την ασφάλεια σου.

προφανως οι γνωσεις σου ειναι ελλειπεις...κ μαλιστα πολυ........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Απλα με το 75% δεν εισαι καλυμμενη.Ετυχε σε γνωστη μου γι αυτο το λεω.Χωρις ιστορικο απλα εκανε την εξεταση προληπτικα.Ο γιατρος της το θεωρησε και υπερβολη οποτε εκανε μονο αυτη το 75%.Βγηκε μια χαρα το αποτελεσμα.Παρ ολα αυτα το μωρο γεννηθηκε με κυστικη ινωση.Ηταν στο υπολοιπο 25% των μεταλλαξεων που δεν εψαξε...!!!Σκεφτομαι και γω να την κανω αλλα εδω που ειμαι λογω του οτι ειναι μεσογειακη νοσος και δεν ειμαι στη μεσογειο κανουν μονο την εξεταση του 75%

πολυ σωστα........μπραβο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η geozak είπε:

προφανως οι γνωσεις σου ειναι ελλειπεις...κ μαλιστα πολυ........

Είσαι αγενής, εγώ δε σε ειρωνεύτηκα. Εδώ ο καθένας λέει αυτό που γνωρίζει και δεν κάνουμε επίδειξη τι γνωρίζει η καθεμιά. Ούτε ασφαλώς της απάντησα ως ειδήμων επί του θέματος. Τις πληροφορίες που χρειαζόμαστε για ό,τι μας απασχολεί τις παίρνουμε από τους επαγγελματίες υγείας και όχι από ένα φόρουμ που ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cecilaki είπε:

Απλα με το 75% δεν εισαι καλυμμενη.Ετυχε σε γνωστη μου γι αυτο το λεω.Χωρις ιστορικο απλα εκανε την εξεταση προληπτικα.Ο γιατρος της το θεωρησε και υπερβολη οποτε εκανε μονο αυτη το 75%.Βγηκε μια χαρα το αποτελεσμα.Παρ ολα αυτα το μωρο γεννηθηκε με κυστικη ινωση.Ηταν στο υπολοιπο 25% των μεταλλαξεων που δεν εψαξε...!!!Σκεφτομαι και γω να την κανω αλλα εδω που ειμαι λογω του οτι ειναι μεσογειακη νοσος και δεν ειμαι στη μεσογειο κανουν μονο την εξεταση του 75%

Είναι σπάνια περίπτωση, ωστόσο δυστυχώς συμβαίνει. Εγώ σκέφτομαι να κάνουμε μαζί με το σύζυγό μου αυτή που καλύπτει ο εοπυυ και μετά βλέπουμε. Αν υπάρχει ένδειξη θα κάνω εγώ τον ολοκληρωμένο έλεγχο. Η Rosemary έχει δίκαιο να κάνουμε την εξέταση πριν από εγκυμοσύνη για να μην τρέχουμε μετά. Το κόστος πάντως είναι απαράδεκτα μεγάλο για μια εξέταση που θα έπρεπε να γίνεται δωρεάν έτσι και αλλιώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Αυτό ακριβως λεω κι εγω...

Όσο πιο πολυ αγγίζεις το 99% τόσο καλύτερα! Το εψαξα πολύ (γιατί πολλά τα λεφτα Αρη!) και βρήκα εργαστηριο που εχει την κάλυψη 99,6% με 230€ σε προσφορά! :)

Αν θέλεις σε παρακαλώ πες μου σε ποιο εργαστήριο γίνεται με αυτή την τιμή να έχω υπόψη μου. Σε ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marylouchrys είπε:

Αν θέλεις σε παρακαλώ πες μου σε ποιο εργαστήριο γίνεται με αυτή την τιμή να έχω υπόψη μου. Σε ευχαριστώ!

https://cumedicus.gr/test/κυστική-ίνωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MΚοριτσια, σας ευχαριστω ολες παρα πολυ! Δεν ξερω αν εχω καποια κληρονομικοτητα γιατι προφανως την εποχη των γονιων μας........με το ζορι καναν υπερηχους-οχι προληπτικες εξετασεις για κυστικη ινωση.αν εβρισκα ραντεβου στο λαικο, θα το εκλεινα (κ ας ηταν μονο για το 75% των μεταλλαξεων). Τωρα θα το σκεφτω αν θα κανω μονο την πιο κοινη μεταλλαξη η ολα.. αρα ρε κοριτσια, πολυ ακριβη η εγκυμοσυνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αστα αστα παντου λεφτα θελει!!!Για αυχενικη ποτε θα κλεισετε ραντεβου??Αχ ρε κοριτσι να σε ρωτησω κατι??Ξερω πως και συ εισαι σπιτι ξαπλααααα.Τι κανεις ολη μερα????Δε περναει η μερα μου με τιποτα.Η τηλεοραση δεν εχει κατι,οκ θα διαβασω κανα 2ωρο,Ε μετα????Ασε που αρχισα να ποναω απο την ξαπλα χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Cecilaki ο γιατρός σου είπε ξάπλα η ξεκούραση? Αν σ είπε απλά ξεκούραση μπορείς έστω να βγαίνεις μια βόλτα. Διαφορετικά είναι δύσκολα! Εγώ είμαι στο μήνα μ κ λόγο ζέστης όλο τ πρωί είμαι σπίτι, βγαίνουμε τ βραδάκι για περπάτημα και όντως δεν περνάει! Που δεν είμαι και ξάπλα. 

Κατέβασε σειρές εγώ πχ ξεκίνησα τ greys anatomy από την αρχή, διάβασε κανένα βιβλίο όπως ήδη λες ότι κανείς η πάρε από εκείνα τα μπλοκ ζωγραφικής με τις έτοιμες εικόνες που είναι και για την καταπολέμηση τ άγχους και ένα κουτί ξυλομπογιες και ξεκινά τη ζωγραφική! Εκτός αν πιάνουν τα χέρια σου και θέλεις να ασχοληθείς με πλέξιμο, decoupaze κτλ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικα μου ειπε οσο περισσοτερο μπορω ξαπλα αλλα οχι απολυτα.ενταξει δυο φορες τη μερα βγαζω βολτα το σκυλο αλλα μεχρι εκει.Πφφφ ατελειωτη η μερα χαχαχα αλλα χαλαλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαίνω πίστεψε με. Εγώ έμαθα για την εγκυμοσύνη μου πριν τις γιορτες των Χριστουγέννων. Είχα κ λιγο αίμα κ σταμάτησα τη δουλειά την ίδια μέρα. Λόγο κρύου δε έβγαινα σχεδόν καθόλου από τ σπίτι. Γύρω στο Φλεβάρη ξεκίνησα σιγά σιγά να βγαίνω. Έπαιρνα κ τα ουτροτζεσταν κ μ χαλουσαν πολύ κ τ στομάχι κ τη διάθεση. Αλλά όπως λες χαλάλι! Αυτό να είναι μονο κ όλη η υπόλοιπη εγκυμοσύνη σου εύχομαι να είναι τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Αστα αστα παντου λεφτα θελει!!!Για αυχενικη ποτε θα κλεισετε ραντεβου??Αχ ρε κοριτσι να σε ρωτησω κατι??Ξερω πως και συ εισαι σπιτι ξαπλααααα.Τι κανεις ολη μερα????Δε περναει η μερα μου με τιποτα.Η τηλεοραση δεν εχει κατι,οκ θα διαβασω κανα 2ωρο,Ε μετα????Ασε που αρχισα να ποναω απο την ξαπλα χαχαχα

Κοιτα, εγω απο απο την 6η βδομαδα ειμαι κλεισμενη στο σπιτι(τωρα εχω μπει 9η).. κ οταν λεω κλεισμενη το εννοω. Εχω πολυ ευκολη κατα τα αλλα εγκυμοσυνη (αν κ στην αρχη πονουσα) αλλα το κυριο θεμα που αντιμετωπιζω (δηλ το λιγο αιματακι που κ που) δε μου επιτρεπει να βγω ουτε μια βολτα. Ειναι εκνευριστικο. μπορει για μια βδομαδα να μη δω ιχνος αιματος κ αν τολμησω να βγω για τα παω εστω στον γιατρο η στο μικροβιολογικο, μετα απο λιγες ωρες σκουπιζομαι κ βλεπω αχνο ροζ.. Ημαρτον δηλαδη. Μετα σταματαει μεχρι να τολμησω να ξαναβγω.. αναρρωτιεμαι αν θα σταματησει αυτο ποτε.. τωρα για το πως περναν οι ωρες....απο την μια χαιρομαι την ξεκουραση μου γιατι ηταν πολυ δυσκολη η δουλεια μου, απο την αλλη ομως....κανω τα παντα προκειμενου να γεμισω τον χρονο μου!! Καλω πολυ συχνα φιλους, διαβαζω, βλεπω σκουπιδια στην τν,ψιλομαγειρευω ε κ καποια στιγμη, αχολαει απο τη δουλεια κ ο ερωτας!! Τσακωνομαι κ λιγο κ περναει η ωρα!! Ελπιζω να μπορεσω να μπω στην θαλασσα καποια στιγμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Κοιτα, εγω απο απο την 6η βδομαδα ειμαι κλεισμενη στο σπιτι(τωρα εχω μπει 9η).. κ οταν λεω κλεισμενη το εννοω. Εχω πολυ ευκολη κατα τα αλλα εγκυμοσυνη (αν κ στην αρχη πονουσα) αλλα το κυριο θεμα που αντιμετωπιζω (δηλ το λιγο αιματακι που κ που) δε μου επιτρεπει να βγω ουτε μια βολτα. Ειναι εκνευριστικο. μπορει για μια βδομαδα να μη δω ιχνος αιματος κ αν τολμησω να βγω για τα παω εστω στον γιατρο η στο μικροβιολογικο, μετα απο λιγες ωρες σκουπιζομαι κ βλεπω αχνο ροζ.. Ημαρτον δηλαδη. Μετα σταματαει μεχρι να τολμησω να ξαναβγω.. αναρρωτιεμαι αν θα σταματησει αυτο ποτε.. τωρα για το πως περναν οι ωρες....απο την μια χαιρομαι την ξεκουραση μου γιατι ηταν πολυ δυσκολη η δουλεια μου, απο την αλλη ομως....κανω τα παντα προκειμενου να γεμισω τον χρονο μου!! Καλω πολυ συχνα φιλους, διαβαζω, βλεπω σκουπιδια στην τν,ψιλομαγειρευω ε κ καποια στιγμη, αχολαει απο τη δουλεια κ ο ερωτας!! Τσακωνομαι κ λιγο κ περναει η ωρα!! Ελπιζω να μπορεσω να μπω στην θαλασσα καποια στιγμη..

Δηλ και συ εχεις ροζ ακομα??Σημερα εβαλα πλυντηριο και εσκυψα και μετα ειχα αυτα τα ροζ τα οποια πλεον ειναι μπερδεμενα με τα υποθετα προγεστερονης και δε μπορω να καταλαβω τι γινεται!!!αγχωθηκα παλι.Ο γιατρος τι σου λεει γι αυτο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Δηλ και συ εχεις ροζ ακομα??Σημερα εβαλα πλυντηριο και εσκυψα και μετα ειχα αυτα τα ροζ τα οποια πλεον ειναι μπερδεμενα με τα υποθετα προγεστερονης και δε μπορω να καταλαβω τι γινεται!!!αγχωθηκα παλι.Ο γιατρος τι σου λεει γι αυτο???

Εχω ροζ κατα καιρους.. αλλα χωρις ροη.. δηλ αμα βγω απο το σπιτι για εξετασεις κ κουραστω, οταν γυριζω, μετα σπο λιγες ωρες σκουπιζομαι κ εχω λιγο ροζ. Δε μου επιμενει ομως ουτε σταζει..  το βλεπω μονο σε ενα σκουπισμα... τωρα που δεν εχω βγει κανα 10ημερο, δεν εχω δει τιποτα.. ο υπερηχος ειναι καλος κ μαλλον αυτο το αιματακι βγαινει απο τον τραχηλο μου ειπαν. Εχω ακουσει παντως κ για περιπτωσεις με κανονικη αιμορραγια για βδομαδες χωρις προβλημα στο εμβρυο. Στο ειχα πει κ στα πρωτα μηνυματα που σου ειχα στειλει: θα προσεχεις παρα πολυ την ζεστη κ τον ηλιο γιατι ευνοουν την αιμορραγια, καθως κ την ορθοστασια. Οσο μπορεις, ξαπλα.. Αληθεια, τι θεραπεια με προγεστερονη κανεις?? Εγω περνω 600mg την ημερα.. σου εχει μετρησει η γιατρος σου την προγεστερονη σου?? Θα ανοιξω αλλο θεμα με "συμπτωματα εγκυμοσυνης κ αντιμετωπιση" για να μην ξεφευγουμε απο τα θεματα κ να βοηθησουν περισσοτερες κοπελες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αμέσως σε κούνια και εγώ κορίτσι μου. Στρώμα έχω ορθοπεδικό. Ρουχαλακια και εγώ εννοείται πιο μετά, θα μου δώσει και η αδελφή μου π εχει του μικρού της. Αλλα πρέπει να πάρουμε τα ρουχαλακια της κλινικής για τις πρώτες μέρες 💙 Μπανάκι έχω πάρει το κλασικό με τη βάση του. Μεγάλο είναι. Η αδελφή μου ειχε το ίδιο για τον μικρό από βρέφος μέχρι 2 ετών. Ήμουν ανάμεσα σε κάτι καινούργιο π έχουν βγάλει τώρα μικρουλικα που ίσα που χωράει το μωρό μεσα για να μην εχειςς και την έγνοια οτι θα σου φύγει. Αλλά θεώρησα καλύτερα να πάρω κάτι που θα με κρατήσει μέχρι να μεγαλώσει λίγο.
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Ναι ξεκινάμε μόνοι μας κ ελπίζουμε 🤞♥️ το έχω πάρει ψύχραιμα γιατί έχω συνηθίσει τα αρνητικά τέστ 😂 αστειεύομαι!! Κάποια στιγμή θα ξαναγίνει όπως είχε γίνει δεν μπορεί!! Απλά μπορεί να αργήσει λίγο... Ευχαριστώ πολύ νανουκο μου! Για τρίτη εξωσωματική δεν με βλέπω ακόμα λόγω οικονομικών αλλά μέχρι να κάνουμε ξανά θα προσπαθήσουμε φυσιολογικά κ μπορεί να μας πετύχει ❤️♥️ Η αλήθεια μου πήρε πολύ καιρό για να είμαι ήρεμη κ να τα βλέπω θετικά.. αλλά πλέον πιστεύω ότι θα γίνει κάποια στιγμή εφόσον μας λένε ότι δεν έχουμε θέμα οπότε αυτό με βοηθάει να σκέφτομαι αισιόδοξα!! Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️
    • Καλημέρα, Είμαι και εγώ στο στάδιο της αναμονής, εχωκ εγω καποιες ενοχλήσεις στην κοιλιά αλλα θεωρώ οτι ειναι όλα αποτα φάρμακα..έχοντας ηδη μια επιτυχημένη εμβρυομεταφορά όπου τώρα εχω τη σχεδόν δύο ετών κορη μου εχω να πω οτι δεν υπάρχουν συμπτώματα επιτυχίας η αποτυχίας..όπως και στην πρώτη εμβρυομεταφορα δεν ειχα κανένα.. Καλη επιτυχία να έχουμε όλες κορίτσια!! 
    • Καλημέρα illy1984 σε καταλαβαίνω απόλυτα αυτές οι ημέρες δεν περνούν καθόλου και ψάχνεις κάθε αλλαγή ή κάθε σημάδι στο σώμα σου που μπορεί να σε οδηγεί σε κάθε θετικό . Σίγουρα επηρεαζόμαστε από τα φάρμακα και κυρίως από την προγεστερόνη . Εγώ σου εύχομαι να είναι σημάδι από το μωράκι σου και σύντομα να έχουμε τα καλά νέα σου .  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...