Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θερμοκρασια στην ωορρηξία


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!!Απορία:Ανεβαίνει η θερμοκρασία μετά την ωορρηξία και πέφτει όταν αδιαθετούμε.Και αν συνεχίσει είμαστε έγκυες.Υπάρχει περίπτωση σε εγκυμοσύνη να είναι λίγο πιο ανεβασμένη και από τη θερμοκρασία της ωορρηξίας?Πάντα μετά την ωορρηξία και πρωί που θερμομετρούμε έχω 36,7 και όταν αδιαθετώ έχω 36,2.Ομως έχω τρια πρωινά έχω 37,1 και δεν έχω κάπου πόνο να δηλώνει λοίμωξη ή ίωση?Εκτος αν σέρνεται καμία ασυμπτωματική.Τι να πω???Σας φιλώωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!!Απορία:Ανεβαίνει η θερμοκρασία μετά την ωορρηξία και πέφτει όταν αδιαθετούμε.Και αν συνεχίσει είμαστε έγκυες.Υπάρχει περίπτωση σε εγκυμοσύνη να είναι λίγο πιο ανεβασμένη και από τη θερμοκρασία της ωορρηξίας?Πάντα μετά την ωορρηξία και πρωί που θερμομετρούμε έχω 36,7 και όταν αδιαθετώ έχω 36,2.Ομως έχω τρια πρωινά έχω 37,1 και δεν έχω κάπου πόνο να δηλώνει λοίμωξη ή ίωση?Εκτος αν σέρνεται καμία ασυμπτωματική.Τι να πω???Σας φιλώωω

Κοριτσακι μ μηπως ειναι και απο τη ζεστη? γενικα τις μερες του καλοκαιριου νομιζω η θερμομετρηση μας μπερδευει πολυ! ειναι λογικο δλδ να χουμε αυξηση θερμοκρασιας!

ωστοσο σ ευχομαι να ειναι απο ο πολυποθητο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχχ γλυκιά μου το σκέφτηκα.Αλλά είχα και aircondition αναμμένο.Γνωρίζεις αν η θερμοκρασία είτε σε εγκυμοσύνη είτε μετά την ωορρηξία είναι σταθερή?Εχω όλη τη μέρα δέκατα αλλά πάω βάση της πρωινής που είναι ανεβασμένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχως δεν ξερω να σε βοηθησω..εμενα απο την οωρηξια και μετα ειναι ανεβασμενη (οχι σταθερη ολο αλλαζει αλλα ανεβασμενη)και λιγες ωρες πριν αδιαθετησω πεφτει κατακορυφα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι 31 μέρα και περιμένω Δευτέρα μάλλον.Αν καταλάβα δεν είναι όπως λες σταθερή μπορεί να παίζει αυτό και σε μενα.Θα το χω υπόψιν.Σ ευχαριστώ πολύυυυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marillia εγω κανω θερμομετρηση και εχω να πω οτι δεν λαθευει ποτε!!!.

Μετριεσαι σωστα?? δηλ. απο το στομα κ πριν καν σηκωθεις απο το κρεββατι κ παρομοια ώρα??? Λοιπον η θερμοκρασια πριν την ωορρηξιΑ ειναι χαμηλη...οταν φτασει στο χαμηλοτερο σημειο της και μετα αρχιζει να αυξανει απο 36.7 και πανω τοτε εγινε ωορρηξια.......εαν η υψηλη θερμοκρασια διατηρηθει πάνω απο 11 μερες τοτε ειναι καλη η ωχρινικη φαση.....αν παραμεινει αυξημενη για πανω απο 16 μερες εισαι εγκυος....βεβαια η ληψη προγεστερονης σε ξεγελαει λιγο διοτι κ φερνει καθυστερηση και αυξανει λιγο τη θερμοκρασια..για πχ εγω ειμαι στην 30 ημερα κ εχω συνεχεια 37...και υπολογιζω απο την ωορρηξια 16 ημερες.....αλλα δεν χαιρομαι οτι ειμαι εγκυος διοτι ξεγελιεμαι λογω προγεστερονης....ουτε κανω χοριακη...μολις δω οτι η θερμοκρασια μου πεσει στο 36.7 τοτε σε 3-4 μερες θα αδιαθετησω......το εχω δοκιμασει πολλες φορες κ το θεωρω πολυ εγκυρο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κοριτσάκι μου την μετράω από το στόμα και συνήθως ξυπνάω 10-11 το πρωί.Το προηγούμενο μήνα είχα 36,7 και μου πέσε τη μέρα που αδιαθεσα.Τρείς μέρες τώρα όμως έχω 37,1 και την υπόλοιπη μέρα κυμαίνεται 37,1-37,3.Το κακό είναι ότι όταν είχα μείνει έγκυος είχα 37,4 και νόμιζα ήμουν άρρωστη.Μετά από 2 μέρες είχα παέι για χοριακή και ήταν θετική.Αυτό όμως μπορεί να με οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα.Να σε ρωτήσω την αυξηση της θερμοκρασίας από την  ωορρηξία την καταλαβαίνεις?Και αν μετρηθείς την υπόλοιπη μέρα παραμένει ανεβασμένη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια Καλημερα..να σας πω την δικη μου εμπειρία??τυχαι ειδα πως σε φάση ωορρηξιας ανέβασα θερμοκρασία..και πριν δυο κυκλους ειδα πως επεσε δυο μερες μετα που αδειαθετησα..οποτε για μενα δεν ειναι κατι αξιόπιστο..το μονο δεδομένο ειναι πως ανεβαίνει στην ωορρηξία..το ποτε πέφτει νομιζω ειναι σχετικό με τον οργανισμό..οποτε απλα σταματησα να το κοιτάζω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marillia μου εγω εχω τσεκάρει πως παραμένει ανεβασμενη γενικα καθόλη τη διάρκεια της μέρας στην ωορρηξία μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marillia ΝΑΙ την καταλαβαινεις...διοτι μπορει να εχω 36.4  36.5  και μετα εχω πάνω από 36.8.....τα βραδια ναι εχω πάνω απο 37 αλλα αυτο δεν λεει κατι....τη σωστη πληροφορια τη δινει η πρωινη θερμομετρηση...αν θελεις γραψε το θερμοδιαγραμμα του μηνα να το συζητησουμε....κ κατι ακομα...παιρνεις προγεστερονη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

μου εγω εχω τσεκάρει πως παραμένει ανεβασμενη γενικα καθόλη τη διάρκεια της μέρας στην ωορρηξία μου..

Ωραίαααα!!Γιατί νόμιζα ότι μετά πέφτει.Και άσε που σκέφτομαι διάφορα και λέω λεσ να χω τίποτα και όλη μέρα έχω ανεβασμένη θερμοκρασία.Είναι θέμαοργανισμού όπως λες.Εμένα πέφτει η ίδια μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marillia είπε:

Ωραίαααα!!Γιατί νόμιζα ότι μετά πέφτει.Και άσε που σκέφτομαι διάφορα και λέω λεσ να χω τίποτα και όλη μέρα έχω ανεβασμένη θερμοκρασία.Είναι θέμαοργανισμού όπως λες.Εμένα πέφτει η ίδια μέρα.

γκουγκλαρε : 1. θερμομετρηση ζησοπουλος η    2. μπες στο gyn.gr και θα δεις πολλα παραδειγματα...κ δικα μου που εστειλα κ μου απαντησαν.....θα σε βοηθησει πολυ......αυτη ειναι η δικη μου γνωμη βεβαια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

@marillia μου εγω εχω τσεκάρει πως παραμένει ανεβασμενη γενικα καθόλη τη διάρκεια της μέρας στην ωορρηξία μου..

η ωορρηξια μπορει να γινει και μετα απο 2-3 μερες μετα τη χαμηλοτερη θερμοκρασια.....

σου παραθετω το αρθρο του γιατρου:

Μετά την ωοθυλακιορρηξία (μετά την γόνιμη ημέρα ), δηλαδή μετά περίπου από το μέσον του κύκλου, η ωοθήκη παράγει μια ορμόνη, την προγεστερόνη. Η προγεστερόνη έχει την ιδιότητα να επιδρά στο θερμορυθμιστικό κέντρο του εγκεφάλου και να αυξάνει έτσι την θερμοκρασία κατά 0,4 – 0,6 βαθμούς Κελσίου. Η θερμοκρασία αυξάνεται συνήθως 2 ημέρες μετά την ωοθυλακιορρηξία και καμιά φορά 3 και 4 ημέρες αργότερα.

Το μέσο επίπεδο των θερμοκρασιών είναι λοιπόν κατά τις ημέρες πριν την ωοθυλακιορρηξία χαμηλότερο από εκείνο που διαπιστώνεται μετά και μέχρι λίγο πριν την επόμενη εμμηνορρυσία. Μιλάμε λοιπόν για διφασική πορεία του θερμοδιαγράμματος. Η φάση του κύκλου με αυξημένη θερμοκρασία διαρκεί κανονικά περίπου 13-14 ημέρες. Λίγο πριν την έναρξη της εμμηνορρυσίας, η θερμοκρασία μειώνεται και πάλι περίπου κατά 0,3-06 βαθμούς Κελσίου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η geozak είπε:

ΝΑΙ την καταλαβαινεις...διοτι μπορει να εχω 36.4  36.5  και μετα εχω πάνω από 36.8.....τα βραδια ναι εχω πάνω απο 37 αλλα αυτο δεν λεει κατι....τη σωστη πληροφορια τη δινει η πρωινη θερμομετρηση...αν θελεις γραψε το θερμοδιαγραμμα του μηνα να το συζητησουμε....κ κατι ακομα...παιρνεις προγεστερονη??

Οχί δεν πίνω!!Είχα γόνιμες αυτό το μήνα από  14/7-18/7(δε κάνω τεστάκια).Το θερμόμετρο όμως το έβαλα  23/7 είχα 36,9  24/7 37  25/7 37,1 26/7 37,2 27/7 37,1!!Και το θερμόμετρο το έβαλα πιο πολύ γιατί κάπως ένιωθα να με καίνε τα μάτια χωρίς όμως να νιώθω κάτι άλλο.Απλά ένιωθα ανεβασμένη θερμοκρασία.Τον προηγούμενο μήνα δεν είχα πάω από 36,9.Ευχαριστώ για την βοήθεια μπας και καταλάβω πως λειτουργεί το σώμα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η θερμοκρασία έχει βάση μόνο αν τηρήσεις κανονικό θερμοδιάγραμμα.. Με τυχαίες θερμοκρασίες δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλά!! Σου στέλνω σχετικό άρθρο για το θερμοδιάγραμμα! Καλή επιτυχία

http://www.gyn.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=56:2010-06-16-09-21-42&catid=20:2010-06-11-16-47-10&Itemid=154

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Η θερμοκρασία έχει βάση μόνο αν τηρήσεις κανονικό θερμοδιάγραμμα.. Με τυχαίες θερμοκρασίες δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλά!! Σου στέλνω σχετικό άρθρο για το θερμοδιάγραμμα! Καλή επιτυχία

http://www.gyn.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=56:2010-06-16-09-21-42&catid=20:2010-06-11-16-47-10&Itemid=154

@marillia  το site που σου προειπα..μας το βρηκε η @Lisaki 80

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marillia είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!!Απορία:Ανεβαίνει η θερμοκρασία μετά την ωορρηξία και πέφτει όταν αδιαθετούμε.Και αν συνεχίσει είμαστε έγκυες.Υπάρχει περίπτωση σε εγκυμοσύνη να είναι λίγο πιο ανεβασμένη και από τη θερμοκρασία της ωορρηξίας?Πάντα μετά την ωορρηξία και πρωί που θερμομετρούμε έχω 36,7 και όταν αδιαθετώ έχω 36,2.Ομως έχω τρια πρωινά έχω 37,1 και δεν έχω κάπου πόνο να δηλώνει λοίμωξη ή ίωση?Εκτος αν σέρνεται καμία ασυμπτωματική.Τι να πω???Σας φιλώωω

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η marillia είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!!Απορία:Ανεβαίνει η θερμοκρασία μετά την ωορρηξία και πέφτει όταν αδιαθετούμε.Και αν συνεχίσει είμαστε έγκυες.Υπάρχει περίπτωση σε εγκυμοσύνη να είναι λίγο πιο ανεβασμένη και από τη θερμοκρασία της ωορρηξίας?Πάντα μετά την ωορρηξία και πρωί που θερμομετρούμε έχω 36,7 και όταν αδιαθετώ έχω 36,2.Ομως έχω τρια πρωινά έχω 37,1 και δεν έχω κάπου πόνο να δηλώνει λοίμωξη ή ίωση?Εκτος αν σέρνεται καμία ασυμπτωματική.Τι να πω???Σας φιλώωω

Εγω δεν εχω μελετησει κ πολυ τις θερμοκρασιες, αλλα σου ευχομαι να εχεις μια ωραια κ περιποιημενη γονιμοποιηση!! Αναμενουμε την τριτη να μας πεις τα νεα σου...!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Μόλις γύρισα κι εγώ απο τη Β' επιπέδου... Επιβεβαιώσαμε ότι είναι κοριτσάκι. ΠΗΤ 23/8 σταθερά, βάρος 487γρ. Όλα φυσιολογικά. Πλακούντας μπροστά και πλάγια και τράχηλος 38χιλ με μέτρηση απο την κοιλιά (στην αυχενική ήταν 35χιλ.)... Και τέλος κορίτσια μου... έχω πάρει 6 ολόκληρα κιλά!!! Μια χαρά μου τα βρήκε όλα ο γιατρός μου. Σε 6 βδομάδες, 4/6 , θα κάνουμε καμπύλη ζαχάρου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...