Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η marillia είπε:

Νομίζω δεν γυρνάει.Γυρνάει μόνο στο 2 τρίμηνο της εγκυμοσύνης.Και γω έχω οπίσθια κλίση.Μην σε αγχώνει.Απλά πονάμε πολύ σε συγκεκριμένες στάσεις.Κολπακι που μου είπαν μετα την επαφή με μαξιλαράκι στην κοιλιά κάθεσαι μπρούμητα για 20 λεπτά.Αυτό με τη βλέννη το είχε η γειτόνισα μου πριν 10 χρόνια το ανακάλυψε ο γυναικολόγος της.Κάνεις επαφούλες με τον αντρούλη σου και την άλλη μέρα πας στον γυνεκολόγο,σου συλλέγει την βλέννη τύπου σαν Παπ και το στέλνουν για ανάλυση.Είχα σκέφτεί και γω ότι θα ήταν η τελευταία εξέταση που θα έκανα μετά την σαλπιγγογραφία.Ξεκίνα όπως έκανες  χαλαρά να αποκλείσεις κάποια τυχόν θέματα και αν όλα βγούν καλά συνεχίζεται αναλόγως.

Πραγματικά εχω απορήσει με την περίπτωση μου..στους υπερήχους μεχρι και την σαλπιγγογραφια φαινόταν οπίσθια..απο κει και περα φαίνεται πρόσθια..και μου το ειπαν και δυο γιατροί..οχι μονο αυτος που με παρακολουθεί..Α..καταλαβα..οποτε το γράφω και αυτο στις σημειώσεις μου για να συζητηθεί άμεσα με τον γιατρό..σε υχαριστω πολυ γλυκια μου..ευχομαι συντομα να γίνει για ολες μας το ονειρο πραγματικοτητα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marylouchrys είπε:

Λένε ότι αν θέλεις κάτι πολύ γίνεται. Τότε σε μας γτ δεν γίνεται? Δεν το θέλουμε τόσο πολύ και το θέλουν αυτές που τους τυχαίνει από λάθος και σε αυτές που κάνουν έκτρωση???? Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν τόσο καιρό με πόνο ψυχής να γίνουν μανούλες!

Αχ ποσα "γιατι" αναπάντητα..πόσος θυμός για ολα τα έκτροπα που ακούς για γονεις-τέρατα..πόσος πόνος για τα παιδακια που μεγαλώνουν στα ιδρύματα χωρις την αγκαλιά της μαμάς..και να ξερεις πως εχεις τόση αγαπη μεσα σου να δώσεις..και να μην έρχεται το θαύμα..και ακομη και αν θελήσεις να υιοθετήσεις δεν γινεται..εκτός και αν εχεις χρημα..και "δόντι" για να γίνει γρήγορα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Athena D. είπε:

Κοριτσι μου ελυσες πολλες αποριες και σε εμενα.Εγω ετοιμαζομαι για εξωσωματικη και παρολο που εχω ενδομητριωση,ο γιατρος δεν εχει δωσει καμμια σημασια!ΚΑΜΜΙΑ. Τωρα αγχωθηκα...Που παω και πεφτω Θεε μου;;;;;;Νιωθω πολυ απογοητευμενη αυτη τη στιγμη ,γιατι όλα γινονται για τα χρηματα...

Καταρχην μην νοιωθεις απογοητευση γιατι δεν σκεφτεσαι λογικα ετσι.Για μενα θα σου ελεγα να παρεις και μια δευτερη γνωμη οπως εκανα εγω.Μου ειπε ακριβως τα ιδια με τον γιατρο μου και μετα προχωρησα στην εξωσωματικη.Ευχομαι οτι καλυτερο και σε σενα και σε ολα τα κοριτσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια γεια σας. Είμαι καινούρια στην παρέα. Τώρα είδα το θέμα αυτό και θέλω να σασ πω κι εγώ την ιστορία μου.

Με τον άντρα μου ξεκινήσαμε χαλαρές προσπάθειες για μωρό τον Δεκέμβριο του 2015. Είχα κάνει τότε τον ετήσιο έλεγχο στη γυναικολόγο μου και ήταν όλα καλά. Τον επόμενο Νοέμβριο αφού κλείσαμε ένα χρόνο προσπαθειών χωρίς αποτέλεσμα επισκέφθηκα και πάλι την γυναικολόγο μου για τον ετήσιο έλεγχο και για να συζητήσουμε το θέμα της σύλληψης. Εδώ θα ήθελα να επισημάνω ότι όλον αυτόν τον ένα χρόνο που δεν έμεινα έγκυος δεν αγχώθηκα σχεδόν καθόλου. Γενικά είμαι άνθρωπος ήρεμος. Πάω λοιπόν τον Νοέμβριο στη γιατρό και βλέπει στον υπέρηχο μία σοκολατοειδή κύστη στη δεξιά ωοθήκη.  Για να μην τα πολυλογώ μετά απο δύο μήνες που ξαναπήγα δεν είχε φύγει, είχα κάνει ήδη και την ca125 η οποία ήταν πολύ λίγο κάτω από το ανώτατο όριο, κάνω και μαγνητική τομογραφία με την οποία επιβεβαιώνεται η ενδομητρίωση. Ξανακάνω ca125 και είχε ανέβει γύρω στο 45 ο δείκτης. Αποφασίζω να μην το καθυστερήσω και τον Μάρτιο υποβλήθηκα σε λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση για την αφαίρεση της κύστης ενδομητρίωσης και για αφαίρεση ενός μικρού ενδομήτριου πολύποδα που βρέθηκε λίγες μέρες πριν την εχγείρηση. Η εγχείρηση πήγε καλά, δεν βρέθηκε καμία άλλη εστία ενδομητρίωσης όυτε κάποια σύμφυση. Αφαιρέθηκε ο πολύποδας, έγινε διαστολή τραχήλου γιατί είχα μεγάλου βαθμού στένωση κάτι το οποίο δεν γνώριζα, ελέχθηκαν οι σάλπιγγες και ήταν οκ. Δεν χρειάστηκε να κάνω κάποια θεραπεία με διακοπή περιόδου καθώς ο χειρουργός που συνέστησε ότι τον επόμενο μήνα μπορώ να αρχίσω τις προσπάθειες για μωρό. Εδώ να σημειώσω πως η ενδομητρίωση σε μένα δεν είχε κάνενα σύμπτωμα καθώς όπως σας είπα στον ετήσιο έλεγχο είδαμε την κύστη. Το μόνο σύμπτωμα που είχα ηταν βαριά δυσμηνόρροια κάτι όμως που είχα από την αρχή της περιόδου μου.

Και ερχόμαστε στην σύλληψη. Από τον Απρίλιο που ξεκινήσαμε πάλι τις προσπάιειες μετά το χειρουργείο  το πολυπόθητο ακόμη δεν έχει έρθει. Προσπαθούμε εντατικά κάθε μήνα. Αυτό που παρατήρησα, δεν ξερω αν σχετίζεται με το χειρουργείο ή οχι είναι ότι από το χειρουργείο και μετά ο κύκλος  ου μικρυνε. Συγκεκριμένα οι κύκλοι μου έγιναν 25, 25, 24 και τώρα 23 ημερών. Υποπτεύομαι ωχρινική ανεπάρκεια. Μόλις τελειώσει τώρα η περίοδος μου θα πάω πάλι στη γυναικολόγο μου να συζητήσω μαζί της.

Η αλήθεια είναι ότι μία τέτοια εκβαση μετα το χειρουργείο δεν την περίμενα. Αλλά θα το παλέψω κορίτσια όσο χρειαστεί.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...