Μετάβαση σε περιεχόμενο

Sos!!!!!!!!κακο σπερμοδιαγραμμα......εγκυμοσύνη??


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!!δυστυχώς βρίσκομαι εδώ για δυσάρεστο λογο...είμαι 38 χρονων και μετα απο 4 μήνες προσπαθειών για παιδι με το σύζυγο μου τίποτα...λόγω ηλικιασ  μου πρότεινε ο γυναικολόγος μου προληπτικά για να μην περνάει ο χρόνος να κανουμε κάποιες εξετάσεις!!οι δικεσ μου μια χαρά κάποιες ορμονολογικεσ περιμένω ακόμα...και τώρα στο πρόβλημα...ο σύζυγος μου έκανε σπερμοδιαγραμμα...αποτέλεσμα πολύ κακό!!1.500.000 εκατ. Σπερματοζωάρια....αρχικα ζωηρά 0%,πρόσθια 64%....έπειτα απο επεξεργασία ζωηρά 3%, πρόσθια 90%....και φυσιολογική μορφολογία 1%....πήγαμε σε ουρολόγο,μασ έδωσε εξετάσεις...απο τριπλεξ οσχέου αποκλεισαμε κιρσοκήλη αν και το μέγεθος των όρχεων είναι λίγο κάτω του κανονικού...αναμένουμε την καλλιέργεια σπέρματος και κάτι αιματολογικές μηπωσ υπάρχει μικρόβιο...

Μηπωσ κάποια είχε παρόμοια εμπειρία και μπορεί να με συμβουλεύσει???τι γίνεται σε αυτεσ τισ περιπτώσεις υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης με οποιαδήποτε τροπο??

Έχουμε τρελαθει απο χτεσ με το σύζυγο μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλημέρα. Καταλαβαίνω απόλυτα τ άγχος σου γιατί έχουμε βρεθεί στη θέση σας. Θα σου πω να ηρεμήσετε γιατί υπάρχει λύση αλλά θα σου μιλήσω ειλικρινα.

Μετά από ένα χρόνο προσπαθειών κ τ δικό μας σπερμοδιαγραμμα ήταν κάπως έτσι σε κακά χάλια. Έκανε ο άντρας μ όλες τις εξετάσεις, υπέρηχο,τριπλεξ, ορμονολογικες, καλλιέργεια κ δ βρήκαμε κάτι να τ επηρεάζει. Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω θα σ πω ότι κ μικρόβιο να υπάρχει κ πάρει αντιβίωση δε θα δείτε κ καμία θεαματική αλλαγή. Αν δεν υπάρχει οργανικό θέμα τότε τ σπέρμα είναι αυτό που είναι χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις. Η κινητικότητα σταδιακά μπορεί να αυξηθεί η ποσότητα όχι. Τα δικά μας σπερμοδιαγραμματα κυμαινόταν από 900.000 /ml μέχρι 4.500.000/ml.

Η κινητικότητα από 0 έφθασε όμως μετά από περίπου 8 μήνες στο 50. Τι προτεινω εγώ λοιπόν. Να ξεκινήσει βιταμίνη c 2 γραμμ.  τη μέρα, καρνιτινη, προπολη, να αλλάξει διατροφή κ αν καπνίζει να τ ελαττώσει. Ίσως σας προτείνουν τις βιταμίνες προφερτιλ. Να ξέρεις πως κοστίζουν κ σε ένα κακό σπέρμα δ κάνουν κ την τεράστια αλλαγή. Επίσης να κάνετε κατακερματισμο του dna του σπέρματος για να δείτε την ποιότητα του.

Περιμένετε μερικούς μήνες κ επαναλάβετε τ σπερμοδιαγραμμα. Ίσως νιώθεις τ χρόνο να πιέζει λόγο ηλικίας, η μάλλον οι γιατροί μπορεί να σου το πουν αυτό για να σας σμπρωξουν σε εξωσωματική. Κάνε κ συ όλες τις εξετάσεις κ αν είναι καλές περιμένετε λίγο. 

Εμείς από την αρχή είπαμε πως θα κάνουμε εξωσωματικη, ο γιατρός μ μας είπε να περιμένουμε γτ ήμουν μικρή κ υγιής. Τότε 27. Ουσιαστικά εξέταση στην εξέταση πέρασε σχεδόν χρόνος από όταν μάθαμε τ πρόβλημα μας κ δύο χρόνια από την αρχική μας προσπάθεια. Ο άντρας μ ο καημένος έκανε μεγάλη προσπάθεια με βιταμίνες κτλ κ έκοψε κ τ κάπνισμα που κάπνιζε 15 χρόνια. Είδαμε τρομερή βελτίωση στην κινητικότητα. Μην αντέχοντας άλλο την αναμονή ξεκινήσαμε τις διαδικασίες για την εξωσωματική. Ένα μήνα πριν ξεκινήσουμε κ αφού περάσαμε επιτροπή για τα φάρμακα έμεινα έγκυος εντελώς φυσιολογικα κ σήμερα που σου γράφω είμαι στο μήνα μου κ περιμένουμε να κρατήσουμε τη μπεμπα μας στην αγκαλιά μας.

Που θέλω να καταλήξω... Ναι με ένα τέτοιο σπέρμα είναι δύσκολο να μείνεις έγκυος γρήγορα. Μπορεί όμως να έμενες στον πρώτο μήνα μπορεί κ μετά από 5 χρόνια. Αυτό μου είπε κ ο γιατρός μου. Δε μπορώ να σ αποκλείσω φυσιολογική σύλληψη αλλά δ μπορώ να σ πω κ το πότε. Φυσικά ειμασταν κ τυχεροί. Αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. Κάντε λίγη υπομονή, αλλά ακόμη κ να μη δείτε αποτέλεσμα στην εξωσωματική αυτές είναι οι πιο απλές περιπτώσεις.

Εύχομαι το μωράκι σας να ρθει όπως τ δικό μας, από το πουθενά κ εκεί που δεν τ περιμένετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ Διώνη μου!!καταρχήν με το καλό το μωρακι σου!!!να είστε παντα ευτυχισμένοι!!????

Ξέρω πωσ είναι η κατασταση...και με αντιβιωση ακόμα δε θα αλλάξει κάτι δραματικά!!απλα εχω πελαγωσει...διάβασα κι εδώ μέσα οτι κάποιοι με το ίδιο σπέρμα με το σύζυγο μου τα κατάφεραν και απέκτησαν το δικο τουσ παιδι!!!

Έχω αρχίσει να κάνω μια έρευνα γενικά,αλλά έχω μπερδευτεί!!πολλοι γιατροι,πολλά διαγνωστικα,πολλές πληροφορίες!!ακόμα και αυτά που μου έγραψεσ για τον άντρα μου προπολη κτλ τα ακούω κινέζικα!!με καταλαβαίνεισ!!

Ποιοσ είναι ο καλύτερος για να εμπιστευτω???Δώσαμε 100€ για το σπερμοδιαγραμμα...είναι σωστο ομωσ??δηλ όλο το αγχοσ είναι αν μπορείς να εμπιστευθεισ τα ατομα που συνεργάζεται για την επίτευξη αυτού του σκοπού!!!

Αν εχεισ εναν ανθρωπο με την ίδια εμπειρία,βοηθάει παρά πολύ....

Ο γυναικολογοσ μου,μας είπε οτι με αυτό το σπέρμα δεν υπάρχει πιθανότητα να μείνω εγκυοσ φυσιολογικά....εσύ παλι έρχεται να το διαψευσεισ!!!τελικά είναι όλα και θέμα ατόμου και οργανισμού!!

Είμαστε ακόμα στην αρχή....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα δε σ λέω ότι επειδή έμεινα εγώ φυσιολογικά ότι θα μείνεις κ συ. Από την άλλη εσύ μπορεί να μείνεις κ πιο γρήγορα από μένα! Οι γιατροί με τέτοιο σπερμοδιαγραμμα πάνε σε εξωσωματική.

Απλά μην κάνετε βιαστικές κινήσεις, ευτυχώς τ ψάξετε γρήγορα κ έχετε χρόνο να δείτε πως θα κινηθειτε. Ακόμη κ σε εξωσωματική να πάτε γτ να μην κάνει μια προσπάθεια ο άνθρωπος ένα εξάμηνο με βιταμίνες κτλ ώστε να γίνει έστω πιο ποιοτικό τ σπέρμα? Η προπολη είναι φυσικό προϊόν κυριως σταγόνες, τ παράγει η μέλισσα κ τ βρίσκεις σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα. Όπως κ γύρη κ βασιλικό πολτό. Όλα αυτά βοηθάνε, είναι φυσικά δυναμοτικα. 

Εννοείται ανά δίμηνο θα κάνει επαναληπτικό σπερμοδιαγραμμα να δείτε που κυμαίνεται. Γράφονται να ξέρεις κ πληρώνεις μόνο συμμετοχή. Εμείς κάναμε γύρω στα 6-7 φαντάσου χωριά τ κατακερματισμό. Βρείτε έναν ουρολόγο εξειδικευμένο στην υπογονιμότητα να σας κατευθύνει. Κ κυρίως στήριξε τ άντρα σου γτ για αυτούς είναι κ θέμα ανδρισμού.

Πάρτε ανάσες και συνεχίστε! Ευτυχώς είναι κάτι που έστω με βοήθεια διορθώνεται. Υπάρχουν άντρες που δ έχουν καθόλου σπέρμα, που κάνουν βιοψία στους όρχεις μπας και βρουν ένα σπερματοζωάριο κ πάλι τα καταφέρνουν! Εμείς κ σεις Τουλ έχουμε μερικά εκατομμύρια! Όπως κ γυναίκες με ένα σωρό προβλήματα πολύ πιο σοβαρά από αυτό. Αυτό να σκέφτεσαι!

Ναι εμείς είμαστε τ παράδειγμα ότι γίνεται να συλλάβεις κανονικά με τέτοιο σπέρμα! Αλλά κ πάλι δ θα τ άφηνα στην τύχη του. Όπως κ όταν θελήσουμε δεύτερο κανεις δ μ λέει ότι θα έρθει τ ίδιο φυσιολογικά. Κ πάλι θα έμπαινα όμως στη διαδικασία της εξωσωματικής. Στην τελική τ αποτελέσμα μετράει.

Εσεις μόνο θα αποφασίσετε πόσο κ αν θα περιμενετε. Ελπίδες υπάρχουν αλλά δ θέλω να σ τα φουσκωσω τα πράγματα αλλά ούτε κ να σ στείλει ο γιατρός σ αμέσως για εξωσωματική. Σκεφτείτε το και όλα θα πάνε καλά! Είναι πρόβλημα που λύνεται αυτό να θυμάσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ καταρχήν για το χρονο που ξοδευεισ να μου γραψεισ όλα αυτα τα πραγματα...που πραγματικά με βοηθούν πολύ!!

Μπορείς να μου προτεινεισ κάποιον ουρολόγο,ισως αυτον που χρησιμοποιήσες εσύ??και που έκανε ο άντρας σου τα σπερμοδιαγραμματα??εμένα ο γυναικολογοσ μου με έστειλε στο Ρέα και πλήρωσαν 100€....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη με ευχάριστεις! Έχω βρεθεί στη θέση σου κ θυμάμαι κάθε στιγμή μέχρι να φθάσουμε εδώ. Το αρχικό σοκ, τις εξετάσεις, τη στεναχώρια τ άντρα μου. Κ όπως είπα στο επόμενο πάλι στα ίδια μπορεί να βρεθούμε. Θυμάμαι πως έψαχνα εγώ, διάβαζα ιστορίες που τα κατάφεραν φυσιολογικά κ έλεγα αυτά μόνο στους άλλους γίνονται κ να που έγινε κ σε μας!

Δυστυχώς είμαι από επαρχία κ όλα τα κάναμε σε κλασικό μικροβιολογικό μετά από καθοδήγηση τ ουρολόγου για πιο θεωρείται πιο αξιόπιστο. Βέβαια κάναμε κ ένα που λέγεται kruger σε γνωστό κέντρο εξωσωματικής στη Θεσσαλονίκη που υποτίθεται είναι πιο αξιόπιστα αλλά δ προέκυψε κάτι καινούριο. Πάνω κάτω όλα στις ίδιες τιμές κυμαινόταν. Έτσι δ μπορώ να σ προτείνω κ ουρολόγο. Στην Αθήνα όμως φαντάζομαι πως θα έχει αρκετούς αξιόλογους πάνω στο θέμα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατάλαβα!!!θα το ψαξω....ισωσ κάποια κοπελα απο το forum  που μένει Αθήνα να μου προτείνει κάτι!!

Εύχομαι να σφιξεισ την κουκλιτσα σου σύντομα στην αγκαλιά σου!!!και στο δεύτερο να είσαι το ίδιο τυχερή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Και σε σας εύχομαι ότι καλύτερο! Γονείς πάντως θα γίνεται είναι τ μόνο σίγουρο! Όπως μου είχε πει αστειευόμενος ο ουρολόγος θα στο πω κ γω σε σένα εισαι καταδικασμένη να γίνεις μανούλα! Θα ρθει η μέρα που όλα αυτά θα σ φαίνονται πολύ μακρινά... Καλή επιτυχία σε κάθε σας προσπάθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είσαι τόσο γλυκός άνθρωπος!!!!ειλικρινά σου εύχομαι τα καλύτερα!!!άντε και να δουμε καμια φωτο τη μπεμπουλα σου!!!!?????

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η ioannapl είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!δυστυχώς βρίσκομαι εδώ για δυσάρεστο λογο...είμαι 38 χρονων και μετα απο 4 μήνες προσπαθειών για παιδι με το σύζυγο μου τίποτα...λόγω ηλικιασ  μου πρότεινε ο γυναικολόγος μου προληπτικά για να μην περνάει ο χρόνος να κανουμε κάποιες εξετάσεις!!οι δικεσ μου μια χαρά κάποιες ορμονολογικεσ περιμένω ακόμα...και τώρα στο πρόβλημα...ο σύζυγος μου έκανε σπερμοδιαγραμμα...αποτέλεσμα πολύ κακό!!1.500.000 εκατ. Σπερματοζωάρια....αρχικα ζωηρά 0%,πρόσθια 64%....έπειτα απο επεξεργασία ζωηρά 3%, πρόσθια 90%....και φυσιολογική μορφολογία 1%....πήγαμε σε ουρολόγο,μασ έδωσε εξετάσεις...απο τριπλεξ οσχέου αποκλεισαμε κιρσοκήλη αν και το μέγεθος των όρχεων είναι λίγο κάτω του κανονικού...αναμένουμε την καλλιέργεια σπέρματος και κάτι αιματολογικές μηπωσ υπάρχει μικρόβιο...

Μηπωσ κάποια είχε παρόμοια εμπειρία και μπορεί να με συμβουλεύσει???τι γίνεται σε αυτεσ τισ περιπτώσεις υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης με οποιαδήποτε τροπο??

Έχουμε τρελαθει απο χτεσ με το σύζυγο μου!!!!

κορίτσι μου, μην αγχώνεστε ... Η φυσιολογικές μορφές φτάνουν μέχρι το 4% νομίζω. Παίζει ρόλο και το ποια κρητιρια χρησιμοποιείτο εργαστήριο που πήγατε. Καλυτερα να είναι εξειδικευμένο κέντρο κι όχι απλό μικροβιολογικό. Εμείς πέρυσι πετυχαμε φυσική σύλληψη (παλινδρομισε όμως) με φυσιολογικές μορφές 2% και κινητικότητα μέτρια..πήγαμε σε ουρολογο- ανδρολόγο και λέει οκ, δεν είναι τα τελεια σπερμοδιαγραμματα που βλέπω,αλλά κάθε τρεις μήνες το σπέρμα αναγενναται. Τώρα παίρνουμε τα  profertil και οι δυο και  Σεπτέμβρη πάμε σε εξωσωματική, πρώτα ο Θεός!  Υπομονή,λίγο ψάξιμο και λίγη προσπαθεια παραπάνω χρειάζεται, όλα καλά θα πάνε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς κάναμε το σπερμοδιαγραμμα στο Ρέα στη μονάδα εξωσωματικής που έχει!!θέλω να πιστεύω οτι είναι καλό...

Περιμένουμε τώρα την καλλιέργεια σπερματοσ για χλαμύδια και κάποια αιματοσ για μικρόβιο κτλ...

Εσύ μενεισ Αθήνα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα ioannapl,εγω θελω να σου πω μην στεναχωριεσαι και αγχωνεσαι.Δεν υπαρχει περιπτωση να μην κανετε μωρο ειτε φυσιολογικα ειτε με εξωσωματικη το 2017,η επιστημη εχει προχωρησει παρα πολυ απλα καποιες γυναικες βασανιζομαστε περισσοτερο απο καποιες αλλες.Οσον αφορα για το σπερμα γνωριζω οτι διορθωνεται οπως σου ειπαν και τα κοριτσια πιο πανω δεν ξερω πολλα για το σπερμα γιατι σε μας το προβλημα το εχω εγω και πιστεψεμε μακαρι να το ειχε ο αντρας μου γιατι ισως τωρα ειχαμε μωρο.Απλα σου γραφω για να σου πω να εισαι ηρεμη,να στηριξεις τον αντρουλη σου,να βρεις εναν καλο γιατρο και θα δεις οτι ολα θα πανε καλα.Σου ευχομαι γρηγορα να διορθωθουν ολα και να ζησεις το θαυμα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!!ειλικρινά όλες σας με βοηθησατε πολύ ψυχολογικά!!

Όταν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο χωριά να εχεισ καμια ενημέρωση για το θέμα τρελλαινεσαι...

 

Μια γνωστή μου στα 42 έκανε εξωσωματική με τον κ.Παράσχο που είναι πολύ γνωστός και με τη 2η έκανε το αγοράκι της που είναι 8χρονων τώρα!!μου είπε τα καλυτερα...

Θα δοκιμασω μια γνώμη και εκεί...δεν ξέρω αν έχει κάποια κοπελα κάτι να μου πει για το συγκεκριμένο γιατρό??

 

Εύχομαι και σε σένα να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ενα μωρακι όσο πιο γρήγορα γίνεται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/7/2017 at 7:43 ΠΜ, ο/η ioannapl είπε:

Εμείς κάναμε το σπερμοδιαγραμμα στο Ρέα στη μονάδα εξωσωματικής που έχει!!θέλω να πιστεύω οτι είναι καλό...

Περιμένουμε τώρα την καλλιέργεια σπερματοσ για χλαμύδια και κάποια αιματοσ για μικρόβιο κτλ...

Εσύ μενεισ Αθήνα??

Tο ρεα εχει απο τα καλυτερα( αν οχι το.κσλυτερο εργαστηριο) εκει καναμε ολες τις εξετασεις κ στη μοναδα τους πετυχα τα 2 παιδια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια!!τι κάνετε;;μετα τισ διακοπές παλι εδώ...

Εμείς πριν το καλοκαίρι έκανε ο αντρασ μου καλλιέργεια σπερματος  και του βρηκαν κωλοβακτηριδιο e coli..ο ουρολογοσ μασ πρότεινε αντιβιωση για 20 μέρες...τώρα επιστρεψαμε και κάναμε νεο σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια για να δουμε αν έφυγε το μικρόβιο..αύριο θα παρουμε τα αποτελέσματα αλλά σε πρωτηβφαση μασ είπε ο βιοπσθολογος οτι το μικρόβιο υπάρχει ακόμα και έχει βελτιωθεί λίγο το σπέρμα στα 2 εκατομ.να δουμε τι θα μασ πει ο ουρολόγος τώρα??

Πάντως χτες πήγαμε σε ενα γνωστό κεντρο εξωσωματικής στην Αθήνα να παρουμε μια ιδέα..ο γιατρός μου είπε χωρίς να έχουμε μιλήσει καν οτι πρεπει να πάμε σε εξωσωματική...η αλήθεια πάγωσα εκείνη τη στιγμη...όχι γιατί δεν το περίμενα...απλα ρε μεγάλε εχεις δυο ανθρώπους μπροστά σου...συζήτησε δυο πραγματα πρωτα...

Να υπενθύμιση οτι μέχρι στιγμησ ο αντρασ μου έχει κανει σπερμοδιαγραμμα με 1.500.000 σπερματοζωάρια πολύ χαμηλή κινητικότητα και 1% φυσιολογικά...την καλλιέργεια που σας είπα και υπέρηχο οσχέου και δεν είχε κιρσοκήλη...

Έχω έχω κανει τεστ παπ,υπέρηχο,ορμονολογικες όλες πολύ καλες!

Έχω άδικο που σκέφτομαι μήπως πρεπει να κάνουμε και αλλες εξετάσεις να σιγουρεψουμε που οφείλεται το πρόβλημα???

Γιατί είναι κρίμα να πάμε σε εξωσωματική και να προκυψει άλλο θέμα μετα...θέλω να ξέρω 100% που οφείλεται το θέμα...για να ξέρουμε τι έχουμε να αντιμετωπισουμε...

Μου είπε επίσης να κάνω την ΑΜΗ!Ξέρετε ποσο κοστίζει εδώ στην Αθήνα;;επίσης η υστεροσαλπιγγογραφια γράφετε;;και ποσο κοστίζει;;

Συγνώμη για το μεγαλο μήνυμα αλλά είχα να γράψω καιρό..??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ioannapl κοριτσι μου δυστυχως τις περισσοτερες αποριες σου δε γνωριζω να στις απαντησω,μπορω να σου πω μονο οτι εγω οταν εκανα σαλπιγγογραφια ιδιωτικα πληρωσα 200€,σε επαρχια ομως. 

Απο εκει και περα,επειδη εμεις ειχαμε μεγαλυτερο θεμα απο το δικο σας στο σπερμα(για την ακριβεια δεν ειχαμε καθολου σπερμα) θελω να σ δωσω μια συμβουλη μονο....

Οσο μπορεις να σταθεις στον αντρα σου κ να μην τον αφησεις να πεσει ψυχολογικα... εκεινοι το περνουν πιο βαρια απο εμας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Stacy34 είπε:

@ioannapl κοριτσι μου δυστυχως τις περισσοτερες αποριες σου δε γνωριζω να στις απαντησω,μπορω να σου πω μονο οτι εγω οταν εκανα σαλπιγγογραφια ιδιωτικα πληρωσα 200€,σε επαρχια ομως. 

Απο εκει και περα,επειδη εμεις ειχαμε μεγαλυτερο θεμα απο το δικο σας στο σπερμα(για την ακριβεια δεν ειχαμε καθολου σπερμα) θελω να σ δωσω μια συμβουλη μονο....

Οσο μπορεις να σταθεις στον αντρα σου κ να μην τον αφησεις να πεσει ψυχολογικα... εκεινοι το περνουν πιο βαρια απο εμας!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!φυσικά και του στάθηκα απο την αρχή...πίστεψε με ηταν δύσκολο τον πήρε πολύ απο κάτω ,μου μιλούσε για χωρισμούς και βλακειες...ευτυχώς τώρα έχει ηρεμήσει και είναι πολύ αισιόδοξος οτι θα αποκτήσουμε το μωρακι μας!!

Απλα θέλω να γίνουν όλα σωστα...οι εξετάσεις που πρεπει να γίνουν για να ειμαστεωοσο πιο σίγουροι γίνεται για την εξωσωματική...

Εσύ σε τι φαση βρίσκεσαι ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η ioannapl είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!τι κάνετε;;μετα τισ διακοπές παλι εδώ...

Εμείς πριν το καλοκαίρι έκανε ο αντρασ μου καλλιέργεια σπερματος  και του βρηκαν κωλοβακτηριδιο e coli..ο ουρολογοσ μασ πρότεινε αντιβιωση για 20 μέρες...τώρα επιστρεψαμε και κάναμε νεο σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια για να δουμε αν έφυγε το μικρόβιο..αύριο θα παρουμε τα αποτελέσματα αλλά σε πρωτηβφαση μασ είπε ο βιοπσθολογος οτι το μικρόβιο υπάρχει ακόμα και έχει βελτιωθεί λίγο το σπέρμα στα 2 εκατομ.να δουμε τι θα μασ πει ο ουρολόγος τώρα??

Πάντως χτες πήγαμε σε ενα γνωστό κεντρο εξωσωματικής στην Αθήνα να παρουμε μια ιδέα..ο γιατρός μου είπε χωρίς να έχουμε μιλήσει καν οτι πρεπει να πάμε σε εξωσωματική...η αλήθεια πάγωσα εκείνη τη στιγμη...όχι γιατί δεν το περίμενα...απλα ρε μεγάλε εχεις δυο ανθρώπους μπροστά σου...συζήτησε δυο πραγματα πρωτα...

Να υπενθύμιση οτι μέχρι στιγμησ ο αντρασ μου έχει κανει σπερμοδιαγραμμα με 1.500.000 σπερματοζωάρια πολύ χαμηλή κινητικότητα και 1% φυσιολογικά...την καλλιέργεια που σας είπα και υπέρηχο οσχέου και δεν είχε κιρσοκήλη...

Έχω έχω κανει τεστ παπ,υπέρηχο,ορμονολογικες όλες πολύ καλες!

Έχω άδικο που σκέφτομαι μήπως πρεπει να κάνουμε και αλλες εξετάσεις να σιγουρεψουμε που οφείλεται το πρόβλημα???

Γιατί είναι κρίμα να πάμε σε εξωσωματική και να προκυψει άλλο θέμα μετα...θέλω να ξέρω 100% που οφείλεται το θέμα...για να ξέρουμε τι έχουμε να αντιμετωπισουμε...

Μου είπε επίσης να κάνω την ΑΜΗ!Ξέρετε ποσο κοστίζει εδώ στην Αθήνα;;επίσης η υστεροσαλπιγγογραφια γράφετε;;και ποσο κοστίζει;;

Συγνώμη για το μεγαλο μήνυμα αλλά είχα να γράψω καιρό..??

Καλως το το κορίτσι!!δεν εχεις καθολου αδικο που σκέφτεσαι πως πρεπει να γινουν εξετάσεις επιπλέον..οταν λες πως εχεις κανει ορμονολογικές αναφερεσε στου θυρεοειδή η εχεις κανει fsh,lh,οιστραδιολη,προλακτινη κλπ??για την ΑΜΗ δεν σε ρωταω μας ειπες οτι σου πρότεινε να κανεις..απλα απο οσο ειμαι σε θέση να γνωρίζω καμια απο αυτες τις εξετάσεις δεν "διαβάζετε" μόνη της..δλδ βγάζουν ενα συμπέρασμα βασισμένοι σε ολες μαζι..κατι που πρεπει να κανεις ειναι υστεροσαλπιγγογραφια αν δεν εχεις κανει για να δεις αν ειναι διαβάτες οι σαλπιγγες σου..που βεβαια σε ενδεχόμενο εξωσωματικης δεν ειναι απαραίτητο να γίνει..αφου τα ωάρια τα περνουν κατευθείαν απο τις ωοθηκες..αλλα οπωσδήποτε χρειάζεται υστεροσκοπιση πριν απο καθε προσπάθεια,για να βεβαιωθείτε πως δεν υπαρχει καποια εστία ενδομητριωσης,η κάποιο πολυποδακι που θα μπορούσε να εμποδίσει..απο αιματολογικές πίεσης ενας έλεγχος θρομβοφιλιας θα ταν σωστό να γίνει!!καλα αποτελεσματα..και Α μ ας ενημερωνεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ioannapl στη δικη μας,βαρια περιπτωση,η λυση ηταν ο δοτης! Το εκανα χωρις ενδοιασμο,εφ οσον ηταν συνειδητη αποφαση κ των δυο μας.

Ειχαμε συζητησει την περιπτωση διεγερσης ορχεων κ βιοψιας με μικρες πιθανοτητες να βρεθει σπερμα ικανο να γονιμοποιησει κ να προκυψει υγιες εμβρυο,μετα απο εξωσωματικη μικρογονομοποιηση...Τα ποσοστα ηταν μικρα,οποτε δεν το προσπαθησαμε καν.Πηγαμε κατ ευθειαν σε δοτη,πετυχαμε εγκυμοσυνη απο την πρωτη προσπαθεια και ειμαι 11εβδομαδων τωρα. Ειμαι πραγματικα σιγουρη πως θα τα καταφερετε,μην απογοητευεσαι καθολου,για ολα υπαρχουν λυσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

.Κατερινακι μου τις άλλες ορμονολογικες  που ανεφερες τις  έχω κανει και βγήκαν πολύ καλες!οποτε γι αυτό μου είπε να κάνω και την ΑΜΗ ..

Υστεροσαλπιγγογραφια που είναι καλυτερα να την κάνω??και ποσο κοστίζει γιατί ακούω διάφορα!αλλη την αναφέρουν απλα σαλπιγγογραφια..το ίδιο δεν είναι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Stacy34 χαίρομαι πολυ για σένα!!!με το καλό το μωρακι σου!!!κι εγώ σκέφτομαι πολύ θετικά!!!μακάρι όλες οι γυναίκες να καταφέρουν αυτόν που επιθυμούν τόσο πολύ και δυσκολεύονται!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ioannapl εδω με κανενα σπερματοζωαριο εμεις κ μας εδωσαν ενα 20% για επιτυχη εξωσωματικη με το δικο μας σπερμα!

Απλα αποφασισαμε οτι τα γονιδια δεν εχουν καμια σημασια κ αποφασισαμε να βαδισουμε στα πιο σιγουρα και πηγαμε με ξενο.

Εσεις π εχετε κ μερικα εκατομμυρια!!!!

Δεν εχω καταλαβει γιατι οι γιατροι σας απεκλεισαν τη φυσικη συλληψη,αλλα ακομη κι ετσι αν ειναι υπαρχει κι ο αλλος δρομος.

Στην αρχη εμενα ολα αυτα περι εξωσωματικης με τρομαξαν,αλλα τελικα ολα στο μυαλο μας ειναι.

Μετα το συνειδητοποιησα και το περιμενα με μεγαλη χαρα.

Ειχα αρχισει να ετοιμαζω φακελο για επιτροπη οταν τελικα απο μονος του ο καλος μου μου ειπε οτι προτιμα να μην μπει στη διαδικασια διεγερσης και να ξεκινησουμε με δοτη.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό κουκλιτσα μου!!!

Κοιτά ο γυναικολόγος μου,μου είπε οτι είναι πολύ δύσκολο με φυσική σύλληψη γιατί εκτός απο λιγοσπερμια,ειναι και η κινητικότητα πολύ χαμηλή....

Παρόλ αυτά ο ουρολόγος επειδή βρήκαμε μικρόβιο στο σπερμα, του έδωσε αντιβιωση και τώρα κάναμε το επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμμα έδειξε λίγο καλυτερο αλλά το μικρόβιο παραμένει!

Θα το δει και ο γυναικολόγος μου και θα δουμε...απλα επειδή είμαι ηδη 38 λέμε να μην χάνουμε χρονο...για να αποκτήσουμε το πολυπόθητο μωρακι μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ioannapl είπε:

 

.Κατερινακι μου τις άλλες ορμονολογικες  που ανεφερες τις  έχω κανει και βγήκαν πολύ καλες!οποτε γι αυτό μου είπε να κάνω και την ΑΜΗ ..

Υστεροσαλπιγγογραφια που είναι καλυτερα να την κάνω??και ποσο κοστίζει γιατί ακούω διάφορα!αλλη την αναφέρουν απλα σαλπιγγογραφια..το ίδιο δεν είναι??

Πολυ ωραια..αφου ειναι ολες καλες..θα ειναι και η ΑΜΗ..την σαλπιγγογραφια με το σκιαγραφικο να κανεις γιατι υπαρχει και μια αλλη με υπερήχους αν θυμάμαι καλα..εγω ειχα κλείσει ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομειο,μου έγραψαν το παραπεμπτικό και την εκανα εκει..οποτε το μονο που πλήρωσα ηταν το σκιαγραφικο..καλη επιτυχία σε καθε σας κίνηση..ευχομαι συντομα να έρθει το θαυματακι πρώτου προλάβετε να ψάξετε οτιδήποτε άλλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Πολυ ωραια..αφου ειναι ολες καλες..θα ειναι και η ΑΜΗ..την σαλπιγγογραφια με το σκιαγραφικο να κανεις γιατι υπαρχει και μια αλλη με υπερήχους αν θυμάμαι καλα..εγω ειχα κλείσει ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομειο,μου έγραψαν το παραπεμπτικό και την εκανα εκει..οποτε το μονο που πλήρωσα ηταν το σκιαγραφικο..καλη επιτυχία σε καθε σας κίνηση..ευχομαι συντομα να έρθει το θαυματακι πρώτου προλάβετε να ψάξετε οτιδήποτε άλλο..

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!!οτι καλυτερο και σε σένα!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...