Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δουλεια και εγκυμοσυνη


Cecilaki

Recommended Posts

Κοριτσια τι σας ειπε ο γιατρος να προσεχετε στην αρχη της εγκυμοσυνης??Κυριως οσες δεν κανετε δουλεια γραφειου.Ειμαι πωλητρια οποτε η δουλεια μου ειναι αρκετα κουραστικη σωματικα .Πρεπει να σηκωνω βαρος,σκυβω συνεχεια και γενικα τρεχω γιατι δουλευω σε μεγαλο καταστημα.Εχω καθυστερηση λιγες μερες και μεχρι να παω στο γιατρο θα θελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Κοριτσια τι σας ειπε ο γιατρος να προσεχετε στην αρχη της εγκυμοσυνης??Κυριως οσες δεν κανετε δουλεια γραφειου.Ειμαι πωλητρια οποτε η δουλεια μου ειναι αρκετα κουραστικη σωματικα .Πρεπει να σηκωνω βαρος,σκυβω συνεχεια και γενικα τρεχω γιατι δουλευω σε μεγαλο καταστημα.Εχω καθυστερηση λιγες μερες και μεχρι να παω στο γιατρο θα θελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες

Προσπαθησε ανα 2ωρο ορθοστασιας να καθεσαι εστω για 10 λεπτα.. Αν δεν ειναι εφικτο να ζητας τοσα διαλειμματα, κανε πως πας τουαλεττα!!! Επισης, το περπατημα (σε αντιθεση με την ορθοστασια) κανει καλο!! Οποτε αντι να στεκεσαι ακινητη περιμενοντας τον πελατη, κοβε βολτες στο καταστημα ΜΕ ΡΥΘΜΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑΤΟΣ!! Οταν σκυβεις, λυγιζε τα γονατα και οχι την μεση σου. Σε λιγο καιρο ισως αρχισεις να νιωθεις κραμπες περιοδου.. Μην ανησυχησεις, απλα φροντιζε μετα τη δουλεια να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις χωρις να φορτωνεσαι με επιπλεον εργασια μιας κ η εργασια σου, ειναι ηδη κουραστικη. Αν δεις οτι σωματικα, πιεζεσαι πολυ απο τη δουλεια, μη διστασεις να παρεις αναρρωτικη. Ολα καλα θα πανε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θετικο ειναι οτι δουλευω 6 ωρο με μιση ωρα break.Να καθομαι κατα τη διαρκεια της δουλειας απαγορευεται αλλα οι συμβουλες σου ειναι χρησιμες!!!Σημερα θα τους πω για την εγκυμοσυνη αναγκαστικα ωστε να μη σηκωνω βαρη γιατι οι κουτες μας ειναι απο 19-35 κιλα .Βασικα ακινητη δεν ειμαι καθολου.Ισα ισα το προβλημα μου ειναι οτι τρεχω συνεχεια και οταν λεω τρεχω το εννοω.Θα πρεπει να πηγαινω με πιο χαλαρους ρυθμους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Το θετικο ειναι οτι δουλευω 6 ωρο με μιση ωρα break.Να καθομαι κατα τη διαρκεια της δουλειας απαγορευεται αλλα οι συμβουλες σου ειναι χρησιμες!!!Σημερα θα τους πω για την εγκυμοσυνη αναγκαστικα ωστε να μη σηκωνω βαρη γιατι οι κουτες μας ειναι απο 19-35 κιλα .Βασικα ακινητη δεν ειμαι καθολου.Ισα ισα το προβλημα μου ειναι οτι τρεχω συνεχεια και οταν λεω τρεχω το εννοω.Θα πρεπει να πηγαινω με πιο χαλαρους ρυθμους 

να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη κορίτσι μου!! Όταν έμεινα έγκυος πέρυσι (παλίνδρομη) ο γιατρός μου είπε να δουλευω μέχρι εκεί που δεν αισθάνομαι κούραση. Η εγκυμοσύνη από μόνη της επιβαρύνει ακόμα και στην αρχή της.  Επειδή κι εγω έχω ορθοστασία στη δουλειά, ελπίζω να έχεις συναδέλφους με κατανόηση και να σε βοηθήσουν όσο χρειαστεί. Και όπως είπε η Rosemary, μην διστάσεις να πάρεις αναρρωτική άδεια αμέσως μόλις νιώσεις ότι πιέζεσαι ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημερα τους το ειπα αναγκαστικα γιατι ειχαμε παραλαβες και επρεπε να σηκωσω κουτες οποτε τους ειπα οτι μαλλον ειμαι εγκυος και πραγματικα συγκινηθηκα.Η μανατζερ εδωσε εντολη σε ολους να μη μ αφηνουν να σηκωνω τιποτα,να μη τρεχω ,να μην ...γενικα να με προσεχουν.Το ειχα ενα αγχος αλλα ευτυχως ειπαν οτι θα με βοηθησουν ολοι για να πανε ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Σημερα τους το ειπα αναγκαστικα γιατι ειχαμε παραλαβες και επρεπε να σηκωσω κουτες οποτε τους ειπα οτι μαλλον ειμαι εγκυος και πραγματικα συγκινηθηκα.Η μανατζερ εδωσε εντολη σε ολους να μη μ αφηνουν να σηκωνω τιποτα,να μη τρεχω ,να μην ...γενικα να με προσεχουν.Το ειχα ενα αγχος αλλα ευτυχως ειπαν οτι θα με βοηθησουν ολοι για να πανε ολα καλα

Και έτσι πρέπει κοπέλα μου! Πέρσυ που ήμουν έγκυος έκανα μια βλακεία και θα σου την πω για να μην την κάνεις και εσύ και καμία κοπέλα στην εγκυμοσύνη της: έχασα το λεωφορείο και έτρεξα να πάρω ένα που ερχόταν μετά και την επόμενη μέρα το πρωί είχα αιμμοραγία και φυσικά αποκόλληση...ήμουν 12 εβδομάδων...Σάββατο ξημερώματα ξύπνησα με πόνους και αίμα, πήγα νοσοκομείο και μου είπαν 3 μέρες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ξαπλωμένη, μόνο για τουαλέτα να σηκώνομαι και προγεστερόνη...ειδοποίησα αμέσως τους συναδέλφους μου και τα κεντρικά της εταιρείας που εργάζομαι και μου είπαν όλοι να μην αγχώνομαι, ότι θα με καλύψουν οι συνάδελφοι κλπ...έκατσα 1 εβδομάδα και ο συνάδελφος που δουλέυουμε μαζί βάραγε 12ωρα κάθε μέρα....Ήταν μεγάλη βλακεία και παρολίγο να μου στοιχήσει το παιδάκι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Και έτσι πρέπει κοπέλα μου! Πέρσυ που ήμουν έγκυος έκανα μια βλακεία και θα σου την πω για να μην την κάνεις και εσύ και καμία κοπέλα στην εγκυμοσύνη της: έχασα το λεωφορείο και έτρεξα να πάρω ένα που ερχόταν μετά και την επόμενη μέρα το πρωί είχα αιμμοραγία και φυσικά αποκόλληση...ήμουν 12 εβδομάδων...Σάββατο ξημερώματα ξύπνησα με πόνους και αίμα, πήγα νοσοκομείο και μου είπαν 3 μέρες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ξαπλωμένη, μόνο για τουαλέτα να σηκώνομαι και προγεστερόνη...ειδοποίησα αμέσως τους συναδέλφους μου και τα κεντρικά της εταιρείας που εργάζομαι και μου είπαν όλοι να μην αγχώνομαι, ότι θα με καλύψουν οι συνάδελφοι κλπ...έκατσα 1 εβδομάδα και ο συνάδελφος που δουλέυουμε μαζί βάραγε 12ωρα κάθε μέρα....Ήταν μεγάλη βλακεία και παρολίγο να μου στοιχήσει το παιδάκι μου!!!

Η αληθεια ειναι οτι θελει πολυ προσοχη και ηρεμες κινησεις γενικως.Δε θελω να τεμπελιαζω στη δουλεια αλλα θα κανω μεχρι εκει που αντεχω και που δε κανω κακο στο νινι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...