Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξετασεις θρομβοφιλιας


Renata7

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα! Θα ηυελα παρακαλώ τα φώτα σας!

γιατρος: πρεπει να κανεις εξεταση θρομβοφιλιας !

εγω: οκ να κανω 

γιατρος: πας σε μικροβιολογικό και λες το μεγάλο πακέτο θρομβοφιλιας!

εγω : απευθύνομαι σε μικροβιολογικό ! 

Μικροβιολογικο: πρεπει να μου πείτε τι ακριβως !

εγω: τηλεφωνώ στο γυναικολόγο μου στέλνει κάτι εξετασεις σπο ενα μικροβιολογικό 

Με αυτές θα παω ;

το μικροβιολογικό μου ειπε οτι κάνουν μοριακό έλεγχο σε 13 γονίδιά και εαν θελω έξτρα σε κάτι πρωτεΐνες κτλ 

φφφφ

μηπως ξέρει καποια να με βοηθήσει ;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου εγω εχω κανει θρομβοφιλίας και κάποια άλλα που μου είχε γραψει η αιματολογος :

- Αντιπυρηνικά αντισώματα (ΑΝΑ)

- Αντισώματα Καρδιολιπίνης IgG

- Αντισώματα Καρδιολιπίνης IgM

- χρόνος προθρομβίνης  (ΡΤ)

- χρόνος μερικής θρομβοπλαστίνης (aPTT) – THRU

- Ινωδογόνο (ποσοτικό)

- Πρωτείνη C

- Αντιθρομβίνη  (ΑΤ ΙΙΙ)

- Μοριακός έλεγχος  παράγοντα  πήξης ΙΙ

- Αντιπηκτικά τύπου Λύκου (LA)

- Πρωτεινη S

- Oμοκυστείνη

- Μοριακός έλεγχος παραγοντα πήξης V-Leiden

-Μοριακός έλεγχος γονιδίου ομοκυστείνης Μ

Δε ξερω αν σε βοηθαω... Η αιματολογος μου ειχε πει οτι συνηθως αυτα είναι τα βασικά που κοιτανε σε τετοιο ελεγχο, τωρα δε ξερω αν εννοει κατι άλλο ο γυναικολόγος σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρενάτα μου εγώ θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε ανοσολογο. Και εγώ  έκανα ένα πακέτο εξετασεων για μοριακο έλεγχο 20 μεταλλάξεων που μου συνέστησε ο γυναικολόγος και η ανοσολογος μου λέει πολλές από αυτές δεν χρειάζονταν καν και μου συνέστησε κ άλλες... Θα έλεγα ο κάθε γιατρός να μένει στην ειδικότητα του! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Renata7 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Θα ηυελα παρακαλώ τα φώτα σας!

γιατρος: πρεπει να κανεις εξεταση θρομβοφιλιας !

εγω: οκ να κανω 

γιατρος: πας σε μικροβιολογικό και λες το μεγάλο πακέτο θρομβοφιλιας!

εγω : απευθύνομαι σε μικροβιολογικό ! 

Μικροβιολογικο: πρεπει να μου πείτε τι ακριβως !

εγω: τηλεφωνώ στο γυναικολόγο μου στέλνει κάτι εξετασεις σπο ενα μικροβιολογικό 

Με αυτές θα παω ;

το μικροβιολογικό μου ειπε οτι κάνουν μοριακό έλεγχο σε 13 γονίδιά και εαν θελω έξτρα σε κάτι πρωτεΐνες κτλ 

φφφφ

μηπως ξέρει καποια να με βοηθήσει ;

 

Που κατοικείς κούκλα μου; εγώ πήγα σε αιματολόγο κύησης (την γνωστή κα Λευκού) στη Θεσσαλονίκη και αφού πήρε λεπτομερέστατο ιστορικό, μου έγραψε τις εξετάσεις που χρειάστηκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι σε νησί !δεν υπαρχει αιματολόγος ανοσολογος! Ειχα μια αποβολή βιοχημική ! Μου πρότεινε αυτήν την εξεταση ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Renata7 είπε:

Ειμαι σε νησί !δεν υπαρχει αιματολόγος ανοσολογος! Ειχα μια αποβολή βιοχημική ! Μου πρότεινε αυτήν την εξεταση ! 

κι εγώ παλίνδρομη είχα, γι' αυτό ψάχτηκα.. Ρώτα τον γιατρό σου τότε να σου εξηγήσει όσο γίνεται περισσότερα για τις εξετάσεις που χρειάζεσαι. Αν μπορείς πάντως έστω και Αθήνα η Λευκου κάνει ιατρείο κάποιες μέρες εκεί.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Renata7 είπε:

Θα μπορούσες να μου στείλεις τι σου έδωσε εσένα να κανεις;

ναι κορίτσι μου, αρκετά είναι...

Γενική εξέταση αίματος (λευκά αιμοσφαίρια και τύπος, Ερυθρά και ερυθροκυτταρικη σειρά, αιμοπετάλια).

TKE, coombs άμεσος.

βιοχημικός έλεγχος

Δείκτες Ca

Έλεγχος Αναιμίας

Έλεγχος Αιμόστασης

Έλεγχος Πρωτεινών

Έλεγχος Αυτοαντισωματων

Ανοσοφαινοτυπική ανάλυση

αντιγόνο ιστοσυμβατότητας HLA.

αυτά, ελπίζω να τα έγραψα σωστά και να βοήθησα λιγο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η peacock είπε:

Κοριτσακι μου εγω εχω κανει θρομβοφιλίας και κάποια άλλα που μου είχε γραψει η αιματολογος :

- Αντιπυρηνικά αντισώματα (ΑΝΑ)

- Αντισώματα Καρδιολιπίνης IgG

- Αντισώματα Καρδιολιπίνης IgM

- χρόνος προθρομβίνης  (ΡΤ)

- χρόνος μερικής θρομβοπλαστίνης (aPTT) – THRU

- Ινωδογόνο (ποσοτικό)

- Πρωτείνη C

- Αντιθρομβίνη  (ΑΤ ΙΙΙ)

- Μοριακός έλεγχος  παράγοντα  πήξης ΙΙ

- Αντιπηκτικά τύπου Λύκου (LA)

- Πρωτεινη S

- Oμοκυστείνη

- Μοριακός έλεγχος παραγοντα πήξης V-Leiden

-Μοριακός έλεγχος γονιδίου ομοκυστείνης Μ

Δε ξερω αν σε βοηθαω... Η αιματολογος μου ειχε πει οτι συνηθως αυτα είναι τα βασικά που κοιτανε σε τετοιο ελεγχο, τωρα δε ξερω αν εννοει κατι άλλο ο γυναικολόγος σου.

Ευχαριστω πολυ μάλλον αυτο θεωρεί το μεγάλο πακέτο!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η jazz είπε:

ναι κορίτσι μου, αρκετά είναι...

Γενική εξέταση αίματος (λευκά αιμοσφαίρια και τύπος, Ερυθρά και ερυθροκυτταρικη σειρά, αιμοπετάλια).

TKE, coombs άμεσος.

βιοχημικός έλεγχος

Δείκτες Ca

Έλεγχος Αναιμίας

Έλεγχος Αιμόστασης

Έλεγχος Πρωτεινών

Έλεγχος Αυτοαντισωματων

Ανοσοφαινοτυπική ανάλυση

αντιγόνο ιστοσυμβατότητας HLA.

αυτά, ελπίζω να τα έγραψα σωστά και να βοήθησα λιγο.

 

Ευχαριστω πολυυυυυυ! Καλε θα παω να τα κανω ολα ! Να μου φύγει και αυτο ερ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Renata7 είπε:

Ευχαριστω πολυυυυυυ! Καλε θα παω να τα κανω ολα ! Να μου φύγει και αυτο ερ???

μέσα σε αυτές αναλυτικά είναι και όσες γράφει η peacock! Να του πεις εννοείται να σου γράψει όσες γράφονται. εγώ πλήρωσα σύνολο 200+€. Καλά αποτελέσματα ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόσα μου είπαν και εμενα ! 210€ ! Βέβαια δεν ξερω εαν ηταν ολα αυτα μεσα ! Θα ρωτησω και ελπιζω να εχω καλα αποτελεσματα ?? ευχαριστω παρα πολυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Renata7 είπε:

Τόσα μου είπαν και εμενα ! 210€ ! Βέβαια δεν ξερω εαν ηταν ολα αυτα μεσα ! Θα ρωτησω και ελπιζω να εχω καλα αποτελεσματα ?? ευχαριστω παρα πολυυυυυ

Εγώ θεωρω πως ολα καλα θα ειναι.. αλλα για καλο κ για κακο καντες για να εισακι καλυμμένη! Περιμένουμε νεα σου! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, εξέταση θρομβοφιλίας γράφει σε όλες τις εγκυους ο γιατρος ή βλεπει κάποιες εξετάσεις, υποψιαζεται και σε στέλνει για θρομβοφιλία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η firstimemama είπε:

Κορίτσια, εξέταση θρομβοφιλίας γράφει σε όλες τις εγκυους ο γιατρος ή βλεπει κάποιες εξετάσεις, υποψιαζεται και σε στέλνει για θρομβοφιλία; 

Εμεις καναμε θρομβοφιλια γιατι είχα μια βιοχημικη κύηση και μετα απο 3 μηνες μια παλινδρομη κύηση..οποτε χρειαζόταν να ψαχτουμε...

Συνήθως προτείνουν αυτη την εξεταση αν εχεις ιστορικο η κληρονομικότητα θρομβοφολιας ή αν εχεις βιώσει βιοχημικες και παλινδρομμες....

Παρολα αυτά εχω ακούσει και γιατρους που τις γραφουν χωρις να υπάρχουν τα παραπάνω, απλα και μονο για προληπτικους λογους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου !! Πραγματικα γράφονται ; δλδ μέσω ΙΚΑ; η απλα ενα χαρτι ώστε να ξέρει το μικροβιολογικό τι θα κάνει; Γτ εμενα μου ειπε οτι δεν γράφονται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Renata7 είπε:

Κορίτσια μου !! Πραγματικα γράφονται ; δλδ μέσω ΙΚΑ; η απλα ενα χαρτι ώστε να ξέρει το μικροβιολογικό τι θα κάνει; Γτ εμενα μου ειπε οτι δεν γράφονται 

είναι και κάποιες που δεν γράφονται, και είναι και αρκετά ακριβές... Γι' αυτό ανεβαίνει το κόστος τόσο πολύ...  τελικά εγω δεν έχω θρομβοφιλια , υπάρχει όμως υποψία για αυτοανοσο και δυσανεξία στην γλουτενη.

εύχομαι όλα να είναι καλά ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια βρίσκομαι κι εγώ ακριβώς σε αυτό το στάδιο. Ο ενδοκρινολόγος μου , μου ζήτησε προληπτικά να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία και μετά από συζητήσεις και ψάξιμο, σκέφτομαι να κλείσω κι εγώ από Σεπτέμβρη ένα ραντεβου με τη Λευκου. Απότι κατάλαβα παίρνει ιστορικό σε πρώτη φάση και σου δίνει τη λίστα με τις εξετάσεις, σωστα; Σε παραπέμπει σε συγκεκριμένο εργαστήριο για τις εξετάσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η gesrp είπε:

Κορίτσια βρίσκομαι κι εγώ ακριβώς σε αυτό το στάδιο. Ο ενδοκρινολόγος μου , μου ζήτησε προληπτικά να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία και μετά από συζητήσεις και ψάξιμο, σκέφτομαι να κλείσω κι εγώ από Σεπτέμβρη ένα ραντεβου με τη Λευκου. Απότι κατάλαβα παίρνει ιστορικό σε πρώτη φάση και σου δίνει τη λίστα με τις εξετάσεις, σωστα; Σε παραπέμπει σε συγκεκριμένο εργαστήριο για τις εξετάσεις; 

συνήθως σε στέλνει σε συγκεκριμένο γιατί δεν γράφονται όλες με τη μια, και χρειάζεται να στείλει κάποια παραπεμπτικα αργότερα στο εργαστήριο. Καλή επιτυχία. Κι εγώ περιμένω να περάσει ο 15αυγουστος και να πάρω για επανέλεγχο. Κυρίως vit d που παίρνω συμπλήρωμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Άτιμη D, 1,5 χρόνο έπαιρνα βαρβάτη δόση, και μετά από μια συντήρηση και παύση, και πάλι τώρα την ξεκίνησα. Είναι από τις πιο σημαντικές βιταμίνες και να σκεφτείς η πρώτη πρώτη εξέταση που έκανα πριν μερικά χρόνια ήταν λίγο κάτω από το 8 (πλήρη έλλειψη!) Στην Αθήνα έχει κάποιο γραφείο; Δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμη,πότε έρχεται και με τι συχνότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι κάνει ιατρείο και στην Αθήνα αλλα δεν ξερω λεπτομερειες. Μπορείς να δεις στο fb της Λευκου. Κι εγώ εκεί που είχα 46 d, έπεσε στο 14 και παίρνω lecalcif.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...