Μετάβαση σε περιεχόμενο

πονοι περιοδου στην αρχη της εγκυμοσυνης


Recommended Posts

Κορίτσια, θα γίνω πρώτη φορά μανούλα και έχω αγχωθεί. Μαλλον βρίσκομαι στην 4η εβδομάδα και έχω πονακια περιόδου, επικοινωνησα με τον γιατρο και μου είπε ξεκουραση, μου έδωσε utrogestan (200 x 2 ) και felicine και θα με δει την επομενη εβδομαδα γιατι και να παω τωρα δεν θα δει κατι. Από χθες οι πονοι εχουν μειωθει και απλά αισθάνομαι καποια τσιμπηματακια δεξια χαμηλα αραια και που.  Υπάρχει κίνδυνος ;  δεν θελω να συμβει κατι στο πλασματακι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω παρα πολύ !! Με ησυχάσατε λιγάκι, παρολο που τα πονακια παραμενουν. Να δουμε τι θα πει και ο γιατρος στην εξεταση ! Αληθεια, πρώτη εξέταση πότε κάνατε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου καλησπερα, συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! Κι εγω στην αρχη ειχα πονακια σαν αυτα της περιοδου&ειχα ανησυχησει. Ειχα την αδελφη μου ευτυχως που μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο επειδη μεγαλωνει η μητρα&να ανησυχησω μονο σε περιπτωση πολυ εντονου&οξυ πονου. Βεβαια σε μια γυναικολογο που ειχα παει&της ειχα αναφερει τα πονακια αυτα μου εγραψε utrogestan τα οποια βεβαιως δεν πηρα ποτε αφου δεν υπηρχε λογος. Εχεις καποιο ιστορικο&στα εδωσε; ειχες αιμα; Αν υπαρχει καποιος λογος οκ, αν στα εδωσε απλα επειδη ανεφερες πονακια, παρε&μια 2η γνωμη. Νομιζω οτι δεν ειναι καλο να παιρνουμε χαπια χωρις να υπαρχει θεμα, ειδικα τα συγκεκριμενα, σκεψου κανονικα τα δινουν αν δεις αιματακι ή αν εχεις αποκολληση. Ενταξει να παιρνουμε φαρμακα αλλα αν χρειαζεται. Εκτος ξαναλεω αν εχεις καποιο ιστορικο που οδηγησε τον γιατρο σου να στα συνταγογραφησει για να ειστε ολοι οκ. Εμενα σκεψου τα πονακια ειχαν κρατησει περιπου 2 βδομαδες. Τωρα ειμαι στην 38η βδομαδα κυησης.

Στον γιατρο σου υπολογισε να πας αφου κλεισεις την 6η βδομαδα για να ακουσεις καρδουλα! Εχεις κανει χοριακη ή απλο τεστακι; ποτε ηταν η τελευταια σου περιοδος; Με το καλο το μωρακι σου!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 22/6/2017 at 10:18 ΠΜ, ο/η firstimemama είπε:

Κορίτσια, θα γίνω πρώτη φορά μανούλα και έχω αγχωθεί. Μαλλον βρίσκομαι στην 4η εβδομάδα και έχω πονακια περιόδου, επικοινωνησα με τον γιατρο και μου είπε ξεκουραση, μου έδωσε utrogestan (200 x 2 ) και felicine και θα με δει την επομενη εβδομαδα γιατι και να παω τωρα δεν θα δει κατι. Από χθες οι πονοι εχουν μειωθει και απλά αισθάνομαι καποια τσιμπηματακια δεξια χαμηλα αραια και που.  Υπάρχει κίνδυνος ;  δεν θελω να συμβει κατι στο πλασματακι μου. 

Ενα μηνα πριν εμαθα οτι ειμαι εγκυος με 10 μερες καθυστερηση !!! Και τις 10 μερες οσπου δηλαδη να κανω το τεστ, φορουσα σερβιεττα γτ ημουν σιγουρη απο τους πονους οτι απο λεπτο σε λεπτο μου ερχεται περιοδος !!! Μην αγχωνεσαι :) Δεν ξερω γτ σου εδωσε ουτροτζεσταν...για μενα χωρις λογο τα παιρνεις :) Φιλισιν ναι ειναι σημαντικοτατο, για την αναπτυξη του μωρου :) Το παιρνουμε σε ολο το πρωτο τριμηνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...