Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πώς αντιμετωπίζω την χαμηλή ΑΜΗ


zetou

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Πριν λίγο καιρό έκανα την πρώτη εξωσωματική, δυστυχώς απέτυχε. Ο γιατρός μου είπε πως προφανώς οφείλεται στην χαμηλή ΑΜΗ. Για να εξηγήσω το πρόβλημά μου: ειχα αφαιρέσει την δεξιά σάλπιγγα πριν αρκετά χρόνια, και η άλλη είναι κλειστή (οχι υδροσάλπιγγα), ετσι αποφασισα να κάνω εξωσωματική. Είχα κάνει ΑΜΗ πριν την εξωσωματική και ήταν 7. Δηλαδή οι ωοθήκες είναι τεμπέλες, αλλά εβγαλα με την θεραπεία 7 ωαρια απο τα οποία 2 προχώρησαν καλά και τα τοποθετήσαμε. Δυστυχώς η εξέλιξη δεν ήταν καλή. Η επιστήμη όμως εχει προχωρήσει τόσο πολύ που δεν μπορώ να κατανοήσω πως δεν μπορεί να ξεπεραστεί η χαμηλή ΑΜΗ. Τον Ιούλιο θα προβώ σε υστεροσκόπηση ωστε να δούμε οτι απο εκεί είναι ολα καλά και να αποκλείσουμε το θέμα μήτρας και τυχόν ύπαρξη μικροβίων. Αλλά το θέμα ΑΜΗ μου είπε ο γιατρος δεν αντιμετωπίζεται. Αρα πάω πάλι με τις ίδιες χαμηλές πιθανότητες; ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα δεν μου αρέσει όπως σου τα λέει.. Η αμή δείχνει το απόθεμα ωαρίων.. Όχι την ποιότητα. Από τη στιγμή που υποτίθεται σου έβαλαν έμβρυο τι σχέση έχει η αμη?? Μήπως να πάρεις κ άλλη γνώμη γιατί σαν να μην σου τα λέει καλά ο γιατρός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοπελα μου..θα συμφωνήσω με την φίλη σχετικά με την ΑΜΗ..η fsh δειχνει την ποιότητα των ωαρίων και οχι η ΑΜΗ..η αποτυχία εμφύτευσης μπορει να οφείλεται σε χίλιους δυο λόγους..αυτο πρεπει να κοιτάξετε με τον γιατρό σου..Θα προτινα να παρεις και μια δευτερη γνώμη..επισης υπαρχει και κατι που κάνουν τελευταία και λέγεται scratching ..μπαίνουν στη μήτρα και ξύνουν τα τοιχώματα γιατι εχουν παρατηρήσει πως βοηθαει στην εμφύτευση..εχετε κανει εξεταση για να αποκλησετε το ενδεχόμενο κάποιου πολύποδα η ενδομητριωσης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και να προσθέσω στην αγαπημένη μου Κατερίνα ότι ο αριθμος των ωαρίων που μας έχει απομείνει ΔΕΝ ΑΛΛΆΖΕΙ!!!! Γεννιομαστε με εκατομμύρια ωάρια αλλά αυτά μειώνονται πάρα πολύ και τελικά μας μενουν μόνο 400 καθόλη τη ζωή μας, υπολόγισε ένα ωάριο να φεύγει σε κάθε περίοδο για 40 περίπου χρόνια που έχουμε περίοδο δηλαδή περίπου 1 κάθε μηνα, άρα η ΑΜΗ, ΔΕΝ ΒΕΛΤΙΏΝΕΤΑΙ, μόνο μειώνεται όσες φορές κάνουμε ωορρηξια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Η αμη από μόνη της συνήθως δ λέει κ πολλά κ ερμηνεύεται σε συνάρτηση με τις υπόλοιπες ορμονολογικες. Δείχνει θεωρητικά τ απόθεμα αλλά κανείς δεν μπορεί να  σ πει με ακρίβεια πόσα ωαρια σ απομένουν. Ίσως η κοπέλα έπρεπε να κάνει σε φυσικό κύκλο προσπάθεια κ όχι με φάρμακα. Λόγω υψηλής αμη ίσως ζόριστηκε ο οργανισμός να παράγει περισσότερα με αποτέλεσμα να είναι λιγότερα ποιοτικά. Την επόμενη φορά ίσως χρειαστεί να κάνεις άλλο πρωτόκολλο η ακόμη κ να δοκιμάσεις σε φυσικό κύκλο. Πάρε κ μια δεύτερη γνωμη όπως λένε κ τα κορίτσια  κ εύχομαι η επόμενη φορά να είναι κ η τυχερή!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η zetou είπε:

Καλημέρα σας,

Πριν λίγο καιρό έκανα την πρώτη εξωσωματική, δυστυχώς απέτυχε. Ο γιατρός μου είπε πως προφανώς οφείλεται στην χαμηλή ΑΜΗ. Για να εξηγήσω το πρόβλημά μου: ειχα αφαιρέσει την δεξιά σάλπιγγα πριν αρκετά χρόνια, και η άλλη είναι κλειστή (οχι υδροσάλπιγγα), ετσι αποφασισα να κάνω εξωσωματική. Είχα κάνει ΑΜΗ πριν την εξωσωματική και ήταν 7. Δηλαδή οι ωοθήκες είναι τεμπέλες, αλλά εβγαλα με την θεραπεία 7 ωαρια απο τα οποία 2 προχώρησαν καλά και τα τοποθετήσαμε. Δυστυχώς η εξέλιξη δεν ήταν καλή. Η επιστήμη όμως εχει προχωρήσει τόσο πολύ που δεν μπορώ να κατανοήσω πως δεν μπορεί να ξεπεραστεί η χαμηλή ΑΜΗ. Τον Ιούλιο θα προβώ σε υστεροσκόπηση ωστε να δούμε οτι απο εκεί είναι ολα καλά και να αποκλείσουμε το θέμα μήτρας και τυχόν ύπαρξη μικροβίων. Αλλά το θέμα ΑΜΗ μου είπε ο γιατρος δεν αντιμετωπίζεται. Αρα πάω πάλι με τις ίδιες χαμηλές πιθανότητες; ??

Καλησπέρα.. Έχω επισης χαμηλή AMH. Δηλ 0,39..Τι εννοείς πως εχεις 7 και ήταν χαμηλη. Μηπως εννοεις 0,70;;, Η AMH 7 είναι πολύ υψηλή. Γενικά απο 2 εως 4 τα αποθεματα των ωαριων θεωρουνται επαρκη, και απο 4 και πανω θεωρούνται βέλτιστα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια επειδή το θέμα της AMH είναι το μεγάλο μου μαραζι τελευταία θα σας πω τα εξης.. Ναι μεν αυτή η εξέταση δείχνει το απόθεμα των ωαρίων αλλά δεν είναι κάτι τελείως άσχετο με την ποιότητα τους. Για να προσδιοριστει η ποιοτητα των ωαριων και συνεπως των εμβρυων συνεκτιμώνται τα εξης: η amh, η fsh και η ηλικια της γυναικας. Αλλα ωάρια έχει μια 30αρα με AMH 0,50 και fsh 8 και άλλα μια 45αρα με τα ίδια δεδομένα. Οπως και να εχει ομως ειτε η γυναικα ειναι μικροτερη ειτε μεγαλύτερη, τα ωάρια των τελευταίων ετών της αναπαραγωγικής της ηλικίας (δηλ των ετων που εχει περιοδο) παύουν να είναι τόσο ποιοτικά.. Ετσι αυτα γονιμοποιουνταν δυσκολοτερα και προκύπτουν έμβρυα χαμηλοτερης ποιοτητας που δεν εμφυτευονται τόσο εύκολα στη μητρα. Συνήθως όσο μειώνεται η amh αυξάνεται παράλληλα η fsh δηλ η ορμόνη που δείχνει την ποιότητα των ωαρίων. Τίποτα όμως δεν είναι απόλυτο. Εγώ για παραδειγμα ανήκω σε μια σπάνια κατηγορία που έχω απελπιστικά χαμηλή amh για την ηλικία μου αλλά ικανοποιητική fsh. Παρόλα αυτά υπάρχει δυσκολία να γονιμοποιηθουν τα ωάρια μου, πράγμα το οποίο είμαι βέβαιη πως δε θα συνέβαινε αν αντί για 0,39 απόθεμα είχα 2,39. Και για να σας το πω με παρομοιωση.... Αν οι ωοθήκες μας ήταν δυο μεγάλα δοχεία με καρπούς που καταναλωνονται σιγα σιγα, όσο προχωράμε προς τον πάτο το τελευταία είναι πιο στραπατσαρισμενα, πιο ταλαιπωρημένα και σε καμιά περίπτωση δε θα γίνουν ποτέ όπως ήταν τα πρώτα ή τα μεσαία, καλοσχηματισμενα και υποδειγματικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας. Αυριο θα βρω τις εξετάσεις και θα σας πω τιμες της ΑΜΗ και fsh. Δεν ξέρω εχω μπλοκάρει, ενω μου ειχε πει ο γιατρος αρχικά οτι με 6-7 ωαρια είμαστε καλυμμένοι, τώρα μου ειπε πως αν παρήγαγα περισσότερα θα ειχαμε περισσότερες πιθανότητες. Εξέταση στην μήτρα δεν εχω κάνει ακόμα, αλλά εντός του Ιουλίου θα προβώ σε Υστεροσκόπηση. Πάντως ποτέ δεν ειχα κάποιο άλλο θέμα εκτός από την σάλπιγγα. Ούτε πολυκυστηκές ούτε πολύποδες.. Θα σας ενημερωσω αυριο σχετικά με τις τιμές. Σας υπερευχαριστώ ☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια η ΑΜΗ εχει δυο μοναδες μετρησης.....στο διαδικτυο μπορειτε να δειτε τη μετατροπη.....για πχ εγω στα 42 εχω ΑΜΗ 12 pmol η αλλιως 1,67ng.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η geozak είπε:

κοριτσια η ΑΜΗ εχει δυο μοναδες μετρησης.....στο διαδικτυο μπορειτε να δειτε τη μετατροπη.....για πχ εγω στα 42 εχω ΑΜΗ 12 pmol η αλλιως 1,67ng.....

σωστά, σήμερα πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα ΑΜΗ , 2,93 ng/ml. Μάλλον χαμηλή αλλά για την ηλικία μου δεν περίμενα κάτι καλύτερο...43-44..  περιμένω να αδιαθετήσω για να κάνω fsh και τις υπόλοιπες ορμονικές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα πρόκειται να παρω τα αποτελέσματα από την ΑΜΗ μου και εχω πραγματικά αγχωθεί πολύ.... πφφφφφ! ρε τι τραβαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Σήμερα πρόκειται να παρω τα αποτελέσματα από την ΑΜΗ μου και εχω πραγματικά αγχωθεί πολύ.... πφφφφφ! ρε τι τραβαμε!

Κοριτσακι μουυυυυυυ..καλα αποτελέσματα μεσα απο την καρδιά μου!!!μην αγχώνεσαι για τιποτα..θα ειναι σουπερ!,!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Κοριτσακι μουυυυυυυ..καλα αποτελέσματα μεσα απο την καρδιά μου!!!μην αγχώνεσαι για τιποτα..θα ειναι σουπερ!,!!

Μακαρι Κατερινάκι.... μακαρι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχομαι καλα αποτελεσματα στις ΑΜΗ σας και σε ολες τις εξετασουλες σας μη στεναχωριεστε ολα αντιμετωπιζονται κοριτσια μου....αρκει να βρισκονται,τι κανετε?Εγω αναμονη ειχα ενα εμβρυακι για καταψυξη.αλλα ?δυστυχως δεν περπατησε ??αρχησα και ανησυχω απο τοτε που το εμαθα μηπως δεν επιβιωσουν και τα υπολοιπα που τα εκανα εμβρυομεταφορα να πω την αληθεια ημουν πολυ αισιοδοξη σε αυτη μου την προσπαθεια αλλα τα κατεβασα τα μουτρα μετα απο την εξελιξη του εμβρυου που προοριζοταν για καταψυξη...Τοσες προσπαθειες και καμια εμφυτευση ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Μακαρι Κατερινάκι.... μακαρι...

Ειμαι σίγουρη!!εχε θετική σκέψη και θα δεις πως συντομα το ονειρο θα γίνει πραγματικοτητα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Σήμερα πρόκειται να παρω τα αποτελέσματα από την ΑΜΗ μου και εχω πραγματικά αγχωθεί πολύ.... πφφφφφ! ρε τι τραβαμε!

Μην αγχώνεσαι..... Ο γιατρός μου ειπε οτι οι γυναίκες με ΣΠΩ εχουν AMH πολυ υψηλη.. πολλές φορές διπλάσια κ απο το κανονικό. Το μονο που δεν πρέπει να σε προβληματίζει θεωρώ πως είναι αυτό..

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η karen είπε:

Σας ευχομαι καλα αποτελεσματα στις ΑΜΗ σας και σε ολες τις εξετασουλες σας μη στεναχωριεστε ολα αντιμετωπιζονται κοριτσια μου....αρκει να βρισκονται,τι κανετε?Εγω αναμονη ειχα ενα εμβρυακι για καταψυξη.αλλα ?δυστυχως δεν περπατησε ??αρχησα και ανησυχω απο τοτε που το εμαθα μηπως δεν επιβιωσουν και τα υπολοιπα που τα εκανα εμβρυομεταφορα να πω την αληθεια ημουν πολυ αισιοδοξη σε αυτη μου την προσπαθεια αλλα τα κατεβασα τα μουτρα μετα απο την εξελιξη του εμβρυου που προοριζοταν για καταψυξη...Τοσες προσπαθειες και καμια εμφυτευση ???

Κοριτσακι μου μην αγχωνεσε!!ποσων ημερών εμβρυακια έβαλες??ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου αυτη να ναι και η τελευταία και τυχερή προσπάθεια!!ποτε θα πας για χοριακουλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η jazz είπε:

σωστά, σήμερα πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα ΑΜΗ , 2,93 ng/ml. Μάλλον χαμηλή αλλά για την ηλικία μου δεν περίμενα κάτι καλύτερο...43-44..  περιμένω να αδιαθετήσω για να κάνω fsh και τις υπόλοιπες ορμονικές..

σε πληροφορω εισαι μια χαρα με αυτη την ΑΜΗ.....εγω με λιγοτερη κ μου λενε οκ......οχι τελεια αλλα οχι κ χαλια...:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η karen είπε:

Σας ευχομαι καλα αποτελεσματα στις ΑΜΗ σας και σε ολες τις εξετασουλες σας μη στεναχωριεστε ολα αντιμετωπιζονται κοριτσια μου....αρκει να βρισκονται,τι κανετε?Εγω αναμονη ειχα ενα εμβρυακι για καταψυξη.αλλα ?δυστυχως δεν περπατησε ??αρχησα και ανησυχω απο τοτε που το εμαθα μηπως δεν επιβιωσουν και τα υπολοιπα που τα εκανα εμβρυομεταφορα να πω την αληθεια ημουν πολυ αισιοδοξη σε αυτη μου την προσπαθεια αλλα τα κατεβασα τα μουτρα μετα απο την εξελιξη του εμβρυου που προοριζοταν για καταψυξη...Τοσες προσπαθειες και καμια εμφυτευση ???

Γιατί δεν επιβίωσαν? τι σου ειπαν? Μη κατσουφιαζεις Καρεν μου σε παρακαλω.... Προσπάθησε να είσαι αισιόδοξη! πφφφφ!!!!! Εγω θα ελπίζω για σενα μεχρι τελευταια στιγμή... εχεις προσπαθησει τοσο πολυ.. σου αξίζει να γινεις μανουλα και θα γίνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Κοριτσακι μου μην αγχωνεσε!!ποσων ημερών εμβρυακια έβαλες??ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου αυτη να ναι και η τελευταία και τυχερή προσπάθεια!!ποτε θα πας για χοριακουλα?

Αχ βρε κατερινακι μου να σαι καλα και ολες οι γυναικες που προσπαθουν συντομα μανουλες  σ ευχαριστω ?τριτη τα πηραμε και τα βαλαμε παρασκευη  29 του μηνος η χοριακη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια καλημέρα! 

η ΑΜΗ τελικά ήταν:7 και fsh: 3,2

σήμερα μίλησα με τον γυναικολόγο μου και μου είπε να πάω σε άλλον να πάρω κι άλλη γνωμη και να μην κάνω την υστεροσκόπηση διότι δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Δεν του άρεσε που ο άλλος μου είπε για την χαμηλή ΑΜΗ γιατί μου ειπε πως η ΑΜΗ δείχνει την ποσότητα και όχι την ποιότητα, άρα 7 ωαρια ηταν ικανοποιητικά. Κορίτσια μην αγχώνεστε, να εχετε ελπίδα, πίστη και όλα θα γίνουν!!! Ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας, για την βοήθειά σας. Συμπάσχουμε όλες όπως μπορούμε!! Καλή μας επιτυχία! Μεσα από την καρδιά μου να σας πάνε όλα όπως ακριβώς επιθυμείτε!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Μου εστειλαν τα αποτελέσματα μόλις.... ΑΜΗ 6.18.... είναι καλό αυτό?

ειδες;;;;;; αφου στο ειπα.....τελεια ειναι αυτη η τιμη.... καλυτερα δε γινεται.....οι περισσοτερες γυναικες γυρω στα 30 εχουν απο 2 εως 4 και κατι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η karen είπε:

Αχ βρε κατερινακι μου να σαι καλα και ολες οι γυναικες που προσπαθουν συντομα μανουλες  σ ευχαριστω ?τριτη τα πηραμε και τα βαλαμε παρασκευη  29 του μηνος η χοριακη 

finger crossed!!! Καρεν ευχομαι 30/06 να ανοίξεις θέμα "τα καταφερα!!!"... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

ειδες;;;;;; αφου στο ειπα.....τελεια ειναι αυτη η τιμη.... καλυτερα δε γινεται.....οι περισσοτερες γυναικες γυρω στα 30 εχουν απο 2 εως 4 και κατι.

Εχω καιρο να ακουσω οτι εχω και  κατι καλό .... ευχαριστω... με εκανες να χαμογελάσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...