Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ


Recommended Posts

Κοριτσια μου μπορει καποια να μου πει πως ειναι το αμνιακο υγρο και πως το ξεχωριζουμε απο τα απλα υγρα της εγκυμοσυνης?? Εχω υγρα τελευταια σαν νερο και φοβαμαι μην ειναι αμνιακο .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Ninonino είπε:

Κοριτσια μου μπορει καποια να μου πει πως ειναι το αμνιακο υγρο και πως το ξεχωριζουμε απο τα απλα υγρα της εγκυμοσυνης?? Εχω υγρα τελευταια σαν νερο και φοβαμαι μην ειναι αμνιακο .. 

Απο οτι μας ειχαν πει στα μαθηματα ανωδυνου εχουν μια πιο "γλυκεια" μυρωδια απο οτι πχ τα ουρα ή οι κολπικες εκκρισεις. Σε ποια βδομαδα εισαι; Αν ανησυχεις μηπως εχεις απωλειες να σκουπιζεσαι καλα, να βαζεις στεγνο εσωρουχο&να ξανατσεκαρεις. Βεβαια με τοση ζεστη εισαι σιγουρη οτι δεν ειναι απλα ιδρωτας σε συνδυασμο με τα υγρα που εχουμε; αν ομως ανησυχεις πολυ μπορεις να πας σε γιατρο ή σε μαιυτηριο που εχουν ειδικες ταινιες&τσεκαρουν για αμνιακα υγρα, βαζοντας το στον κολπο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

16η εβδομαδα ειμαι ..πηγα στον γιατρο και αυτος αντι να μου κανει ενα τεστ ανυχνευσης με ειδε με κολποδιαστολεα μονο και ειπε με το ματι κολπιτιδα οτι εχω..:( Μετα ειδε στον υπερηχο το μωρο ολα καλα αλλα ανησυχω πολυ γιατι δεν μιλαει γενικα και εχω σκασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Ninonino είπε:

16η εβδομαδα ειμαι ..πηγα στον γιατρο και αυτος αντι να μου κανει ενα τεστ ανυχνευσης με ειδε με κολποδιαστολεα μονο και ειπε με το ματι κολπιτιδα οτι εχω..:( Μετα ειδε στον υπερηχο το μωρο ολα καλα αλλα ανησυχω πολυ γιατι δεν μιλαει γενικα και εχω σκασει

Αρα να μην ανησυχεις για αμνιακο υγρο, αλλωστε&νωρις ειναι& αν μιλαμε για κολπιτιδα μαλλον απο κει προερχονται τα υγρα. Πρωτον για την κολπιτιδα ελπιζω να σου πηρε κολπικο εκκριμα για εξετασεις (μυκητες,χλαμυδια, ουρεοπλασμα κτλ) και δευτερον αν δεν σε καλυπτει ο γιατρος στο θεμα ενημερωσης παρε&καμια εξτρα γνωμη. Κλεισε ραντεβου&αλλου, εστω στα ιατρεια του ικα, για να μην μενεις με αποριες. Εγω ειδικα στην αρχη ειχα επισκεφτει ολους τους γιατρους του ικα της περιοχης μου για να χω πληρη εικονα χεχε! Αυτα για να μην αγχωνεσαι, παρε γνωμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ninonino είπε:

16η εβδομαδα ειμαι ..πηγα στον γιατρο και αυτος αντι να μου κανει ενα τεστ ανυχνευσης με ειδε με κολποδιαστολεα μονο και ειπε με το ματι κολπιτιδα οτι εχω..:( Μετα ειδε στον υπερηχο το μωρο ολα καλα αλλα ανησυχω πολυ γιατι δεν μιλαει γενικα και εχω σκασει

Αν δε σε ικανοποιεί άλλαξε τον..δεν ειναι κακό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ninonino είπε:

Κοριτσια μου μπορει καποια να μου πει πως ειναι το αμνιακο υγρο και πως το ξεχωριζουμε απο τα απλα υγρα της εγκυμοσυνης?? Εχω υγρα τελευταια σαν νερο και φοβαμαι μην ειναι αμνιακο .. 

Νομίζω πως οι φόβοι σου, έχοντας σε παρακολουθήσει και στο παρελθόν,  ειναι υπερβολικοί.. . Ενα απο τα πιο βασικά στην εγκυμοσύνη ειναι να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου.. Εφόσον λοιπόν  πηγές στο γιατρό σου και σε έλεγξε και σου ειπε πως ειναι ολα οκ τότε γιατι ανησυχείς; επίσης απορώ χωρίς να θελω να φανώ αγενής, άντε και θα σου περιγράψει κάποιος πως ειναι τα αμνιακα υγρά, θα στα περιγράψει μέσω υπολογιστή, λέγοντας σου ειναι ετσι κι ετσι. και εσυ θα κάνεις διάγνωση οτι ναι ειναι αμνιακό υγρό ή δεν ειναι αυτο που βλέπεις;  Εδω πηγές στο γιατρο που σε εξέτασε  κανονικά και κατάλαβε πως δεν ειναι (που και άσχετος γιατρός να ειναι ε αν υπάρχει διαρροή θα το καταλάβει) και θα αφήσεις τη διάγνωση του γιατρού, επιστήμονα και θα κάνεις  δικη σου διάγνωση μέσω Διαδικτύου εξ αποστάσεως;

Αν δεν μιλάει πολυ ο γιατρός σου ειναι γιατι  ετσι ειναι το στυλ του, αν δεν σου αρέσει άλλαξε τον η ρώτα πιο πολλα πράγματα..  

Έχοντας περασει μια εγκυμοσύνη και μια αποβολή, σου υπενθυμίζω πως ζεις την πιο ωραια φάση της ζωής σου, καμια εγκυμοσύνη δεν ειναι σαν την πρώτη σου..

Εισαι στην πιο ωραια φάση, αν δεν κανω λάθος με ΤΉΠ μεσα Φλεβάρη θα κλείσεις σε λιγο τον 4ο μήνα,  και ψάχνεις τροπο να χάλασες αυτο που ζεις. Δεν θελω να το κρίνω, απλά να σε κανω αν γινεται να το δεις.

Το πιο σημαντικό αντίκτυπο σε ολο αυτο εχει ο σύντροφος σου, θέλει να σε βλέπει χαρούμενη και ήρεμη για να χαίρεται και αυτος μαζι. Ζήστε τις ωραίες αυτές στιγμές και ασε το γιατρο να αποφασίσει για το αν κατι ειναι επικίνδυνο η οχι..

οταν μπαίνεις στο αεροπλάνο χώνεσαι  στο πιλοτήριο; αμφισβητείς τις ικανότητες του πιλότου; φανταζομαι οχι!  Κανε το ίδιο με τον γιατρο σου. Άστον να σε καθοδηγήσει στην εγκυμοσύνη. Οταν δεν λεει πολλα σημαίνει πως ειναι ολα καλα.

Και να ξέρεις πως τα σενάρια του μυαλού για πιθανά προβλήματα δεν τελειώνουν ποτε, ειναι αέναο ολο αυτο. Μηπως  εχω αυτο; Μηπως εκείνο;  στο χέρι σου ειναι να το κόψεις και να αρχίσεις να αρχίσεις να το ζεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lisaki 80 είπε:

Νομίζω πως οι φόβοι σου, έχοντας σε παρακολουθήσει και στο παρελθόν,  ειναι υπερβολικοί.. . Ενα απο τα πιο βασικά στην εγκυμοσύνη ειναι να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου.. Εφόσον λοιπόν  πηγές στο γιατρό σου και σε έλεγξε και σου ειπε πως ειναι ολα οκ τότε γιατι ανησυχείς; επίσης απορώ χωρίς να θελω να φανώ αγενής, άντε και θα σου περιγράψει κάποιος πως ειναι τα αμνιακα υγρά, θα στα περιγράψει μέσω υπολογιστή, λέγοντας σου ειναι ετσι κι ετσι. και εσυ θα κάνεις διάγνωση οτι ναι ειναι αμνιακό υγρό ή δεν ειναι αυτο που βλέπεις;  Εδω πηγές στο γιατρο που σε εξέτασε  κανονικά και κατάλαβε πως δεν ειναι (που και άσχετος γιατρός να ειναι ε αν υπάρχει διαρροή θα το καταλάβει) και θα αφήσεις τη διάγνωση του γιατρού, επιστήμονα και θα κάνεις  δικη σου διάγνωση μέσω Διαδικτύου εξ αποστάσεως;

Αν δεν μιλάει πολυ ο γιατρός σου ειναι γιατι  ετσι ειναι το στυλ του, αν δεν σου αρέσει άλλαξε τον η ρώτα πιο πολλα πράγματα..  

Έχοντας περασει μια εγκυμοσύνη και μια αποβολή, σου υπενθυμίζω πως ζεις την πιο ωραια φάση της ζωής σου, καμια εγκυμοσύνη δεν ειναι σαν την πρώτη σου..

Εισαι στην πιο ωραια φάση, αν δεν κανω λάθος με ΤΉΠ μεσα Φλεβάρη θα κλείσεις σε λιγο τον 4ο μήνα,  και ψάχνεις τροπο να χάλασες αυτο που ζεις. Δεν θελω να το κρίνω, απλά να σε κανω αν γινεται να το δεις.

Το πιο σημαντικό αντίκτυπο σε ολο αυτο εχει ο σύντροφος σου, θέλει να σε βλέπει χαρούμενη και ήρεμη για να χαίρεται και αυτος μαζι. Ζήστε τις ωραίες αυτές στιγμές και ασε το γιατρο να αποφασίσει για το αν κατι ειναι επικίνδυνο η οχι..

οταν μπαίνεις στο αεροπλάνο χάνεσαι στο πιλοτήριο; αμφισβητείς τις ικανότητες του πιλότου; φανταζομαι οχι!  Κανε το ίδιο με τον γιατρο σου. Άστον να σε καθοδηγήσει στην εγκυμοσύνη. Οταν δεν λεει πολλα σημαίνει πως ειναι ολα καλα.

Και να ξέρεις πως τα σενάρια του μυαλού για πιθανά προβλήματα δεν τελειώνουν ποτε, ειναι αέναο ολο αυτο. Μηπως  εχω αυτο; Μηπως εκείνο;  στο χέρι σου ειναι να το κόψεις και να αρχίσεις να αρχίσεις να το ζεις! 

Έχεις απόλυτο δίκιο και καταλαβαίνω ότι το έχω παρακάνει αλλά δε μπορώ να το ελέγξω ? τα ίδια μου λένε και όλοι στο οικογενειακό μου περιβάλλον και τους έχω κουράσει και έχω κουραστεί και εγώ δε θέλω να είμαι άλλο έτσι δε ξέρω πως να το χειριστώ συγνωμη που σας ζαλίζω και εσάς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Ninonino είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο και καταλαβαίνω ότι το έχω παρακάνει αλλά δε μπορώ να το ελέγξω ? τα ίδια μου λένε και όλοι στο οικογενειακό μου περιβάλλον και τους έχω κουράσει και έχω κουραστεί και εγώ δε θέλω να είμαι άλλο έτσι δε ξέρω πως να το χειριστώ συγνωμη που σας ζαλίζω και εσάς 

Εγω προσωπικά ειμαι υπέρ της ψυχοθεραπείας! Εχω κανει, με εχει βοηθήσει και σε περίοδους μεγάλου άγχους ειναι καλο να την δοκιμάσεις.. Ως γονιός αργότερα περνάς απο χίλια κύματα, θα σε βοηθήσει αν εχεις μάθει να διαχειρίζεσαι κάποια δικά σου θεματάκια. Και έχουμε όλοι τα θεματάκια μας εννοειται!!μην νομίζεις πως εισαι μονο εσυ :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και να συμπλήρωσω πως ειναι σημαντικό πως κατάφερες και είδες το πρόβλημα του φόβου που αντιμετωπίζεις... σημαίνει πως μπορεις να το διώξεις!! Τις πιο πολλές φορες δεν μπορούμε να "δούμε" αυτο που μας κυριεύει.. Θα δεις πως αν θελεις θα το ξεπεράσεις! Καλη επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγνωμη εγω μπερδευτηκα λιγο... Ο λογος υπαρξης του φορουμ και που μπαινουμε και γραφουμε νομιζω ειναι υποστηρικτικος. Δεν νομιζω να θεωρει καποια εδω μεσα οτι μπορει να αντικαταστησει την ιατρικη φροντιδα. Η ανταλλαγη αποψεων δεν αποτελει διαγνωση ουτε ιατρικη συμβουλη, ομως δεν θεωρω οτι ακολουθουμε πιστα & οτιδηποτε πει ο καθε γιατρος, παιρνουμε&αλλες ιατρικες&μη γνωμες αν κατι μας προβληματιζει. Επισης προσωπικα θεωρω σημαντικο να μελεταμε&να εχουμε γνωσεις επι της καταστασης μας. Ρωταμε, μαθαινουμε, ερευνουμε, αλλωστε&οι γιατροι κανουν λαθη. Λογικο να υπαρχει αγχος&το να συζητησει καποια εγκυουλα με τις ορμονες σε τρελα καποια θεματα που την απασχολουν δεν ειναι μεμπτο. Οκ καλη&η ψυχοθεραπεια&εχω κανει εγω η ιδια&συμβουλος ψυχικης υγειας-κοινωνικη λειτουργος ειμαι αλλα δεν σημαινει οτι χρειαζεται σωνει&ντε να κανουν ολοι επειδη βιωνουν μια φυσιολογικη φαση αγχους. Χωρις αυτο να σημαινει οτι αποθαρρυνω καποιον να κανει βεβαιως βεβαιως! Δεν εχω παρακολουθησει ολονων τις δημοσιευσεις εδω μεσα αλλα ειναι απολυτα φυσιολογικο να υπαρχουν αποριες, αγχη, αμφιθυμια για καποια διαγνωση κ.ο.κ. και πολλες φορες η ανταλλαγη αποψεων με ομοιοπαθουσες βοηθα παρα πολυ. Ακομη&αν καποιες αποριες επαναλαμβανονται ας μην χρησιμοποιουμε αγχο-μετρο, καλυτερα να υποστηριξουμε απαντωντας στο αιτημα αυτου που ρωτα, που θελει μια απαντηση, οχι σωνει&ντε για να την ακολουθησει, ετσι για να νοιωσει οτι ακουστηκε-διαβαστηκε, οτι καποιος αποκριθηκε, οτι καποιος μπορει να βιωνει το ιδιο, ή απλα αφορμη για κουβεντα. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Συγγνωμη εγω μπερδευτηκα λιγο... Ο λογος υπαρξης του φορουμ και που μπαινουμε και γραφουμε νομιζω ειναι υποστηρικτικος. Δεν νομιζω να θεωρει καποια εδω μεσα οτι μπορει να αντικαταστησει την ιατρικη φροντιδα. Η ανταλλαγη αποψεων δεν αποτελει διαγνωση ουτε ιατρικη συμβουλη, ομως δεν θεωρω οτι ακολουθουμε πιστα & οτιδηποτε πει ο καθε γιατρος, παιρνουμε&αλλες ιατρικες&μη γνωμες αν κατι μας προβληματιζει. Επισης προσωπικα θεωρω σημαντικο να μελεταμε&να εχουμε γνωσεις επι της καταστασης μας. Ρωταμε, μαθαινουμε, ερευνουμε, αλλωστε&οι γιατροι κανουν λαθη. Λογικο να υπαρχει αγχος&το να συζητησει καποια εγκυουλα με τις ορμονες σε τρελα καποια θεματα που την απασχολουν δεν ειναι μεμπτο. Οκ καλη&η ψυχοθεραπεια&εχω κανει εγω η ιδια&συμβουλος ψυχικης υγειας-κοινωνικη λειτουργος ειμαι αλλα δεν σημαινει οτι χρειαζεται σωνει&ντε να κανουν ολοι επειδη βιωνουν μια φυσιολογικη φαση αγχους. Χωρις αυτο να σημαινει οτι αποθαρρυνω καποιον να κανει βεβαιως βεβαιως! Δεν εχω παρακολουθησει ολονων τις δημοσιευσεις εδω μεσα αλλα ειναι απολυτα φυσιολογικο να υπαρχουν αποριες, αγχη, αμφιθυμια για καποια διαγνωση κ.ο.κ. και πολλες φορες η ανταλλαγη αποψεων με ομοιοπαθουσες βοηθα παρα πολυ. Ακομη&αν καποιες αποριες επαναλαμβανονται ας μην χρησιμοποιουμε αγχο-μετρο, καλυτερα να υποστηριξουμε απαντωντας στο αιτημα αυτου που ρωτα, που θελει μια απαντηση, οχι σωνει&ντε για να την ακολουθησει, ετσι για να νοιωσει οτι ακουστηκε-διαβαστηκε, οτι καποιος αποκριθηκε, οτι καποιος μπορει να βιωνει το ιδιο, ή απλα αφορμη για κουβεντα. ??

Συμφωνώ για τον λόγο ύπαρξης του φόρουμ! Για αυτο άλλωστε και εξέφρασα την άποψη μου :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια όλες για τις απαντησεις και την υποστήριξη που παίρνω από αυτό το φόρουμ για μένα είναι πολύ σημαντική ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Συγγνωμη εγω μπερδευτηκα λιγο... Ο λογος υπαρξης του φορουμ και που μπαινουμε και γραφουμε νομιζω ειναι υποστηρικτικος. Δεν νομιζω να θεωρει καποια εδω μεσα οτι μπορει να αντικαταστησει την ιατρικη φροντιδα. Η ανταλλαγη αποψεων δεν αποτελει διαγνωση ουτε ιατρικη συμβουλη, ομως δεν θεωρω οτι ακολουθουμε πιστα & οτιδηποτε πει ο καθε γιατρος, παιρνουμε&αλλες ιατρικες&μη γνωμες αν κατι μας προβληματιζει. Επισης προσωπικα θεωρω σημαντικο να μελεταμε&να εχουμε γνωσεις επι της καταστασης μας. Ρωταμε, μαθαινουμε, ερευνουμε, αλλωστε&οι γιατροι κανουν λαθη. Λογικο να υπαρχει αγχος&το να συζητησει καποια εγκυουλα με τις ορμονες σε τρελα καποια θεματα που την απασχολουν δεν ειναι μεμπτο. Οκ καλη&η ψυχοθεραπεια&εχω κανει εγω η ιδια&συμβουλος ψυχικης υγειας-κοινωνικη λειτουργος ειμαι αλλα δεν σημαινει οτι χρειαζεται σωνει&ντε να κανουν ολοι επειδη βιωνουν μια φυσιολογικη φαση αγχους. Χωρις αυτο να σημαινει οτι αποθαρρυνω καποιον να κανει βεβαιως βεβαιως! Δεν εχω παρακολουθησει ολονων τις δημοσιευσεις εδω μεσα αλλα ειναι απολυτα φυσιολογικο να υπαρχουν αποριες, αγχη, αμφιθυμια για καποια διαγνωση κ.ο.κ. και πολλες φορες η ανταλλαγη αποψεων με ομοιοπαθουσες βοηθα παρα πολυ. Ακομη&αν καποιες αποριες επαναλαμβανονται ας μην χρησιμοποιουμε αγχο-μετρο, καλυτερα να υποστηριξουμε απαντωντας στο αιτημα αυτου που ρωτα, που θελει μια απαντηση, οχι σωνει&ντε για να την ακολουθησει, ετσι για να νοιωσει οτι ακουστηκε-διαβαστηκε, οτι καποιος αποκριθηκε, οτι καποιος μπορει να βιωνει το ιδιο, ή απλα αφορμη για κουβεντα. ??

❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ninonino είπε:

Σας ευχαριστώ κορίτσια όλες για τις απαντησεις και την υποστήριξη που παίρνω από αυτό το φόρουμ για μένα είναι πολύ σημαντική ! 

Δεν κάνεις την διαφορά θα ήθελα να σου πω. Έχοντας περάσει 2 αποβολές 1 εγκυμοσύνη κ πολλές δυσκολίες θέλω να σου πω πως εννοείται πως θα έχεις απορίες - άγχος - ερωτήσεις και ανάγκη ν σου απαντήσει κάποια κοπέλα που μπορεί ν περνάει τ ίδιο. Δεν νομίζω ότι έχεις θέμα ψυχοθεραπείας απλά θα γίνεις μια πολύ καλή μανούλα και όλες οι μανούλες από την κοιλίτσα αλλά κ όταν γεννηθεί το παιδάκι τους έχουν έννοια - άγχος να είναι καλά τα παιδάκια τους. Αν είναι αλλιώς κ δε το έχω καταλάβει κ εγώ τότε θα πρέπει να πάμε όλες μαζί χεράκι χεράκι για ψυχοθεραπεία.  ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Puppy44 είπε:

Δεν κάνεις την διαφορά θα ήθελα να σου πω. Έχοντας περάσει 2 αποβολές 1 εγκυμοσύνη κ πολλές δυσκολίες θέλω να σου πω πως εννοείται πως θα έχεις απορίες - άγχος - ερωτήσεις και ανάγκη ν σου απαντήσει κάποια κοπέλα που μπορεί ν περνάει τ ίδιο. Δεν νομίζω ότι έχεις θέμα ψυχοθεραπείας απλά θα γίνεις μια πολύ καλή μανούλα και όλες οι μανούλες από την κοιλίτσα αλλά κ όταν γεννηθεί το παιδάκι τους έχουν έννοια - άγχος να είναι καλά τα παιδάκια τους. Αν είναι αλλιώς κ δε το έχω καταλάβει κ εγώ τότε θα πρέπει να πάμε όλες μαζί χεράκι χεράκι για ψυχοθεραπεία.  ????

Αυτή είναι η αλήθεια βασικά, πως όλοι μαζί, χεράκι, χεράκι κάπου κάπου χρειαζόμαστε βοήθεια .. Η ψυχοθεραπεία και οποιαδήποτε μορφής θεραπεία τέτοιου είδους, (ψυχοθεραπεία, ψυχανάλυση, ακόμα και πιο εναλλακτικές μορφές για όποιον του ταιριάζει, οπως διαλογισμός, χοροθεραπεία, μουσικοθεραπεία)  είναι παρεξηγημένες .. Εχουμε ακόμα δυστυχώς το στερεότυπο στο μυαλό μας πως είναι μόνο για συγκεκριμένες περιπτώσεις πολύ σοβαρές..  

Τη @Ninonino την παρακολουθώ από την αρχή της εγκυμοσύνης της, μου είχε κάνει εντύπωση ο τρόπος που διαχειρίζεται την εγκυμοσύνη της και της έδωσα μια καλοπροαίρετη συμβουλή. Να χαρεί και να προσπαθήσει να διαχειριστεί το άγχος της. 
Ακόμα και όταν γίνει κάποια μαμά το πολύ άγχος κάνει κακό και δεν θα πω τα κλασικά πως βλάπτει το παιδι κτλ. αλλά πάνω από όλα τον ίδιο σου τον εαυτό. Είναι αέναο όλο αυτό.. του τι μπορώ να πάθω τώρα ενώ είμαι έγκυος και αργότερα τι μπορεί να πάθει το παιδί. It never ends αν το αφήσεις.
Έννοιες έχουν όλες οι έγκυες και όλοι οι γονείς φυσικά. 'Οταν όμως εσύ ο ίδιος αναγνωρίζεις πως έχεις ξεφύγει και καταλαβαίνω αυτό που ειπε η κοπέλα "εχω κουραστεί και εγώ η ίδια" γιατί το εχω ζήσει και εγώ αυτό το να "κουράσω τον εαυτό μου" με τις αρνητικές μου σκέψεις (για άλλα θέματα) και να μην μπορώ να διαχειριστώ τα συναισθήματα μου, τότε χτυπάει καμπανάκι μέσα σου και είναι καλό να το ακούσεις..  Γνώμη μου φυσικά ειναι αυτή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολες..Γράφω ενω ενα κομμάτι του εαυτού μου δεν θελει..Την τελευταία φορά που απάντησα σε απορία/ερώτηση/φρίκη της κοπέλας που άνοιξε το θέμα..συνειδητοποίησα πως το κορίτσι μας αυτο ενω τα χει καταφέρει και μαλιστα πολυ συντομα υστερα απο μια δυσάρεστη κατασταση,δεν μενει στα θετικά..Ειναι απολύτως κατανοητό πως "ο καμένος στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι" αλλα αν θυμασαι καλα @Ninonino μου,καποια στιγμή σου ειχα πει πως αν στέκεσαι διαρκώς στα άγχη..και συνεχίζεις να ψαχνεις για σημάδια πως κατι δεν παει καλα..κανεις κακό σε σενα και στο μωρο σου..και τελικά οταν φτάσει η ευλογημένη ωρα που θα κρατήσεις το μωρο σου στην αγκαλίτσα σου θα συνειδητοποιήσεις πως δεν θα χεις ευχαριστηθεί καθολου την πιο ευτυχισμενη περίοδο της ζωης σου!!!Συμφωνω απολύτως με το @Lisaki 80 ολη αυτη η κατασταση εκδηλώνει σημάδια εμμονής..Ειναι όμως πολυ σημαντικό πως το καταλαβαίνεις μόνη σου πως δεν κανεις καλο σε κανέναν..Προσωπικά θεωρώ πως η ανάγκη όλων μας για ψυχοθεραπεία μας εχει φέρει εδω..να μοιραζομαστε τα εσώψυχα μας..όμως σε μια περίπτωση που μπορει με τις ορμονες να κάνουν πάρτυ τα πράγματα να ξεφυγουν..οφείλουμε να παροτρυνουμε τον συνανθρωπο μας να ζητήσει βοήθεια..επισης κορίτσι μου θα σε βοηθουσε πολυ πιστευω να παρακολουθεις διαφορες συζητήσεις στο φορουμ και να προσπαθεις να στηρίξεις άλλες κοπελες που παλευουν η αγωνιούν για το μωρο τους..μεσω του να προσπαθησεις να "βοηθήσεις" κάποιον άλλο..μαθαίνεις να απωθείς τα δικά σου αγχη..Άπλωσε και συ το "χέρι" σου σε καποια κοπελα σε αναγκη εδωμεσα..και αρχισε να μιλας με αλλες εγκυουλες που εισαστε κοντα σε ΠΗΤ να μοιράζεστε τα συναισθήματα σας..καλη συνέχεια και ελπιζω να βρεις αυτο που χρειαζεσαι για  να σε κανει να αρχίσεις  απο απολαμβανεις το θαυμα που σου συμβαινει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η φίλη @Κατερινάκι/only love και @Lisaki 80 με κάλυψαν απόλυτα... Παρολα αυτά θα πω και εγω τη γνώμη μου γιατι οπως προαναφέρθηκε ειμαστε σε ενα φόρουμ ακριβως για να ακούγονται ολες οι απόψεις.

Νινονινο ακουσε με...Είσαι ευλογημένη και πολυ τυχερη που κατάφερες μεσα σε λιγο χρονικο διάστημα να εχεις το μωρο στα σπλαχνα σου αυτη τη στιγμή. Ο Θεός στο ξανα εδωσε πολυ σύντομα.

Τον Οκτώβρη ειχα μια βιοχημικη. Επίσης το Γενάρη δε καταφερα να ακουσω τη καρδούλα του μωρου μου. Εχει μπει Ιουνιος και ακομα παλεύω να ξανα μείνω εγκυος. Δε φανταζεσαι ποσο ευλογημενη εισαι. Και δε μπορεις να φανταστεις ποσο θα ηθελα να μην ειχα περασει την εμπειρια της αποσεξης αλλα να ειχα τα υγρα αυτα που λες!! Θα ηξερα οτι ειναο τα υγρα της εγκυμοσύνης μου και δε θα πηγαινε το μυαλό μου στο κακό. Τουλάχιστον οχι με αφορμη τα υγρα!

Οταν ξανα εμεινα εγκυος, ειχα και εγω αγωνία. Ναι φοβομουν κ εγω. Μάλιστα καποια στιγμή ο άντρας μου μου ειχε πει: "σταματά να ανησυχεις. Δε με αφήνεις ουτε εμένα να το χαρώ". Ομως οσο αγωνια και να είχα καταφερα να ελέγχω τα ερεθίσματα και να μην ανησυχώ για τα πάντα και για το παραμικρό. Ανησυχησα μονο επειδη το στηθος μου ξεπριστηκε.Και όταν ελεγα τους φοβους  μου στο γιατρό, μου απαντουσε και έμενα εκει. Δε προσπαθούσα ξανα και ξανα να παιρνω απαντησεις για να μην ανακυκλωνεται ολο αυτο κ τρελαθω. Και αυτη ειναι η διαφορά οσων γυναικών έχουν αυτο το φυσιολογίκο άγχος απο αυτες που φρικαρουν με το παραμικρό. Και νιώθω οτι εσυ φρικαρεις με το παραμικρό και επιμενεις στους φοβους σου... Συγγνώμη αν κάνω λαθος αλλα  εχω την εντυπωση πως εκτος απο το γιατρο σου που σε καθησύχασε, ζητησες διαδικτυακά και τη γνωμη ενος αλλου γιατρού σε ενα ιατρικο site ο οποίος και πάλι οσο μπορούσε με αυτες τις προϋποθέσεις σε καθησύχασε.

Δε θελω να σε κρίνω αλλα....ειναι δεκτο να εχεις αγχος αλλα προσπαθεισε να το διαχειριστεις με τετοιο τρόπο που να είναι πιο εποικοδομητικός. Αν δε σε ικανοποιεί ο γιατρος σου πηγαινε σε αλλον! Μη ψάχνεις μονιμως απαντησεις απο φορουμς που δε μπορύν να σου δοθούν αξιοπιστες απαντησεις (εννοώ ποιος μπορει αν παρει την ευθύνη να βγαλει διάγνωση αν ειναι αμνιακο υγρο η οχι μεσα απο μια οθονη??). Ή αν το κανεις προσπαθεισαι να τα αξιόποιεις και να χαλαρωσεις. 

Ξερεις ποσες κοπελες κλαινε καθημερινα που δε μπορουν να βιωσουν αυτο που βιωνεις εσυ?? Προσπαθεισαι να ηρεμήσεις και αν δε μπορεις μονη σιυ ζητα βοήθεια. Ολοι φοβομαστε αλλα οταν χανεις τον ελεγχο και φοβάσαι με το παραμικρο και δε μπορεις να ανακπυφιστεις με τιποτα τοτε ισως χρειάζεται μια αλλη βοήθεια ενος ειδικου. 

Ζηστο!!!!! Εισαι ξανα εγκυος και ολα πανε καλα. Εχεις φτασει ηδη 15η εβδομαδα. Οι πιθανότητες να συμβει κατι κακο ολο και μειώνονται. Ωχ θεε μου και τι δε θα εδινα να ημουν στη θεση σου..

Και κατι τελευταίο... Υπάρχουν κοπελες εδω που πονανε και περνανε το δικο τους γοργοθα... προσπαθεισε λιγο να συζητας μαζι τους, να "βλεπεις" και να "ακους" τι περνάνε αλλες κοπελες...ισως ετσι καταφερεις να ξεχαστεις κ να χαλαρωσεις.

Καλη συνεχεια και καλη εγκυμοσύνη να εχεις!!

 

ΥΓ: εμενα οταν ο άντρας μου μου ειπε: δε με αφηνεις να το χαρώ, ταρακουνηθηκα. Ανεξαρτητα με τη κατάληξη συνειδητοποίησα πως ηταν ασχημο που με εβλεπε να ανησυχώ τοσο..σκεψου και εκεινον..εσενα το μωρο και εκείνον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και κάτι ακόμα αν για τον οποιονδήποτε λόγο δεν νιώθεις εμπιστοσύνη στον γιατρο σου ή δεν νιώθεις άνετα καλό θα ήταν να το σκεφτείς να αλλάξεις.. είχα μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη.... Την πέρασα όλη στο κρεβάτι και τους δύο τελευταίους μήνες νοσηλευτηκα και με πρόωρες συσπάσεις και γέννησα ένα μήνα νωρίτερα... άλλαξα τρεις γυναικολόγους.....ναι καλά διάβασες τρεις..... Αν έκανα καλά; Εννοείται....ειδικά αν δεν είχα αλλάξει τον τελευταίο παίζει να μην είχα το παιδί μου τώρα...... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ απλά ρωτήσα μια περιγραφή για το πώς είναι αυτά τα υγρά και πως μπορείς να τα ξεχωρίσεις από τα απλά στο ιατρικό φόρουμ σε καμία περίπτωση δεν περιμένω διάγνωση και εδώ έγραψα και έκανα την ίδια ερώτηση από κοπέλες που ίσως ξέρουν από άλλες εγκυμοσύνες τους .Τα σερβιετακια δεν υπάρχουν είναι εξαντλημένα σε όλη την Ελλάδα . Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχει πάρει τέτοιες διαστάσεις όλο αυτό , ναι η αλήθεια είναι πως έχω υπερβολικό άγχος αλλά κάθε άνθρωπος βιώνει διαφορετικά κάθε κατάσταση σε καμία περίπτωση δεν είμαι αχάριστη κάθε μέρα ευχαριστώ το Θεό απλά επειδή το θέλω πολύ μου έρχονται οι φοβίες .κάθε άσχημη εμπειρία που περνάει ο καθένας άλλος την ξεπερνάει εύκολα άλλος  όχι ..εγώ είμαι από αυτούς που δε το ξεπερνάνε εύκολα ...σας ζητώ συγγνώμη που έγινα κουραστική τόσο καιρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ninonino είπε:

Εγώ απλά ρωτήσα μια περιγραφή για το πώς είναι αυτά τα υγρά και πως μπορείς να τα ξεχωρίσεις από τα απλά στο ιατρικό φόρουμ σε καμία περίπτωση δεν περιμένω διάγνωση και εδώ έγραψα και έκανα την ίδια ερώτηση από κοπέλες που ίσως ξέρουν από άλλες εγκυμοσύνες τους .Τα σερβιετακια δεν υπάρχουν είναι εξαντλημένα σε όλη την Ελλάδα . Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχει πάρει τέτοιες διαστάσεις όλο αυτό , ναι η αλήθεια είναι πως έχω υπερβολικό άγχος αλλά κάθε άνθρωπος βιώνει διαφορετικά κάθε κατάσταση σε καμία περίπτωση δεν είμαι αχάριστη κάθε μέρα ευχαριστώ το Θεό απλά επειδή το θέλω πολύ μου έρχονται οι φοβίες .κάθε άσχημη εμπειρία που περνάει ο καθένας άλλος την ξεπερνάει εύκολα άλλος  όχι ..εγώ είμαι από αυτούς που δε το ξεπερνάνε εύκολα ...σας ζητώ συγγνώμη που έγινα κουραστική τόσο καιρό 

Δε χρειαζεται να ζητας συγγνωμη. Αυτο ακριβως που ειπες. Καθε ανθρωπος τα περναει με το δικο του τροπο. Γιατι καθε ανθρωπος εχει πισω του ενα ιστορικο που μονο αυτος ξερει πως το περασε κ σε τι κατασταση ηταν κ ειναι. Δε μπορει κανενας να κατηγορησει κανεναν γιατι δε ξερει τι εχει βιωσει σε προηγουμενες εγκυμοσυνες. Σιουρα δεν ειμαστε γιατροι κ ουτε θελουμε να παρουμε την θεση τους. Αλλα πιστευω πως αυτα τα foroum εχουν γινει γι αυτο το λογο. Να συζηταμε αποριες,να βγαζουμε το αγχος μας κ φυσικα να παιρνουμε απαντησεις απο καποιες κοπελες που ισως εχουν περασει κατι αντιστοιχω. Σιγουρα καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη αλλα καποια συπτωματα,καταστασεις,αγχος,αποριες,χαρες,στεναχωριες μπορει να ταιριαζουν με καποια αλλη κοπελα. Και προσωπικα πιστευω πως ειναι αρκετα χαλαρωτικο να μοιραζομαστε οτι μας απασχολει.....:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νinonino μου θα πω και γω ότι δεν είναι κακό ότι απορία έχεις να πάρεις γνώμη και δεύτερου γιατρού.Πιστευώ δεν είναι κακό που έχεις απορίες και καλά κάνεις και ρωτάς και αν κάποια κοπέλα γνωρίζει να σου απαντήσει.Γι αυτό υπάρχουν τα foroum να λύνουν κάποιες απορίες και να πει η καθεμία τον πόνο της χωρίς να την κρίνουν.Μας κρίνουν που μας κρίνουν οι γνωστοί,φίλοι τουλάχιστον υπάρχει και το internet και να λέμε πράγματα που κολλάμε να τα πούμε αλλού.Εννοείτε όμως στον γιατρό σου να τα λες όλα.Αν μπορείς να δουλέψεις λίγο το όταν σου λένε όλοι οτί πχ η εγκυμοσύνη πάει καλά να προσπαθείς να χαλαρώνεις και να μην σκέφτεσαι 'οτι και καλά υπάρχει πρόβλημα.Το κάνω και γω αυτό ψάχνω συνεχώς να βρώ ότι κάτι έχω και προσπαθώ να διορθωθώ.Θέλει δουλίτσα.Επίσης μπορεί να φταίνε και οι ορμόνες.Εγώ όταν είχα μείνει έγκυος ήμουν τέλεια ψυχολογικά.Μια φίλη μου που έμεινε λίγο μετά από μένα φοβόταν και δεν ήθελε να μένει μόνη της.Η κάθε εγκυμοσύνη και γυναίκα είναι ξεχωριστή.Θετική σκέψη και βρές γιατρό να σου αποπνέει εμπιστοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/6/2017 at 10:25 ΠΜ, ο/η Ninonino είπε:

Εγώ απλά ρωτήσα μια περιγραφή για το πώς είναι αυτά τα υγρά και πως μπορείς να τα ξεχωρίσεις από τα απλά στο ιατρικό φόρουμ σε καμία περίπτωση δεν περιμένω διάγνωση και εδώ έγραψα και έκανα την ίδια ερώτηση από κοπέλες που ίσως ξέρουν από άλλες εγκυμοσύνες τους .Τα σερβιετακια δεν υπάρχουν είναι εξαντλημένα σε όλη την Ελλάδα . Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχει πάρει τέτοιες διαστάσεις όλο αυτό , ναι η αλήθεια είναι πως έχω υπερβολικό άγχος αλλά κάθε άνθρωπος βιώνει διαφορετικά κάθε κατάσταση σε καμία περίπτωση δεν είμαι αχάριστη κάθε μέρα ευχαριστώ το Θεό απλά επειδή το θέλω πολύ μου έρχονται οι φοβίες .κάθε άσχημη εμπειρία που περνάει ο καθένας άλλος την ξεπερνάει εύκολα άλλος  όχι ..εγώ είμαι από αυτούς που δε το ξεπερνάνε εύκολα ...σας ζητώ συγγνώμη που έγινα κουραστική τόσο καιρό 

Καλημερα κοπελα μου!!μην ζητάς συγνωμη..Ειμαστε ολες εδω να λεμε την γνώμη μας..Εμεις απλα ως "παρατηρητές" είδαμε καποια πράγματα και αν με ρωτάς οφείλουμε ως ανθρωποι πάνω απο ολα να τα δέσουμε ως προβληματισμούς,Γιάν το καλο το δικο σου..του μωρού και του συζύγου σου!!!ειναι ευχή μας πάνω απο ολα να ναι ολα τελεια και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα γερό και τυχερό μωρο σε λίγους μήνες στην αγκαλιά σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορώ να σε καταλάβω.....και εννοείται μην ζητάς συγνώμη..... προσωπικά αναφέρθηκα στον γιατρό σου γιατι είναι πάρα πολύ σημαντικό να σου εμπνέει εμπιστοσύνη σε αυτό το ταξίδι των 9 μηνών που διανύεις.

Απο εκεί και πέρα.

Κάπου είχα διαβάσει το εξής... 

Αν υποθέσουμε πως πέφτουν 3 ανθρωποι κάτω και χτυπούν το ίδιο ελαφρά δεν σημαίνει πως και οι αντιδράσεις τους θα είναι το ίδιο... 

Ο ένας μπορεί να μείνει πεσμένος και να κλαιει για ώρα.

Ο άλλος μπορεί να σηκωθεί αμέσως και να συνεχίσει να περπατάει.

και ο άλλος να ζητήσει αμέσως βοήθεια..

Το πως θα αντιμετωπίσεις ένα θέμα έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες και ειναι και θέμα χαρακτήρα...

Η εγκυμοσύνη απο μόνη της έχει πολλά άγχη και φοβίες (ειδικά άν ειναι πρώτη) αλλά έχει και ταυτόχρονα μια τεράστια ευτυχία και ανυπομονησία.

Η μάνα απο την άλλη δεν σταματάει να αγχώνεται ποτέ εντελώς για το παιδί της.. Απο την στιγμη που το έχει στην κοιλιά της τρέμει μην το χάσει ή μην του συμβεί κάτι.

Όταν γεννήσεις με το καλό μπορεί να ανησυχείς σε κάθε του φτέρνισμα.. αργότερα σε κάθε του πυρετό... πιο μετά όταν θα περπατήσει μην πέσει... μετά στο σχολείο του... αργότερα στην εφηβεία του και πάει λέγοντας... Μια μάνα πάντα έχει ανησυχίες για το παιδί της... Η μητρότητα έχει πολλά άγχη αλλά και άπειρες ευτυχισμένες στιγμές.... 

Εφοδιάσου με πολύ δύναμη, ηρεμία και αισιοδοξία μελλουσα μανούλα θα τα χρειαστείς και τα 3 σε πολύ μεγάλη ποσότητα...:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...