Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

 Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε;;; λοιπό είμαι έγκυος στη  20 εβδομάδα... Εχω πολλα νεύρα καο δεν με καταλαβαίνει κανείς παρα μόνο ο σύζυγος μου... Ολοι νιώθω ότι μου προκαλούν και περισσότερα νεύρα... Νιώθω ότι ο μόνος άνθρωπος που με στηρίζει απίστευτα είναι ο άντρας μου... Οτι και αν κάνω όλοι πι αλλοι με κατακρίνουν... Πφφφφ είναι μόνο απο την εγκυμοσύνη;;; μερικές φορές νιώθω οτι εγω φταιω αλλες παλι νιώθω πολυ εγκλωβισμένη σε ολο αυτό... Πείτε μου γνώμες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααχ ειμαι ακριβως μια εβδομαδα πιο πολυ απο σενα και νοιωθω ακριβως τα ιδια....ολοι με εκνευριζουν!!!!

Αλλα τελικα το ειδα καπως αλλιως....πιο χαλαρα πιο αναισθητα γιατι ετσι κανω κακο πρωτιστως στο μωρακι,στους αλλους και στον εαυτο μου....οποτε ολα χαλαρα και εχει ο Θεος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ToniaPap είπε:

Ααααχ ειμαι ακριβως μια εβδομαδα πιο πολυ απο σενα και νοιωθω ακριβως τα ιδια....ολοι με εκνευριζουν!!!!

Αλλα τελικα το ειδα καπως αλλιως....πιο χαλαρα πιο αναισθητα γιατι ετσι κανω κακο πρωτιστως στο μωρακι,στους αλλους και στον εαυτο μου....οποτε ολα χαλαρα και εχει ο Θεος!!!!

Ρε κορίτσι μα οτι και αν κάνω είναι λάθος.... Ολες τις επιλογές μου τις κατακρίνουν όλοι... Είναι που είναι τα νεύρα μου χάλια νιώθω ότι με προκαλούν... Ελπίζω να περάσει αυτή η φάση γρήγορα... Αν και μου έχουν πει μετά την γεννα γίνονται χειρότερα τα νεύρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω καταφερει να γινω μανουλα οποτε θα ηταν ψεμματα να πω ότι καταλαβαίνω τη ψυχολογια σας η οποια λογικά θα επηρεάζεται κατα πολυ απο τις ορμονες. 

Αλλα αυτο που θα σας συμβούλευα ειναι να χαρειτε την εγκυμοσύνη σας η οποια ειναι Θειο δωρο...μακαρι να είχα το μωρό μου στη κοιλίτσα μου (που παλινδρομησε) και ας ελεγε ο καθενας οτι ήθελε.... μονο το μωρο μου θα ειχε σημασία και για μενα αυτο θα ηταν πανω απο ολους και ολα... 

Μη δινετε σημασια σε οτι και αν λένε. Χαρείτε την εγκυμοσύνη σας ειναι ο,τι πιο σημαντικο έχετε & ειστε πολυ τυχερές που το μωρο σας μεγαλώνει μεσα στα σπλαχνα σας.....οσο μπορείτε "κλειστε τα αυτια σας" σε οσα λενε.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα,καλως ήλθες κορίτσι και με το καλο να κρατήσεις το παιδάκι σου στην αγκαλιά..Στην θέση σου απόλυτα δεν μπορω να μπω..καθως δεν εχω μείνει ουτε μια φορά έγκυος στα τρισήμιση χρονια προσπάθειας..Μπορω να κατανοήσω όμως εν μέρη την ψυχολογία σου,λόγο του οτι ειμαι πολύτεκνη θεια..Τα νευρα ειναι λογικα..Αλλα εγω απορω γιατι δίνεις σημασία τι θα πουν ολοι??Προσωπικα θα με ένοιαζε μονο το γεγονός πως εχω τον καλο μου δίπλα μου,στήριγμα και συνοδοιπόρο μου σε αυτο το υπεροχο ταξίδι της μητρότητας που ευχομαι μεσα απο την ψυχή μου να καταφέρουμε να ζήσουμε ολες οι κοπέλες που προσπαθούμε..Επικεντρωσου στην διπλη ευλογία που ζεις (το οτι χεις τοςο καλο συζηγο,και ενα μωράκι στην κοιλιτςα σου)και ασε οοοολο τον υπόλοιπο κόσμο να κουρευετε!!Χαλαρωσε και απολαυσε η πιο όμορφη περίοδο της ζωης σου!!ευχομαι να εχεις μια καλή,τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα γερό και τυχερό μωρο την αγκαλίτσα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι οπως τα λενε τα κοριτσια!!!!

Δοξα Τω Θεω να λεμε και ολοι οι αλλοι ας λενε οτι θελουν!!!!

Με το καλο κοριτσια μου μωρακια στις κοιλιτσες σας!!!Υπομονη και πιστη!!!!ο Θεος δεν αφηνει κανεναν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσάκια μου πρώτον σας ευχαριστώ πολύ όλες και εύχομαι σε όλες να γίνεται μανούλες σύντομα μεσα απο την καρδιά μου... Αυτο ακριβώς ηταν πάντα το πρόβλημα μου... Πάντα απο μικρή που ήμουν με επηρεάζει η γνώμη των άλλων και πόσο μάλλον της οικογένειας... Για αυτό έγραψα στο τέλος οτι τα βαζω με τον εαυτό μου....θα έπρεπε στην ηλικία μου πλέον να σκέφτομαι σαν εσας να κοιτάω μόνο το σπίτι μου τον άντρα μου κ το παιδακι που περιμένουμε.. 

Αλλα δυστυχώς δεν τα καταφέρνω και με ρίχνει ψυχολογικά όλο αυτό... Εχω σκεφτεί να συμβουλευτω κάποιον ειδικό.... Ομως το αφήνω πιο πίσω γιατί καθε φορά τρωω τα μούτρα μου κ λέω θα γινω πιο δυναμική κ αδιάφορη και τελικά ολα αρχίζουν πάλι απο την αρχή!!! Η αλήθεια είναι ότι μου δώσατε πολύ θετική ενέργεια και πιστεύω αυτή να ήταν η τελευταία φορά που επέτρεψα να μου ρίξουν την ψυχολογία και να χαλασω την ηρεμία μου... Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας... Να είστε καλά και καθε επιθυμία σας εύχομαι αμεσα να γινει πραγματικότητα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Αλεξάνδρας είπε:

 Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε;;; λοιπό είμαι έγκυος στη  20 εβδομάδα... Εχω πολλα νεύρα καο δεν με καταλαβαίνει κανείς παρα μόνο ο σύζυγος μου... Ολοι νιώθω ότι μου προκαλούν και περισσότερα νεύρα... Νιώθω ότι ο μόνος άνθρωπος που με στηρίζει απίστευτα είναι ο άντρας μου... Οτι και αν κάνω όλοι πι αλλοι με κατακρίνουν... Πφφφφ είναι μόνο απο την εγκυμοσύνη;;; μερικές φορές νιώθω οτι εγω φταιω αλλες παλι νιώθω πολυ εγκλωβισμένη σε ολο αυτό... Πείτε μου γνώμες 

Κοριτσι μου γλυκο σε καταλαβαινω απολυτα! Καλα λενε τα κοριτσια και συμφωνω. Βεβαια το θεμα ειναι οταν σου διαλυεται το νευρικο συστημα ποσο ευκολο ειναι να πεις θα αδιαφορησω; εγω γενικα πριν την εγκυμοσυνη πολλα νευρα, στην εγκυμοσυνη λιγοτερα αλλα οταν συζητηθηκε το θεμα στα μαθηματα ανωδυνου αφησα πισω καθε θυμο. Αυτο που ακουγα συνεχεια οτι κανεις κακο στο μωρακι σου αν πχ στενοχωριεσαι ή θυμωνεις οκ το δεχομουν αλλα δεν το καταλαβαινα&απολυτα. Δηλαδη τι του εκανα; οι μαιες μας εξηγησαν οτι πχ οταν θυμωνουμε διενεργουνται καποιες εγκεφαλικες λειτουργιες ακουσια, οι οποιες με τη σειρα τους μειωνουν την παροχη οξυγονου στο εμβρυο! Το διανοεισαι; να κολυμπανε τα μπεμπακια μας ευτυχισμενα&ανεμελα στο αμνιακο υγρο&ξαφνου καποιος να τους κοβει την ανασα; ? Επομενως απ το να σκασει το παιδι μου ας σκασουν οι αλλοι. Επειδη ομως στην πραξη δεν ειναι ευκολο&επειδη οι σπουδες μου ειναι στην ψυχικη υγεια σιγουρα θα σου προτεινα να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο να σε ξαλαφρωσει. Δεν ξερω που μενεις αλλα ειτε σε ιδιωτη, ειτε σε κεντρο ψυχικης υγειας, ειτε σε δημοτικα πολυιατρεια θα βρεις μια χειρα βοηθειας! Δεν χρειαζεται να γινεις πιο αδιαφορη, αλλα να καταλαβεις που οφειλεται αυτος ο θυμος, να τον αναγνωρισεις, να τον αγκαλιασεις&να τον λυσεις. Παντα υπαρχει καποιος λογος που αισθανομαστε καπως, οσο κλεινεις τα ματια ή απο ενοχες κατηγορεις τον εαυτο σου που νιωθεις ετσι τοσο περισσοτερο γιγαντωνεται το προβλημα.

Ευτυχως παντως εχεις τον αντρουλη σου που ως φαινεται αποτελει την δικλειδα ασφαλειας για την ψυχικη σου ανθεκτικοτητα! Αυτο ειναι το πιο σημαντικο! Με το καλο το μπεμπακι σου και σε ολα τα κοριτσια με το καλο να ερθει η σειρα τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
    • Καλησπέρα, ο γιατρός σε προετοιμάζει για το χειρότερο και καλά κάνει αππ τη μια αλλα εμεις ελπίζουμε για το καλύτερο, οπότε με πίστη προχώρα!! Ο γυναικολόγος μου οταν ξεκίνησα για πρώτη φορά την εξωσωματικη πριν τρια χρόνια μου είπε τη σήμερον ημέρα αν θες να κανεις παιδί θα κανεις! Αυτο συνεπάγεται βέβαια να έχεις και καποια χρήματα θα συμπληρώσω εγω! Εύχομαι οτι καλύτερο μεσα απο την καρδιά μου 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...