Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπνος ανασκελα


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια.Θα ηθελα να ρωτησω αληθευει οτι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν πρεπει να κοιμομαστε ανασκελα;Δεν εχω ρωτησει τον γιατρο μου θα ρωτησω μολις παω αλλα διαβαζω διαφορα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ToniaPap είπε:

Καλησπερα κοριτσια.Θα ηθελα να ρωτησω αληθευει οτι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν πρεπει να κοιμομαστε ανασκελα;Δεν εχω ρωτησει τον γιατρο μου θα ρωτησω μολις παω αλλα διαβαζω διαφορα....

Καλησπερα κοριτσι!

Αληθευει αλλα δεν χρειαζεται να σε τρομαζει. Ουσιαστικα οταν κοιμομαστε ανασκελα πιεζουμε την αορτη&την κοιλη φλεβα λογω του βαρους της κοιλιας. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να δυσανασχετει το μωρακι μας γιατι δεν του παρεχουμε αρκετο οξυγονο, για αυτο ισως κουνιουνται πιο εντονα οταν ξαπλωνουμε ανασκελα θα το εχεις παρατηρησει. Επισης η ιδανικοτερη σταση υπνου γενικα στη ζωη μας&οχι μονο τωρα στην εγκυμοσυνη ειναι ο υπνος στο αριστερο πλαι, διοτι τροφοδοτειται&οξυγονωνεται  καλυτερα το μπεμπακι μας. Αλλα&εκτος εγκυμοσυνης βοηθα ακομα&στην καλυτερη πεψη. Εγω απο την αρχη της εγκυμοσυνης ζοριστηκα πολυ μεχρι να το συνηθισω, παντα κοιμομουν μπρουμυτα, οποτε εβαζα σφηνα ενα μαξιλαρι στην πλατη μου αλλα&παλι γυρναω λιγο στα δεξια&μετα παλι αριστερα. Οποτε&να το κανεις πιανεσαι! Παντως χρησιμο tip αν δεν το ξερεις ηδη ειναι σε οτι σταση κι αν κοιμασαι να σηκωνεσαι αργα γυρνωντας πρωτα στο πλαι&να στηριζεσαι στα χερια σου, οχι σηκωμα με τους κοιλιακους οπως καναμε παντα γιατι θα τους καταστρεψουμε! Μας το ειπαν&στα μαθηματα ανωδυνου,καλα&για την πιεση ειναι αυτο! Πως παει η εγκυμοσυνη; ολα καλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ από μένα! Αυτό ισχύει από μία βδομάδα κ μετά που μεγαλώνει αρκετά τ μωρό. Στη βδομάδα που είσαι έχει αρκετό χώρο ακόμη. Όπως κ να χει αφού από ένα σημείο κ μετά λόγω κοιλιάς θα κοιμάσαι μόνο στο πλάι κ καλύτερα όπως είπε η Χριστιάνα στο αριστερό θα πιάνεται όπως κ να χει. Άρα έστω για λίγο θα γυρνάς κ ανάσκελα. Εγώ κοιμάμαι στο πλαι μόλις πιαστώ γυρνάω για λίγο ανάσκελα,για λίγα λεπτά,να τεντώσει κ η μέση κ μετά αλλάζω πλευρά. Κ όταν σηκώνεσαι γενικότερα ακριβώς όπως τ περιέγραψε η Χριστιάνα. Μου τ είπε ο γιατρός μ όταν είχα πάει για β επιπέδου που είχε αρχίσει να μεγαλώνει η κοιλιά μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω κοριτσια μου.

Ειμαι στην 21η εβδομαδα τωρα 15/6 πρωτα ο Θεος θα κανω τη β επιπεδου.Οντως το νοιωθω πιο εντονα αν ξαπλωνω ανασκελα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω τωρα που λετε για τις κινησεις, εμενα κυριως το βραδυ μετα τις 11 αρχιζει το παρτυ, την υπολοιπη μερα χαλαρα αναλογα τα ερεθισματα. Ειμαι στην 34η βδομαδα&το κακο ειναι οτι εχω διαβασει οτι ηδη το παιδι εχει κανει προγραμμα που θα κρατησει&μετα τη γεννα. ? την κατσαμε κοινως! Με το καλο τα μπεμπακια σας! Εμεις παντως στην β επιπεδου μαθαμε οτι ειναι κοριτσι, στην αυχενικη μας ειχαν πει μαλλον αγορι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστιανα μου εμένα πιο έντονη κινητικότητα έχει μετά τις 12.30 τ βράδυ! Άσε! Νυχτοπουλι κανονικό! Όσο για τη β επιπεδου την έχω όλη σε dvd. Την εκανα στο γιατρο μου που είναι πιστοποιημενος κ ο μοναδικός στην πόλη μας που την κάνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε να ρθουν τα νυχτοπουλια μας! Χεχε καλα προφανως και οι μανουλες ξενυχτανε για να τα παρατηρουμε. Αυτο με τον υπνο μεγαλο θεμα ειδικα τελευταια κοιμαμαι πολλες ωρες και νιωθω ζομπι, δεν ξεκουραζομαι με τιποτα... Αλι... Τι θα γινει μετα... Εσεις κοιμαστε; ξεκουραζεστε; τι κανω λαθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω βασικα ξεραινομαι στον υπνο εδω και 2 εβδομαδες.....πριν ειχα τρελες υπνηλιες ολη μερα κσι τη νυχτα ξυπνια.Τωρα εχει στρωσει και ξεκουραζομαι Δοξα Τω Θεω!!

Κουραγιο κοριτσια κοντευετε!!!Με το καλο και με εναν πονο!!!Εγω μετα τις 14/9 πρωτα ο Θεος!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα εμενα τοσο στην α εγκυμοσυνη οσο κ τωρα( Δευτερα γενναω αν δεν εχω κανα ευχαριστο σημερα αυριο γιατι περασα την πητ) ο γιατρος μου πε αν μπορω να κοιμαμαι ανασκελα να κοιμαμαι .καμια σχεδη με αορτη κ μωρο κτλ..απλα δε βολευεσαι..το μωρο κ ολο αυτο το συστημα περιβαλεται απο απο υγρα κ ειναι σαν βαμβακι δεν παθαινει τιποτα οποτε οσο σε βολευει το κανεις..προσωπικα κ στα 2 ειχα μικρη κοικια κ με βολευε..κ σκεψου οτι εχβ κ θρομβοφιλια που εχει να κανει με την κινηση αιματος...με το καλο με ενα πονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...