Μετάβαση σε περιεχόμενο

εξωσωματική γονιμοποίηση


Recommended Posts

Κορίτσια ποια η εμπειρία σας για εξωσωματική στο Ελενας??? Περιμένω να αδιαθετησω ( 4η προσπάθεια κλομιφαινη κ πρεγκνυλ) από Δευτέρα για να παω Αθήνα να παρω παραπεμπτικο για επιτροπή κ να κανω ορμονικες κ σαλπιγγογραφια..... έχει κάνει καμιά σας προσπάθεια στο Έλενας. ???? Ευχαριστώ κορίτσια μου♡♡♥♥!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Δε γνωρίζω σχετικά αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Σου έδωσε ο γιατρός αγωγή πριν να κάνεις σαλπιγγογραφια? Ορμονολογικο έλεγχο έχεις κάνει? Ο σύντροφος σου σπερμοδιαγραμμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@DiwniΌλα τα εχω κάνει.....μην κάνετε όλοι το γιατρό. ....ουτε τις εξυπνες......άλλο ρώτησα κ ότι θες λες...συγνώμη. ...δεν θέλω κριτικές. . Εμπειρία. ..αφου δεν έχεις αστο καλύτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, όμως μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και σε 9 μήνες να κρατάς το παιδάκι σου αγκαλιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ήθελα να προσβάλω ούτε εσένα ούτε τ γιατρό σου. Εσύ ανέφερες ότι θα κανεις σαλπιγγογραφια γι αυτό και σε ρώτησα.

Αλλά πολλές φορές γυναίκες κάνουν κάποιες εξετάσεις αφού κάνουν κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες. Παλευοντας δύο χρόνια με την υπογονιμοτητα κ κάνοντας ένα σωρό εξετάσεις θεωρώ πως είναι καλό να ανταλλασουμε απόψεις ακόμη και στο θέμα των εξετάσεων. 

Και πίστεψε με έχω ακούσει για κοπέλες π κάναν εξωσωματική χωρίς να χουν κανει καν σαλπιγγογραφια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω για να περάσεις επιτροπή εξωσωματικής χρειάζεται εξετάσεις να είναι πιο πρόσφατες σε ημερομηνία κι ας έχεις κάνει πιο παλιά.Δεν είναι κακό να ανταλάσσουμε απόψεις αφού είμαστε γυναίκες και προσπαθούμε να βοηθήσουμε ή μια την άλλη.Εδώ μερικές φορές γράφουμε ανατριχιαστικές λεπτομέρειες !!!geozak μου καλή συνέχεια στις προσπαθειές σου,δύναμη και πίστη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ορμονολογικες, υπερηχο, λήξιαρχικη πράξη γάμου κ αυτές που είναι για ηπατίτιδα, συφιλη κτλ πρέπει να είναι εντός τριμήνου η εξαμήνου αν θυμάμαι καλά. Εγώ τις έκανα στον κύκλο πριν την επιτροπή. Η σαλπιγγογραφια έχει ισχύ για 5 χρόνια. 

Εγώ προσωπικά ήθελα πριν την εξωσωματική να τ ψάξω όσο δ πάει κ πολλές φορές ρώτησα κοπέλες εδώ τι εξετάσεις έχουν κάνει μήπως μ ξέφυγε καμία. Όχι μήπως δ χρειαστεί να μην κάνω εξωσωματική. Ίσα ίσα! Μετρουσα τις μέρες για την επιτροπή!απλά ήθελα να ελάχιστοποιησω τις πιθανότητες να μην πάει κάτι  καλά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχετε ακόμα καταλαβει την ερώτηση μου.. .δεν ζητησα διαδικασία επιτροπή ς  ..γνωρίζω πολύ καλά. ...εμπειρία ιατρική ζητησα.....δηλ. αν σας φέρθηκαν καλά. .αν σας πέτυχε. ....αν κάνατε δεύτερη προσπάθεια εκεί ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η golden9 είπε:

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, όμως μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και σε 9 μήνες να κρατάς το παιδάκι σου αγκαλιά. 

ΜακαΡι για ολες μας...♥♥σε ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Ναι ορμονολογικες, υπερηχο, λήξιαρχικη πράξη γάμου κ αυτές που είναι για ηπατίτιδα, συφιλη κτλ πρέπει να είναι εντός τριμήνου η εξαμήνου αν θυμάμαι καλά. Εγώ τις έκανα στον κύκλο πριν την επιτροπή. Η σαλπιγγογραφια έχει ισχύ για 5 χρόνια. 

Εγώ προσωπικά ήθελα πριν την εξωσωματική να τ ψάξω όσο δ πάει κ πολλές φορές ρώτησα κοπέλες εδώ τι εξετάσεις έχουν κάνει μήπως μ ξέφυγε καμία. Όχι μήπως δ χρειαστεί να μην κάνω εξωσωματική. Ίσα ίσα! Μετρουσα τις μέρες για την επιτροπή!απλά ήθελα να ελάχιστοποιησω τις πιθανότητες να μην πάει κάτι  καλά.

 

ΤεΛικα εχεις φτασει στο στοχο σου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

Δεν ήθελα να προσβάλω ούτε εσένα ούτε τ γιατρό σου. Εσύ ανέφερες ότι θα κανεις σαλπιγγογραφια γι αυτό και σε ρώτησα.

Αλλά πολλές φορές γυναίκες κάνουν κάποιες εξετάσεις αφού κάνουν κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες. Παλευοντας δύο χρόνια με την υπογονιμοτητα κ κάνοντας ένα σωρό εξετάσεις θεωρώ πως είναι καλό να ανταλλασουμε απόψεις ακόμη και στο θέμα των εξετάσεων. 

Και πίστεψε με έχω ακούσει για κοπέλες π κάναν εξωσωματική χωρίς να χουν κανει καν σαλπιγγογραφια. 

εγω καταλαβα οτι παιζει κ ο παραγοντας τυχη........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα geozak  εγω πηγα για κανω αρχη για μια απο τις προσπαθειες μου στο Ελενας αλλα λογου αναμονης και και ραντεβου μετα απο πολυ διστημα δεν συνεχισα τεσπα δεν μας ενδιαφερει αυτο στο θεμα σου  εχει πολυ καλους εμβρυολογους και γιατρους  εχει δυνατο τμημα εξωσωματικης κος Παπαριστειδης κυρ Καργακου κος Γαβαρης σε οποιον και καταληξεις σου ευχομαι οτι καλυτερο εχω γνωστες με επιτυχιες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα εγω εχω κανει 4 εξωσωματικες( απο την 3 εχω παιδακι) κ απο την τεταρτη περιμενω τωρα..

Κ οι 2 πρωτες ηταν θετικες παλλινδρομησαν για αλλους λογους..δεν της εκανα στο Ελενα...απο δημοσια οταν το ψαχνα μονο στο αττικο εβρησκα ραντεβου συντομα αλλα κατεληξα σε ιδιωτικο για αλλους λογους...

Αν μπορω να βοηθησω καπου μου λες..ωστοσο δεν παιζει τοσο ρολο το.που οσο με ποιον γιατρο....

Επιπλεον οσο περιεργο κι αν σου φαινεται θα συμφωνησω με τα κοριτσια που προσπαθουν να βοηθησουν..η εμπειρια μου εδειξε οτι με τις εξετασεις μονο της επιτροπης ακομη κι αν εχεις εμφανη λογο για εξωσωματικη( πχ αζωοσπερμια) δεν εισαι ετοιμη για εξωσωματικη..θα στα βγαζουν ενα ενα γιατι ετσι ειναι το πρωτοκολλο..αποτυγχανεις κ μετα λενε κανε κι αυτη την εξεταση..κ μετα παλι κι αυτη...οποτε με το καλο περασε επιτροπη αλλα υπαρχουν.πολλα που πρεπει να δεις πριν την πρωτη εξωσωματικη ωστε να αυξησεις πιθανοτητες...στα περισσοτερα ιδιωτικα κεντρα ζητανε κ προγεννητικο( στιγμα,κυστικη ινωση,καρυωτυπο) που θα ζητησουν ετσι κι αλλιως καποια στιγμη...

Απο καρδιας καλη επιτυχια! Πρωτη κ τυχερη ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηδη εχω  κάνει κυστική Ινωση κ Καρυοτυπο ζευγους....κ επιπλέον εξετάσεις στο τμήμα αποβολων δημοσιου νοσοκομείου.....σε ευχαριστώ. ..με βλαστοκυστες έμεινες?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η geozak είπε:

Ηδη εχω  κάνει κυστική Ινωση κ Καρυοτυπο ζευγους....κ επιπλέον εξετάσεις στο τμήμα αποβολων δημοσιου νοσοκομείου.....σε ευχαριστώ. ..με βλαστοκυστες έμεινες?????

Εμεις χαρακτηριζομασταν  ανεξηγητα υπογονιμοι...παλεψαμε με σπερματεγχθσεις κτλ..με βλαστομυστες πετυχα με ελαχιστες μοναδες ορμονων κ χωρις μικρογονιμοποιηση..

Ο μοναδικος λογος που δεν σου απαντησα αμεσα( για να μην παρεξηγηθω) ηταν γιατι ενω συμφωνα με τους γυναικολογους δεν ειχα τιποτα( κ ακομα θα παλευα κ εχασα αδικα δυο κυησεις εκ των οποιων η μια διδυμη) το θεμα μου βρεθηκε απο αιματολογο ανοσολογο..ειχα κανει θρομβοφιλια πληρωσα 700 ευρω τζαμπα γιατι ο γυναιμολογος αυτη ζητησε..ελα ομως που εγω δεν ειχα κληρονομικη θρομβοφιλια αλλα επθκτητη κ αυτοανοση;; Τελικα τη λυση μου εδωσαν αιματολογος κ ενδοκρινολογος κ βρεθηκα με δυο αυτοανοσα...

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι γυναικολογοι μας( που ειναι πολυ αξιοι κ το.πιατευω) εχουν ενα κολλημα να μην αποδεχονται αλλες ειδικοτητες...εαν εχεις μεινει εγκυος( που λογικα για να κατεληξες σε τμημα καθεξιν αποβολων εμεινες...εχω περασει κι εγω απο το Αλεξανδρα για αυτο) ακομα κι αν εχεις δει αιματολογους ανοσολογους θα σου προτεινα να δεις ειδικο στην υπογονιμοτητα ξανα..διοτι κ εμφυτευση κανεις κ εμβρια εχεις κ καρυωτυπο εχεις κανει ...οποτε λογικα κατι γινεται μετα

Τελος να σου αναφερω οτι κατεληξα σε ιδιωτικο γιατι ηθελα να κανω προεμφυτευτικο δεν.μπορουσα να ζησω αλλη απωλεια..προεμφυτευτικος σε δημοσιο δε γινεται παρα μονο στα Γιαννενα στο πανεπιστημιακο...

Επιτυχιες στο Ελενα εχω διαβασει κ εχω ακουσει

Περισσοτερες απο ολα τα δημοσια στη Λαρισα( που πας μονο για ωοληψια κ εμβριομεταφορα)

 

Τελος,επειδη διαβαζουν πολλες κοπελες να πω οτι ναι 4/4 ηταν βλαδτοκυστες αλλα ειχα κ αποβολες με βλαστοκυστες..η κουμπαρα μου εμεινε σε διδυμα με 2 μερας εμβρια ουτε καν τριτης..οποτε να εμπιστευεστε τα εμβρια..τις διαιρεσεις κοιτανε..την ποιοτητα μονο ο θεος την ξερει..ουτε καν ο.προεμφυτευτικος

Απο την ψυχη μου μεσα να διαβασω συντομα ευχαριστα κοριτσακι μου!! Σε νιωθω οσο δε φανταζεσαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Finally δηλ μπορεί να σου εμφυτευσουν μη υγιες εμβρυο?? Τον ζητάς το ν  έλεγχο? Επιπλέον εχω κάνει κυστική Ινωση κ Καρυοτυπο ζευγους,  σπερμοδιαγραμμα, υπερηχο, όλες του προγενετικου ελέγχου λογω προηγούμενη ς 2 παλινδρομες,  σαλπιγγογραφια,  τεστ παπ, καλλιέργεια κ για θρομβοφιλια προληπτικά θα κάνω ενέσεις υποχρεωτικά για ένα τρίμηνο κ βλέπουμε

Απο την εμπειρία σου είναι και κάτι άλλο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορουν να ξερουν την υγεια του εμβριου απο πριν...εγω στις 2 πςλλινδρομες ειχα χρωμοσωμικες ( τα χα στειλει για καρυωτυπο μετα τις αποξεσεις) κ μετα ελεγα μα πως γινεται ειχα βλαδτοκυστες..γυρισα οπως σου ειπα στο Αλεξανδρα στο καθεξιν κ ακρη δεν εβγαλα..τελικα πηγα σε 2 μεγαλα κεντρα γεννετικης κ στο χωραιμειο( το χωραιμειο ειναι κρατικο μεσα στο παιδων) κ μου παν κ οι τρεις οτι ποσοτητα διαιρεσεων κοιτανε ..ποιοτητα για να δεις θες επεξεργασια μονο με προεμφυτευτικο( κι εκεινος ειναι φαντασου σαν τον δικο μας καρυωτυπο) δηλαδη κι εκει μπορει να χεις αποβολη γιατι κατι ακομα δεν μπορουν να ελεγξουν..ωστοσο επειδη ειχαμε καρυωτυπο ( οπως κ εστ) οι χρωμ ανωμαλιες θεωρηθηκαν τυχαιο γεγονος απο ολους( οπως φανταζομαι κ οι δικες σου αποβολες) ο προεμφυτςυτικος ειναιμια πολυ ακριβη διαδικασια ..σκεψου οτι ο ελεγχος καθε εμβριου κοστιζει απο 200 εως 500 ευρω...αφου θα κανεις προληπτικα ηπαρινες απο τυχον θρομβοφιλια( ακομα κ μεταλλαξεις που δεν εξετασες εισαι καλυμενη.Το μονο επιπλεον που χα κανει στη θεση σου( ηταν υστεροσκοπηση για τυγχον διαφραγμα στη μητρα που προκαλει παλλινδρομες( αν κ δεν το πιστευω να χεις θεμα ουτε εγω ειχα απλα μου την εκανε για 1% να μην το χει δει στη σαλπιγγογραφια( κ με ρωτησαν κ στην επιτροπη αν εκανα γιατι μου παν οτι ειναι αιτια καθεηιν αποβολων) κ επιπλεον κανουν ταυτοχρωνα μια διαδικασια ( σκρατσιν λεγεται) που ειναι σαν να οργωνουν το εβδομητριο κ γινεται πολυ πιο γονιμο) στα ιδιωτικα κανουν πολυ συχνα υστεροσκοπηση πριν την εξωσωματικη κ στο αττικο μου χαν πει οτι αν ξεκινουσα θα κανα( οποτε ρωτα στο Ελενα αν χρειαζεται) 15 λεπταχμε μεθη ειναι πονος μηδεν..μπορει να σου πιυν κ οχι..

Τελος το μονο που σου λειπει( περαν του στιγματος που θα το χρειαδτεις στην εγκυμοσυνη αν δεν εχετε κανει κανε στο λαικο νοσοκομειο ειναι δωρεαν κι οποτε βγει αλλωστε δεν ειναι για επιτυχια εξωσωματικης για σενα το θες) ειβαι τα ανοσολογικα

Εμενα στο Αλεξαβδρα μου χαν ζγτησει πληρη ανοσολογικο ελεγχο...

Στον ανοσολογικο περαν της θρομβοφιλιας της αυτοανοσης περιλαμβαβεται λυκος,νκ κυτταρα ρευματοειδης αρθριτιδα κτλ..φοβοταν μηπως εμενα κ σκοτωνε ο οργανισμοε το εμβριο( στο διαταυτα αυτο γινοταν απλα δεν το επερνα χαμπαρι οταν ειχα 2-3 μερες καθυστερηση πριν μπω σε διαδικασθες εξωσωματικης...εχω 2 αυτοανοσα...τελικα το θεμα μου λυθηκε με κορτιζονη κατα την προσπαθεια εξωσωματικης..

Αυτο που θα σου λεγα επισης ειναι να ξαναδεις προλακτινη( πολυ σημαντικη ορμονη) tsh του θυροειδη ακομα κι αν δεν εχεις θυροειδη κ τα ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΘΥΡΟΕΙΔΗ  κ βιταμινες κ κυριως τη d ..πρεπει να ναι πανω απο 30 σε μια εξωσωματικη...

Γενικα επειδη φαινεται οτι το χεις ψαξει κ σε παει με τα σωστα βηματα ο γιατρος σου ρωτα τον

Να κανψ υστεροσκοπηση;( εστω διαγβωστικη)

Να δω αυτοανοσα σε αιματολογο ανοσολογο

Να δω ενδοκρινολογο

Δε σου μενει κατι αλλο εφ οσων ολα ειναι καλα...

Οτι θα μεινεις θα μεινεις ειναι το μονο σιγουρο...η μητρα εχει μνημη ειδικα μετα απο αποβολες κ κανει ενφυτευση...

Πολυ πολυ καλη επιτυχια αν μπορω να βοηθησω καπου στειλε μου να μην κανω καταχρηση του ποστ σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@finally.......σε ευχαριστω...ναι τα εχω κανει ολα τα ανοσολογικα κ καρυτυπο ξεσματων..καμια μου εξεταση δεν ειναι κακη....κ προλακτινες κ LH AMH FSH TSH ....τυχαια γεγονοτα ΟΙ παλινδρομες ειπαν....οποιες εξετασεις δεν εκαναν στο ελενας οπως κυστικη-καρυοτυπο ζευγους τα εκανα στο πιο αξιοπιστο που θεωρω το χωρεμειο....τον απριλιο-μαιο μονο κυστικη εδωσα 700€ ....οσον αφορα την υστεροσκοπηση το ιδιο σκεφτηκα.....δηλ...το μονο που δεν εχω κανει..!!!!...κ λεω αφου θα παω.... τον σεπτεμβριο για 1η εξωσωμ αν αποτυχει να κανω τοτε αμεσως υστεροσκοπηση γιατι μου ειπε ενας γυναικολογος οτι θελω αναρρωση 3 μηνες μεχρι την νεα προσπαθεια....αρα να την κανω αμεσως για να ειμαι ετοιμη σε 6 μηνες για τη 2η..βιαζομαι γιατι ειμαι κ μεγαλη.......καλα σου τα λεω????//

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι δεν θες στην υστεροσκοπηση χρονο αναρωσης...υπαρχουν δυο ειδη 

Διαγνωστικη που απλα βλεπει μεσα κ ισως κανει κι το οργωμα πιυ σου πα

Κ επεμβατικη που την κανουν να βγαλουν ινωμιοματα κτλ( στη δευτερη ναι θες αναρωση δεν ξερω ποση κ λογικο)

Εσυ ομως λιγικα θες σαν εμενα διαγνωστικη διοτι εχεις καθαρη σαλπθγγογραφια

Εγω θα σου λεγα ζητα να την κανεις πριν

Ισα ισα ζητανε πριν γιατι 3 κυκλους μετα εθσαι πολυ γονιμος( σκεψου οτι στα ιδιωτικα μπορει να στην κανουν κ μαζι με την ωοληψθα για να χεις μια μεθη)... Θα χεις το κεφι σου ησυχο. Αλλψστε εκανες τα παντα!!!!!! Μπραβο σου κ μπραβο στο γιατρο σου που δε σε παει σαν το προβατο..υποθετω οτι κι ο συντροφος εκανε αναλυτικο σπερμοδιαγραμμα

Βασικα μια χαρα θα ναι η υστεροσκοπιση( κι εγω αδικα την εκαβα) αλλα ειναι καθαρα ψυχολογικο..

Το χωραιμειο δε συγκριβεται ναι ειναι κορυφη κ η διευθυντρια εκει εμενα με εσωσε απο καταθλθιψη...με το καλο η επιτροπη κ ακομα κυτερα η προσπαθεθα..δεν ειναι τοσο τραγικη η εξωσωματικη οσο ακουγεται θα με θυμηθεθς....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Finally εχω ομως κ μειονεκτημα...ινομυωμα εσωτερικο...πριν 2 χρονια οταν πηγα να το βγαλω κ εκανα εισαγωγη στο ΙΑΣΩ , μολις μου εκανε υπερηχο ο γατρος μου λεει πηγαινε πισω παρε τα λεφτα σου απο το ταμειο γιατι στη θεση που ειναι δεν χρειαζεται να σου το βγαλω....κ οι 2 γιατροι πολλοι επωνυμοι..πατερας κ υιος....εκτοτε το αφησα...βρηκα τον αντρα κ αμεσως εμεινα εγκυος 2 φορες.....δεν μουειπαν ομως να το βγαλω......αυτο δεν ξερω αν ειναι σωστο.....τι λες.....αν αποτυχω τον 9 να παω?? κ σημειωση!  σαλπιγγογραφια δεν εχω κανει ποτε....περιμενω αυριο-μεθαυριο να αδιαθετησω για να παω αθηνα να την κανω...σε ευχαριστω για το χρονο σου

Παράθεση

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η geozak είπε:

@Finally εχω ομως κ μειονεκτημα...ινομυωμα εσωτερικο...πριν 2 χρονια οταν πηγα να το βγαλω κ εκανα εισαγωγη στο ΙΑΣΩ , μολις μου εκανε υπερηχο ο γατρος μου λεει πηγαινε πισω παρε τα λεφτα σου απο το ταμειο γιατι στη θεση που ειναι δεν χρειαζεται να σου το βγαλω....κ οι 2 γιατροι πολλοι επωνυμοι..πατερας κ υιος....εκτοτε το αφησα...βρηκα τον αντρα κ αμεσως εμεινα εγκυος 2 φορες.....δεν μουειπαν ομως να το βγαλω......αυτο δεν ξερω αν ειναι σωστο.....τι λες.....αν αποτυχω τον 9 να παω?? κ σημειωση!  σαλπιγγογραφια δεν εχω κανει ποτε....περιμενω αυριο-μεθαυριο να αδιαθετησω για να παω αθηνα να την κανω...σε ευχαριστω για το χρονο σου

 

Η σαλπιγγογραφια λεγεται υστετοσαλπιγγογραφια κι απο οτι μου παν στην επιτροπη( οχι γιατρος αλλα υποθετω κι αυτοι γυναικολογοι ειναι) δειχνει απο τις σαλπιγγες μονο τη διαβατοτητα ( οχι πχ αν κανουν σωστα την κινηση) την οποιαψεσυ για να μεινες εγκυος εχεις κ το εσωτερικο της μητρας( οχι οπως η υστεροσκοπηση που μπαινεινκαμερα αλλα το δειχνουν) λογικα θα χεις κι απο κει μια γνωμη..αποψη για ινωμια δεν εχω γιατι δεν ειχα ποτε ωστοσο γενικα στιε εξωσωματικες ειδικα για μας που δεν εντοπιζεται αλλου θεμα οπως εσυ ( πχ σπερμα ωαριο) θελουν ενα καθαρο εβδομητριο εξ αρχης...θα σου προτεινα να παρεις γνωμη αφου εχεις καιρο απο εξωσωματικο του Ελενα.Επισης κ γιατι οχι εφ οσων ειναι δωρεαν αν εχεις χρονο κλεισε κ στη μοναδα του Αττικου να παρειε γνωμες να σου πουν αν σου λειπουν εξετασεις κτλ...δεν αργουν εκει τα ραντεβου κ θα χεις κ μια εικονα για το τι θελουν απο εξετασεις.

Τελος επειδη πολλα θα ακουσεις γιαωτη σαλπιγγο οτι ποναει κτλ θα σου πω οτι την εκανα 2 φορες( εθχε παρελθει ο χρονος για τη δευτερη φορα επιτροπη για αυτο) κ ποβεσα οσο η περιοδος σε χρονο 5 λεπτων...( οταν ρωτησα αν εχει να κανει με διαβατοτητα κτλ μου παν ρχει να κανει με την αντοχη στον πονο) μου χαν δωσει 2 μπουσκοπαν 2 ωρες πριν...κι οπως ειπε ο γιατρος εδω παμε για γεννα κοριτσι μκυ αυτοι οι πονοι θα μας τρομαξουν; Δεν.πονεσα παντως οπως το περιεγραφαν κ κρατα ελαχιστα η εξεταση..

Βασικα σε σενα ειναι θεμα χρονου..νομιζω σαν εμενα σταθηκες ατυχη σε καποια πραγματα που ηταν τυχαια..τα χεις ψαξει ολα ( τουλαχιστον αυτα που εβαλαν κ σε μενα) τωρα θες αισιοδοξια κ τυχη..ρωτησε για το ινωμιομα εξωσωματικο( αυτοι που λες πατερας κ γιος ειναι ο Κ@__ __ __ ____ ___ΑΚΗΣ???

Με το καλο η σαλπιγγογραφια ρωτα κι εκει για ινωμιωμα( μπορει να μην ενοχλει η θεση κτλ) αλλα ρωτα κ για εξωσωματικο γιατι δεν ξερω μηπως επηρεαζεται απο ορμονες κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι το ινωμυωμα μπορεί να αλλάξει σε μέγεθος μετά από κπ χρονικό διάστημα. Αν κάνεις υστεροσκοπηση θα τα δουν όλα αναλυτικά. Οι σάλπιγγες σου λογικά είναι διαβάτες εφόσον έχεις μείνει ήδη δύο φορές έγκυος. Θα στη ζητήσουν όμως από την επιτροπή. Συμφωνώ με τη finally ως προς τη διαδικασία. Ο γιατρός μου είπε πως είμαι η πρώτη γυναίκα που δεν έβγαλα κιχ. Ένιωσα κ εγώ εναν πόνο περιόδου για δευτερόλεπτα. Πιο ενοχλητικό μ φάνηκε ο κολποδιαστολεας να σ πω την αλήθεια. Του λέω γιατρέ εδώ θέλω να γεννήσω, λένε πως οι ωδυνες του τοκετού δ συγκρίνονται με κανέναν άλλον πόνο σε μια εξέταση θα κολλήσω. Εγώ έβαλα ένα υπόθετο βολταρεν μια ώρα πριν. Σίγουρα θα σ πουν να πάρεις κάτι.

Finally διάβασα πως έκανες εξετάσεις κ για nk κύτταρα. Δεν τα αποδέχονται όλοι οι γιατροί αλλα ο δικός μου πιστεύει πως ευθύνονται σε αναιτιες αποβολές. Θα πρότεινες σε κοπέλες με αντίστοιχες περιπτώσεις να τ ψάξουν? 

Εγώ την έκανα την εξέταση μαζί με θρόμβοφιλια πριν να μπω στη διαδικασία της εξωσωματικής. Επίσης στον ίδιο γιατρό ή κολλητή μ μετά από χρόνια ανεξήγητης υπογονιμότητας βρήκε ότι τα έχει αυξημένα. Έκανε θεραπεία με όρους ανά 5-6 βδομαδες κ μέσα σε ένα εξάμηνο έμεινε έγκυος μετά από 4 χρόνια προσπαθειών.

Θέλω τη γνώμη σου γτ ξέρω πόσο τα έχεις ψάξει όλα αυτά γτ εγώ σκέφτομαι καμιά φορά να την προτείνω σε κοπέλες που έχουν αποβολές αλλά κπ γιατροί δεν τα δέχονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...