Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις On 30/5/2017 at 8:40 ΜΜ, ο/η Efik29 είπε:

Ρε κοριτσια εχω μια απορια. Πως η ωορηξια καθοριζει ποτε θα ερθει περιοδος αφου υπαρχουν κ κυκλοι χωρις ωορηξια η καμια φορα τυχαινει να κανουν κ ωορηξια προς το τελος του κυκλου

Τωρα είδα αυτη σου την ανάρτηση..

Οι γυναίκες με ανωορρηκτικούς κύκλους (οι πρισσότεροι κυκλοι μου ετσι είναι γι΄αυτό το ξερω) εχουν συνεχεια την επίδραση των οιστρογόνων τα οποία παχαίνουν το ενδομήτριο, ετσι λοιπόν κάποια στιγμή γίνεται ρήξη του ενδομητρίου (δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος αναλογα τον οργανισμό, αν εχεις ακούσει κοπέλες με 3,4,5 μηνες καθυστερηση και παραπάνω) και είναι σαν περίοδος κανονικά μόνο που στην ουσία δεν εχει γίνει ωορρηξία.

Αν τυχει σε αλλη περίπτωση τωρα να γίνει ωορρηξία προς το τελος του κυκλου δηλ. πιο αργα απο το κανονικό σημαίνει οτι και η περίοδος θα ερθει 14 μερες μετα την ωορρηξία, αρα ο κυκλος αυτός θα είναι μεγαλύτερος από το κανονικό.

Ελπίζω να σε βοήθησα... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

κοριτσια καλησπερα, διαβασα ολες τις  αναρτησεις κ μου λυθηκαν σχεδον ολες οι αποριες εκτος απο μια:

χθες πηγα για υπερηχο μετα απο 5 μερες αγωγη με σερπαφαρ των 50mg αλλα δεν υπηρχε ωαριο. υπαρχει περιπτωση να υπαρξει ωαριο αργοτερα? χθες ηταν η 10η μερα. γνωριζετε? ο γιατρος μου ειπε οτι δεν με επιασε η αγωγη και θα αυξησουμε τη δοση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...