Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα. Ειμαι κ εγω στην προσπαθεια. Αυτο το μηνα λεω να ξεκινησω σερπαφαρ. Ειχε καποια πετυχει με αυτα? Θελω να ρωτησω κ κατι αλλο αν ξερετε. Γινεται να παρουμε μονο σερπαφαρ χωρις ενεση? Γινεται να κανουμε ενεση σε φυσιολογικη ωορηξια χωρις σερπαφαρ? Αν ξερει καποια ας μου πει παρακαλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα σερπαφαρ κανεις την ενεση( υποθετω εννοεις για την ωορυξια) για να σπασουν ολα στο χρονο.που θες αλλιως δεν εχει νοημα( τουλαχιστο εμενα οποτε μου τα δωσε ετσιβεκαβε) κ ναι γιβεραι κ ενεση χωρις σερπαφαρ με παρακολουθηση φυσικου κυκλου με υπερηχο...εγω δεν τα καταφερα με σερπαφαρ αλλα πολλες τα καταφεραν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Efik29 είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Ειμαι κ εγω στην προσπαθεια. Αυτο το μηνα λεω να ξεκινησω σερπαφαρ. Ειχε καποια πετυχει με αυτα? Θελω να ρωτησω κ κατι αλλο αν ξερετε. Γινεται να παρουμε μονο σερπαφαρ χωρις ενεση? Γινεται να κανουμε ενεση σε φυσιολογικη ωορηξια χωρις σερπαφαρ? Αν ξερει καποια ας μου πει παρακαλω.

Γεια σου! Ειναι η δεύτερη φορα που περνω σεπραφαρ ΧΩΡΙΣ ένεση. Η ενεση προτείνεται σε ειδικές περιπτωσεις που δεν ειμαστε σιγουροι οτι θα σπασει το ωαριο σε συγκεκριμένη στιγμή (αρα ακομα πιο στοχευμένη προσπάθεια επαφων) ή αν ο οργανισμος της γυναικας εχει ρη ταση να κανει κυστες. Αλλωστε και στις οδηγιες χρησης αναφερει οτι δεν ειναι απαραιτητη η ενεση.

 

Εμενα ας πουμε ο γιατρος μου με βαση το ορμονολογικο προφιλ μου και το ιστορικο μου θεωρησε  πως δε χρειάζεται να επιβαρυνθω με ενεση. Στο πρωτο κύκλο δεν ειχα καμια απολυτωε παρενέργεια και αδιαθετισα κανονικα..

Τα πηρα 3-7 ημερα κυκλου και ειχα επαφες απο 10 εως 20η ημερα κυκλου ανα δυο μερες. 

Με βαση τα τεστ ωορρηξιας εκανα ωορρηξια τη 17-18ημερα οπως κανω παντα...

Εχω διαβάσει πολλες περιπτώσεις γυναικών που πέτυχαν με τα σερπαφαρ (με η χωρις ένεση). Καλη επιτυχία!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι βρε petalouditsa. Ειμαι στα προθυρα της απελπισιας αλλα προσπαθω να μην το δειχνω κ αυτο το βαρος με τρωει. Ελπιζω αυτος ο μηνας να ειναι ο τυχερος μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Efik29 είπε:

Μακαρι βρε petalouditsa. Ειμαι στα προθυρα της απελπισιας αλλα προσπαθω να μην το δειχνω κ αυτο το βαρος με τρωει. Ελπιζω αυτος ο μηνας να ειναι ο τυχερος μας.

Σε καταλαβαινω... και εγω φοβάμαι.... καποιες φορες ειμαι αισιόδοξη αλλα καποιες αλλες δε το αντεχω...

Μακαρι να ειμαι ο τυχερός μας..μακάρι να μας βγει σε καλο αυτος ο μηνας..

Σου εστειλα π.μ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια ειχα6 μηνες ελευθερες επαφες κ 4 με σερπαφαρ......τωρα περιμενω τα αποτελεσματα της 4ης με σερπαφαρ κ πρεγκυλ...εχω ηδη κλεισει ραντεβου για επιτροπη εξωσωματικης τελος ιουνιου.....τουλαχιστον να μη χανω πολυ χρονο........καλη επιτυχια σε ολες μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η geozak είπε:

εγω κοριτσια ειχα6 μηνες ελευθερες επαφες κ 4 με σερπαφαρ......τωρα περιμενω τα αποτελεσματα της 4ης με σερπαφαρ κ πρεγκυλ...εχω ηδη κλεισει ραντεβου για επιτροπη εξωσωματικης τελος ιουνιου.....τουλαχιστον να μη χανω πολυ χρονο........καλη επιτυχια σε ολες μας

Σου εύχομαι να μη χρειαστεί να πας σε εξωσωματικη κ να εισαι ηδη εγκυος! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η geozak είπε:

εγω κοριτσια ειχα6 μηνες ελευθερες επαφες κ 4 με σερπαφαρ......τωρα περιμενω τα αποτελεσματα της 4ης με σερπαφαρ κ πρεγκυλ...εχω ηδη κλεισει ραντεβου για επιτροπη εξωσωματικης τελος ιουνιου.....τουλαχιστον να μη χανω πολυ χρονο........καλη επιτυχια σε ολες μας

Ευχομαι να μη χρειαστει καν να μπουμε σε ολη αυτη τη διαδικασια κ να εχουμε ενα αισιο τελος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγάλο θέμα ! Εγω ειμαι συνεχόμενους 10 μηνες με σερπαφαρ πλην τρεις που μου έδωσαν φεμαρα! Τιποτα ακομη αλλα θα έρθει το ξερω η ψυχολογια μας ειναι το παν! Εαν δεν έρθει θα κανω το επόμενο βημα,σπερματεγχυση και βλεπουμε!

Εχω κάνει κύκλους με πρεγκυλ και κύκλους χωρις αναλογα ! Εύχομαι να έρθει σύντομα το μωράκι σε όλες μας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Efik29 είπε:

Κοριτσια με σερπαφαρ ξερετε περιπου σε ποια ημερα του κυκλου ειναι ετοιμα τα ωοθηλακια?

Ean kaneis parakolou8hsh pas APO thn 9 mera ,ta xapia den sou dinoun se pia mera 8a skasei to augoulaki (ean pas gia parakolou8hsh o giatros 8a krinei ean 8a prepei na kaneis thn enesh h opoia sou leei pote 8a skasei to augoulaki sou )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera koritsia egw thn 3 fora emeina egkuos tis 2 prwtes ekana parakolou8hsh Kai enesh sugkekrimenes meres epafh Kai tipota.. thn trith mono ta xapia kai to mualo allou kai hr8e... sthn dikia mou periptwsh htan allo to problhma pou to ma8ame argotera.( xamhlh kinhtikothta)

emena h giatros tote mou eixe pei an mexri thn 3 fora den exoume apotelesma tote pame se allh methodo @Renata7 8ewrw oti einai para polles oi fores pou phres ta xapia ..exeis kanei kapoies ektra eksetaseis?mhpws na eblepes kai kapoion allo giatro? ksereis ti lene oti meta sunh8izei o organismos. filika h Elpida sou :-* 

makari na er8ei se oles tis kopeles to 8aumataki

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Efik29 είπε:

Κοριτσια με σερπαφαρ ξερετε περιπου σε ποια ημερα του κυκλου ειναι ετοιμα τα ωοθηλακια?

Δεν υπάρχει  συγκεκριμένα ημέρα. εμένα ο γιατρός μου, μου είχε πει απο την 10 έως την 20η μέρα να έχεις επαφές ανά δύο μέρες. 

Αν πατήσεις στο ίντερνετ pregnancy with clomid, clomid and ovulation θα βρεις πολλές μαρτυρίες γυναικών και πληροφορίες για το πως λειτουργεί η κλομιφαίνη (δηλ. τα σερπαδαρ). 

Οι ιατρικές ιστοσελιδες ανφέρουν οτι η ωορρηξία θα γίνει 5 έως 10 ημέρες ΜΕΤΑ τη τελευταία ημέρα λήψης των χαπιών. 

εγώ τη  πρώτη φορά  είχα θετικό τεστ ωορρηξίας το βράδυ της 16η ημέρας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ πήρα μόνο σε ένα κύκλο κλομιφαινη και πρεγκνυλ αλλά σε συνδιασμό με σπερματεγχυση ή οποία δεν πέτυχε κ τ ήξερα αλλά είπα να κάνω μια προσπάθεια πριν την εξωσωματική. 

Ρενάτα συμφωνώ με την Παρασκευαιδου. Γιατι τόσους κύκλους? Τι θέμα έχετε? Συνήθως τα δίνουν σε κοπελες που δεν κάνουν καλή ωορηξια η και καθόλου.

Παρασκευαιδου μου τι κάνεις? Πως τα πας? Σε ποια βδομάδα είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Kalhspera koritsia egw thn 3 fora emeina egkuos tis 2 prwtes ekana parakolou8hsh Kai enesh sugkekrimenes meres epafh Kai tipota.. thn trith mono ta xapia kai to mualo allou kai hr8e... 

θέλω και εγώ Ελπιδάκι μου................................θελω και εγώ να τα καταφέρω! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Efik29 είπε:

Μακαρι να τα καταφερουμε ολες κ τον αλλο μηνα να γελαμε..

Μακαρι! Καθε μερα αυτο σκεφτομαι και λεω μακαρι, μακαρι! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2017 at 1:27 ΠΜ, ο/η Renata7 είπε:

Μεγάλο θέμα ! Εγω ειμαι συνεχόμενους 10 μηνες με σερπαφαρ πλην τρεις που μου έδωσαν φεμαρα! Τιποτα ακομη αλλα θα έρθει το ξερω η ψυχολογια μας ειναι το παν! Εαν δεν έρθει θα κανω το επόμενο βημα,σπερματεγχυση και βλεπουμε!

Εχω κάνει κύκλους με πρεγκυλ και κύκλους χωρις αναλογα ! Εύχομαι να έρθει σύντομα το μωράκι σε όλες μας??

Αλλαγη γιατρου κοριτσακι μου αμεσα...δεν ειναι καραμελες η κλομιφαινη...την.κλομιφαινη γενικα την παιρνεις το πολυ 6 κυκλους ανεξαρτητα απο το σκευασμα...αυτο το ξερω απο 7 γιατρους που αλλαξα...4 πηρα για σπερματεγχυσεις κ μια για φυσικο τροποποιημενο σε εξωσωματικη...οταν ζητησα ξανα φυσικο τροποποιημενο μου εδωσε ορμονες εξωσωματικης σε μικρη δοση γιατι μου ειπε οτι απαγορευεται αυστηρα κλομιφαινη πανω απο 6 φορες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μη μου λέτε τέτοια! Τον ρωταω κάθε μηνα ξανά και ξανά ! Γτ τον επισκέπτομαι για τον έλεγχο και μέγεθος ωοθυλακιου! Μου ειπε ξεκολλά δεν παθαίνεις τιποτα με τα χάπια ! Ρώτησα περίπου τέσσερις φορές! Τι να πω ; λέτε να δημιουργήσουν θέμα; 

δεν έχουμε κανένα θέμα όλες οι εξετασεις σουπερ(σπερματοδιαγραμμα σαλπιγγογραφια, αίματος θυρεοειδής καμπύλη)

εχω απλα πολυκοιστικες ρημαδες! 

Αγχωθηκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωορηξια από μόνη σου κάνεις? Και γω έτσι ξέρω μέχρι 6 κύκλους. Γτ στα δίνει? Για να κάνεις ωορηξια? Για να κάνεις περισσότερα ωάρια? Εγώ προσωπικά θεωρώ άσκοπη τη χρήση φαρμάκων κ απλή παρακολούθηση με επαφές σε συγκεκριμένες μέρες. Αν έπαιρνα χάπια θα τ συνδιαζα Τουλ με σπερματεγχυση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Ωορηξια από μόνη σου κάνεις? Και γω έτσι ξέρω μέχρι 6 κύκλους. Γτ στα δίνει? Για να κάνεις ωορηξια? Για να κάνεις περισσότερα ωάρια? Εγώ προσωπικά θεωρώ άσκοπη τη χρήση φαρμάκων κ απλή παρακολούθηση με επαφές σε συγκεκριμένες μέρες. Αν έπαιρνα χάπια θα τ συνδιαζα Τουλ με σπερματεγχυση.

Εχω διαβάσει απο παρα πολλές κοπελες πως με τα χάπια καταφεραν να γινουν μανούλες και χωρις σπερματευχηση... εγω λοιπον εχω συμπεράνει πως δεν ειναι άσκοπη η προσπάθεια μονο με χαπια, παρακολουθηση και επαφες... τουλάχιστον οχι για ολες τις περιπτώσεις.... 

Αφηστε που η σπερματευχηση κοστίζει οπότε θεωρω πως αξιζει να προσπαθει ενα ζευγαρι και χωρις αυτη καποιες φορες....ειδικα όταν δεν υπαρχει θεμα με το σπερμα...

Ας μην απογοητευομαστε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...