Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σ.Π.Ω εξωσωματικη ή φυσιολογικά


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια... 

Ήθελα να ρωτήσω υπάρχει καπια κοπέλα που να έχει τον ΣΠΩ και να να έπιασε φυσιολογικά παιδάκι; 

Και αν υπάρχεικάποια κοπέλα με τον ΣΠΩ και έκανε εξωσωματικη να μου πει τη περίπου έκανε για να κάνει εξωσωματικη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον καμία..! 

Να πω κάτι άλλο πάνω στο σπω που έγινε. 

Κορίτσια με τον σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών μεγάλη προσοχή με το ζαχαρο εκεί που δεν θα έχετε εκεί θα ερθει.. όπως σε εμένα. Εκεί που σε μια εξετάσει δεν είχα στην επόμενη εμφανίστηκε.. να προσέχετε κορίτσια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Έχω και γω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και διανύω την 6η εμδομάδα της εγκυμοσύνης μου.  Η σύλληψη έγινε φυσιολογικά! Είχα ακούσει πολλά για τις πολυκυστικές και την υπογονιμότητα και για να είμαι ειλικρινής με είχαν επηρεάσει πολύ  (μεγάλο λάθος...)  . Ωστόσο, όλες οι γνωστές που έχω στον κύκλο μου με πολυκυστικές, συνέλαβαν φυσιολογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η tina.ki είπε:

Καλησπέρα. Έχω και γω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και διανύω την 6η εμδομάδα της εγκυμοσύνης μου.  Η σύλληψη έγινε φυσιολογικά! Είχα ακούσει πολλά για τις πολυκυστικές και την υπογονιμότητα και για να είμαι ειλικρινής με είχαν επηρεάσει πολύ  (μεγάλο λάθος...)  . Ωστόσο, όλες οι γνωστές που έχω στον κύκλο μου με πολυκυστικές, συνέλαβαν φυσιολογικά.

Μπράβο κοπέλα μου.. με το καλό ολλα να πάνε τέλεια...!!! 

Αν επιτρέπεται είχεςφυσιολογικό κύκλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι και για σένα σύντομα πολύ ευχάριστα νέα, εφόσον το επιθυμείς. 

Ο κύκλος μου ήταν άστατος και γι' αυτό έπαιρνα χρόνια αντισυλληπτικά. Όταν αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε για παιδάκι τα σταμάτησα. Ο γιατρός μου συνέστησε ένα φυτικό προϊόν για να μου ρυθμίσει τον κύκλο. Εν τέλει ο κύκλος μου διαμορφώθηκε περίπου στις 32 μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενδιαφέρον Θέμα Νίκη μου και με αφορά κι εμενα καθότι οπως ξερεις είμαι κι εγω με ΣΠΩ.

Θα σου πω οτι οι περισσότερες γυναίκες από το σοι της μαμας μου εχουν ΣΠΩ και όλες εχουν κανει μωρακι φυσιολογικά.

Το ΣΠΩ όμως εχει επίπεδα, άλλες το εχουν βαριά και άλλες όχι, σε κάποιες ομαλοποιείται και σε καποιες άλλες όχι.

Εγω εχω βαρύ ΣΠΩ, ανωορρηκτικοί κύκλοι - καθόλου περίοδος.. η κλομιφαίνη σε δυο τελευταίους κυκλους δε με εχει πιάσει οπότε πλεον η εξωσωματική αποτελεί μονόδρομο για μενα.

Αν δε βλεπεις φως και δε μπορείς να περιμένεις άλλο τότε ίσως ήρθε ο καιρός να μιλήσεις και με εναν γιατρό αναπαραγωγής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η tina.ki είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι και για σένα σύντομα πολύ ευχάριστα νέα, εφόσον το επιθυμείς. 

Ο κύκλος μου ήταν άστατος και γι' αυτό έπαιρνα χρόνια αντισυλληπτικά. Όταν αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε για παιδάκι τα σταμάτησα. Ο γιατρός μου συνέστησε ένα φυτικό προϊόν για να μου ρυθμίσει τον κύκλο. Εν τέλει ο κύκλος μου διαμορφώθηκε περίπου στις 32 μέρες.

Σε ευχαριστώ πολύ... μια χαρά..!! Εμένα κανένας δεν ήθελε να πάρω αντισυλληπτικα. Για αυτό τώρα έχω έναν κύκλο ότι να είναι.. και προσπαθουμε να την ρυθμισουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Ενδιαφέρον Θέμα Νίκη μου και με αφορά κι εμενα καθότι οπως ξερεις είμαι κι εγω με ΣΠΩ.

Θα σου πω οτι οι περισσότερες γυναίκες από το σοι της μαμας μου εχουν ΣΠΩ και όλες εχουν κανει μωρακι φυσιολογικά.

Το ΣΠΩ όμως εχει επίπεδα, άλλες το εχουν βαριά και άλλες όχι, σε κάποιες ομαλοποιείται και σε καποιες άλλες όχι.

Εγω εχω βαρύ ΣΠΩ, ανωορρηκτικοί κύκλοι - καθόλου περίοδος.. η κλομιφαίνη σε δυο τελευταίους κυκλους δε με εχει πιάσει οπότε πλεον η εξωσωματική αποτελεί μονόδρομο για μενα.

Αν δε βλεπεις φως και δε μπορείς να περιμένεις άλλο τότε ίσως ήρθε ο καιρός να μιλήσεις και με εναν γιατρό αναπαραγωγής.

Καλησπέρα σου.. μια από τα ίδια κι εγώ τον τελευταίο χρόνο δεν έβλεπα περίοδο μέχρι που ήρθε.. για αυτό σκέφτομαι το δρόμο για εξωσωματικη δεν θέλω να περάσει και άλλος καιρός πιστεύω αλλά δεν ξέρω αν θα με εγκρίνει η επιτροπή για τα φάρμακα λόγο ηλικίας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί δε παίρνεις τηλ στην επιτροπή που ανήκεις να ρωτησεις για την ηλικία? Πάντως δε νομίζω να υφίσταται κάτι τετοιο...

Επίσης εχω την εντύπωση και αν κανω λαθος διόρθωσε με οτι δεν εχεις κινηθεί κανοντας τα βήματα πριν την εξωσωματική... 1) διεργερση ωοθηκών (αν χρειάζεται με κλομιφαίνη) και παρακολούθηση ωορρηξίας 2) διεργερση ωοθηκών (αν χρειάζεται με κλομιφαίνη) και σπερματέγχυση. Γιατί σκέφτεσαι την εξωσωματική ενω δεν εχεις δοκιμάσει αυτα που είναι πριν? Γιατί απογοητευεσαι τόσο ευκολα κοριτσακι μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Γιατί δε παίρνεις τηλ στην επιτροπή που ανήκεις να ρωτησεις για την ηλικία? Πάντως δε νομίζω να υφίσταται κάτι τετοιο...

Επίσης εχω την εντύπωση και αν κανω λαθος διόρθωσε με οτι δεν εχεις κινηθεί κανοντας τα βήματα πριν την εξωσωματική... 1) διεργερση ωοθηκών (αν χρειάζεται με κλομιφαίνη) και παρακολούθηση ωορρηξίας 2) διεργερση ωοθηκών (αν χρειάζεται με κλομιφαίνη) και σπερματέγχυση. Γιατί σκέφτεσαι την εξωσωματική ενω δεν εχεις δοκιμάσει αυτα που είναι πριν? Γιατί απογοητευεσαι τόσο ευκολα κοριτσακι μου?

Σκέφτομαι την εξωσοματικη από τώρα για να ξέρω τι θα χρειαστεί. Για να ξεκινησω.. σιγά σιγά δεν είναι μια και έξω μέχρι να φτάσω στην εξωσωματικη θα περάσουν πιστεύω μήνες και θα εχω κάνει αυτά που είπες λογικά. Δεν θελω να μπω σε διαδικασίες που θα με απογοητευσουν και θα τα παρατήσω.. πρώτα θα κάνω ότι πει ο γιατρός...!! Απλά λέμε να το συζητήσουμε το θέμα με τον γιατρό και να ξέρω τι πιθανότητες υπάρχουν. Γιατί αν είναι να κάνω ας πούμε σπερματεγχυση και ειναξ λίγο η πιθανότητα δεν το θέλω. Για ψυχολογικους λόγους και δεν θέλω να μπενω σε διαδικασίες που θα πω στο τέλος τα παράταω δεν μπορώ..!! Πολες φορές εχω πει τέλος δεν πάει άλλο.. όλο αυτό τον καιρό θέλω πιο δραστικά μέτρα που να με φέρουν πιο κοντά στο όνειρο..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Γιατί δε παίρνεις τηλ στην επιτροπή που ανήκεις να ρωτησεις για την ηλικία? Πάντως δε νομίζω να υφίσταται κάτι τετοιο...

Επίσης εχω την εντύπωση και αν κανω λαθος διόρθωσε με οτι δεν εχεις κινηθεί κανοντας τα βήματα πριν την εξωσωματική... 1) διεργερση ωοθηκών (αν χρειάζεται με κλομιφαίνη) και παρακολούθηση ωορρηξίας 2) διεργερση ωοθηκών (αν χρειάζεται με κλομιφαίνη) και σπερματέγχυση. Γιατί σκέφτεσαι την εξωσωματική ενω δεν εχεις δοκιμάσει αυτα που είναι πριν? Γιατί απογοητευεσαι τόσο ευκολα κοριτσακι μου?

Στο να πάρω τηλ δεν το σκέφτηκα καθόλου όμως.. για την ηλικία έχω διαβάσει διαφορά ότι δεν της περνάνε λόγο ότι είναι μικρές και τέτοια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανήκω και εγώ στην κατηγορία με τις πολυκυστικες ωοθήκες..εχω όμως σταθερή περίοδο..το μόνο σύμπτωμα που έχω είναι λίγη τριχοφυια και κάποια σπυράκια κυρίως όταν έχω περίοδο..Εγώ έκανα εξωσωματική και είμαι στο μήνα μου..(δεν εκανα ομως γιαυτο το λογο εξωσωματικη).Αυτό που θα σου πω να προσέξεις είναι την υπερδιέγερση ωοθηκών που μπορεί να πάθεις από τα φάρμακα και τις ενέσεις..στην πρώτη εξωσωματική ο γιατρός μου το είχε υποψιαστεί και κάναμε την εμβρυομεταφορα σε άλλο κύκλο από την ωοληψια..είχε επιτυχία αλλά για άλλους λόγους απεβαλλα..στην δεύτερη εξωσωματική σε άλλο γιατρό έκανα ωοληψια και εμβρυομεταφορα στον ίδιο κύκλο και έπαθα υπερδιέγερση ωοθηκών..δυστυχώς νοσηλευτηκα για 10 μέρες στον νοσοκομείο κ πήρε λίγος καιρός να επανέλθω..όμως το έμβρυο μου είχε πιάσει και σε λίγες μέρες θα είναι κοντά μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Ανήκω και εγώ στην κατηγορία με τις πολυκυστικες ωοθήκες..εχω όμως σταθερή περίοδο..το μόνο σύμπτωμα που έχω είναι λίγη τριχοφυια και κάποια σπυράκια κυρίως όταν έχω περίοδο..Εγώ έκανα εξωσωματική και είμαι στο μήνα μου..(δεν εκανα ομως γιαυτο το λογο εξωσωματικη).Αυτό που θα σου πω να προσέξεις είναι την υπερδιέγερση ωοθηκών που μπορεί να πάθεις από τα φάρμακα και τις ενέσεις..στην πρώτη εξωσωματική ο γιατρός μου το είχε υποψιαστεί και κάναμε την εμβρυομεταφορα σε άλλο κύκλο από την ωοληψια..είχε επιτυχία αλλά για άλλους λόγους απεβαλλα..στην δεύτερη εξωσωματική σε άλλο γιατρό έκανα ωοληψια και εμβρυομεταφορα στον ίδιο κύκλο και έπαθα υπερδιέγερση ωοθηκών..δυστυχώς νοσηλευτηκα για 10 μέρες στον νοσοκομείο κ πήρε λίγος καιρός να επανέλθω..όμως το έμβρυο μου είχε πιάσει και σε λίγες μέρες θα είναι κοντά μας!!!!

Με το καλό κοπέλα μου να έρθει το μπεμπεκακι σας στην αγγαλιτσα σας.. 

Δλδ τι μπορείς να πάθεις από την υπερδιεγερση.;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ!!εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα να έρθουν σύντομα!!

Μαζεύεται υγρό στην κοιλιά κ φουσκώνει όπως το μπαλόνι,εννοείται ότι έχεις πόνο στην κοιλιά..χρειάζεται στενή παρακολουθηση γιατί μπορεί να φτάσει και στους πνεύμονες ή να χρειαστεί κάτι σαν παρακέντηση που τραβάνε το υγρό με σύριγγα..Εγώ είχα ορό και καθετήρα..Πρέπει να πίνεις πολύ νερό έτσι ώστε να δουλεύουν οι νεφροι και να βγάζεις παραπάνω ούρα από το νερό που ήπιες..Επίσης μειώνεις το αλάτι και αυξάνεις την πρωτεΐνη..καλύτερα να μην σου τύχει έχω να πω..θέλει λίγο χρόνο για να επανέλθεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα να έρθουν σύντομα!!

Μαζεύεται υγρό στην κοιλιά κ φουσκώνει όπως το μπαλόνι,εννοείται ότι έχεις πόνο στην κοιλιά..χρειάζεται στενή παρακολουθηση γιατί μπορεί να φτάσει και στους πνεύμονες ή να χρειαστεί κάτι σαν παρακέντηση που τραβάνε το υγρό με σύριγγα..Εγώ είχα ορό και καθετήρα..Πρέπει να πίνεις πολύ νερό έτσι ώστε να δουλεύουν οι νεφροι και να βγάζεις παραπάνω ούρα από το νερό που ήπιες..Επίσης μειώνεις το αλάτι και αυξάνεις την πρωτεΐνη..καλύτερα να μην σου τύχει έχω να πω..θέλει λίγο χρόνο για να επανέλθεις..

Τι λες τώρα....!!! Θέλει προσοχή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Νίκη!!

Σου εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα χωρίς εξωσωματική αλλά και να χρειαστείς φυσικά και να το κάνεις!ζούμε στο 2017!!

Προσωπικά δεν έχω ΣΠΩ ,έχω μια μπέμπα 10 μηνών αλλά επειδή το έχουμε χιλιοαναλύσει με κουνιάδες συνυφάδες κτλ κτλ που έχουν οι περισσότερες γιαυτό σου απαντάω.

Πρώτον και χάλια να είσαι δηλ να μη κάνεις ωορηξία άστατος κύκλος κτλ ΟΛΑ ρυθμίζονται.

Πρώτα πρέπει να κάνεις ορμονολογικό έλεγχο και να διατηρείς ένα καλό βάρος με σωστή διατροφή να ρυθμισεις το κυκλο γιατι έτσι εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να κανεις ωορηξια καθε μηνα αρα κ αυξημενες πιθανοτητες συλληψης..

 

Φυσικα και η εξωσωματικη ειναι λύση αλλα αν εισαι μικρη και ας εχεις ΣΠΩ θεωρω οτι μπορεις και ετσι απλα..

Ολες μα όλες οι κοπελες που ξερω με συνδρομο πολυκυστικων εχουν απο 2 παιδια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ και χωρις εξωσωματικη!!

 

Καλη επιτυχια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Rena28 είπε:

Γεια σου Νίκη!!

Σου εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα χωρίς εξωσωματική αλλά και να χρειαστείς φυσικά και να το κάνεις!ζούμε στο 2017!!

Προσωπικά δεν έχω ΣΠΩ ,έχω μια μπέμπα 10 μηνών αλλά επειδή το έχουμε χιλιοαναλύσει με κουνιάδες συνυφάδες κτλ κτλ που έχουν οι περισσότερες γιαυτό σου απαντάω.

Πρώτον και χάλια να είσαι δηλ να μη κάνεις ωορηξία άστατος κύκλος κτλ ΟΛΑ ρυθμίζονται.

Πρώτα πρέπει να κάνεις ορμονολογικό έλεγχο και να διατηρείς ένα καλό βάρος με σωστή διατροφή να ρυθμισεις το κυκλο γιατι έτσι εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να κανεις ωορηξια καθε μηνα αρα κ αυξημενες πιθανοτητες συλληψης..

 

Φυσικα και η εξωσωματικη ειναι λύση αλλα αν εισαι μικρη και ας εχεις ΣΠΩ θεωρω οτι μπορεις και ετσι απλα..

Ολες μα όλες οι κοπελες που ξερω με συνδρομο πολυκυστικων εχουν απο 2 παιδια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ και χωρις εξωσωματικη!!

 

Καλη επιτυχια!!!

Καλησπέρα. Να σου ζήσει το παιδάκι σου.. ορμονολογικο έλεγχο έχω κάνει πάρα πολλές φορές μέσα σε 1 χρόνο. Οπότε έχουν μπει όλα σε μια σειρά όπως και ο θυροειδης είναι σε ρύθμιση.. τώρα θέμα ηλικίας είμαι μικρή να το πω δλδ κοντεύω τα 23. Προσπαθούμε πάρα πολύ καιρό οπότε είπαμε με τον άντρα μου να ζητήσουμε "βοήθεια" από τον γιατρο και τη μπορούμε να κάνουμε..για αυτό είπα για εξωσωματικη βλέπουμε ότι δεν έρχεται φυσιολογικά και όταν είχα και μικρό κύκλο θα ερθει τώρα που δεν έχω φυσιολογικό κύκλο. Για αυτό είπαμε ότι δεν έχουμε κάτι να χάσουμε στο να ζητήσουμε "βοήθεια" βλέποντας και κάνοντας.. ότι μας πει.. θα κάνουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Νικη!!!

 

Εισαι πααρα πολυ μικρή!!!! εισαι μπεμπα εσυ ! ακομα! αυτο απο μονο του πρεπει να σε κανει να χαλαρωσεις οτι θεματα κι αν εχεις που πιστεψε με δεν υπαρχει γυναικα που να μην εχει περασει διαφορα ορμονολογικα κ πολλα αλλα!παιδι θα κανεις!

Φυσικα και στη θεση σου θα πηγαινα και σε καποιο εξωσωματικο να με καθοδηγησει καλυτερα, απο επιτροπη αν σου εμφανισει σοβαρους λογους πιθανης υπογονιμοτητας κι ας εισαι 23 γιατι να μη περασεις~?

αν και πιστευω οτι θα κανεις παιδι χωρις να χρειαστεις υποβοηθουμενη!θα το δεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Rena28 είπε:

Καλημερα Νικη!!!

 

Εισαι πααρα πολυ μικρή!!!! εισαι μπεμπα εσυ ! ακομα! αυτο απο μονο του πρεπει να σε κανει να χαλαρωσεις οτι θεματα κι αν εχεις που πιστεψε με δεν υπαρχει γυναικα που να μην εχει περασει διαφορα ορμονολογικα κ πολλα αλλα!παιδι θα κανεις!

Φυσικα και στη θεση σου θα πηγαινα και σε καποιο εξωσωματικο να με καθοδηγησει καλυτερα, απο επιτροπη αν σου εμφανισει σοβαρους λογους πιθανης υπογονιμοτητας κι ας εισαι 23 γιατι να μη περασεις~?

αν και πιστευω οτι θα κανεις παιδι χωρις να χρειαστεις υποβοηθουμενη!θα το δεις!!!

Καλημέρα.. αν θα κάνω εξωσωματικη μάλλον με τον γιατρό μου θα κάνω που κάνει εξωσωματικη.. τώρα για την επιτροπή επειδή έχω διαβάσει διαφορά ότι υπάρχουν κορίτσια κάτω τον 25 που δεν της περνάνε και τέτοια για αυτό το είπα..... 

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου...!!! Όλες μας θα κάνουμε παιδί με όποιον τρόπο και αν είναι αυτός...!! Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...