Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΣΤΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η xenpap είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ?

Ενδιαφερον θεμα!Και ποια ακριβως ειναι η διαδικασι και οι πιθανοτητες επιτυχιας;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου xenpap η τιμες παιζουν αναλογα και με τον γιατρο η το κεντρο που θα διαλεξεις. Σε μενα κοστισε 250€ μαζι με τους υπερηχους που εκανα καθε φορα και την εκανα στο ιατρειο του  γυναικολογου μου. Αποτελεσματα βέβαια δεν ειχα και τις 2  φορες που εγινε η προσπαθεια. Γνωμη μου ειναι μετα απο 1..2...προσπαθειες καλύτερα να πας παρα κατω μιας και τα ποσοστα δεν ειναι πολυ περισοτερα απο τα κανονικά αλλα αξιζει να δοκιμασουμε ετσι για να εχουμε να λεμε πως την καναμε γιατι ποτε δεν ξες. Φιλακια  ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η xenpap είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ?

Καλημέρα! 2/2 έκανα την πρώτη και 3/4 την δευτερη. αποτυχημένες και οι δύο. 400 ευρώ η κάθεμια σε κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής οπου συνεργάζεται ο γιατρός μου. και δεν πλήρωνα εννοείται κάθε φορά που πήγαινα στο ιατρείο για υπέρηχους (περίπου 3 επισκέψεις). γιατί πάτε σε σπερματέγχυση?εμείς είπαμε να δοκιμάσουμε 1-2 φορές γιατί  μια είχα φυσική σύλληψη πέρυσι, δυστυχώς παλλινδρόμησε.. τώρα ετοιμαζ'ομαστε για εξωσωματική σιγά σιγά..  σας πρότεινε σπερμοδιάγραμμα ο γιατρός πριν την διαδικασία?  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Athena D. είπε:

Ενδιαφερον θεμα!Και ποια ακριβως ειναι η διαδικασι και οι πιθανοτητες επιτυχιας;;

οι πιθανότητες είναι λίγο περισσότερες από την φυσική σύλληψη.  το σπέρμα να είναι σε καλή κατάσταση. γίνεται και χωρίς φάρμακα δηλ σε φυσικό κύκλο ή με πρόκληση ωορρηξίας. εγώ προσωπικά έκανα το βραχύ (σύντομο) πρωτόκολλο. την2η μέρα περιόδου ξεκίνησα με ενέσεις daronda καταστολή ωοθηκών και μετά από 2 μέρες έκανα και gonal 75 μονάδες (την μικρότερη δόση σχεδόν γιατί τον οκτώβριο παραλίγο να πάθω υπερδιέγερση και σταματήσαμε την διαδικασία).  ενέσεις έκανα περίπου για 8-9 μέρες και στο ενδιάμεσο έκανα εξετάσεις οιστραδιόλης ( Ε2) και υπέρηχους για να βλέπουμε την εξέλιξη των ωαρίων. έκανα μόνο 2 μεγαλα  κι όταν έφτασαν 18-20χιλ. εκανα ενεση pregnyl για να σπάσουν σίγουρα σε 36-38 ώρες. οπότε 36 ωρες μετα την ενεση, πήγαμε στο κέντρο, εδωσε δείγμα ο αντρας μου οπου το εμπλουτιζουν με βιταμίνες κλπ. οταν ήταν έτοιμο, σε μια απλή γυναικολογική καρέκλα το τοποθέτησε ο γιατρός μέσω ενός λεπτού καθετήρα απ ευθείας στον κόλπο. έμεινα ξαπλωμένη ένα τεταρτάκι και μετά φύγαμε και περιμέναμε να περάσουν οι μέρες. είναι πάρα πολύ απλή και ανώδυνη διαδικασία. το σπέρμα <γλιτώνει> το ταξίδι ως τις σάλπιγγες γιατί τοποθετέιται πολύ κοντά τους. εύχομαι καλή επιτυχία!!!!  

ξέχασα να ανφέρω οτι για τις ενέσεις ευτυχώς δεν χρειάστηκε να πληρώσω, γιατι είχε ο γιατρός μου από γυναίκες που τους περίσεψαν και μου τις έδωσε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η jazz είπε:

Καλημέρα! 2/2 έκανα την πρώτη και 3/4 την δευτερη. αποτυχημένες και οι δύο. 400 ευρώ η κάθεμια σε κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής οπου συνεργάζεται ο γιατρός μου. και δεν πλήρωνα εννοείται κάθε φορά που πήγαινα στο ιατρείο για υπέρηχους (περίπου 3 επισκέψεις). γιατί πάτε σε σπερματέγχυση?εμείς είπαμε να δοκιμάσουμε 1-2 φορές γιατί  μια είχα φυσική σύλληψη πέρυσι, δυστυχώς παλλινδρόμησε.. τώρα ετοιμαζ'ομαστε για εξωσωματική σιγά σιγά..  σας πρότεινε σπερμοδιάγραμμα ο γιατρός πριν την διαδικασία?  

Jass μου καλή επιτυχία να έχεις στην εξωσωματική! εύχομαι να σας πετύχει με τη πρώτη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ petalouditsa!!! μου φαίνεται βουνό η διαδικασία με τις επιτροπές και τις εξετάσεις..

εσύ είδα είσαι εγκυούλα :cheer: .. σου εύχομαι μια ΤΕΛΕΙΑ εγκυμοσύνη κι ένα υπεροχο γλυκό και γερό μωράκι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η xenpap είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ?

Καλησπερα εγω 500 τις πληρωσα την μια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η jazz είπε:

οι πιθανότητες είναι λίγο περισσότερες από την φυσική σύλληψη.  το σπέρμα να είναι σε καλή κατάσταση. γίνεται και χωρίς φάρμακα δηλ σε φυσικό κύκλο ή με πρόκληση ωορρηξίας. εγώ προσωπικά έκανα το βραχύ (σύντομο) πρωτόκολλο. την2η μέρα περιόδου ξεκίνησα με ενέσεις daronda καταστολή ωοθηκών και μετά από 2 μέρες έκανα και gonal 75 μονάδες (την μικρότερη δόση σχεδόν γιατί τον οκτώβριο παραλίγο να πάθω υπερδιέγερση και σταματήσαμε την διαδικασία).  ενέσεις έκανα περίπου για 8-9 μέρες και στο ενδιάμεσο έκανα εξετάσεις οιστραδιόλης ( Ε2) και υπέρηχους για να βλέπουμε την εξέλιξη των ωαρίων. έκανα μόνο 2 μεγαλα  κι όταν έφτασαν 18-20χιλ. εκανα ενεση pregnyl για να σπάσουν σίγουρα σε 36-38 ώρες. οπότε 36 ωρες μετα την ενεση, πήγαμε στο κέντρο, εδωσε δείγμα ο αντρας μου οπου το εμπλουτιζουν με βιταμίνες κλπ. οταν ήταν έτοιμο, σε μια απλή γυναικολογική καρέκλα το τοποθέτησε ο γιατρός μέσω ενός λεπτού καθετήρα απ ευθείας στον κόλπο. έμεινα ξαπλωμένη ένα τεταρτάκι και μετά φύγαμε και περιμέναμε να περάσουν οι μέρες. είναι πάρα πολύ απλή και ανώδυνη διαδικασία. το σπέρμα <γλιτώνει> το ταξίδι ως τις σάλπιγγες γιατί τοποθετέιται πολύ κοντά τους. εύχομαι καλή επιτυχία!!!!  

ξέχασα να ανφέρω οτι για τις ενέσεις ευτυχώς δεν χρειάστηκε να πληρώσω, γιατι είχε ο γιατρός μου από γυναίκες που τους περίσεψαν και μου τις έδωσε..

Εχαριστω πολυ για την λεπτομερη ενημερωση!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Jass μου καλή επιτυχία να έχεις στην εξωσωματική! εύχομαι να σας πετύχει με τη πρώτη! 

στις πριν 5 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Jass μου καλή επιτυχία να έχεις στην εξωσωματική! εύχομαι να σας πετύχει με τη πρώτη! 

Εμενα παντως ο γιατρος δεν μου την προτινε.Μου ειπε να παω εξωσωματικη αμεσως .Και δεν εχει κανενα οικονομικο οφελος απο αυτο.Απλα ρωταω μηπως...ειναι μια λυση πιο ανωδυνη και γρηγορη.Απ οτι βλεπω σπανια πετυχαινει.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Εχαριστω πολυ για την λεπτομερη ενημερωση!

Με το καλο ενα υγιεστατο μωρακι στην αγγαλια σου!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γεια σας και απο μένα! Η σπερματεγχυση θα ειναι και εμενα το επόμενο βήμα το συζήτησα με τον γιατρο μου και νομίζω αξίζει πριν μπεις στην διαδικασία της εξωσωματικής ,απο πολλές μαρτυρίες ειναι πολυ ψυχοφθόρο οποτε νομίζω κτίζει ακομα μια ευκαιρία πριν την τελική επιλογη(εξωσωματική )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Renata7 είπε:

Κορίτσια μου γεια σας και απο μένα! Η σπερματεγχυση θα ειναι και εμενα το επόμενο βήμα το συζήτησα με τον γιατρο μου και νομίζω αξίζει πριν μπεις στην διαδικασία της εξωσωματικής ,απο πολλές μαρτυρίες ειναι πολυ ψυχοφθόρο οποτε νομίζω κτίζει ακομα μια ευκαιρία πριν την τελική επιλογη(εξωσωματική )

Καλη επιτυχια σ ευχομαι και να πανε ολα καλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλησπερα εγω 500 τις πληρωσα την μια 

Καλημερα. Εγω στη πρωτη πληρωσα 152€ στο νοσοκομειο Μητερα και 50€ ο γιατρος.. Και στη δευτερη πληρωσα μονο 152€ ο γιατρος δε μου πηρε λεφτα.. 

Επεξεργάστηκε από Ποπη Ευθυμ.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Renata7 είπε:

Κορίτσια μου γεια σας και απο μένα! Η σπερματεγχυση θα ειναι και εμενα το επόμενο βήμα το συζήτησα με τον γιατρο μου και νομίζω αξίζει πριν μπεις στην διαδικασία της εξωσωματικής ,απο πολλές μαρτυρίες ειναι πολυ ψυχοφθόρο οποτε νομίζω κτίζει ακομα μια ευκαιρία πριν την τελική επιλογη(εξωσωματική )

καλή επιτυχία! θα κάνεις ενέσεις η θα πας σε φυσικό κύκλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ @jazz !!?Μου μίλησε για ενέσεις ναι εξάλλου εδω και μηνες παιρνω σερπΑφαρ έλεγχο πρεγκνυλ στοχευμένη επαφη και δεν εχει έρθει ακομη ... θα αφήσω ακομη κάποιους μηνες και θα κανω την επόμενη κίνηση ! Ο θεός ειναι μεγάλος αλλα θα κανω και οτι περνάει απο το χέρι μου!

δεν γνωρίζω τι ενέσεις ειναι αυτές ουτε το κόστος εμενα μου ειπε με κολπίσκους και μικροβιολογικό 250€ Δεν εχω αλλες πληροφορίες , γνωρίζει καποια;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Renata7 είπε:

Ευχαριστω πολυ @jazz !!?Μου μίλησε για ενέσεις ναι εξάλλου εδω και μηνες παιρνω σερπΑφαρ έλεγχο πρεγκνυλ στοχευμένη επαφη και δεν εχει έρθει ακομη ... θα αφήσω ακομη κάποιους μηνες και θα κανω την επόμενη κίνηση ! Ο θεός ειναι μεγάλος αλλα θα κανω και οτι περνάει απο το χέρι μου!

δεν γνωρίζω τι ενέσεις ειναι αυτές ουτε το κόστος εμενα μου ειπε με κολπίσκους και μικροβιολογικό 250€ Δεν εχω αλλες πληροφορίες , γνωρίζει καποια;

 

Εγω επαιρνα τις altermon γυρω στα 40 ευρω κανανε δεν θυμαμαι ακριβως.κολπισκους :confused:μικροβιολογικο ενοεις την επεξεργασια του σπερματος?250 ευρω ολα και οι υπερηχου γιατι ξαθ εμενα ετσι με ξεκινησε και καθε υπερηχο και 50 αρι και φτασαμε στα 500 η καθε μια χωρια φαρμακα και ενεσεις σας ευχομαι οτι καλυτερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κοστος μια σπερματεγχυσης ειναι πολυ πιο χαμηλο σε σχεση με μια εξωσωματικη και λιγοτερο χρονοβορο  αλλα πολλες φορες μπορει να ξεπερασει διοτι εχουμε δει πολλες περιπτωσεις που δεν σταματαν στην μια συνεχιζουν 2.  3 ....4   ευχουν ξρπερασει το κοστος της εξωσωματικης και χωρις επιθυμητο αποτελεσμα το οποιο οι πιθανοτητες εξωσωματικης ειναι περισσοτερες και μπορει νας μας ανταμειξει και με την μια φυσικα οταν εχει προηγηθει ο σωστος και απαραιτητος ελεγχος και εφαρμογη πεωτοκολλου που κας ταιριαζει ευχομαι να χετε μια και αποτελσματικη .και να μην χανετε πολυτιμος χρονος φυσικα η καθε γυναικα εχει τη δικη της ηλικια και ιστορικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου γεια σας..εχω συζητήσει πριν δυο μήνες με τον γιατρό μου το ενδεχόμενο σπερματέγχυσης αλλα τελικά δεν την κάναμε..Ισως να ναι το επόμενο μας βήμα στον επόμενο κύκλο..η τιμη που μας είπε ειναι 230€ δλδ 130€ το κέντρο που θα επεξεργαστεί το σπερμα,και 100€ εκεινος με όλους του υπερήχους την παρακολούθηση και την διαδικασία της σπερματέγχυσης μεσα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβως ετσι μου ειπε και εμενα με ολους του υπερηχους 150€ εκείνος και 100 η επεξεργασία ! Το σκέφτομαι σοβαρά κι εγω! Βέβαια δεν ξερω τα φάρμακα ποσο θα στοιχίσουν αλλ νομίζω πριν την εξωσωματική  2 με τρεις προσπάθειες ! Που εύχομαι σε καμία  γυναικα να μην χρειαστεί !?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Renata7 είπε:

Ευχαριστω πολυ @jazz !!?Μου μίλησε για ενέσεις ναι εξάλλου εδω και μηνες παιρνω σερπΑφαρ έλεγχο πρεγκνυλ στοχευμένη επαφη και δεν εχει έρθει ακομη ... θα αφήσω ακομη κάποιους μηνες και θα κανω την επόμενη κίνηση ! Ο θεός ειναι μεγάλος αλλα θα κανω και οτι περνάει απο το χέρι μου!

δεν γνωρίζω τι ενέσεις ειναι αυτές ουτε το κόστος εμενα μου ειπε με κολπίσκους και μικροβιολογικό 250€ Δεν εχω αλλες πληροφορίες , γνωρίζει καποια;

 

Ενεσούλες γλυκιά μου θα κάνεις δυο ειδών.  για καταστολή των δικών σου ορμονων και για πρόκληση. Εγώ έκανα daronda οι οποίες νομίζω γράφονται και gonal που είναι ακριβές. Περίπου 100€ οι 300αρα ως 350€ η 900αρα. Εξαρτάται από την ανταπόκριση που θα έχει ο οργανισμός σου πόσες μονάδες θα σου πει να παίρνεις από gonal! Πήρα και τις altermon στην 3προσπαθεια. Είναι αρκετά πιο οικονομικές απλά πρέπει να κάνεις την ανάμειξη μόνη σου, ενώ η gonal ειναι σαν στυλό. Ελπίζω να βοήθησα κι εγώ λίγο. Καλή αρχή για όταν το αποφασίσετε!!? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η jazz είπε:

Ενεσούλες γλυκιά μου θα κάνεις δυο ειδών.  για καταστολή των δικών σου ορμονων και για πρόκληση. Εγώ έκανα daronda οι οποίες νομίζω γράφονται και gonal που είναι ακριβές. Περίπου 100€ οι 300αρα ως 350€ η 900αρα. Εξαρτάται από την ανταπόκριση που θα έχει ο οργανισμός σου πόσες μονάδες θα σου πει να παίρνεις από gonal! Πήρα και τις altermon στην 3προσπαθεια. Είναι αρκετά πιο οικονομικές απλά πρέπει να κάνεις την ανάμειξη μόνη σου, ενώ η gonal ειναι σαν στυλό. Ελπίζω να βοήθησα κι εγώ λίγο. Καλή αρχή για όταν το αποφασίσετε!!? 

Gonal στη σπερματεγχυση? Πω πώωω δεν το ξερα αν ειναι να παρει τετοιες ορμονες γιατι να παει με σπερματεγχυση λεω εγω τωρα νομιζα οτι ηταν πιο ελαφρια τα φαρμακα σε αυτην την διαδικασια εγω alterrmon 75αρες στις εξωσωματικες πηρα gonal 900 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω αναμειξη στην τελευταια μου προσπαθεια μου σπασε ο διαλυτης απο την ptegnul και χυθηκε τι να κανεις στης 00:00 και σε χωριο οχι χωρις διανυκτερεευον αλλα ουτε καν φαρμακειο αχ τι περασα θελλω να καταληξω ποσο βολικα ειναι τα πενακια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η karen είπε:

Gonal στη σπερματεγχυση? Πω πώωω δεν το ξερα αν ειναι να παρει τετοιες ορμονες γιατι να παει με σπερματεγχυση λεω εγω τωρα νομιζα οτι ηταν πιο ελαφρια τα φαρμακα σε αυτην την διαδικασια εγω alterrmon 75αρες στις εξωσωματικες πηρα gonal 900 

50-75 μονάδες την φορά μάξιμουμ εκανα.. Στην εξωσωματική κάνεις πολλές περισσότερες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η karen είπε:

Πω πω αναμειξη στην τελευταια μου προσπαθεια μου σπασε ο διαλυτης απο την ptegnul και χυθηκε τι να κανεις στης 00:00 και σε χωριο οχι χωρις διανυκτερεευον αλλα ουτε καν φαρμακειο αχ τι περασα θελλω να καταληξω ποσο βολικα ειναι τα πενακια 

Χαχαχα... Κι εγω την έπαθα. έκανα μια άλλη και για αυτήν πήρα ενέσιμο φυσ. ορό και όλα καλά!!☺ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ρωτα την αλλά είχα διαβάσει ότι πιο πολύ σημασία έχει στην β επιπέδου για αυτό γίνεται κ κολπικά 
    • Καλημέρα κορίτσι μου. Για αρχή καλώς ήρθες. 2ον επειδή είσαι δοκιμαστικό μέλος πρέπει να φτάσεις τα 20 μηνύματα για να φαίνονται αμέσως. Μέχρι τότε όποτε εμφανίζονται θα σου απαντάμε. Τώρα... στο θέμα σου. Έχουμε την ίδια ηλικία και περίπου τον ίδιο κύκλο. Προσπαθείς για παιδάκι; Καλό θα ήταν να κάνεις μια χοριακή... Αλλά εγώ είμαι γενικά κατά των τεστ. Εγώ στην 4η μέρα καθυστέρησης είχα χοριακή 188. Θα περιμένουμε τα νέα σου.
    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλησπέρα κορίτσια🫶🏻 Η εγκυμοσύνη μου πάει τελεια η μπεμπουλα μεγαλώνει πολυ γρήγορα όπως και η κοιλιτσα μου..έχω γίνει σαν ένα μικρό μπαλονάκι😂 Απο όταν μπήκα στον 5ο την ακούω πιο συχνά νιωθω οτι κινείται..καλά για τις κλοτσιές που μου ρίχνει δεν το συζητώ καν😂 Σήμερα είμαι 21+6 και Μ.Εβδομάδα θα πάω για την β’επιπέδου και έχω αγχωθεί λίγο😅Κοριτσιαα κάτι άσχετο μιας και λέμε διαφορα εδώ..Έχω ξεκινήσει δουλεια από τέλη Μαρτίου και θα μείνω έως και τον Ιούνιο (ολόκληρο)βάση νόμου..Έχω και παλιότερα ένσημα αλλα ήθελα την δουλεια και για να ξεφύγω λίγο εφόσον μπορω και ο γιατρός μου έδωσε το οκ αλλά και για το 9μηνο αργότερα..Τι επιδόματα ομως και τι δικαιούμαστε γενικα πριν και αφού γεννήσουμε;Έχω ακούσει διαφορα και έχω μπερδευτεί παρα πολυ και ενας λογιστής δεν έχει βρεθεί να με κατατοπίσει 😅  Ελπιζω να είστε όλες καλά περιμένω νέα και από εσάς🥹🥰
    • Καλημέρα κορίτσια..καλη επιτυχία σε ολες!! Ήρθα και εγω στο κλαμπ για άλλη μια φορά 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...